Ta część Turcji to przede wszystkim niesamowite i bajkowe Pamukkale. W języku tureckim Pamukkale oznacza bawełniany zamek i taki widok rozpościera się w tym osobliwym miejscu Turcji. To wapienne tarasy, które z daleka wyglądają tak, jak okoliczne plantacje bawełny w czasie kwitnienia.
Lśniące w słońcu, białe, wapienne tarasy w Pamukkale uznawane na cud natury są jedną największych atrakcji tego kraju. Powstały z osadów wapiennych, wytrącanych przez wody termalne ze znajdujących się tu 17 gorących źródeł. Woda wydobywająca się z nich na powierzchnię ma temperaturę od 35°C aż do prawie 100°C. Ta gorąca woda, spływając po zboczu góry Cökelez pozostawia wapienne osady. Według szacunków geologów ten proces trwa już od 14 tys. lat. W tym czasie na zboczu góry powstała ogromna powierzchnia pokryta wapiennymi osadami, która ma 160 m wysokości i rozciąga się na obszarze o długości 2700 m i szerokości 600 m.
Naturalne kąpielisko, które tu powstało, od wieków przyciąga kuracjuszy, ponieważ właściwości lecznicze miejscowych wód termalnych znane już były w czasach antycznych. Na wapiennej górze wybudowane zostało nawet starożytne uzdrowisko Hieropolis, po którym pozostały jedynie ruiny. Od czasów antycznych, do leczniczych wód Pamukkale przyjeżdżają kuracjusze mający problemy z krążeniem, cierpiący na nadciśnienie, reumatyzm i niestrawność. Lecznicze działanie mają one również w chorobach oczu i skóry. I coś dla zamęczonych pracą urlopowiczów, którzy na wakacjach all inclusive w Turcji chcą naładować swoje baterie — wody te łagodzą objawy wyczerpania fizycznego i nerwowego.
Cały obszar wapiennych tarasów i ruiny uzdrowiska Hierapolis są obecnie parkiem narodowym objętym ochroną i od 1988 r. wpisanym na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
U podnóża góry z wapiennymi tarasami, znajduje się niewielka miejscowość o tej samej nazwie. W kurorcie tym jest wiele pensjonatów i małych, kameralnych hoteli, idealnie nadających się na wypoczynek z rodziną lub na romantyczne wakacje we dwoje. Niektóre z hoteli mają baseny wypełnione miejscową wodą termalną.
W regionie tym znajdują się też inne, równie ciekawe miejsca. Kilka kilometrów od Pamukkale leżą miejscowości znane z wód termalnych o właściwościach leczniczych, ale zawierających inne domieszki. W Karahayıt są źródła bogate w żelazo, sód i magnez. Te minerały intensywnie zabarwiają osady na kolor czerwony, zielony i żółty. W położonej nieco dalej miejscowości Kavakbasi znajdują się źródła termalne mające dużą zawartość związków siarki.
Malownicza Jaskinia Kaklık nazywana jest podziemnym Pamukkale, bo w jej wnętrzu także znajdują się wapienne tarasy, choć takie w miniaturze.
Jak w wielu regionach Turcji, i tu są antyczne ruiny, które na pewno chętnie odwiedzą miłośnicy historii starożytnej. Oprócz Hierapolis ciekawymi miejscami historycznymi są: ruiny antycznego miasta Tripolis, położona na wzgórzu Laodycea i ruiny antycznej Afrodyzji.