Costa del Sol to przepiękne południowe wybrzeże Hiszpanii zwane Wybrzeżem Słońca. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ nad tym regionem Hiszpanii ponad 320 dni w roku świeci słońce. Jest tu także wiele ciekawych miejsc i atrakcji uprzyjemniających wakacyjny wypoczynek. Dla Polaków jest to miejsce pamięci o generale Sikorskim.
Costa del Sol — hiszpańskie Wybrzeże Słońca
Costa del Sol to region turystyczny Andaluzji w południowej Hiszpanii — ojczyźnie flamenco i corridy. Obejmuje on 400 km wybrzeża Morza Śródziemnego od Gibraltaru do przylądka Cabo de Gata, z czego 180 km linii brzegowej tego regionu zajmują hotele, ośrodki wypoczynkowe i pozostała infrastruktura turystyczna oraz 140 plaż. Costa del Sol to często skaliste wybrzeże przeplatane kamienistymi i piaszczystymi plażami. Wybrzeże Słońca rozciąga się u podnóża malowniczych i tajemniczych gór Sierra Nevada — najwyższego łańcucha gór w Hiszpanii, które kryją wiele wąwozów i jaskiń z najpiękniejszymi galeriami. Okoliczne wzgórza na Costa del Sol porastają gaje oliwne i plantacje pomarańczy, wśród których przycupnęły malownicze wioski i miasteczka z charakterystycznymi, białymi domami oraz znane luksusowe, wakacyjne kurorty. Jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w tym regionie Hiszpanii jest Parque Natural de los Alcornocales, znany z największego na świecie obszaru lasów korkowych.
Białe domy w Andaluzji — foto: Pixabay
Dzieje regionu Costa del Sol
Historia obecnego regionu Costa del Sol sięga czasów prehistorycznych, w których istniały tu osady Fenicjan. Jak wiele regionów w basenie Morza Śródziemnego, tak i ten wielokrotnie był celem podbojów rzymskich, arabskich i mauretańskich. Początkowo region ten należał do Kartaginy, później do upadku Cesarstwa Rzymskiego rządzili tu Rzymianie, a po nich Wizygoci i Bizantyjczycy. Aż do końca XV w. na obszarze tym panowali Arabowie, a następnie region przyłączony został do Hiszpanii.
Turystyczny boom zaczął się na tych terenach w drugiej połowie XX w., kiedy to wzdłuż malowniczego, słonecznego wybrzeża jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać hotele i ośrodki wypoczynkowe, a Costa del Sol stało się najchętniej wybieranym miejscem na wakacje w Hiszpanii.
Malaga — stolica regionu Costa del Sol
Stolicą Wybrzeża Słońca jest Malaga — miasto położone u podnóża Gór Betyckich nad Morzem Śródziemnym. To drugie co do wielkości miasto Andaluzji (większa jest Sewilla) i szóste miasto Hiszpanii. To również jedno z najstarszych miast Europy — jego historia sięga czasów starożytnych, czyli 770 r. p.n.e. w którym założono Malagę. Taki wiekowy rodowód pozostawił w mieście liczne zabytki.
Hiszpania, Malaga — foto: Pixabay
Nowa Malaga
W tej nowej Maladze znajduje się jeden z bardziej znaczących portów lotniczych Hiszpanii. Jest tam także duży port handlowy i rybacki, ale przede wszystkim to miasto jako znany hiszpański kurort z 16 plażami, zdominowane jest przez turystów. Każdy, kto odwiedzi Malagę, koniecznie musi chociaż raz przespacerować się legendarnym już deptakiem Marqués de Larios. To tętniący życiem pasaż pełen kwiatów, który też uważany jest za symbol miasta.
Hiszpania, Nowa Malaga — foto: Pixabay
Turyści, którzy odwiedzą to miasto w połowie sierpnia, mogą uczestniczyć w 10-dniowych obchodach święta Malagi.
W Maladze urodził się znany na całym świecie, genialny malarz Pablo Ruiz Picasso, którego prace i pamiątki można podziwiać w miejscowym muzeum, a także odwiedzić jego dom rodzinny. To również rodzinne miasto aktora Antonio Banderasa.
