Malezja to niezwykły, bogaty kulturowo kraj z egzotycznymi krajobrazami, przepięknymi, piaszczystymi plażami, bujnymi lasami tropikalnymi i tętniącymi życiem wielkimi miastami. Ten kraj pełen kontrastów to jednocześnie jedno z najbogatszych i najnowocześniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej z imponującymi ośrodkami światowego biznesu i nowoczesnych technologii.
Malezja — klejnot Azji
Malezja to kraj w Azji Południowo-Wschodniej z częścią kontynentalną położoną na Półwyspie Malajskim, ok. 25% obszaru znajdującego się w północnej części Borneo — trzeciej największej wyspy świata — oraz 877 mniejszymi wysepkami. Powierzchnia Malezji jest tylko nieznacznie większa od Polski. Kontynentalną i wyspiarską część kraju oddziela Morze Południowochińskie będące częścią Oceanu Spokojnego. W części kontynentalnej Malezja graniczy z Tajlandią i Singapurem, natomiast wyspę Borneo dzieli z Indonezją i Brunei.
Malezja to azjatycki tygrys i czwarta gospodarka w Azji. Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów oleju palmowego i kauczuku. Przez stulecia dzisiejsza Malezja była ważnym regionem handlowym, w którym przenikały się wpływy hinduskie, chińskie i islamskie. W okresie kolonialnym była kolonią brytyjską, a niepodległość odzyskała 31 sierpnia 1957 r. Obecnie Malezja jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król, wybierany co 5 lat przez Zgromadzenie Władców. To jedyny tego typu system polityczny na świecie.
Kraj ten słynie z harmonijnego współistnienia różnych kultur i religii. Malezja to kraj bardzo zróżnicowany etnicznie. Oprócz rdzennych Malezyjczyków, Chińczyków i Hindusów jest tu ponad 130 grup etnicznych. Tu również bez większych problemów żyją obok siebie wyznawcy dominującego islamu (63% społeczeństwa), buddyzmu, hinduizmu i chrześcijaństwa. Malezja jako kraj wielokulturowy oferuje niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kultury. Różnorodność etniczna i kulturowa Malezji widoczna jest w tradycjach, architekturze i malajskiej kuchni, która jest połączeniem kuchni indyjskiej, chińskiej i japońskiej i uznawana jest za najlepszą na świecie.
Potrawy kuchni malajskiej — foto: Pixabay
Językiem urzędowym w Malezji jest język malajski, ale angielski jest równie popularny, szczególnie w miejscach typowo turystycznych.
Waluta Malezji to ringgit (MYR), który dzieli się na 100 senów.
Waluta Malezji — foto: Pixabay
Stolica Malezji — Kuala Lumpur
Nowoczesna metropolia Kuala Lumpur to stolica oraz kulturalne, finansowe i gospodarcze centrum Malezji. To również jedno z najszybciej rozwijających się miast w Azji Południowo-Wschodniej.
Kuala Lumpur, stolica Malezji — foto: Unsplash
W centrum tego prawie 9-milionowego miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce i jest tu kilka największych centrów handlowych na świecie. Nad miastem górują charakterystyczne bliźniacze budynki biurowe i handlowe — wieże Petronas Towers o wysokości 452 m, które stały się symbolem miasta i rozwoju Malezji. Wieże mają 88 pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią. W latach 1998 - 2004 były one najwyższymi budynkami świata. Na poziomie 41. i 42. piętra bliźniacze drapacze chmur Petronas Towers połączone są przeszklonym mostem o długości 58 m, a u ich podnóża można podziwiać pokazy tańczących fontann.
Wieże Petronas Towers — foto: Pixabay
W tym mieście odbywa się wiele międzynarodowych imprez — od zawodów sportowych (w tym wyścigi Formuły I), po organizowane z wielkim rozmachem imprezy kulturalne i spotkania polityczne.
Dzielnicę Chinatown poza centrum z tradycyjnymi domami i wąskimi uliczkami zamieszkują przede wszystkim Chińczycy.
W stolicy warto też odwiedzić rozciągające się na obszarze 92 ha ogrody Lake Gardens, w których są parki motyli, jeleni, największy w Południowo-Wschodniej Azji park ptaszarski oraz ogrody orchidei i hibiskusa.
Turystyka w Malezji
Ważną rolę w gospodarce tego kraju odgrywa także turystyka, a baza turystyczna z luksusowymi hotelami jest na coraz wyższym, światowym poziomie. Malezja oferuje też wiele różnorodnych, często unikatowych atrakcji turystycznych.
Malezja w przeważającej części jest muzułmańska, ale turyści nie muszą się obawiać męczących ograniczeń, bo to bardzo tolerancyjny kraj. W miejscach kultu religijnego należy jednak przestrzegać reguł zachowania związanych z religią islamu. W meczetach kobiety muszą mieć osłonięte ramiona, nogi i włosy. Na malezyjskich plażach i przy basenach zabronione jest plażowanie topless.
