Wróć do listy artykułów

Aruba — rajska wyspa karaibskiego ABC Islands

Warto wiedzieć | 18-08-2023, Aktualizacja: 21-08-2023
wyspa aruba, karaiby aruba, aruba wakacje, aruba wczasy, aruba all inclusive, aruba pogoda, aruba klimat, aruba co zobaczyć, aruba z niemiec, aruba morze karaibskie, aruba turystyka, aruba atrakcje, wakacje na arubie, aruba waluta
Rózowe flamingi to symbol Aruby — foto: Photo by Lex Melony on Unsplash

Niewielka karaibska wyspa Aruba zwana też „One Happy Island”, czyli szczęśliwa wyspa to bogactwo kultury, historii i przyrody. Aruba ma wszystko, co jest potrzebne na niezapomniane wakacje — piękne plaże, idealną pogodę i bogactwo podwodnej przyrody. Warto wybrać się na tę rajską wyspę na egzotyczne wakacje, aby osobiście doświadczyć jej uroku.

 

 

Aruba z karaibskiego ABC Islands

Aruba to wyspiarskie terytorium zależne Holandii. Wyspa położona jest na północ od wybrzeży Wenezueli, w południowym obszarze Morza Karaibskiego. To jedna z wulkanicznych Wysp Zawietrznych leżących w archipelagu Małych Antyli. Aruba należy do karaibskiej grupy wysp ABC Islands, które tworzą Aruba , Bonaire i Curaçao, czyli wyspy położone na południowych krańcach Wielkich Antyli.

 

 

Z powodu lokalnych wiatrów i prądów morskich, które wpłynęły na wybrzeża Aruby, wyspa ma charakterystyczny, wydłużony kształt. 

 

Aruba to nizinna wyspa, a jej najwyższym wzniesieniem jest Mount Jamanota o wysokości jedynie 188 m n.p.m. Z pięknymi plażami na wybrzeżu kontrastuje pustynny krajobraz wnętrza wyspy, porośnięty kaktusami. Jedyną rośliną, którą hoduje się na wyspie, jest aloes, bo tylko on okazał się niewymagający i możliwy do uprawy w tych pustynnych warunkach.

 

Kaktusy na Arubie

Kaktusy na Arubie — foto: Unsplash

 

W 1499 r. wyspa została odkryta przez Hiszpanów. Po tym była kolonią hiszpańską, brytyjską i holenderską.  W czasach kolonialnych wyspę wielokrotnie atakowali i łupili piraci. W 1986 r. Aruba uzyskała status terytorium zależnego Holandii. 

 

Oranjestad — stolica Aruby

Stolicą Aruby i jej największym miastem jest 30-tysięczny Oranjestad leżący na zachodnim wybrzeżu wyspy. Nazwa stolicy w języku niderlandzkim oznacza pomarańczowe miasto. 

 

Aruba, Oranjestad

Aruba, Oranjestad — foto: Renaissance Aruba

 

Miasto zachwyca kolonialną architekturą z budynkami o kolorowych elewacjach, które wybudowano wokół Fortu Zoutman z XVIII w. W tamtych czasach fort miał chronić wyspę przed piratami. Wspaniały widok na morze i wyspę można podziwiać z wieży Króla Willema III, najstarszego budynku na wyspie, wybudowanego w 1798 r. Z wieży tej również niegdyś wypatrywano piratów. 

 

Uliczkami miasta kursuje tramwaj, zatrzymujący się przy najważniejszych, turystycznych atrakcjach. Już sama przejażdżka nim jest wyjątkową atrakcją.

 

Tramwaj w stolicy Aruby

Tramwaj w stolicy Aruby — foto: Unsplash

 

Do portu w Oranjestad zawijają olbrzymie wycieczkowce.

 

Turystyka na wyspie

Obecnie to najbogatsze państwo na Karaibach, a jego mieszkańcy żyją dostatnio.

Turystyka jest głównym źródłem dochodów tej rajskiej wyspy Karaibów. Aruba ma 2 porty morskie oraz międzynarodowy port lotniczy znajdujący się  w stolicy, który obsługuje liczne połączenia z Ameryką Północną, Europą i innymi karaibskimi wyspami. Rejsy po Morzu Karaibskim oferowane w portach Aruby pozwalają na odkrywanie innych pięknych wysp Karaibów. 

