Wróć do listy artykułów

Costa del Sol – słoneczne wybrzeże Hiszpanii

Warto wiedzieć | 27-05-2019, Aktualizacja: 16-05-2024
costa del sol, costa del sol wakacje, costa del sol wczasy, costa del sol wycieczki, costa del sol z niemiec, region costa del sol atrakcje, costa del sol kurorty, costa del sol ciekawe miejsca, malaga, hiszpania costa del sol, andaluzja, gibraltar, nerja jaskinia, ronda, costa del sol co zwiedzić
Szczyt The Rock of Gibraltar – największa atrakcja Costa del Sol — foto: Pixabay.

Costa del Sol to przepiękne południowe wybrzeże Hiszpanii zwane  Wybrzeżem Słońca. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ nad tym regionem Hiszpanii  ponad 320 dni w roku świeci słońce. Jest tu także wiele ciekawych miejsc i atrakcji uprzyjemniających wakacyjny wypoczynek. Dla Polaków jest to miejsce pamięci o generale Sikorskim.

 

 

Costa del Sol — hiszpańskie Wybrzeże Słońca

 

 

Costa del Sol to region turystyczny Andaluzji w południowej Hiszpanii — ojczyźnie flamenco i corridy. Obejmuje on 400 km wybrzeża Morza Śródziemnego od Gibraltaru do przylądka Cabo de Gata, z czego 180 km linii brzegowej tego regionu zajmują hotele, ośrodki wypoczynkowe i pozostała infrastruktura turystyczna oraz 140 plaż. Costa del Sol to często skaliste wybrzeże przeplatane kamienistymi i piaszczystymi plażami. Wybrzeże Słońca rozciąga się u podnóża malowniczych i tajemniczych gór Sierra Nevada — najwyższego łańcucha gór w Hiszpanii, które kryją wiele wąwozów i jaskiń z najpiękniejszymi galeriami. Okoliczne wzgórza na Costa del Sol porastają gaje oliwne i plantacje pomarańczy, wśród których przycupnęły malownicze wioski i miasteczka z charakterystycznymi, białymi domami oraz znane luksusowe, wakacyjne kurorty. 

 

Białe domy w Andaluzji

Białe domy w Andaluzji foto: Pixabay

 

Dzieje regionu Costa del Sol

Historia obecnego regionu Costa del Sol sięga czasów prehistorycznych, w których istniały tu osady Fenicjan. Jak wiele regionów w basenie Morza Śródziemnego, tak i ten wielokrotnie był celem podbojów rzymskich, arabskich i mauretańskich. Początkowo region ten należał do Kartaginy, później do upadku Cesarstwa Rzymskiego rządzili tu Rzymianie, a po nich  Wizygoci i Bizantyjczycy. Aż do końca XV w. na obszarze tym panowali Arabowie, a następnie region przyłączony został do Hiszpanii.

 

Turystyczny boom zaczął się na tych terenach w drugiej połowie XX w., kiedy to wzdłuż malowniczego, słonecznego wybrzeża jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać hotele i ośrodki wypoczynkowe, a Costa del Sol było najchętniej wybieranym miejscem na wakacje w Hiszpanii

 

Luksusowe kurorty na Costa del Sol

Wiele małych miasteczek Andaluzji to dawne wioski rybackie, które obecnie są znakomicie prosperującymi kurortami turystycznymi. 

 

Malaga — stolica regionu, kurort wypoczynkowy i miasto pełne zabytków. 

 

Hiszpania, Malaga

Hiszpania, Malaga foto: Pixabay

 

Marbella — kurort z kilkoma plażami leżący u podnóża gór, który na wypoczynek upodobali sobie możni tego świata oraz sławne i ważne osobistości. To napędziło rozwój kurortu w kierunku powstania tu luksusowych hoteli, wielu kasyn i świetnych restauracji oraz rozbudowanego portu jachtowego.

