Wróć do listy artykułów

Majorka – jakie atrakcje warto zobaczyć?

Warto wiedzieć | 14-08-2020, Aktualizacja: 27-02-2024
majorka atrakcje, majorka ciekawe miejsca, majorka co warto zobaczyć, majorka wakacje, majorka wczasy, majorka wycieczki, majorka all inclusive, majorka last minute, majorka z niemiec
Katedra w stolicy wyspy, Palma de Mallorca — foto: Reinhard Srowig z Pixabay

Na Majorce zachwycają zjawiskowe plaże, zatoczki z turkusową, krystalicznie czystą wodą, urocze, klimatyczne miasteczka i przepiękne krajobrazy. Wiele tu atrakcji przyrodniczych i turystycznych, które są fantastycznym urozmaiceniem plażowania i kąpieli w ciepłym morzu. Które ciekawe miejsca warto odwiedzić podczas wakacji na Majorce?

 

 

Spacerkiem po stolicy Palma de Mallorca

Palma — stolica Majorki  i oferuje turystom wiele atrakcji. To jeden z historycznych, całkowicie zachowanych większych kompleksów miejskich na świecie.

Wizytówką Palmy jest Katedra La Seu uważana za najwspanialszą budowlę na całej wyspie. Katedra ma 121 m długości, 55 m szerokości i może pomieścić 18 000 wiernych. Z 44-metrową nawą główną Katedra należy do jednej z największych na świecie. Katedra zachwyca gotyckimi witrażowymi rozetami, a największa z nich ma 13,8 średnicy oraz ok. 100 m2 powierzchni i została wypełniona ok. 1000 kawałkami kolorowego szkła. Rozeta ta nazywana jest wielkim okiem gotyku. Katedra La Seu została wybudowana w miejscu dawnego meczetu na polecenie króla Aragonii Jakuba I. Budowano ja niemal 400 lat, bo budowę rozpoczęto w 1230 r., a zakończono w 1601 r. Po trzęsieniu ziemi w 1851 r. Katedra ponownie została przebudowana według projektu i pod kierunkiem Antonio Gaudiego. W katedrze znajduje się obecnie baldachim projektu Gaudiego. 

 

Palma, Katedra La Seu

Palma, Katedra La Seu — foto: Pixabay

 

Palma, Katedra La Seu

Palma, Katedra La Seu — foto: Pixabay

 

Nieopodal Katedry znajdują się przepiękne ogrody S’Hort del Rei, które w 1960 r. zostały zaprojektowane przez Gabriela Alomara. 

 

W Pałacu Almudaina hiszpańska Rodzina Królewska ma swoją  letnią rezydencję odwiedzaną na czas urlopów. Królewskie komnaty można zwiedzać, a przechadzka po nich to niesamowita podróż w czasie i możliwość poznania jak żyli hiszpańscy możnowładcy.

 

W labiryncie wąskich uliczek Starego Miasta, pełnych sklepików, kawiarni, cukierni i ukwieconych balkonów doprawdy można się zgubić. A po spacerze warto wstąpić do jednej z wielu kafejek na placu i odpocząć przy kawie lub lampce wina. Można też odpocząć na Placa de Cort, w cieniu niezwykłego drzewa oliwnego, które zasadzono tu jako symbol pokoju. Drzewo ma kilkaset lat i w 2003 r. zostało wpisane na listę unikatowych drzew Balearów.

 

Palma, uliczka Starego Miasta

Palma, uliczka Starego Miasta — foto: Pixabay

 

Na ponad 100-metrowym wzgórzu wznosi się Zamek Bellver, jedyny okrągły zamek w Hiszpanii, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto. Połączona z zamkiem niewielkim mostkiem twierdza Torre del Homenaje powstała w 1311 r., a obecnie jest siedzibą Muzeum Historii Miasta.

 

Zamek Bellver

Zamek Bellver - foto: Unsplash

 

Dziedziniec Zamku Bellver

Dziedziniec Zamku Bellver — foto: Pixabay

 

Atrakcje przyrodnicze Majorki

George Sand w swojej książce o Majorce pisała, że „wszystko, co tylko poeci i malarze mogliby wymarzyć, stworzyła w tym miejscu natura”.   Już te słowa wystarczająco zachęcają do poznania przyrodniczych perełek Majorki. Które zatem atrakcje stworzone tu przez naturę warto zobaczyć?

 

Jaskinie Majorki

Na Majorce jest ok. 200 jaskiń, z czego jedynie 5 z nich została udostępniona turystom. Na wschodnim wybrzeżu w okolicy Porto Cristo znajduje się sieć grot i tuneli mierząca 2,4 km. To Smocze Jaskinie, które znane były już w średniowieczu, ale ich pierwsza mapa powstała dopiero w 1880 r.

Wspaniałe formacje skalne i nacieki w grotach są pięknie oświetlone  kolorowymi reflektorami według projektu katalońskiego inżyniera C. Buigasa opracowanego w 1935 r. 

