Podróże szlakiem smaków to doskonały sposób na zwiedzanie i zrozumienie innej kultury. Dlaczego warto uwzględnić to w swoich urlopowych planach? Meksykańskie jedzenie ze swoim bogactwem składników i smaków może przyprawić o zawrót głowy. Meksyk to kraj słynnych papryczek chili, awokado i tequili uzyskiwanej z uprawianej tu agawy.
Meksyk to kraj fascynujący i różnorodny, pełen skarbów natury, masywnych gór i wulkanów. To miejsce, gdzie powstawały i upadały wielkie cywilizacje. To kraj, który zachwyca niezwykłą kulturą, bogactwem kolorów, dźwięków i smaków.
Jak jedzą Meksykanie?
Dla Meksykanów jedzenie jest tak ważne, że bez niego życie nie miałoby sensu. Hołdują jednak przede wszystkim swojej meksykańskiej kuchni — nie lubią zmian i kulinarnego eksperymentowania. Na meksykańskiej kuchni łatwo można przytyć. Niestety, w tym kraju nie ma miejsca na wegetarianizm, bo lokalsi lubią mięso i jedzą go bardzo dużo. Jedyną opcją diety bezmięsnej jest jedzenie ryb i owoców morza przyrządzanych na milion sposobów.
Meksykańskie dania są bardzo kolorowe i najczęściej dość ostre za sprawą papryczek chili. Chili to już prawie symbol narodowy Meksyku, a te najbardziej pikantne pochodzi z półwyspu Jukatan. Miejscowi używają chili niemal do każdej potrawy.
Papryczki chili — foto: Pixabay
Tradycyjne potrawy meksykańskie oparte są na kukurydzy oraz różnych odmianach fasoli. Ciepła, kukurydziana tortilla przygotowana na setki sposobów jest obecna w codziennym menu Meksykanów. Niemal do każdej potrawy dodawana jest limonka.
Kukurydziana tortilla — foto: Pixabay
Jaka jest meksykańska kuchnia?
Bogactwo smaków to wynik wielu stuleci przenikania się kultur i tradycji Majów, Azteków, Inków i potomków hiszpańskich konkwistadorów. W kuchni meksykańskiej widać też wpływy innych kuchni świata: francuskiej, włoskiej, chińskiej, tureckiej, libańskiej, filipińskiej czy afrykańskiej.
W czasie wycieczek po meksykańskich urokliwych zakątkach i pozostałościach starożytnych imperiów, na wieczornych spacerach uliczkami meksykańskich miast i kurortów koniecznie spróbuj tego, co tylko tam smakuje tak wspaniale i niepowtarzalnie. A wszystko to znajdziesz na ulicznych stoiskach z jedzeniem, ukrytych w gąszczu ulic knajpkach, czy w zachwycających swoim luksusem restauracjach.
Czego spróbować na wakacjach w Meksyku
Zacznij od tradycyjnych meksykańskich tacos. To potrawa z gorącej, kukurydzianej tortilli z drobno posiekanym mięsem, pomidorami i bardzo pikantnym sosem. Do wielu dodawany jest też sok z limonki, a do niektórych też ananas. Warianty tacos to nieograniczona inwencja twórcza, więc trudno określić, ile jest ich w meksykańskiej kuchni.
Meksykańskie tacos — foto: Pixabay
Bardzo podobne, ale z tortillą z mąki pszennej są burritos. Tradycyjne meksykańskie burritos są zazwyczaj małe i cienkie, a tortilla zawiera tylko jeden lub dwa składniki: niektóre rodzaje mięsa, ziemniaki, fasolę, ser asadero (to meksykański ser do zapiekania) i chili.
Meksykańskie burritos — foto: Unsplash
W kulinarnych wędrówkach po Meksyku nie sposób pominąć znanego i u nas guacamole przyrządzanego z awokado. To meksykańskie wygląda i smakuje zupełnie inaczej – przede wszystkim nie może być całkiem rozgniecione i muszą być widoczne wszystkie składniki.
Guacamole — foto: Unsplash
Warto spróbować też pożywnej i sycącej, meksykańskiej zupy. Najbardziej popularne jest tu tradycyjne pozole. Już ponad 500 lat Meksykanie nie wyobrażają sobie bez tej zupy obchodów żadnych świąt. Oczywiście podstawowym składnikiem tego dania jest kukurydza przyrządzana na bulionie z mięsem i papryczkami chili oraz zależnie od regionu z wieloma innymi dodatkami. Inną popularną zupą jest zupa aztecka z tortilli, przygotowana na bazie bulionu, pomidorów, awokado, sera i ziół.
Pozole — foto: Unsplash
Zupa aztecka — foto: Pixabay
Amatorom ryb i owoców morza, którzy wypoczywają w nadmorskich kurortach Meksyku polecamy ceviche przyrządzane z krewetek, kawałków ośmiornicy i ślimaków, z sokiem z limonki i oliwą. Ceviche zwykle podawane jest wraz z przystawkami takimi jak słodkie ziemniaki, sałata, kukurydza, awokado lub banan, aby podkreślić smak.
Ceviche — foto: Pixabay
Wakacje w Meksyku są ucztą dla oczu i… podniebienia. I chociaż niektóre z meksykańskich specjałów są znane także u nas, to tam smakują one zdecydowanie inaczej.
A po jedzeniu… małe co, nieco
A po wypróbowaniu meksykańskich specjałów czas na ręcznie zwijane w manufakturze cygaro, café de olla i tequilę. Café de olla — to kawa z cynamonem i cukrem trzcinowym piloncillo, parzona tradycyjną meksykańską metodą w wyrabianych ręcznie glinianych naczyniach o grubym dnie. Kawę przyrządzaną w ten sposób pije się w całym Meksyku. Natomiast tequila to nie ten alkohol, który możemy kupić w sklepach z alkoholem poza Meksykiem. Ta oryginalna meksykańska — to tequila organiczna, z której przyrządza się popularne drinki: Pinequilę czy Margaritę. W Meksyku tequila występuje w wielu wersjach — od słodkiej tequili smakowej do mocnego mezcalu.
Mezcal — foto: Unsplash
Agawa na tequilę — foto: Unsplash
Turysto, uważaj na zemstę Montezumy!
Tak jak w Egipcie groźna jest zemsta faraona, tak i w Meksyku przewód pokarmowy może dać znać o sobie i to w sposób dość nieprzyjemny. Na wakacjach w Meksyku turyści narażeni są na zemstę Montezumy. Problemy żołądkowo-jelitowe mogą pojawić się u niektórych osób mających niską naturalną odporność na występującą tu odmienną florę bakteryjną. Aby uniknąć takich dolegliwości, w Meksyku zawsze i wszędzie trzeba pić tylko wodę oryginalnie butelkowaną. Bardzo ważne jest też mycie zakupionych owoców, najlepiej też w wodzie butelkowanej i unikanie jedzenia z mało higienicznych straganów, czy od ulicznych sprzedawców.