Costa del Sol to przepiękne południowe wybrzeże Hiszpanii zwane Wybrzeżem Słońca. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ nad tym regionem Hiszpanii ponad 320 dni w roku świeci słońce. Jest tu także wiele ciekawych miejsc i atrakcji uprzyjemniających wakacyjny wypoczynek. Dla Polaków jest to miejsce pamięci o generale Sikorskim.
Costa del Sol — hiszpańskie Wybrzeże Słońca
Costa del Sol to region turystyczny Andaluzji w południowej Hiszpanii — ojczyźnie flamenco i corridy. Obejmuje on 400 km wybrzeża Morza Śródziemnego od Gibraltaru do przylądka Cabo de Gata, z czego 180 km linii brzegowej tego regionu zajmują hotele, ośrodki wypoczynkowe i pozostała infrastruktura turystyczna oraz 140 plaż. Costa del Sol to często skaliste wybrzeże przeplatane kamienistymi i piaszczystymi plażami. Wybrzeże Słońca rozciąga się u podnóża malowniczych i tajemniczych gór Sierra Nevada — najwyższego łańcucha gór w Hiszpanii, które kryją wiele wąwozów i jaskiń z najpiękniejszymi galeriami. Okoliczne wzgórza na Costa del Sol porastają gaje oliwne i plantacje pomarańczy, wśród których przycupnęły malownicze wioski i miasteczka z charakterystycznymi, białymi domami oraz znane luksusowe, wakacyjne kurorty.

Białe domy w Andaluzji — foto: Pixabay
Dzieje regionu Costa del Sol
Historia obecnego regionu Costa del Sol sięga czasów prehistorycznych, w których istniały tu osady Fenicjan. Jak wiele regionów w basenie Morza Śródziemnego, tak i ten wielokrotnie był celem podbojów rzymskich, arabskich i mauretańskich. Początkowo region ten należał do Kartaginy, później do upadku Cesarstwa Rzymskiego rządzili tu Rzymianie, a po nich Wizygoci i Bizantyjczycy. Aż do końca XV w. na obszarze tym panowali Arabowie, a następnie region przyłączony został do Hiszpanii.
Turystyczny boom zaczął się na tych terenach w drugiej połowie XX w., kiedy to wzdłuż malowniczego, słonecznego wybrzeża jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać hotele i ośrodki wypoczynkowe, a Costa del Sol było najchętniej wybieranym miejscem na wakacje w Hiszpanii.
Luksusowe kurorty na Costa del Sol
Wiele małych miasteczek Andaluzji to dawne wioski rybackie, które obecnie są znakomicie prosperującymi kurortami turystycznymi.
Malaga — stolica regionu, kurort wypoczynkowy i miasto pełne zabytków.

Hiszpania, Malaga — foto: Pixabay
Marbella — kurort z kilkoma plażami leżący u podnóża gór, który na wypoczynek upodobali sobie możni tego świata oraz sławne i ważne osobistości. To napędziło rozwój kurortu w kierunku powstania tu luksusowych hoteli, wielu kasyn i świetnych restauracji oraz rozbudowanego portu jachtowego.

Hiszpania, Marbella — foto: Pixabay
Torremolinos — kosmopolityczny, rozrywkowy kurort, który swoją nazwę zawdzięcza licznym wieżom i młynom. Słynie z życia nocnego i imprez trwających do białego rana. Turyści lubiący wodne szaleństwa mogą tu świetnie bawić się w dużym parku wodnym Aqualand Torremolinos lub zwiedzić Crocodile Park.

Crocodile Park — foto: Pixabay
Benalmadena — popularny kurort z najpiękniejszym w Europie portem jachtowym zbudowanym w stylu mauretańskim. Kurort łączy się z Torremolinos 6-kilometrową promenadą. Wśród wielu atrakcji kurortu, szczególnie dla rodzin z dziećmi jest delfinarium i znajdujący się nieopodal park rozrywki Tivoli World, a wyłącznie dorośli mogą spędzać czas w miejscowym dużym kasynie. W kurorcie znajduje się dolna stacja kolejki linowej, którą można wjechać na 769-metrowy szczyt Calamorro, skąd roztaczają się przepiękne widoki i czasami widać nawet wybrzeże Afryki.

Park rozrywki Tivoli — foto: Pixabay

Benalmadena, marina — foto: Pixabay

Benalmadena, kolejka linowa — foto: Pixabay
Estepona — pełen kwiatów kurort zlokalizowany przy 20-kilometrowym wybrzeżu z piaszczystą plażą wyróżnioną Błękitną Flagą. Nieopodal miasta znajduje się popularna wśród naturystów plaża Costa Natural. Atrakcją kurortu jest safari Selwo Aventura i orchidarium — jedno z największych w Europie.