Luksusowe kurorty na Costa del Sol
Oprócz Malagi z jej pięknymi plażami i zabytkami, Słoneczne Wybrzeże Hiszpanii oferuje też wiele luksusowych kurortów z komfortowymi hotelami i licznymi atrakcjami. To dawne wioski rybackie, które obecnie są znakomicie prosperującymi kurortami turystycznymi licznie odwiedzanymi przez turystów przede wszystkim od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Z czego słyną te popularne miasta i nadmorskie kurorty na Costa del Sol?
Marbella — kurort z kilkoma plażami leżący u podnóża gór, ok. 50 km od Malagi. Kurort upodobali sobie na wypoczynek bogacze oraz sławne i ważne osobistości z różnych stron świata. To napędziło rozwój kurortu w kierunku powstania tu luksusowych hoteli, wielu kasyn oraz ekskluzywnych restauracji klubów i dyskotek. Rozbudowano również miejscowy port jachtowy Puerto Banús, który obecnie jest jednym z najbardziej luksusowych portów jachtowych w Europie.
Hiszpania, Marbella — foto: Pixabay
Torremolinos — kosmopolityczny, rozrywkowy kurort, który swoją nazwę zawdzięcza licznym wieżom i młynom. Słynie z życia nocnego i imprez trwających do białego rana. Turyści lubiący wodne szaleństwa mogą tu świetnie bawić się w dużym parku wodnym Aqualand Torremolinos lub zwiedzić Crocodile Park.
Crocodile Park — foto: Pixabay
Benalmadena — popularny kurort z najpiękniejszym w Europie portem jachtowym zbudowanym w stylu mauretańskim. Kurort łączy się z Torremolinos 6-kilometrową promenadą. Wśród wielu atrakcji kurortu, szczególnie dla rodzin z dziećmi jest delfinarium i znajdujący się nieopodal park rozrywki Tivoli World, a wyłącznie dorośli mogą spędzać czas w miejscowym dużym kasynie. W kurorcie znajduje się dolna stacja kolejki linowej, którą można wjechać na 769-metrowy szczyt Calamorro, skąd roztaczają się przepiękne widoki i czasami widać nawet wybrzeże Afryki.
Park rozrywki Tivoli — foto: Pixabay
Benalmadena, marina — foto: Pixabay
Benalmadena, kolejka linowa — foto: Pixabay
Estepona — pełen kwiatów kurort zlokalizowany przy 20-kilometrowym wybrzeżu z piaszczystą plażą wyróżnioną Błękitną Flagą. Nieopodal miasta znajduje się popularna wśród naturystów plaża Costa Natural. Atrakcją kurortu jest safari Selwo Aventura i orchidarium — jedno z największych w Europie.
Kurort Estepona — foto: Pixabay
Fuengirola — kurort wyróżnia długa, 8-kilometrowa plaża, malowniczy port i okazała mauretańska forteca. Atrakcją jest tu arabski zamek zlokalizowany na wzgórzu i ogród zoologiczny — Biopark, w którym zgromadzono 140 gatunków zwierząt.
Kurort Fuengirola — foto: Pixabay
Costa del Sol — ojczyzna flamenco
W tym malowniczym zakątku Europy jest też coś dla miłośników tańca. Costa del Sol to ojczyzna flamenco, który w 2010 roku wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W wielu miejscowych restauracjach, barach i kafejkach organizowane są pokazy tego tańca na żywo, a różne miasta na Costa del Sol organizują festiwale flamenco, w których biorą udział znani, międzynarodowi artyści. W wielu kurortach na Wybrzeżu Słońca zlokalizowane są hiszpańskie szkoły flamenco, w których turyści mogą wziąć udział w organizowanych tam zajęciach i warsztatach. Bardziej zainteresowani tym tańcem i jego filozofią mogą odwiedzić też Muzeum Sztuki Flamenco Peña Juan Breva w Maladze, w którym zgromadzono ponad 5000 eksponatów i fantastyczną kolekcję 2500 płyt z nagraniami. W wielu specjalistycznych sklepach można zakupić wachlarze, kastaniety, buty i spódnice i w tak skompletowanym stroju… zatańczyć flamenco.
Tancerka flamenco — foto: Pixabay