 

Hiszpania, Marbella

Hiszpania, Marbella foto: Pixabay

 

Torremolinos — kosmopolityczny, rozrywkowy kurort, który swoją nazwę zawdzięcza licznym wieżom i młynom. Słynie z życia nocnego i imprez trwających do białego rana. Turyści lubiący wodne szaleństwa mogą tu świetnie bawić się w dużym parku wodnym Aqualand Torremolinos lub zwiedzić Crocodile Park.

 

Crocodile Park

Crocodile Park foto: Pixabay

 

Benalmadena — popularny kurort z najpiękniejszym w Europie portem jachtowym zbudowanym w stylu mauretańskim. Kurort łączy się z Torremolinos 6-kilometrową promenadą. Wśród wielu atrakcji kurortu, szczególnie dla rodzin z dziećmi jest delfinarium i znajdujący się nieopodal park rozrywki Tivoli World, a wyłącznie dorośli mogą spędzać czas w miejscowym dużym kasynie. W kurorcie znajduje się dolna stacja kolejki linowej, którą można wjechać na 769-metrowy szczyt Calamorro, skąd roztaczają się przepiękne widoki i czasami widać nawet wybrzeże Afryki.

 

Park rozrywki Tivolli

Park rozrywki Tivoli foto: Pixabay

 

Benalmadena, marina

Benalmadena, marina foto: Pixabay

 

Benalmadena, kolejka linowa

Benalmadena, kolejka linowa foto: Pixabay

  

Estepona — pełen kwiatów kurort zlokalizowany przy 20-kilometrowym wybrzeżu z piaszczystą plażą wyróżnioną Błękitną Flagą. Nieopodal miasta znajduje się popularna wśród naturystów plaża Costa Natural. Atrakcją kurortu jest safari Selwo Aventura i orchidarium — jedno z największych w Europie.

 

Kurort Estepona

Kurort Estepona foto: Pixabay

 

Fuengirola — kurort wyróżnia długa, 8-kilometrowa plaża, malowniczy port i okazała mauretańska forteca. Atrakcją jest tu arabski zamek zlokalizowany na wzgórzu i ogród zoologiczny — Biopark, w którym zgromadzono 140 gatunków zwierząt.

 

Fuengirola, promenada

Kurort Fuengirola foto: Pixabay

 

Malaga — stolica regionu Costa del Sol

Stolicą Wybrzeża Słońca jest Malaga — miasto położone u podnóża Gór Betyckich nad Morzem Śródziemnym. To drugie co do wielkości miasto Andaluzji (większa jest Sewilla) i szóste miasto Hiszpanii. Symbolem miasta jest latarnia morska La Farola.

 

Malaga, latarnia morska

Malaga, latarnia morska foto: Pixabay

 

To również jedno z najstarszych miast Europy — jego historia sięga czasów starożytnych, czyli 770 r. p.n.e. w którym założono Malagę. Taki wiekowy rodowód pozostawił w mieście liczne zabytki. Najbardziej znanym i wartym odwiedzenia jest jedna z największych mauretańskich fortec w Andaluzji — Alcazaba. Warto też zajrzeć na zamek Gibralfaro, skąd można podziwiać fantastyczne widoki na całą Malagę i przespacerować się uliczkami starego miasta znajdującego się u podnóża zamku. Zwiedzając zabytkowe miejsca Malagi, nie można pominąć też rzymskiego teatru.

 

Historyczna Malaga

Historyczna Malaga foto: Pixabay

Zamek Gibralfaro

Gibralfaro to podobno najtrudniejszy zamek do zdobycia i jeden z najważniejszych zabytków Malagi. Wybudowany został w X w. i służył do obrony wojska oraz pobliskiej Alcazaby. Z jego długich murów obronnych, można podziwiać piękną panoramę Malagi. Miłośnicy historii będą mieli możliwość również odwiedzić znajdujące się tu muzeum Centro de Interpretación, w którym zgromadzono historyczne przedmioty, wiele miniaturowych figurek żołnierzy oraz ich dawne umundurowanie.