 

Aruba ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę i bogatą ofertę turystyczną. Doskonale rozwinięta jest sieć hoteli z luksusowymi kompleksami hotelowymi zapewniającymi ekskluzywny wypoczynek.

 

 

Aruba, hotel Hilton

Aruba, hotel Hilton

Na Arubie jest też doskonale zorganizowana sieć połączeń autobusowych. W ten sposób można zwiedzać wyspę. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu albo  jeepa z napędem na 4 koła czy quada, bo to jedyne pojazdy, które poradzą sobie na bezdrożach największej atrakcji wyspy — Parku Narodowego Arikok.

 

Aruba — rozrywkowa wyspa

Zróżnicowana kultura Aruby odzwierciedla wpływy afrykańskie, europejskie i latynoamerykańskie. Wyspa słynie z bogatej tradycji muzycznej, a roztańczony klimat Aruby odzwierciedlają liczne festiwale i parady odbywające się na wyspie. Najpopularniejszym karaibskim świętem tańca, muzyki i bajecznie kolorowych kostiumów jest Festival di Dande, podczas którego niemal wszyscy mieszkańcy bawią się na ulicach. 

 

Różne rozrywkowe atrakcje oferuje Aruba także po zachodzie słońca. Imprezowicze na pewno nie będą się tu nudzić, a w wakacyjnej ofercie wyspy mają liczne koncerty i odjazdowe dyskoteki. Popularnego tu drinka ariba robionego z wódki, rumu i soku można wypić w miejscowych barach. Miejscem na wyspie najchętniej odwiedzanym wieczorem i nocą są kasyna, tym bardziej że wygrane w arubańskich kasynach nie są opodatkowane.

 

Jedno z kasyn na Arubie

Jedno z kasyn na Arubie — foto: Divi Aruba

 

Atrakcje Aruby — co warto zobaczyć?

Chociaż Aruba to niewielka wyspa (ma tylko 178,91 km²), jest tu sporo miejsc, które warto zobaczyć. 

 

Aruba to wyspa flamingów. Niestety, przycięto im skrzydła, dlatego na stałe są różowym akcentem tego miejsca. Można je obserwować na prywatnej wyspie Renaissance Island i na The Palm Island. Szczególnie pierwsza z nich jako jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wyspa należy do hotelu Renaissance Aruba Resort & Casino. Na wyspie są 2 plaże — Flamingo Beach, gdzie przebywają dostojne, różowe flamingi oraz Iguana Beach z sympatycznymi iguanami.

 

Flamingi na Arubie

Flamingi na Arubie — foto: Unsplash

 

Aruba, iguana

Aruba, iguana — foto: Unsplash

 

Jedną z największych atrakcji Aruby jest Park Narodowy Arikok, zajmujący aż 20% powierzchni całej wyspy. Wycieczka jeepem po piaszczystych bezdrożach parku i wśród ogromnych kaktusów na pewno będzie niezapomnianym, wakacyjnym przeżyciem.

 

Park Narodowy Arikok

Park Narodowy Arikok — foto: Unsplash

 

Na terenie parku jest wyjątkowa plaża Dos Playa. To na niej od kwietnia do października wylęgają się młode żółwie. Warto też zajrzeć do malowniczej jaskini Quadirikiri, gdzie promienie słońca przenikające przez szczeliny w skałach powodują prawdziwy spektakl świetlny. W parku są też jaskinie, w których zachowały się rysunki wykonane przez pierwotne plemiona zamieszkujące wyspę. Podczas wycieczki po parku ochłodę przyniesie kąpiel w naturalnym basenie Aruba Natural Pool. 

 

Warto też wybrać się do drugiego pod względem wielkości na wyspie miasteczka San Nicolas, aby podziwiać niesamowite murale tworzone podczas corocznych festiwali Aruba Art Fair.

 

Murale w San Nicolas

Murale w San Nicolas — foto: Unsplash

 

Na Arubie koniecznie trzeba odwiedzić plantację aloesu, który jest podstawowym towarem eksportowym wyspy i najstarszą na świecie fabrykę aloesu Aruba Aloe, gdzie wszystkie produkty pielęgnacyjne z aloesu wytwarzane są ręcznie. 