Kurort Estepona — foto: Pixabay
Fuengirola — kurort wyróżnia długa, 8-kilometrowa plaża, malowniczy port i okazała mauretańska forteca. Atrakcją jest tu arabski zamek zlokalizowany na wzgórzu i ogród zoologiczny — Biopark, w którym zgromadzono 140 gatunków zwierząt.

Kurort Fuengirola — foto: Pixabay
Malaga — stolica regionu Costa del Sol
Stolicą Wybrzeża Słońca jest Malaga — miasto położone u podnóża Gór Betyckich nad Morzem Śródziemnym. To drugie co do wielkości miasto Andaluzji (większa jest Sewilla) i szóste miasto Hiszpanii. Symbolem miasta jest latarnia morska La Farola.

Malaga, latarnia morska — foto: Pixabay
To również jedno z najstarszych miast Europy — jego historia sięga czasów starożytnych, czyli 770 r. p.n.e. w którym założono Malagę. Taki wiekowy rodowód pozostawił w mieście liczne zabytki. Najbardziej znanym i wartym odwiedzenia jest jedna z największych mauretańskich fortec w Andaluzji — Alcazaba. Warto też zajrzeć na zamek Gibralfaro, skąd można podziwiać fantastyczne widoki na całą Malagę i przespacerować się uliczkami starego miasta znajdującego się u podnóża zamku. Zwiedzając zabytkowe miejsca Malagi, nie można pominąć też rzymskiego teatru.

Historyczna Malaga — foto: Pixabay
Zamek Gibralfaro
Gibralfaro to podobno najtrudniejszy zamek do zdobycia i jeden z najważniejszych zabytków Malagi. Wybudowany został w X w. i służył do obrony wojska oraz pobliskiej Alcazaby. Z jego długich murów obronnych, można podziwiać piękną panoramę Malagi. Miłośnicy historii będą mieli możliwość również odwiedzić znajdujące się tu muzeum Centro de Interpretación, w którym zgromadzono historyczne przedmioty, wiele miniaturowych figurek żołnierzy oraz ich dawne umundurowanie.
Teatr Rzymski
Teatr Rzymski powstał w I w p.n.e., jeszcze za czasów panowania Oktawiana Augusta. Zaczęto z niego korzystać znacznie później, bo dopiero w III w. Niektóre z jego części m.in. kolumny czy oszlifowane kamienie zostały wykorzystane do budowy stojącej nieopodal Alcazaby. Teatr Rzymski najlepiej odwiedzić wieczorem, ponieważ całość jest pięknie oświetlona, a w tle słychać niosąca się ulicami starego miasta muzykę.

Malaga, Teatr Rzymski — foto: Pixabay
Alcazaba
Mauretański pałac Alcazaba będący jednocześnie twierdzą został zbudowany w XI w., gdy władzę w Hiszpanii sprawowali Maurowie. Forteca powstała na wzgórzu górującym nad Malagą, aby wykorzystując takie naturalne położenie chronić miasto i port przed atakami piratów. Zamek odrestaurowano na początku XX w. i obecnie można go zwiedzać.

Mauretański pałac Alcazaba — foto: Pixabay
Nowa Malaga
W tej nowej Maladze znajduje się jeden z bardziej znaczących portów lotniczych Hiszpanii. Jest tam także duży port handlowy i rybacki, ale przede wszystkim to miasto jako znany hiszpański kurort z 16 plażami, zdominowane jest przez turystów. Każdy, kto odwiedzi Malagę, koniecznie musi chociaż raz przespacerować się legendarnym już deptakiem Marqués de Larios. To tętniący życiem pasaż pełen kwiatów, który też uważany jest za symbol miasta.

Hiszpania, Malaga — foto: Pixabay
W Maladze urodził się znany na całym świecie, genialny malarz Pablo Ruiz Picasso, którego prace i pamiątki można podziwiać w miejscowym muzeum, a także odwiedzić jego dom rodzinny. To również rodzinne miasto aktora Antonio Banderasa.
Atrakcyjne miejsca na Costa del Sol
Południowa Andaluzja może poszczycić się wspaniałymi zabytkami kultury Maurów, dlatego wypoczywający na Costa del Sol pasjonaci historii i zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Kordobę, Sewillę czy Grenadę. Wybrzeże ma w swojej ofercie także wiele atrakcji utworzonych przez naturę i turystycznych, przygotowanych dla wczasowiczów
Jakie atrakcyjne miejsca warto odwiedzić na południowym wybrzeżu?
Gibraltar
Gibraltar jest najbardziej na świecie zaludnionym miastem i portem leżącym na półwyspie, którego większość obszaru to 427-metrowa Skała Gibraltarska mająca 4,8 km długości.