 

Teatr Rzymski

Teatr Rzymski powstał w I w p.n.e., jeszcze za czasów panowania Oktawiana Augusta. Zaczęto z niego korzystać znacznie później, bo dopiero w III w. Niektóre z jego części m.in. kolumny czy oszlifowane kamienie zostały wykorzystane do budowy stojącej nieopodal Alcazaby. Teatr Rzymski najlepiej odwiedzić wieczorem, ponieważ całość jest pięknie oświetlona, a w tle słychać niosąca się ulicami starego miasta muzykę.

 

Malaga, Teatr Rzymski

Malaga, Teatr Rzymski foto: Pixabay

 

Alcazaba

Mauretański pałac Alcazaba będący jednocześnie twierdzą został zbudowany w XI w., gdy władzę w Hiszpanii sprawowali Maurowie. Forteca powstała na wzgórzu górującym nad Malagą, aby wykorzystując takie naturalne położenie chronić miasto i port przed atakami piratów. Zamek odrestaurowano na początku XX w. i obecnie można go zwiedzać.

 

Mauretański pałac Alcazaba

Mauretański pałac Alcazaba foto: Pixabay

 

Nowa Malaga

W tej nowej Maladze znajduje się jeden z bardziej znaczących portów lotniczych Hiszpanii. Jest tam także duży port handlowy i rybacki, ale przede wszystkim to miasto jako znany hiszpański kurort z 16 plażami, zdominowane jest przez turystów. Każdy, kto odwiedzi Malagę, koniecznie musi chociaż raz przespacerować się legendarnym już deptakiem Marqués de Larios. To tętniący życiem pasaż pełen kwiatów, który też uważany jest za symbol miasta.

 

Hiszpania, Malaga

Hiszpania, Malaga foto: Pixabay

 

W Maladze urodził się znany na całym świecie, genialny malarz Pablo Ruiz Picasso, którego prace i pamiątki można podziwiać w miejscowym muzeum, a także odwiedzić jego dom rodzinny. To również rodzinne miasto aktora Antonio Banderasa.

 

Atrakcyjne miejsca na Costa del Sol

Południowa Andaluzja może poszczycić się wspaniałymi zabytkami kultury Maurów, dlatego wypoczywający na Costa del Sol pasjonaci historii i zwiedzania  koniecznie powinni odwiedzić Kordobę, Sewillę czy Grenadę. Wybrzeże ma w swojej ofercie także wiele atrakcji  utworzonych przez naturę i turystycznych, przygotowanych dla wczasowiczów

Jakie atrakcyjne miejsca warto odwiedzić na południowym wybrzeżu?  

 

Gibraltar

Gibraltar jest najbardziej na świecie zaludnionym miastem i portem leżącym na półwyspie, którego większość obszaru to 427-metrowa Skała Gibraltarska mająca 4,8 km długości.

 

Hiszpania, Gibraltar

Hiszpania, Gibraltar foto: Pixabay

 

W tym popularnym miejscu południowej Hiszpanii można poczuć się jak w Anglii – czerwone budki telefoniczne, niewielkie knajpki serwujące „fish&chips” oraz widoczne wszędzie angielskie nazwy. Nic dziwnego, skoro od 1830 r. Gibraltar był kolonią brytyjską i ostatnim miejscem w Europie zależnym od Wielkiej Brytanii. Głównym celem turystów wybierających się na Gibraltar jest szczyt The Rock of Gibraltar, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą Cieśninę Gibraltarską. Ze szczytu widać też sąsiednią Afrykę z malowniczymi górami Atlas. Na szczyt można wjechać wynajętym samochodem lub kolejką liniową, której dolna stacja mieści się przy Red Sands Road. Podczas wjazdu na górę kolejka ma stację pośrednią, zlokalizowaną przy jaskini Apes'Den, gdzie można spotkać słynne bezogonowe małpy magoty, żyjące tylko w tym jedynym miejscu w Europie.

 

Gibraltar, bezogonowe małpy magoty

Gibraltar, bezogonowe małpy magoty foto: Pixabay

 

Ronda

Ronda to miasteczko nieco oddalone od wybrzeża, ale tak niesamowite i  piękne, że warto je zobaczyć. Przede wszystkim zachwyt budzi już samo położenie miejscowości, którą rozdziela głęboki na 160 m wąwóz Tajo de Ronda. Obie strony miasteczka łączy 100-metrowej wysokości kamienny most wybudowany w XVIII w. Pod jego środkowym przęsłem znajduje się cela, która niegdyś wykorzystywana była jako więzienie. 

