Sri Lanka to nie tylko piękne, złote plaże. Choć powierzchnia kraju jest niewielka, znajduje się tu wiele niezwykłych miejsc i wyjątkowych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim na wyspie znajduje się wiele zabytków buddyjskich i hinduskich. Co szczególnie warto zobaczyć podczas wakacji na egzotycznej Sri Lance?
Na Sri Lance wakacje nie mogą być nudne i jest tam co zwiedzać. Aż 8 wyjątkowych miejsc na wyspie zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tylko niektóre propozycje, bo miejsc wartych odwiedzenia w tym egzotycznym kraju jest znacznie więcej. Turystyczne perełki Sri Lanki zachwycają swoją egzotyką i niepowtarzalnością, a zdjęć przy nich nie może zabraknąć w albumie z egzotycznych wakacji.
Złoty Trójkąt Kulturalny Sri Lanki
Najwięcej historycznych budowli znajduje się w Złotym Trójkącie Kulturalnym, czyli obszarze w centralnej części wyspy. Wyznaczają go 3 historyczne stolice Sri Lanki — Kandy, Polonnaruwa i Anuradhapura.
Kandy — kulturalna stolica Sri Lanki
Kandy — historyczna stolica Sri Lanki, obecnie drugie największe miasto na wyspie uważane jest za kulturalną stolicę kraju. Turystów zachwyca jego malownicze położenie na brzegu jeziora i na tle gór. Miasto znajduje się na płaskowyżu w otoczeniu tropikalnej dżungli i soczyście zielonych plantacji herbaty. Taka sceneria zachwyciła też twórców filmu „Księgi Dżungli”, bo zachwycające okoliczne krajobrazy można zobaczyć na kadrach tej produkcji filmowej. W samym mieście warto zobaczyć urokliwe uliczki z barwną, kolonialną zabudową. Koniecznie trzeba też odwiedzić tworzone od 1371 r. imponujące Królewskie Ogrody Botaniczne Peradeniya — dumę Kandy i całej Sri Lanki. W obszarach tematycznych ogrodów można podziwiać przepiękne storczyki i ponad 4000 innych gatunków roślin.
Królewskie Ogrody Botaniczne Peradeniya — foto: Pixabay
W Kandy jest też kilka świątyń. Wśród nich na uwagę zasługuje Bahirawakanda, w której znajduje się górujący nam miastem 27-metrowy posąg Buddy. Największą atrakcją miasta jest jednak buddyjska Świątynia Zęba.
Kandy, Bahirawakanda — foto: Unsplash
Świątynia Zęba w Kandy
Świątynia Zęba jest najważniejszą świątynią na Sri Lance zlokalizowaną w Kandy. Jedna z legend głosi, że ząb został skradziony ze stosu pogrzebowego Buddy. Inna wersja opowiada, że podczas palenia ciała jeden z zębów zasygnalizował chęć pozostania na Ziemi. Tutejsi mieszkańcy Sri Lanki wierzą, że posiadanie zęba Buddy daje władzę nad wyspą. Właśnie dlatego dawni królowie budowali kolejne świątynie w pobliżu swoich siedzib i w nich przechowywali święty ząb. Ostatecznie słynny ząb trafił do Kandy i codziennie odbywa się uroczyste odsłonięcie złotej szkatułki, w której umieszczono relikwię.
Kandy, Świątynia Zęba — foto: Pixabay
Pierwotna wersja Świątyni Zęba pochodziła z XVI w. Ta, którą można zobaczyć obecnie, jest z 1739 r., bo od jej wybudowania w 1595 r. świątynia była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana.