Architektoniczne atrakcje Malezji
Malezyjczycy budują z ogromnym rozmachem. Oprócz bliźniaczych wież w Kuala Lumpur, w mieście Putrajaya wybudowano największe rondo na świecie, którego średnica ma aż 3,5 km.
W tym kraju wybudowano 24-kilometrowy most — największy w Azji Środkowo-Wschodniej, łączący wyspę Penang z częścią kontynentalna kraju. Penang z pięknymi plażami i wielokulturowym miastem Georgetown, w którym znajdują się fantastyczne murale to rodzinna wyspa sławnego projektanta butów — Jimmiego Choo. Na wyspę można również dopłynąć statkiem.
Most Penang — foto: Pixabay
Wyjątkową atrakcją turystyczną jest Langkawi Sky Bridge, czyli most dla pieszych o długości 125 m, zawieszony nad drzewami na wysokości 100 m i 660 m n.p.m. Most ma oryginalny kształt, który umożliwia podziwianie okolicznego krajobrazu z różnych perspektyw. Na tę podniebną kładkę można wjechać koleją linową Sky Cab.
Langkawi Sky Bridge — foto: Pixabay
W Malezji można zobaczyć także najdłuższe na świecie mosty linowe wykonane z lian. Niektóre z nich osiągają długość nawet 450 m. Na wyspie Borneo znajduje się najwyżej położony wiszący most na świecie, który wybudowano na górze Mount Kinabalu (4101 m n.p.m.).
Pełna wrażeń będzie wycieczka do jaskiń Batu Caves zlokalizowanych niedaleko Kuala Lumpur. W jaskini znajduje się najsłynniejsza świątynia hinduistyczna, wybudowana poza Indiami, a prowadzą do niej schody z 272 kolorowymi stopniami.
Świątynia w Batu Caves — foto: Pixabay
Egzotyczna fauna i flora Malezji
W malezyjskich lasach tropikalnych można spotkać nosorożce, tygrysy malajskie i słonie azjatyckie. Wyspa Borneo jest jednym z dwóch miejsc na Ziemi (drugie to Sumatra w Indonezji), gdzie w środowisku naturalnym można zobaczyć orangutany. Malezja to również dom dla wielu rzadkich gatunków ptaków.
Orangutan na Borneo — foto: Pixabay
Z tego kraju pochodzi pomelo — pomarańcza olbrzyma, będąca największym cytrusem na świecie, której owoce ważą do 3 kg. Rosną tu także ważące ok. 4 kg kolczaste owoce duriana. Owoce te mają tak intensywny smak i zapach, że zabrania się jeść je w pomieszczeniach publicznych i środkach komunikacji.
Owoce duriana — foto: Pixabay
W wilgotnych lasach tropikalnych wyspy Bornego rośnie raflezja — roślina mająca największy na świecie kwiat, którego okazy mają średnicę do 1 m i ważą nawet do 10 kg.
Przyrodnicze perełki Malezji
Zarówno Półwysep Malajski, jak i pełne uroku wyspy tego kraju, czy malezyjska część wyspy Borneo mają w ofercie wiele atrakcji turystycznych na egzotyczne wakacje w Malezji. Znajdują się tu imponujące parki narodowe, w których można zobaczyć dziewicze lasy tropikalne, malownicze zbocza gór i soczyście zielone pola herbaciane. Spośród niemal tysiąca wysp i wysepek tego kraju aż 38 to parki morskie.
Malezja, plantacja herbaty — foto: Pixabay
W Malezji rośnie najstarszy na Ziemi las deszczowy, który kryje rośliny i zwierzęta niewystępujące nigdzie indziej. To las porastający tereny Parku Narodowego Taman Negara, a jego wiek szacowany jest na ok. 130 milionów lat.
Park Narodowy Taman Negara — foto: Unsplash
Najwyższym szczytem Malezji jest położony na Borneo Kinabalu, wznoszący się na wysokość 4101 m n.p.m. U jego podnóża rośnie wilgotny las równikowy, w którym utworzono Park Narodowy Kinabalu, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Borneo, Kinabalu — foto: Unsplash
W Parku Narodowym Gunung Mulu na wyspie Borneo, w kompleksie jaskiń Mulu znajduje się jaskiniowa komora o największej powierzchni i druga pod względem objętości na świecie. Jaskinia ta ma 700 m długości, 400 m szerokości i jest wysoka na 70 m. Wypełniają ją malownicze stalaktyty i stalagmity oraz fantazyjne formacje skalne. Dotarcie do jaskini wymaga dobrej kondycji i sporego doświadczenia, bo trzeba pokonać szlak przez dżunglę.
Morski Park Narodowy wysp Perhentian to palmy, białe plaże o delikatnym, jedwabistym piasku oraz turkusowe morze, a w nim żółwie morskie i ławice kolorowych ryb, które zachwycą niejednego miłośnika przyrody.