 

Ronda, kamienny most

Ronda, kamienny most foto: Pixabay

W Rondzie zachwyca też znakomicie zachowane, otoczone murami obronnymi Stare Miasto, które jest ulubionym miejscem zakochanych. Prawdziwie hiszpańskiego klimatu dodaje Rondzie Plaza de Toros — wybudowana w XVIII w. najstarsza w Hiszpanii arena walk byków. Jej zadaszone trybuny mogą pomieścić ok. 5000 widzów, a cały kompleks ma średnicę ponad 60 m.

 

Arena walk byków

Arena walk byków foto: Pixabay

 

W Rondzie koniecznie też trzeba odwiedzić wydrążoną w skale Kopalnię Wody, która powstała w XIV w. na polecenie mauretańskiego króla. Po blisko 300 schodach schodzi się tu na sam dół wąwozu i jest to jedyna droga zwiedzania. 

 

Nerja

Nerja to miasteczko położone między górami Sierra de Tejada a Morzem Śródziemnym. Ta niewielka miejscowość to prawdziwa perełka wybrzeża Costa del Sol, przyciągająca turystów malowniczymi zatoczkami, w których ukryły się przepiękne plaże. Jest tu też wiele ciekawych atrakcji, a jedna z nich to Balkon Europy, czyli najlepszy punkt widokowy na okolicę.

 

Nerja, Balkon Europy

Nerja, Balkon Europy foto: Pixabay

 

 

Niedaleko miasteczka znajduje się Cueva de Nerja — jedna z największych jaskiń w Hiszpanii, która została odkryta w 1959 r. W jaskini tej można podziwiać stalagnat, czyli kolumnę skalną, która ma 32 m wysokości i podstawę ponad 90 m2. Stalagnat ten został wpisany na Listę Rekordów Guinnessa, jako największa kolumna skalna na świecie.

 

Jaskinia Cueva de Nerja

Jaskinia Cueva de Nerja foto: Pixabay

 

Droga Króla — Caminito del Rey 

Cominito del Rey jest jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu, znajdującą się niedaleko Malagi. Mierzący 7,7 km jednokierunkowy szlak pieszy to idealna trasa na spacer z dreszczykiem emocji, ponieważ prowadzi wzdłuż skalistego wąwozu, którym płynie rzeka Guadalhorce. W niektórych miejscach pionowe wapienne ściany mają nawet kilkaset metrów wysokości. Trasa ta powstała na początku XX wieku. Swoją nazwę zyskała dzięki królowi Hiszpanii, Alfonsowi III, który na otwarciu w 1921 r. przeszedł ją osobiście. Z powodu wypadków na początku XXI w. szlak został zamknięty, a po odnowieniu i zabezpieczeniu ponownie udostępniono go turystom w 2015 r.

 

Cominito del Rey

Cominito del Rey foto: Pixabay

 

Zwiedzanie wybrzeża Costa del Sol

W jaki sposób najlepiej zwiedzać południowe wybrzeże Hiszpanii? Najprostszym i bardzo popularnym rozwiązaniem wśród turystów preferujących zwiedzanie jest wynajęcie samochodu. Można to zrobić za pośrednictwem Biura Podróży Amigos B.B., w miejscowych wypożyczalniach samochodów lub w niektórych hotelach świadczących tego typu usługi. 

Bardzo ciekawym sposobem na dotarcie do wybranych atrakcji będzie wycieczka rowerowa — aktywna forma wypoczynku połączona z poznaniem ciekawych miejsc południowej Hiszpanii. Dodatkowym atutem jazdy na rowerze jest możliwość bezpośredniego podziwiania pięknych widoków oraz dotarcia w miejsca niedostępne dla samochodów.  

 

Zwiedzanie Costa del Sol

Zwiedzanie Costa del Sol foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.