Na wypoczynek za granicą turyści z Polski zwykle lecą samolotem. To szybka i wygodna podróż, ale lot lotowi nierówny i nawet te oferowane przez biura podróży mogą być różne. Rezerwując wakacyjną podróż, warto wiedzieć — czym różnią się od siebie loty rejsowe, czarterowe i loty „low cost”? Które z nich są najtańsze? Które oferują najwyższy komfort podróży?
Zaczniemy od przybliżenia pojęć związanych z lotami, gdy na wakacje rezerwowane w biurze podróży turyści wybierają się samolotem. Wyjaśniamy:
✈ Jak podróżuje się lotem rejsowym?
✈ Czym charakteryzuje się lot czarterowy?
✈ Który lot jest korzystniejszy dla klienta biura podróży — czarterowy czy rejsowy?
✈ Jak funkcjonują linie „low cost”?
Loty rejsowe
Loty rejsowe to regularne połączenia danej linii lotniczej, które odbywają się według określonego wcześniej rozkładu przylotów i odlotów danego przewoźnika. Połączenia te realizowane są systematycznie przez cały rok, w podanych w rozkładzie dniach i o określonych godzinach.
Bilety na loty rejsowe można zakupić bezpośrednio w wybranej linii lotniczej lub online za pośrednictwem specjalnie w tym celu przygotowanych stron internetowych. Można je także nabyć w sposób tradycyjny u agentów turystycznych. Ceny biletów nie są stałe i zależą od terminu planowanej podróży oraz od czasu, jaki jeszcze pozostał do wylotu. Zazwyczaj ceny te rosną gdy zbliża się termin wylotu, zgodnie z zasadą — im bliżej, tym drożej, dlatego, aby cena biletu była korzystna, warto zarezerwować miejsce odpowiednio wcześniej. Po zakupie biletu na lot rejsowy podróżny otrzymuje go w formie elektronicznej lub papierowej. Przed wylotem konieczna jest odprawa, którą należy dokonać bezpośrednio na lotnisku przy stanowisku „check in”.
W wybranej ofercie danej linii lotniczej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wymagania dotyczące bagażu. Często w cenę biletu nie jest wliczony bagaż rejestrowany, a na pokład samolotu podróżny może wziąć jedynie bagaż podręczny o ściśle określonej wadze i wymiarach. Za bagaż rejestrowany trzeba zapłacić ekstra, niekiedy więcej niż za sam bilet lub zmienić taryfę na wyższą, oczywiście odpowiednio droższą. To znacznie podnosi koszty podróży, bo przecież na kilku, czy kilkunastodniowy wypoczynek nie sposób jechać bez bagażu.
Przy wyborze lotu rejsowego podróżny ma możliwość zadbania o komfort swojej podróży. Wiąże się to oczywiście z wykupieniem odpowiedniej klasy przelotu. W liniach rejsowych są zazwyczaj trzy klasy rezerwacyjne — ekonomiczna, biznesowa i pierwsza — różniące się standardem i zakresem usług. Ekonomiczna zapewnia podstawowy ich pakiet, natomiast te wyższe uprawniają do wielu dodatkowych, bezpłatnych świadczeń, znacznie podnoszących komfort podróży.
W każdym locie rejsowym podróżni otrzymują poczęstunek. Jego ilość i jakość zależy od długości trasy i czasu przelotu oraz od wybranej oferty. U najtańszych przewoźników będzie to najczęściej skromna przekąska i coś do picia. W droższych opcjach można liczyć na catering z ciepłym posiłkiem i duży wybór serwowanych napojów bezalkoholowych i alkoholowych.