W Świątyni Zęba w Kandy — foto: Pixabay
Święte Miasto Anuradhapura
250 km na północny wschód od stolicy Kolombo leży Anuradhapura — starożytne miasto założone w III wieku p.n.e. Przez ponad 1200 lat była to historyczna stolica buddyjskiego państwa. Miasto jest częścią Złotego Trójkąta Kulturalnego z wieloma świątyniami i zabytkami, dlatego jest idealnym miejscem dla miłośników zwiedzania. Na obszarze prawie 20 km2 są tu pozostałości cytadeli, kompleks świątynny Mahavihara ze świętym drzewem Sri Maha Bodhi, ogromne dagoby i klasztory.
Święte Miasto Anuradhapura — foto: Unsplash
W 1820 r. miasto zostało odkryte przez Brytyjczyków. W 1982 r. te doskonale zachowane ruiny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie Anuradhapura jako Święte Miasto jest licznie odwiedzane przez buddystów. To ważne miejsce ich pielgrzymek do ruiny klasztorów buddyjskich i drzewa Bodhi, pod którym Budda miał doznać oświecenia.
Drzewo Bodhi - foto: Pixabay
Dagoby w Anuradhapurze
Ważną formą architektury buddyjskiej są stupy, czyli budowle sakralne. Te na Sri Lance określane są nazwą dagoby. To kopiec ziemi obłożony kamieniami w formie kopuły ze szpicem będący nagrobkiem lub miejscem przechowywania przedmiotów religijnych. W Anuradhapurze jest ich kilka.
Dagoba w Anuradhapurze — foto: Pixabay
Największą dagobą na wyspie była Jetavanaramaya znajdująca się w ruinach klasztoru Jetavana w Anuradhapurze. Dagoba ta została zbudowana pod koniec II wieku n.e. Początkowo miała 122 m wysokości i po egipskich piramidach w Gizie była jedną z najwyższych budowli starożytnych. W XI w. dogobę wraz z innymi budowlami miasta pokryła dżungla. Odbudowano ją do wysokości 71 m i zużyto przy tym ok. 93,3 mln wypalanych cegieł.
Teraz najwyższą dagobą w Świętym Mieście jest mierząca 92 m wysokości dagoba Ruwanweli Maha Seya. W dagobie tej są 2 relikwie Buddy, a ogrodzenie zdobi 400 postaci słoni. Według legendy fundamenty tej dagoby są ze złota.
Starożytne miasto Polonnaruwa
Polonnaruwa to kolejne z trzech zabytkowych miast należących do Trójkąta Kulturalnego, które niegdyś było stolicą królestwa Syngalezów.
Po upadku królestwa Polonnaruwę porosła dżungla. Największe wrażenie na turystach robi Święty Kwadrat, czyli wzniesienie z ruinami kilku ważnych świątyń m.in. Hatadage, Latha Mandapaya, Thuparamy czy Vatadage. Na wzgórzu jest ich aż 11, Niedaleko znajduje się znany kompleks Gal Vihara. Na jego terenie są 4 rzeźby wykute w skale oraz podobizna Buddy.
Sri Lanka, Polonnaruwa — foto: Pixabay
Na terenie ruin Polonnaruwa znajduje się monumentalna dagoba Rankot Vihara majaca średnicę 175 m. W starożytności była ona 4. największą budowlą.
Obszar tego starożytnego miasta to prawie 10 km2. W 1982 r. miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kompleks Sigirija
Sigirija, czyli Lwia Skała z ruinami starożytnego pałacu i fortecy jest najbardziej rozpoznawalnym i jednym z najpopularniejszych miejsc na Sri Lance. To wizytówka tego kraju i wyjątkowa atrakcja Sri Lanki zlokalizowana na wygasłym i zapadniętym wulkanie niedaleko miejscowości Dambulla. Kompleks Sirigija został wzniesiony za panowania króla Kassapy panującego na wyspie w latach 473–491, a odkryli go w 1831 r. Brytyjczycy. Od 1982 r. miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sigirija, czyli Lwia Skała — foto: Pixabay
180-metrowa, magmowa Lwia Skała o płaskim szczycie wznosi się na rozległej równinie porośniętej dżunglą i jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Na jej szczyt prowadzą strome schody z 1200 stopniami. Podejście nie jest łatwe, ale warto, bo ze szczytu roztacza się przepiękny widok na wyspę. Wejście do kompleksu prowadzi przez ogromną rzeźbę przedstawiającą lwie łapy z pazurami. Budowla otoczona jest przepięknymi, tropikalnymi ogrodami z endemicznymi gatunkami roślin.
