Wróć do listy artykułów

Atrakcje Madery — co warto zobaczyć na wyspie?

Warto wiedzieć | 15-01-2024, Aktualizacja: 15-01-2024
portugalia madera, wyspa madera, madera archipelag, madera wakacje, portugalia wakacje na maderze, madera wakacje dla aktywnych, madera atrakcje przyrodnicze, madera funchal, madera all inclusive, madera last minute, madera z niemiec, madera co zobaczyć, madera przyroda, madera trekking lewady, ogrody na maderze, madera atrakcje turystyczne, madera zwiedzanie, madera ciekawe miejsca, madera góry
Madera to przepiękna i pełna atrakcji wyspa na aktywne wakacje — Photo by Matthias Neufeld on Unsplash

Madera to niewielka wulkaniczna wyspa na Atlantyku, ale pełna atrakcji, które zachwycą niejednego turystę. Są tu liczne atrakcje przyrodnicze, piękne góry z widokami zapierającymi dech w piersi, wodospady i wspaniałe kwiaty… mnóstwo kwiatów i kwiatowych ogrodów. Wielu turystów  przyjeżdża tu dla wyjątkowych uroków tej niesamowitej wyspy i poznania jej najpiękniejszych  miejsc. 

 

 

Madera — wyspa na wakacje dla aktywnych

Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie, bo Madera ma ogrom atrakcji, zapierających dech w piersi widoków i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. To idealna wyspa na wakacje dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Poza tym wyjątkowy klimat sprawia, ze atrakcje te można podziwiać przez cały rok.

 

Co warto zobaczyć podczas wakacji na Maderze? 

 

Atrakcje w Funchal — stolicy Madery

Funchal — stolica Madery jest nie tylko pięknym miastem, ale także miejscem historycznym, z bogatą ofertą kulturalną i pięknymi zakątkami przyrodniczymi. To stare miasto z tradycjami, które zostało założone w 1421 r. Perełką stolicy jest jej klimatyczna starówka, która zachwyca wyjątkowymi obrazami namalowanymi na drzwiach domów — tzw. sztuką otwartych drzwi.

 

Obrazy na drzwiach w Funchal

Obrazy na drzwiach w Funchal — foto: Unsplash

 

Wznosząca się nad miastem, intensywnie żółta Forteca św. Jakuba to wizytówka Funchal. Zamek São Tiago został zbudowany w XVII wieku jako twierdza obrona przed atakami piratów. Obecnie znajduje się tu muzeum prezentujące pamiątki historyczne Madery, a z zamku roztacza się fantastyczny widok na Atlantyk.

 

Na Maderze, w Funchal urodził się portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo. Fani piłki nożnej i tego sławnego Maderczyka mogą podziwiać jego piłkarskie trofea i pamiątki w muzeum CR7 w całości poświęconym Ronaldo, zlokalizowanym w stolicy wyspy.

 

Pomnik Cristiano Ronaldo w Funchal

Pomnik Cristiano Ronaldo w Funchal — foto: Unsplash

 

Miasto Funchal jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania atrakcji wyspy.

 

Zjazd saniami z góry Monte

Na wzgórze Monte górujące nad Funchal prowadzi nowoczesna kolejka linowa łącząca dolną część miasta z położoną na górskim zboczu dzielnicą Monte.

 

Funchal, kolejka linowa

Funchal, kolejka linowa — foto: Pixabay

 

Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest zjazd z góry Monte po stromych, wyłożonych kamiennym brukiem ulicach, z porywającą prędkością do 50 km/h. Zjazd ten odbywa się w tradycyjnych, wiklinowych koszach umieszczonych na drewnianych płozach, którymi kierują carreiros ubrani w tradycyjne, białe stroje. Manewrują oni saniami i hamują przy użyciu butów wyposażonych w specjalną podeszwę. Te słynne sanie zwożą turystów z Monte już od 1850 r., a 20-minutowa podróż robi na pasażerach piorunujące wrażenie.