Loty czarterowe
Nieregularne połączenia lotnicze organizowane przez touroperatorów wycieczek lub biura podróży określane są jako loty czarterowe, lub trampingowe. Organizowane są one w porozumieniu z firmami lotniczymi, które zajmują się wynajmem samolotów. Loty takie odbywają się w określonym czasie i obejmują kraje będące popularnymi kierunkami wypoczynkowymi na całym świecie. Połączenia dostosowane są do ofert hotelowych, na które w danym biurze podróży jest największy popyt. Często też loty czarterowe odbywają się na trasach, które w regularnych połączeniach rejsowych realizowane są z przesiadką.
W związku z tym, że loty czarterowe są okazjonalne, bilety na dane połączenia nie są dostępne w regularnej sprzedaży, a jedynie można je nabyć u organizatorów wycieczek oraz w biurach podróży. Często oferta biletów na lot czarterowy dostępna jest na stronie internetowej organizatora. Największą zaletą lotu czarterowego jest cena, która bardzo często jest niższa niż za połączenie na tej samej trasie, realizowane przez regularne linie lotnicze. Ponadto przejazd z lotniska do hotelu i z powrotem jest zawsze wliczony w cenę. Różnica jest też w kształtowaniu się takiej ceny – maleje ona wraz z czasem, jaki pozostał do wylotu. Z tego powodu warto skorzystać z takiego lotu w przypadku podróży last minute.
Na niższe koszty lotu czarterowego wpływa też brak dodatkowych opłat za bagaż, ponieważ dwie sztuki bagażu — podręczny i rejestrowany — zawsze wliczone są w cenę biletu. Dopuszczalna wielkość bagażu uzależniona jest od wymagań przewoźnika. Dodatkowo płatne są natomiast posiłki, o ile cateringu nie zagwarantowano w umowie na wypoczynek. Taki bezpłatny catering jest najczęściej uwzględniony tylko na bardzo dalekich trasach.
Loty czarterowe są dostępne dla każdego, ponieważ w przypadku gdy touroperator nie sprzeda wszystkich miejsc w samolocie, aby uniknąć strat, pozostałe miejsca sprzedaje osobom spoza grona klientów danego biura podróży zawartej z biurem podróży. Po zakupie lotu czarterowego podróżny otrzyma potwierdzenie rezerwacji, a do odprawy potrzebny mu będzie dokument tożsamości lub paszport.
W przeciwieństwie do lotu rejsowego, w czarterze godzina wylotu może ulec zmianie. Przed podróżą warto zatem sprawdzić, czy podana przez biuro podróży pora wylotu jest aktualna.
Loty „low cost”
„Low cost”, czyli tanie loty to połączenia realizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze. Ceny biletów na przeloty „low cost” zależą od popytu i zmieniają się bardzo dynamicznie – nawet kilka razy w ciągu dnia. To właśnie dlatego koszt wycieczki zagranicznej tanimi liniami, oferowanej przez biura podróży z dnia na dzień może ulec zmianie. Najczęściej cena samego biletu jest bardzo konkurencyjna, jednak ma to niekorzystny wpływ na komfort podróży. W samolotach typu „low-cost” przewoźnicy umieszczają więcej siedzeń, tworząc tym samym mniejsze odstępy między rzędami foteli. Nie ma też mowy o darmowym cateringu, a jedzenie i napoje w samolotowym bufecie są bardzo drogie.
Sprzedaż biletów realizowana jest głównie przez Internet i telefonicznie. Przy wyborze taniej linii lotniczej niezbędna jest też samodzielna odprawa internetowa, a w przypadku jej braku pobierana jest dodatkowa opłata.
Bardzo często trzeba też dodatkowo wykupić bilet na bagaż, co znacznie podwyższa finalny koszt podróży. Przy lotach „low cost” przewoźnicy często korzystają z niewielkich, tańszych w obsłudze lotnisk, z których jest o wiele dalej do wybranego kurortu czy hotelu, a transfer najczęściej jest dodatkowo płatny i jego ceny wcale nie są symboliczne.
Przed wyborem tanich linii warto przeliczyć wszystkie koszty ponoszone w związku z podróżą, aby podróż nie okazała się „tania” tylko z nazwy.