Co warto zobaczyć na wakacjach all inclusive w Meksyku nad Morzem Karaibskim?
Ciągnące się kilometrami plaże z białym piaskiem ocienione palmami kokosowymi, ciepłe morze w przepięknych odcieniach błękitów i turkusu to wizytówka meksykańskiego wybrzeża Morza Karaibskiego — Riviera Maya. Ale nie tylko plaże zachwycają turystów w tym zjawiskowym, wakacyjnym raju.
Wiele tu miejsc do zwiedzania, bo ten zakątek Meksyku obfituje w prekolumbijskie budowle pozostałe po cywilizacji Majów. Ogromne piramidy i miasta Majów zdumiewają, zachwycają i przyciągają w ten region tłumy turystów. Oprócz tego co wybudował człowiek, na wakacje all inclusive Meksyk ma w ofercie też wiele innych atrakcji, w tym takie, które stworzyła natura.
Atrakcje Karaibskiego Wybrzeża Meksyku
Na tych terenach są przede wszystkim cuda przyrody i niepowtarzalne formy utworzone w wapieniu przez zjawiska krasowe. Tuż obok plaż wyrasta bujny las równikowy, z zachwycającą tropikalną przyrodą, której różnorodnych gatunków nie sposób wymienić. Cuda przyrody kryją też oblewające plaże ciepłe wody Morza Karaibskiego z bajeczną wprost rafą koralową.
Jakie atrakcje Riviery Maya powinny znaleźć się na wakacyjnej liście „must see”?
Meksykańskie cenoty
Cenoty (ang. cenotes) w języku Majów oznaczają „jaskinie z wodą”. To najciekawszy i najpiękniejszy cud przyrody, jaki kryją obszary Meksyku na półwyspie Jukatan, w tym nad Morzem Karaibskim. Te naturalne studnie krasowe utworzone w wapiennych skałach powstały 1,5 miliona lat temu. W tej części Meksyku jest ich wiele i liczone są w tysiącach (dostępne źródła podają różne liczby, nawet 30 tys.). Studnie wypełnione słodką, ciepłą i krystalicznie czystą wodą, połączone są systemem podziemnych rzek, których długość szacowana jest na ponad 500 km.
Cenoty w Meksyku
Cenoty są bardzo różne:
🏊 otwarte oczka wodne otoczone tropikalną roślinnością,
🏊 półotwarte, gdy oświetlone są przez otwór w sklepieniu
🏊 zamknięte, czyli ukryte w jaskiniach. te ostatnie zachwycają przepięknymi formacjami skalnymi, stalaktytami i stalagmitami.
Otwarta cenota — foto: Pixabay
Cenota półotwarta — foto: Pixabay
Cenota w jaskini — foto: Pixabay
Majowie uważali cenoty za miejsca święte i traktowali je jako bramy prowadzące w zaświaty. W niektórych świętych cenotach składali bogom ofiary ze złota i szlachetnych kamieni. Niestety, wśród nich były też ofiary z ludzi. Jeszcze obecnie znajdowane są pozostałości ofiar dziękczynnych tej prekolumbijskiej społeczności.
Większość miast Majowie budowali wokół tych naturalnych studni, bo przede wszystkim cenoty ze słodką, czystą wodą były dla nich źródłem wody pitnej.
Najpopularniejsze cenoty
Tylko część odkrytych cenot jest dostępna dla turystów, ale i tak jest ich zbyt dużo na jeden wakacyjny pobyt w Meksyku. Najsłynniejsza i największa to Cenota Ik Kil, położona niedaleko Chichen Itza. Kąpieli w niej można zażyć przy okazji wycieczki do słynnej piramidy. Najbardziej znane i popularne cenoty zlokalizowane bliżej wybrzeża znajdują się koło historycznego miasta Majów — Tulum. Cenote Dos Ojos łączy się z 25 innymi cenotami, a jej korytarze mają ok. 60 km. W tym regionie popularne są również Gran Cenote, Cenote Atik Tulum i Cenote Sac Actun. W okolicy kurortu Paya del Carmen chętnie odwiedzana jest Cenote Chaak Tun, a przy Puerto Aventuras — Cenota Jardin del Eden.
Cenota Ik Kil - foto: Unsplash
Podczas wakacji all inclusive na karaibskim wybrzeżu Meksyku warto odwiedzić jak najwięcej z nich, bo tylko w tym miejscu jest taki cud natury. To na pewno będzie niesamowite przeżycie na długo pozostające w wakacyjnych wspomnieniach. Wizyty w tych mniej znanych mogą być również wyjątkowe i pełne wrażeń.