Hiszpania, Gibraltar — foto: Pixabay
W tym popularnym miejscu południowej Hiszpanii można poczuć się jak w Anglii – czerwone budki telefoniczne, niewielkie knajpki serwujące „fish&chips” oraz widoczne wszędzie angielskie nazwy. Nic dziwnego, skoro od 1830 r. Gibraltar był kolonią brytyjską i ostatnim miejscem w Europie zależnym od Wielkiej Brytanii. Głównym celem turystów wybierających się na Gibraltar jest szczyt The Rock of Gibraltar, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą Cieśninę Gibraltarską. Ze szczytu widać też sąsiednią Afrykę z malowniczymi górami Atlas. Na szczyt można wjechać wynajętym samochodem lub kolejką liniową, której dolna stacja mieści się przy Red Sands Road. Podczas wjazdu na górę kolejka ma stację pośrednią, zlokalizowaną przy jaskini Apes'Den, gdzie można spotkać słynne bezogonowe małpy magoty, żyjące tylko w tym jedynym miejscu w Europie.

Gibraltar, bezogonowe małpy magoty — foto: Pixabay
Ronda
Ronda to miasteczko nieco oddalone od wybrzeża, ale tak niesamowite i piękne, że warto je zobaczyć. Przede wszystkim zachwyt budzi już samo położenie miejscowości, którą rozdziela głęboki na 160 m wąwóz Tajo de Ronda. Obie strony miasteczka łączy 100-metrowej wysokości kamienny most wybudowany w XVIII w. Pod jego środkowym przęsłem znajduje się cela, która niegdyś wykorzystywana była jako więzienie.

Ronda, kamienny most — foto: Pixabay
W Rondzie zachwyca też znakomicie zachowane, otoczone murami obronnymi Stare Miasto, które jest ulubionym miejscem zakochanych. Prawdziwie hiszpańskiego klimatu dodaje Rondzie Plaza de Toros — wybudowana w XVIII w. najstarsza w Hiszpanii arena walk byków. Jej zadaszone trybuny mogą pomieścić ok. 5000 widzów, a cały kompleks ma średnicę ponad 60 m.

Arena walk byków — foto: Pixabay
W Rondzie koniecznie też trzeba odwiedzić wydrążoną w skale Kopalnię Wody, która powstała w XIV w. na polecenie mauretańskiego króla. Po blisko 300 schodach schodzi się tu na sam dół wąwozu i jest to jedyna droga zwiedzania.
Nerja
Nerja to miasteczko położone między górami Sierra de Tejada a Morzem Śródziemnym. Ta niewielka miejscowość to prawdziwa perełka wybrzeża Costa del Sol, przyciągająca turystów malowniczymi zatoczkami, w których ukryły się przepiękne plaże. Jest tu też wiele ciekawych atrakcji, a jedna z nich to Balkon Europy, czyli najlepszy punkt widokowy na okolicę.

Nerja, Balkon Europy — foto: Pixabay
Niedaleko miasteczka znajduje się Cueva de Nerja — jedna z największych jaskiń w Hiszpanii, która została odkryta w 1959 r. W jaskini tej można podziwiać stalagnat, czyli kolumnę skalną, która ma 32 m wysokości i podstawę ponad 90 m2. Stalagnat ten został wpisany na Listę Rekordów Guinnessa, jako największa kolumna skalna na świecie.

Jaskinia Cueva de Nerja — foto: Pixabay
Droga Króla — Caminito del Rey
Cominito del Rey jest jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu, znajdującą się niedaleko Malagi. Mierzący 7,7 km jednokierunkowy szlak pieszy to idealna trasa na spacer z dreszczykiem emocji, ponieważ prowadzi wzdłuż skalistego wąwozu, którym płynie rzeka Guadalhorce. W niektórych miejscach pionowe wapienne ściany mają nawet kilkaset metrów wysokości. Trasa ta powstała na początku XX wieku. Swoją nazwę zyskała dzięki królowi Hiszpanii, Alfonsowi III, który na otwarciu w 1921 r. przeszedł ją osobiście. Z powodu wypadków na początku XXI w. szlak został zamknięty, a po odnowieniu i zabezpieczeniu ponownie udostępniono go turystom w 2015 r.

Cominito del Rey — foto: Pixabay
Zwiedzanie wybrzeża Costa del Sol
W jaki sposób najlepiej zwiedzać południowe wybrzeże Hiszpanii? Najprostszym i bardzo popularnym rozwiązaniem wśród turystów preferujących zwiedzanie jest wynajęcie samochodu. Można to zrobić za pośrednictwem Biura Podróży Amigos B.B., w miejscowych wypożyczalniach samochodów lub w niektórych hotelach świadczących tego typu usługi.
Bardzo ciekawym sposobem na dotarcie do wybranych atrakcji będzie wycieczka rowerowa — aktywna forma wypoczynku połączona z poznaniem ciekawych miejsc południowej Hiszpanii. Dodatkowym atutem jazdy na rowerze jest możliwość bezpośredniego podziwiania pięknych widoków oraz dotarcia w miejsca niedostępne dla samochodów.

Zwiedzanie Costa del Sol — foto: Pixabay