 

Miłośnicy barwnych owadów mogą wybrać się do ogrodu The Butterfly Farm, w którym fruwa prawie 800 tropikalnych motyli.

 

Aruba, farma motyli

Aruba, farma motyli — foto: Unsplash

 

Klimat i pogoda na Arubie

Wyspa leży w klimacie równikowym, co skutkuje niewielką ilością opadów i wysokimi temperaturami przez cały rok, a różnice pomiędzy porami roku są prawie niezauważalne. Średnia temperatura na wyspie w ciągu dnia wynosi ok. 27°C, a w najcieplejszych miesiącach przekracza 35°C. Noce też są bardzo ciepłe, bo słupek rtęci nie spada poniżej 23°C. Gdyby nie chłodna, wieczorna bryza turystom z Europy trudno byłoby znieść takie upały. Woda w Morzu Karaibskim też nie przynosi ochłody, bo jej temperatura nigdy nie spada poniżej 27°C.

 

Plaża na Arubie

Plaża na Arubie — foto: Divi Aruba

 

Aruba leży poza obszarem występowania huraganów, ale jest przy tym dość wietrzną wyspą. Najbardziej dmucha na wybrzeżu północno-wschodnim. 

 

Na Arubie jest więcej słonecznych dni niż na innych wyspach Karaibów

Od sierpnia do października jest tu najcieplej, ale w tych miesiącach, najczęściej w nocy i o świcie mogą pojawiać się przelotne deszcze. Od lutego do kwietnia praktycznie w ogóle tu nie pada.

 

Wakacje na Arubie

Aruba to przede wszystkim raj dla miłośników plażowania. Błogi wypoczynek na białych, piaszczystych plażach ocienionych palmami i oblewanych lazurowymi, krystalicznie czystymi wodami Morza Karaibskiego zadowoli każdego plażowicza.

 

Biały piasek na plażach Aruby

Biały piasek na plażach Aruby — foto: Manchebo Beach

 

Na plażach można spotkać gniazda żółwi oraz charakterystyczne drzewa divi-divi, które wyglądają, jakby miały się przewrócić. To wiatr ukształtował ich niepowtarzalny wygląd. Najpopularniejszą plażą jest 3,5-kilometrowa Palm Beach, w której sąsiedztwie zlokalizowane są największe i najbardziej luksusowe hotele na wyspie. 

 

Plaża z drzewami divi-divi

Plaża z drzewami divi-divi - foto: Amsterdam Manor

 

Aruba słynie z niesamowicie malowniczych zachodów słońca nad Morzem Karaibskim, które można podziwiać na plażach zachodniego wybrzeża wyspy.

 

Zachód słońca na Arubie

Zachód słońca na Arubie — foto: Divi Village

 

Aruba to raj dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Przybrzeżne wody Morza Karaibskiego są doskonałym miejscem do szusowania na nartach wodnych, surfingu, kitesurfingu i parasailingu. Otaczająca wyspę rafa koralowa z pięknymi koralowcami ma wiele doskonałych miejsc nurkowych i zachwyca bogactwem podwodnej przyrody. Krystalicznie czysta woda stwarza idealne warunki do snurkowania i nurkowania. Rafa koralowa kryje wiele gatunków morskich stworzeń i wraki statków. Można też natrafić na kadłuby rozbitych samolotów. 

 

Wakacje na Arubie praktycznie

Aruba jako terytorium zależne Holandii przy wjeździe i pobycie na wakacjach nie wymaga posiadania wizy — wystarczy ważny paszport.

 

Na Arubie obowiązuje florin arubański (AWG)

1 AWG = 2,2570 zł  (średni kurs NBP z dnia 18 sierpnia 2023 r.). Florin arubański dzieli się na 100 centów. Na całej wyspie można jednak bez problemów płacić dolarami amerykańskimi (USD), a EURO można wymienić w banku na floriny lub dolary. 

 

Językiem urzędowym na Arubie jest niderlandzki. Lokalsi porozumiewają się w języku kreolskim zwanym papiamento. W wielu miejscach można też komunikować się z mieszkańcami w języku hiszpańskim i angielskim.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Egzotyczne wakacje na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią i zimą na rajskich Karaibach – Meksyk, Dominikana, Kuba, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.