W jaskiniach znajduje się największe na świecie podziemne jezioro o długości ponad 100 m, które w 1896 r. odkrył E.A. Martel i nazwano jego imieniem. W jaskiniach jest doskonała akustyka, dlatego organizowane są tam koncerty muzyki klasycznej, podczas których wykonawcy grają na dryfujących po jeziorze łodziach.  

Turystom udostępniono odcinek jaskini o długości ok. 1200 m a zwiedzanie połączone jest z przeprawą łódką po podziemnym jeziorze Martel.

 

Smocze Jaskinie

Smocze Jaskinie — foto: Pixabay

 

W 1905 r. niedaleko Jaskiń Smoczych odkryto Cuevas dels Hams, którą od haczykowatych stalaktytów nazwano Jaskinią Haczyków. W jej podziemiach organizowane są przyjęcia, bankiety oraz koncerty wzbogacone pokazem multimedialnym wyświetlanym na ścianach.

 

Piękną jaskinią na Majorce jest położona w pobliżu miejscowości Cala Millor jaskinia Coves d’Artà. Znajduje się w niej największy na wyspie stalagmit mający 22 m długości. Wyjątkowy klimat tworzą efekty iluminacji oraz oświetlenie.

 

Zatoka Sa Calobra

Ta bajeczna zatoka północno-zachodniego wybrzeża, uważana jest przez turystów za najpiękniejszą na Majorce. Dojazd do zatoki też budzi zachwyt i wyzwala sporo adrenaliny, bo prowadzi do niej górska serpentyna ze słynną pętlą krawata Nus de Sa Corbata, zwana przez miejscowych drogą węża. Pokonanie tej malowniczej drogi to wyzwanie tylko dla doświadczonych kierowców. Ale warto wpisać to miejsce na listę wycieczkową po Majorce, bo widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Sama zatoka z malowniczymi plażami otoczonymi skałami  i ogromny, liczący 8 km wąwóz Torrent de Pareis też robią wrażenie.

 

Zatoka Sa Calobra

Zatoka Sa Calobra — foto: Pixabay

 

Zatoka Sa Calobra

Zatoka Sa Calobra — foto: Pixabay

 

 

Wąwóz Torrent de Pareis

Wąwóz Torrent de Pareis — foto: Pixabay

 

 

Nus de Sa Corbata

Nus de Sa Corbata — foto: Pixabay

 

Przylądek Formentor

Przylądek to najbardziej wysunięta na północ część wyspy. Górująca nad przylądkiem 200-letnia latarnia morska o wysokości 56 m to najpiękniejszy punkt widokowy na Majorkę. Po drodze na półwysep warto zatrzymać się w kilku miejscach widokowych. Jednym z nich jest Mirador es Colomer, gdzie taras widokowy umieszczony został na ponad 200-metrowej skale. 

 

Przylądek Formentor

Przylądek Formentor — foto: Pixabay

 

Latarnia na przylądku Formentor

Latarnia na przylądku Formentor — foto: Pixabay

 

Mirador es Colomer

Mirador es Colomer - foto: Unsplash

 

Parki przyrodnicze Majorki

Parc Natural de S’albufera to największe mokradła na Balearach, które są oddzielone wydmami od morza i rozciągają się od Alcudii do San Picafort. Na tym obszarze zostały wydzielone trasy spacerowe i rowerowe, z których można podziwiać wiele okazów przyrodniczych. 

 

Ok. 20 km od Majorki, na wyspie Cabrera zwanej „Wyspą Kóz” znajduje się Park Narodowy Cabrera jedyny taki na Balearach. Ze względu na swój rajski krajobraz i teren chroniony na wyspie może przebywać ograniczona liczba turystów. Jedynymi mieszkańcami parku są zwierzęta, a śladem bytności ludzi jest tylko zamek na wzgórzu.

 

Atrakcje turystyczne na Majorce

W kurortach Majorki zadbano o stworzenie wielu atrakcji dla wczasowiczów w każdym wieku, a szczególnie dla rodzin z dziećmi.

 

Zabytkowy drewniany pociąg

Pod koniec XIX w. na Majorce wybudowano się kolejową. Od 1912 roku na trasie z Palma do Sóller kursuje drewniany pociąg o nazwie „czerwona błyskawica”. Teraz pociąg ten służy głównie turystom. Wycieczka tą zabytkową kolejką jest ciekawą wakacyjną atrakcją, ponieważ pociąg przejeżdża przez wydrążony w górach tunel leżący pomiędzy Sóller a resztą wyspy. Podczas jazdy można podziwiać migdałowce, gaje oliwne, a także plantacje cytrusów.  

 

Zabytkowy drewniany pociąg

Zabytkowy drewniany pociąg — foto: Pixabay

 

Polskie ślady na Majorce

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzenia Majorki dla Polaków jest Valldemossa – niewielkie miasteczko znajdujące się w górach Serra de Tramuntana. Tu przez kilka miesięcy mieszkał Fryderyk Chopin wraz ze swoją przyjaciółką, George Sand. W mieście znajduje się popiersie kompozytora, a dotknięcie jego nosa ponoć przynosi szczęście. Jest tu także otwarte w 1929 r. muzeum kompozytora, w którym znajduje się druga co do wielkości na świecie kolekcja eksponatów związanych z Fryderykiem Chopinem.