 

Funchal, zjazd w wiklinowych koszach

Zjazd w wiklinowych koszach — foto: Pixabay

 

Przyrodnicze atrakcje Madery

Ponad 60% powierzchni Madery zajmuje Park Narodowy. Rosną tu unikatowe lasy wawrzynowe, będące pozostałością prastarych lasów sprzed milionów lat. W 1999 r. lasy te wpisano nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To jedna z licznych, przyrodniczych atrakcji wyspy. Na wysokości ponad 1000 m n.p.m. często otoczony mgłą rośnie magiczny Las Fanal, jedno z najbardziej malowniczych i tajemniczych miejsc na Maderze. Stare, niekiedy nawet 800-letnie drzewa laurowe tworzą fascynujący krajobraz. W wierzeniach mieszkańców Madery, w tych drzewach wciąż żyją dusze starożytnych ludzi, które nocą, gdy opadnie mgła, tańczą wokół drzew. 

 

Las Fanal

Las Fanal — foto: Unsplash

 

Na Maderze jest wiele plantacji bananów, ale wyjątkowym miejscem jest miasteczko Madalena do Mar, gdzie znajduje się bananowy szlak, Rota da Banana. To 3 bananowe trasy turystyczne wytyczone wśród bananowców, na których można obserwować z bliska te rośliny i pracujących na plantacji robotników.

 

Bananowce na Maderze

Bananowce na Maderze — foto: Unsplash

 

Wodospady na Maderze

Na Maderze jest mnóstwo przepięknych wodospadów. Wyjątkowym wodospadem jest Cascata dos Anjos, czyli Wodospad Aniołów, którego wody spadają wprost na drogę.

 

Wodospad Aniołów

Wodospad Aniołów — foto: Unsplash

 

Warto wybrać się też na wycieczkę do ponad 100-metrowego Wodospadu Risco — jednego z najpiękniejszych wodospadów na Maderze. Wśród wysokich skał i bujnej roślinności tworzą go wody deszczowe padające na płaskowyż Paul da Serra. To największy płaskowyż na wyspie o powierzchni 24 km2, leżący na wysokości 1500 m n.p.m. Wody spływające z tego płaskowyżu utworzyły też malowniczą Lagunę 25 źródeł.

 

Laguna 25 źródeł

Laguna 25 źródeł — foto: Unsplash

 

Szlaki trekkingowe na lewadach

Na Maderze nie sposób przejść obojętnie obok tamtejszych kanałów nawadniających, które powstały kilkaset lat temu. Te kanały to lewady, z których Madera jest znana. Zbudowano je w XVI w. w celu nawadniania suchych pól na południowej stronie wyspy. Lewadami dostarczana była z gór woda deszczowa. Łącznie kanały na wyspie mają długość ok. 2500 km. Najdłuższy kanał ma 100 km i powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Znajduje się tu ok. 200 takich lewad wijących się na stokach gór. Obok lewad budowano ścieżki, aby nadzorować drożność kanałów. 

 

Obecnie po niektórych można spacerować, ponieważ wyznaczono na nich szlaki trekkingowe. Każdy taki szlak opatrzony jest numerem. Szlaki są bardzo malownicze, ale przejście nimi wymaga zachowania szczególnej ostrożności, bo w wielu miejscach przechodzą tunelami, pod skałami i nad stromymi urwiskami.

 

Lewada na Maderze

Lewada — szlak trekkingowy — foto: Unsplash

 

Wyjątkową atrakcją na jednej z lewad jest przejście za okazałym wodospadem. Wzdłuż ścieżek turystycznych przy lewadach utworzone są punkty widokowe, z których roztaczają się niesamowite, malownicze krajobrazy na góry i ocean. Najpopularniejszym punktem widokowym jest Balcoes, z którego można podziwiać najwyższe szczyty Madery.

