Kostaryka to państwo w Ameryce Środkowej, z jednej strony oblewane wodami Oceanu Spokojnego, a z drugiej — Morza Karaibskiego. Kostaryka uważana jest za ekonomicznego „tygrysa", ponieważ jej mieszkańcy nazywani Ticos osiągnęli najwyższy standard życiowy w tym regionie. Ponad 90% Kostarykanów to Kreole będący potomkami hiszpańskich kolonizatorów. Indianie będący rodowitymi mieszkańcami tych terenów żyją w rezerwatach.
W 1502 r. na te ziemie w poszukiwaniu złota przybył Krzysztof Kolumb. I faktycznie złoto w Kostaryce występuje, głównie na terenach dzisiejszego Parku Narodowego Corcovado. Hiszpańscy koloniści podbili Kostarykę w 1563 r. Niepodległość uzyskała 15 września 1821 r.
Natura hojnie obdarzyła ten zakątek świata. Wyżynno-górzysta Kostaryka zachwyca malowniczymi pasmami górskimi ze 112 wulkanami i szczytami sięgającymi 4000 m n.p.m.
Tropikalne lasy skrywają przepiękne wodospady oraz endemiczne gatunki roślin i zwierząt. W tym niezwykle bogatym przyrodniczo kraju w 1948 r. zlikwidowano armię i postawiono na ochronę przyrody, tworząc 27 parków narodowych i 1 park międzynarodowy. Razem z licznymi rezerwatami przyrody i obszarami chronionymi zajmują one 25% powierzchni kraju, co stanowi ok. 13043 km².
Park Narodowy Manuel Antonio znajdujący się w stanie Quepos jest najmniejszym i jednocześnie najbardziej popularnym parkiem w Kostaryce. W 2011 r. znalazł się wśród 12 najpiękniejszych parków na świecie wyłonionych przez magazyn Forbes.
Niedaleko stolicy San Jose znajduje się Park Narodowy Wulkanu Poas wznoszącego się na wysokość 2708 m n.p.m. i uważanego za jeden z cudów natury. Wulkan cały czas jest aktywny i ma trzy kratery, z czego jego krater główny mający niemal 300 m głębokości i średnicę 1,5 km jest drugim co do wielkości kraterem wulkanicznym na świecie. W jednym z kraterów znajduje się zielone jeziorko, które swą barwę zawdzięcza związkom siarki.
Kostaryka uważana jest za kraj kolibrów, bo żyje tu ok. 52 gatunki tych niewielkich ptaszków.
Atrakcją dla turystów jest odkryta w 1526 r. przez Joana Cabezasa, słynna Wyspa Kokosowa leżąca na Oceanie Spokojnym, gdzie według legendy piraci ukryli złoto Inków. Miejsce to jest domem dla ponad 400 gatunków owadów.
Na wakacjach w Kostaryce warto odwiedzić też wspaniałe zabytki w stylu kolonialnym. Jednym z nich jest największa świątynia Kostaryki — bazylika Nuestra de los Angeles znajdująca się w miejscowości Cartago.
Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego. Słynie z uprawy bananów i kawy. Jest po Ekwadorze 2. eksporterem bananów i 13. największym eksporterem kawy na świecie. Kawa została tu sprowadzona w 1779 r. z Jamajki.