Cenoty w parkach i rezerwatach
W miejscach, gdzie cenoty wystepują dośc licznie i są niezwykle ciekawe, utworzono parki krajobrazowe i rezerwaty.
W okolicy kurortu Puerto Aventuras znajduje się Ecopark Kantun Chi, czyli park ekologiczny z 5 cenotami, podziemną rzeką i grotą. Można w nich pływać, nurkować, skakać do wody i relaksować się na kajaku, a wszystko w otoczeniu przepięknych skał, nacieków i tropikalnej przyrody.
Río Secreto to otoczony lasami deszczowymi rezerwat przyrody znajdujący się w okolicy Playa del Carmen. Do tego rezerwatu włączono jaskinie z cenotami, w których można podziwiać przepiękne stalaktyty i stalagmity.
Cenoty na wakacje z nurkowaniem
Nurkowanie w cenotach jest bardzo popularne wśród turystów wypoczywających na Rivierze Maya. Ma na to wpływ wyjątkowa przezroczystość wody w tych czasami bardzo głębokich studniach i podziemnych rzekach oraz unikalne formacje skalne — stalaktyty i stalagmity, jakie uformowały się w podwodnych jaskiniach. Do tego są tam unikatowe ekosystemy, które można podziwiać podczas nurkowania. Trzeba jednak pamiętać, że nurkowanie w cenotach często wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego przygotowania nurkowego, dlatego najlepiej korzystać ze wsparcia profesjonalnych przewodników i instruktorów. Niektóre cenoty dostępne są tylko dla nurków mających odpowiednie certyfikaty.
Nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay
Rezerwat Biosfery Sian Ka’an
W wakacyjnych wędrówkach po atrakcjach Riviery Maya, a szczególnie jej południowej części w okolicy kurortu Tulum, nie można pominąć wyjatkowej atrakcji przyrodniczej, jaką jest Rezerwat Biosfery Sian Ka’an. Ten rozległy teren pomiędzy Tulum, a Bacalar, zajmujący powierzchnię ponad 652 tys. ha to obecnie jeden z największych obszarów chronionych w Meksyku. Obszar ten porasta dżungla, lasy namorzynowe, sawanny, zajmują bagna i przybrzeżne rafy koralowe — drugiej najdłuższej rafy koralowej na świecie. Sian Ka'an obejmuje 9 ekosystemów, 3 siedliska wodne i 120 kilometrów raf koralowych, a wszystko to z ogromnym bogactwem tropikalnych roślin i zamieszkujących tam dzikich zwierząt. Rezerwat jest domem dla ponad 300 gatunków zwierząt. W naturalnym środowisku żyją tu m.in. krokodyle, jaguary, pumy, manaty, tapiry i małpy, a w części morskiej żółwie, delfiny i płaszczki. Teren Rezerwatu pokryty jest systemem słodkowodnych podziemnych rzek, które łączą cenoty znajdujące się na tym obszarze.
Od 1986 r. Rezerwat Biosfery Sian Ka’an objęto ochroną, a ze względu na unikalną różnorodność biologiczną i uwarunkowania historyczne w 1987 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rezerwat Sian Ka'an - foto: Unsplash
W czasach przed Kolumbem region ten zamieszkiwali Majowie. W języku Majów Sian Ka’an oznacza "miejsce, gdzie narodziło się niebo". I tak jest rzeczywiście, bo to jedno z najpiękniejszych miejsc na półwyspie Jukatan. Z tego okresu na terenie Rezerwatu są 23 stanowiska archeologiczne. W XIII-XV w. miejscowymi rzekami i rozlewiskami Majowie przewozili różne towary na wybrzeże Morza Karaibskiego.
Rezerwat Biosfery Sian Ka’an można odwiedzać przez cały rok, ale warto pamiętać, że od czerwca do listopada w tej części Meksyku jest pora deszczowa. Występujące wtedy opady są zwykle krótkotrwałe, ale dość intensywne.
Prawdziwy klimat meksykańskiej wioski rybackiej można poznać w wiosce Punta Allen, gdzie zatrzymują się wycieczki zorganizowane na terenie Rezerwatu. W kilkuosobowych łódkach grupy wycieczkowe pokonują rozlewiska namorzynowe zamieszkane przez krokodyle, a następnie wypływają na otwarte Morze Karaibskie, aby obserwować ogromne morskie żółwie i delfiny w ich naturalnym środowisku.
Nurkowanie w rafie koralowej i pływanie z żółwiami
Riviera Maya jest rajem dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Przy wybrzeżu zaczyna się ponad 1000-kilometrowy Mezoamerykański Wielki Rezerwat Rafy Koralowej, w dużej części należący do Meksyku. To druga co do wielkości rafa na świecie. Każdy znajdzie tu odpowiednie miejsca do nurkowania, zarówno początkujący, jak i doświadczony nurek. Nurkowiska w Morzu Karaibskim mają idealne warunki do nurkowania przez cały rok.