 

Wyprawy na najwyższe szczyty Madery

Wiele przepięknych tras trekkingowych wiedzie na najwyższe szczyty Madery. Przepiękną trasą można wejść na Pico do Arieiro — szczyt o wysokości 1818 m n.p.m. znajdujący się w centralnej części wyspy. To trzeci co do wysokości szczyt Madery, skąd można podziwiać niesamowite widoki i spektakularne wschody i zachody słońca. Zdobycie go ułatwia możliwość wjazdu samochodem, a na sam szczyt prowadzi wygodna, dobrze przygotowana ścieżka. Tu rozpoczyna się trasa PR1, którą można dojść na najwyższy szczyt Madery — Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), ale to już kilkugodzinna wyprawa dla bardziej zaawansowanych piechurów.

 

Górskie szlaki na Maderze

Górskie szlaki na Maderze — foto: Pixabay

 

Klif Cabo Girão

Niesamowitą i bardzo malowniczą atrakcją wyspy jest ciągnący się wzdłuż południowego wybrzeża Madery klif Cabo Girão, który wznosi się na wysokość 589 m n.p.m. Uważany jest on przez mieszkańców za najwyższy klif w Europie, a faktycznie to drugi co do wysokości klif na świecie. Widoki z klifu zapierają dech w piersi, tym bardziej że można je podziwiać ze szklanej platformy widokowej zawieszonej nad oceanem, sprawiającej wrażenie jakby była przyklejona do skał. 

 

Madera, klif Cabo Girão

Madera, klif Cabo Girão — foto: Pixabay

 

Teleferico Achadas da Cruz

To najbardziej stroma kolejka linowa w Europie, którą można jechać w górę i w dół. Jej wysokość wynosi 451 m, a nachylenie to 98%. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokim, prawie 500-metrowym klifie. Z klifu wprost do oceanu spadają wody malowniczych wodospadów.  W dole, pod klifem wytyczona jest malownicza ścieżka spacerowa biegnąca wzdłuż oceanu. Niestety, kiedy wieje silny wiatr — kolejka nie kursuje.

 

Baseny lawowe

Prawdziwym hitem Madery są naturalne baseny lawowe, które znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy w okolicy miejscowości Porto Moniz. Baseny powstały w sposób naturalny pomiędzy formacjami skalnymi utworzonymi ze stygnacej w zimnych wodach oceanu lawy wulkanicznej. Baseny systematycznie — także w sposób naturalny — napełniają się wodą z Atlantyku. Od zachodniej strony Porto Moniz baseny są dość mocno skomercjalizowane, natomiast te znajdujące się we wschodniej części nadal mają dziewiczy charakter, a kąpiel w nich jest darmowa.

 

Naturalne baseny w Porto Moniz

Naturalne baseny w Porto Moniz — foto: Unsplash

 

Dolina Zakonnic

Na Maderze warto też odwiedzić Dolinę Zakonnic znajdującą się w środkowej części wyspy. To otoczona górami, zamknięta, jakby odcięta od świata niesamowicie malownicza dolina. W XVI w. w tym miejscu znalazły schronienie zakonnice uciekające z Funchal przed piratami. Temu wydarzeniu dolina zawdzięcza swoją nazwę. 

 

Madera, Dolina Zakonnic

Madera, Dolina Zakonnic — foto: Unsplash

 

Już sam dojazd do doliny robi niesamowite wrażenie, ponieważ prowadzi bardzo krętą górską drogą, z której roztaczają się przepiękne widoki. Dolinę można podziwiać również ze znajdującego się na wysokości 1095 m punktu widokowego Eira do Serrado, do którego z doliny prowadzi biegnąca pośród kasztanowców kasztanowa ścieżka. W wiosce leżącej w dolinie koniecznie trzeba spróbować kasztanowych specjałów — kasztanowej zupy i nalewki z kasztanów, z których słynie Dolina Zakonnic.

 

Niesamowite ogrody Madery

Ogrody to mocna strona wyspy, która — ze względu na mnóstwo kwitnących tu przez cały rok kwiatów — nazywana jest nawet "ogrodem Atlantyku". 