 

Majorka, Valldemossa

Majorka, Valldemossa - foto; Unsplash

 

Spacer szlakami po okolicznych wzgórzach, dostarczy niezapomnianych wspaniałych widoków na błękitne morze oraz na szczyty Sierra de Tramuntana. Można dotrzeć na nie dobrze przygotowanymi szlakami pieszymi albo pokonując samochodem krętą jak serpentyna drogę. Znajduje się tu także najwyższy szczyt Majorki i całych Balearów – Puig Major, mierzący 1445 m n.p.m. 

 

Majorka, kręta droga w górach

Majorka, kręta droga w górach — foto: Pixabay

 

Historyczna Alcúdia

To miasto położone między dwiema zatokami na północy Majorki z rodowodem sięgającym czasów panowania na wyspie Rzymian. Alcúdia to idealna miejsce dla osób lubiących historię i piesze wycieczki po mieście ze zwiedzaniem. Wąskie klimatyczne uliczki ze sklepikami, kawiarniami i restauracjami są doskonałym miejscem na spacer z duchem historii i relaks. Od 1298 r. stare miasto otaczają imponujące średniowieczne mury z 26 wieżami strażniczymi. Po zwiedzaniu tego klimatycznego miasta można odpocząć na 3,5-kilometrowej, piaszczystej plaży, która zaliczana jest do najlepszych na wyspie.

 

Majorka, historyczna Alcúdia

Majorka, historyczna Alcúdia — foto: Pixabay

 

Majorka, historyczna Alcúdia

Majorka, historyczna Alcúdia — foto: Pixabay

 

Majorka, historyczna Alcúdia

Majorka, historyczna Alcúdia — foto: Pixabay

 

Park Safari

Rodzinne wakacje na Majorce warto spędzić, odwiedzając Safari-ZOO, czyli park dzikich zwierząt znajdujący się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Po parku Safari można poruszać się pomiędzy zwierzętami wynajętym samochodem albo kursującą tu kolejką. To niezwykła przygoda zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ponieważ w parku można zobaczyć z bliska ok. 600 zwierząt. 

 

Delfinarium

W 1970 r. w pobliżu stolicy wyspy zostało otwarte pierwsze, hiszpańskie delfinarium — Marineland Mallorca. Obecnie można oglądać w nim ponad 450 gatunków zwierząt. Dla tych, którzy chcą oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, na terenie delfinarium organizowane są specjalne rejsy. Równie ciekawe są pokazy delfinów, których absolutnie nie można pominąć. Delfinarium to doskonałe miejsce na atrakcyjną wycieczkę dla rodzin z dziećmi. 

 

Wodne parki rozrywki

W popularnym kurorcie Magaluf zlokalizowany jest wodny park rozrywki Western Water Park zorganizowany w stylu dzikiego zachodu. Wydzielone zostały w nim 3 obszary tematyczne z atrakcjami odpowiednimi dla poszczególnych stref. W parku dostępne są zjeżdżalnie o różnych długościach i zróżnicowanym stopniu trudności, w tym najbardziej pionowa zjeżdżalnia „Cola del Diablo”. Turyści mają możliwość popłynąć z nurtem „Dzikiej Rzeki” w gumowych pierścieniach lub skorzystać z kompleksu basenów „Raj dla Dzieci”.

 

Strefy uwzględniające wiek, upodobania i możliwości przygotowano w jednym z największych parków wodnych w Europie – Aqualand, który znajduje się w El Arenal na południowym wybrzeżu Majorki. Na powierzchni 150 000 m2 udostępniono turystom 12 niesamowitych zjeżdżalni, place zabaw i basen ze sztucznymi falami. Dla dzieci ogromną atrakcją jest „Colorado River” i „Dragoland”.

 

Jak zwiedzać Majorkę?

Uroki Majorki najlepiej poznać zwiedzając ją samochodem. Dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta. Można wtedy bez problemu dojechać we wszystkie ciekawe zakątki wyspy. Trzeba jednak pamiętać, że pokonanie serpentyn w górach wymaga od kierowcy nie lada doświadczenia.

Decydując się na wypożyczenie samochodu, koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, by uniknąć dużych wydatków w razie kolizji. Z reguły podstawowe polisy są bardzo niekorzystne i nie obejmują nawet naprawy przebitej w trakcie jazdy opony.

Przed wyruszeniem na zwiedzanie wyspy warto też przejrzeć strony internetowe danej atrakcji, aby sprawdzić godziny otwarcia, gdzie w okolicy są parkingi i ewentualnie zakupić online bilety wstępu. Oszczędzi to niemiłych niespodzianek i stania w kolejce po bilety.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.