W kurorcie Akumal rafa koralowa występuje już kilka metrów od plaży. W Zatoce Akumal, gdzie rośnie trawa morska, gromadzą się ogromne żółwie morskie. Trawa morska to ich przysmak, dlatego mają tu niezłą jadłodajnię. Zatoka Akumal jest idealnym miejscem do pływania z rurką i podglądania tych olbrzymów w ich naturalnym środowisku. Niestety, w ramach ochrony nurkowanie i dotykanie żółwi jest zabronione.
Pływanie z żółwiami
Błękitna Laguna i jezioro Bacalar
Laguna i jezioro Bacalar to niezwykle malownicze miejsce znajdujące się w okolicach miejscowości Bacalar wpisanej na listę magicznych meksykańskich miasteczek — Pueblos Magicos. Dzięki białemu, wapiennemu podłożu, przejrzyste wody Laguny Bacalar minią się najprzeróżniejszymi odcieniami błękitu, szmaragdu i turkusu. Kolory laguny zmieniają się w zależności od głębokości i nasłonecznienia, dlatego często nazywana jest Laguną Siedmiu Kolorów. Majowie określali tę lagunę jako Sian Ka’an Bakhalal, co oznacza miejsce, gdzie rodzi się niebo, otoczone trzcinami.
Laguna Bacalar - foto: Unsplash
Długa na 42 km i w najszerszych miejscach mająca do 2 km laguna jest drugim co do wielkości słodkowodnym jeziorem w Meksyku. Pomimo że laguna leży niedaleko Morza Karaibskiego, nie jest z nim połączona. Jezioro Bacalar jest zasilane przez liczne cenoty i podziemne rzeki, które przyczyniają się do tego, że woda w nim jest krystalicznie czysta.
W niektórych miejscach jezioro Bacalar ma do 90 metrów głębokości w ciemnogranatowym kolorze, ale duże obszary to płycizny o fantastycznie jasno turkusowej wodzie.
Wyspy znajdujące się na lagunie nadal są dziewicze, ale ich wybrzeża, pomimo że nie mają standardowych plaż, coraz liczniej odwiedzają turyści. Większość hoteli i kąpielisk oferuje dostęp do wód laguny z drewnianych pomostów, jakie rozsiane są wzdłuż wybrzeża. W miejscowości Bacalar znajduje się ogólnodostępne kąpielisko. Bardzo popularnym miejscem jest rejon cenoty Cocalitos, przy której w lagunie znajdują się huśtawki. Turyści odwiedzający Lagunę Siedmiu Kolorów mają tu wiele atrakcji — mogą pływać, nurkować z rurką, uczestniczyć w spływach kajakowych i wycieczkach katamaranem. Laguna jest też idealnym miejscem dla miłośników przyrody i fotografowania.
Rozrywka na Riviera Maya — Xcaret Park
Xcaret Park na Riviera Maya
Na wybrzeżu Riviera Maya działa wiele parków tematycznych oferujących rozrywkę i edukację dla turystów. Xcaret Park to jeden z najpopularniejszych i wyjątkowy park rozrywki zlokalizowany niedaleko kurortu Playa del Carmen, będący połączeniem parku wodnego z edukacją historyczną i odkryciami archeologicznymi tego regionu Meksyku. W Xcaret Parku w jednym miejscu są podziemne rzeki, morze, a wszystko to w otoczeniu wszechobecnej kultury Meksyku i pozostałości po cywilizacji Majów. Xcaret w języku Majów oznacza „małą zatoczkę”. W tym miejscu Wybrzeża Karaibskiego Majowie zbudowali port, który był ich centrum handlowym na Morzu Karaibskim.
Park rozrywki Xcaret Park utworzono w 1991 r. na terenie starego miasta Majów. Na pobyt w Xcaret Parku warto przeznaczyć cały dzień. Park o powierzchni 81 ha z naturalnymi basenami, wodospadami, jaskiniami i tropikalną roślinnością oferuje turystom ponad 50 atrakcji wodnych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Na terenie Xcaret odbywają się też rozmaite pokazy organizowane w różnych częściach parku.
Jedną z największych atrakcji Xcaret jest niesamowite wieczorne widowisko muzyczno-taneczne „Xcaret Mexico Espectacular” z historią Meksyku w tle, w którym bierze udział aż 300 artystów.
Bilety do parku najlepiej zakupić online, bo są tańsze.