 

Najbardziej znanym i popularnym ogrodem botanicznym na Maderze jest Jardim Botânico da Madeira. Ogród o powierzchni 35 tys. m² utworzony został w 1881 r., a dla odwiedzających w 1960 r. W pięciu sektorach ogrodu zgromadzono rośliny z różnych stron świata. W jednym z nich można podziwiać rośliny charakterystyczne przede wszystkim dla Madery. 

 

Madera, ogród botaniczny

Madera, ogród botaniczny — foto: Pixabay

 

Ogród Tropikalny Monte Palace Tropical Garden jest na liście trzynastu najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata, która została utworzona przez magazyn turystyczny Condé Nast Traveler. 7-hektarowy ogród utworzono na opadających w stronę miasta Funchal tarasach wulkanicznego wzgórza Monte. To wyjątkowy ogród, w którym jest ponad 100 tys. gatunków roślin z całego świata. Egzotyczne rośliny są tłem dla dzieł sztuki portugalskiej i afrykańskiej oraz ekspozycji tematycznych. W ogrodzie pełnym fontan i kaskad wodnych zgromadzono kolekcję portugalskich biało-niebieskich płytek ceramicznych azujelos. W tej egzotycznej scenerii parku przechadzają się różowe flamingi.

 

Monte Palace Tropical Garden

Monte Palace Tropical Garden — foto: Unsplash

 

Atrakcją wschodniej części wyspy jest ogród Palheiro Ferreiro zorganizowany w stylu francuskim i angielskim, w którym można podziwiać podzwrotnikową roślinność z przepięknymi kwiatami. To wyjątkowa sceneria dla zakochanych spędzających na Maderze romantyczne wakacje we dwoje.

 

Warto odwiedzić też wspaniały ogród różany w Quinta do Arco. Jego tworzenie trwało 3 lata — powstał w latach 2003-2006. To wyjątkowa, największa w całej Portugalii kolekcja róż. Zgromadzono ich tu ponad 1500 gatunków. 

 

Atrakcje turystyczne wyspy

Madera oferuje turystom wiele atrakcji. Co roku w maju w stolicy wyspy Funchal odbywa się słynny na cały świat festiwal kwiatów.  W tym czasie wszędzie można podziwiać niesamowite kompozycje kwiatowe będące często prawdziwymi dziełami sztuki.

 

Madera, Festiwal Kwiatów

Madera, Festiwal Kwiatów — foto: Unsplash

 

W czerwcu organizowane są fantastyczne pokazy fajerwerków, którymi oficjalnie na wyspie rozpoczyna się sezon wakacyjny.  Jeszcze wspanialsze pokazy fajerwerków można podziwiać w Funchal na powitanie Nowego Roku, które nawet zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. W czasie karnawału ulice stolicy zdominowane są przez kolorowe parady. 

 

Madera, noworoczne fajerwerki

Madera, noworoczne fajerwerki — foto: Unsplash

 

Na turystów wypoczywających tu z dziećmi czeka Park Wodny Santa Cruz, który w swojej ofercie ma baseny, zjeżdżalnie, rynny wodne i wiele innych ciekawych atrakcji dla dorosłych i ich podopiecznych.

 

Zwiedzanie Madery

To tylko kilka atrakcyjnych miejsc na Maderze, bo jest ich znacznie więcej. Na poznanie wszystkich wakacje na wyspie musiałyby być bardzo długie.

 

Najlepszym sposobem na dotarcie do wielu atrakcji Madery jest wynajęcie samochodu, ale warto pamiętać, że jest to opcja dla doskonałych kierowców, pewnie czujących się za kierownicą. Dlaczego? Drogi na Maderze to niesamowite podjazdy, ostre zjazdy, malownicze, ale dość niebezpieczne serpentyny, liczne zwężenia i wąskie przejazdy tunelami. Podróż samochodem w takich warunkach niejednokrotnie wyzwala olbrzymie dawki adrenaliny. Ale na prawdę warto!

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.