Dziewicza przyroda oraz brak tłumów turystów to największy atut wyspy Cayo Coco. Ta kubańska wyspa z bajecznymi, jasnymi plażami i turkusowymi, krystalicznie czystymi wodami Oceanu Atlantyckiego oferuje wyjątkowo egzotyczną, wakacyjną atmosferę. Wyspa jest idealnym miejscem na romantyczne wakacje dla par oraz dla osób poszukujących ciszy i spokojnego wypoczynku.
Kubańska wyspa Cayo Coco
Niewielka wysepka Cayo Coco położona jest nieopodal centralnej części północnego wybrzeża Kuby — największej wyspy Karaibów. Powierzchnia całkowita wyspy Cayo Coco to zaledwie 370 km2. Wyspa wchodzi w skład archipelagu Jardines del Rey, czyli Królewskie Ogrody.
Od głównej wyspy Kuby wyspę Caya Coco i sąsiednią Caya Guillermo oddziela Bahia de Perros, czyli Zatoka Psów. Poprzez tę zatokę od 1988 r. Caya Coco połączona jest z główną wyspą drogą przebiegającą na 27-kilometrowej sztucznie utworzonej grobli. Mogą na nią wjechać tylko turyści i Kubańczycy posiadający rezerwację w którymś z miejscowych, luksusowych hoteli lub pracownicy hotelu. Naturalna grobla łączy wyspy Cayo Coco z Cayo Guillermo, a na sąsiednią wyspę Cayo Media Luna można popłynąć rowerem wodnym.
Na wyspie jest port lotniczy – Jardines del Rey (IATA: CCC, ICAO: MUCC), który od 2005 r. umożliwia bezpośrednie przeloty tu z Niemiec bez konieczności międzylądowania na Kubie.
Na wybrzeżu wyspy Cayo Coco są plaże z drobnym, białym piaskiem, przy których zlokalizowano rozległe kompleksy hotelowe.
Hotele na Cayo Coco — Melia Jardines del Rey
Poza nimi większość obszaru wyspy to dziewicza przyroda – rozlewiska i bagna oraz zarośla z ciernistymi krzewami.
Dziewicza przyroda na Cayo Coco
Wyspa jest domem dla 200 gatunków zwierząt, wśród których są m.in. iguany, różowe flamingi oraz dla ponad 360 gatunków roślin, z których kilka to gatunki endemiczne.
Różowe flamingi — foto: Pixabay
W północno-zachodniej części wyspy znajduje się tematyczny Park Przyrody El Bagá, w którym można obserwować miejscowe dziewicze środowisko naturalne. Niskie drzewa el Bagá rosną na obszarach wilgotnych i zagrożonych powodziami. Mają jadalne owoce, którym przypisuje się właściwości lecznicze.
Według legendy nazwa wyspy Cayo Coco pochodzi od ibisów białych — dużych ptaków, które na Kubie znane są jako „ptaki kokosowe”.
Wakacje na wyspie Cayo Coco
Wyspa Cayo Coco słynie z rajskich plaż. To 22 km białych i delikatnych jak mąka, piaszczystych plaż, które przeplatane są roślinnością namorzynową. Od pozostałej części wyspy plaże oddzielone są palmami kokosowymi. Najpopularniejsze z nich to plaże z centrami nurkowymi — Las Coloradas, La Jaula i Los Flamencos.
Plaża na Cayo Coco — foto: Memories Flamenco
Wyspa znana jest z luksusowych kompleksów hotelowych, oferujących błogi relaks i wypoczynek w formule all inclusive.
Hotel Melia Jardines del Rey
Otaczające wyspę wody Oceanu Atlantyckiego kryją bajeczne rafy koralowe, przyciągające miłośników nurkowania i obserwacji bogactwa podwodnej przyrody. Dobre warunki do wypoczynku znajda tu również surferzy i żeglarze, ponieważ u wybrzeży Cayo Coco mają sprzyjające do tych sportów wiatry.
Sporty wodne na Cayo Coco — foto: Memories Caribe Beach
Bardzo popularne są również nurkowania głębinowe i wędkarstwo morskie. Z miejscowego portu organizowane są jednodniowe lub kilkudniowe wypraw na połowy ryb głębinowych.
Wędkowanie na Cayo Coco — foto: Tryp Cayo Coco
Podczas wakacyjnego wypoczynku na kubańskiej wyspie można też wybrać się na wycieczkę czółnami. Przepłyniecie kanałem porośniętym czerwonymi namorzynami, połączone z obserwacją dziewiczej przyrody będzie doskonałym przerywnikiem plażowania.
Warto też pojechać na sąsiednią wyspę Cayo Guillermo, ulubione miejsce wypoczynku Ernesta Hemingwaya. Na tej wyspie koniecznie trzeba odwiedzić punkt widokowy, skąd można obserwować brodzące na mokradłach, dziko żyjące flamingi.
Cayo Coco is not Cuba?
Od Kubańczyków można usłyszeć, że Cayo Coco is not Cuba. I faktycznie, aby doświadczyć prawdziwej Kuby, trzeba wybrać się na główną wyspę tego kraju, a najlepiej do jej stolicy. Dla turystów chcących poznać klimat ciągle jeszcze siermiężnej, socjalistycznej Kuby cygar i starych samochodów, organizowane są wycieczki czarterowe do Hawany.
Turyści mogą odwiedzić też Morón, miasto oddalone ok. 60 km od Cayo Coco. Można zobaczyć tu powozy konne i lokomotywy parowe oraz poznać atmosferę prawdziwej, gorącej, roztańczonej Kuby i codzienne życie Kubańczyków.
Kiedy jechać na kubańską wyspę Cayo Coco?
Pogodę na wyspie Cayo Coco kształtuje klimat tropikalny sawannowy charakteryzujący się bardzo suchą zimą. Średnia temperatura w ciągu roku w Cayo Coco wynosi 28°C - od 25°C w styczniu do 30°C w sierpniu.
Najlepszą pogodę mają wczasowicze wypoczywający na wyspie Cayo Coco od listopada do maja. Najcieplejszymi w tym regionie są miesiące od czerwca do października, przy czym wrzesień i październik charakteryzują się też najwyższymi opadami deszczu.