Wejście na Sigirija — foto: Pixabay
Złota Świątynia Dambulla
Popularnym i bardzo ważnym dla lankijskich buddystów miejscem na Sri Lance jest kompleks świątyń w jaskiniach, czyli Złota Świątynia Dambulla. Świątynia znajduje się w miasteczku Dambulla leżącym w Trójkącie Kulturalnym, dokładnie w geograficznym środku wyspy.
Złota świątynia Dambulla — foto: Pixabay
Cały kompleks składa się z ponad 80 jaskiń, a odwiedzić można 5 grot, które powstawały od I wieku p.n.e. aż do XVIII w. n.e. W świątyni znajdują się 153 malowidła przedstawiające przede wszystkim sceny z życia Buddy oraz 157 jego posągów. Niektóre z nich to kilkumetrowe olbrzymy. Od 1991 r. Złota Świątynia Dambulla jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dambulla, świątynia w grocie — foto: Pixabay
Święta góra Adam’s Peak
Szczyt Adama to piąty co do wielkości wierzchołek na Sri Lance, który wznosi się na wysokość 2243 m n.p.m. Położony jest w masywie centralnym w południowej części wyspy. Otoczenie góry i jej zbocza to zielony, tropikalny las. Szczyt Adama jest miejscem kultu religijnego, a także celem wielu pielgrzymek wyznawców buddyzmu, islamu czy hinduizmu. Na górze znajduje się 1,5-metrowe wgłębienie, w każdej z tych wiar uważane za odcisk jej boga. Pielgrzymki odbywają się tu w każdą pełnię księżyca i wtedy droga na szczyt jest oświetlona. Wejście na samą górę wcale nie jest łatwe i zajmuje ok. 3 godziny. Na szczyt prowadzą schody z 5500 stopniami, a różnica wysokości wynosi aż 1000 m. Warto jednak podjąć ten trud, bo krajobrazy ze szczytu są przecudowne, a często turyści wchodzą tu przed świtem, aby podziwiać zjawiskowy wschód słońca.
Na Szczycie Adama — foto: Pixabay
Plantacje herbaty
Sri Lanka słynie przede wszystkim z zielonych i malowniczych plantacji herbaty. Na wyspie uprawia się znaną na całym świecie odmianę cejlońską tego napoju, a Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie. Ze względu na dogodne warunki klimatyczne oraz ręczne sposoby zbiorów, herbata z tej wyspy ma wysoką jakość. Na zboczach położonych na wysokości od 1 000 do 2 000 m n.p.m. rosną najlepsze jej odmiany.
Sri Lanka, plantacja herbaty — foto: Pixabay
Podczas wakacji na Sri Lance koniecznie trzeba odwiedzić którąś z plantacji, skosztować zaparzonej przez Lankijczyków herbaty i zakupić herbaciane souveniry. Na herbacianym szlaku warto zaplanować wycieczkę do Haputale. To pełne uroku miasteczko słynie głównie z zielonych pól, na których w XIX w. swoje herbaciane imperium zaczął budować Sir Thomas Lipton.
Ręczny zbiór herbaty na Sri Lance — foto: Pixabay
Jak zwiedzać Sri Lankę?
Turyści chętnie zwiedzają miejscowe atrakcje, przemieszczając się taksówkami i rykszami. Przy korzystaniu z tych popularnych na wyspie środków transportu zawsze trzeba pamiętać, aby uzgodnić cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży.
Do zwiedzania starożytnych miast w Trójkacie Kulturalnym najlepiej wynająć rower lub tuk-tuka z kierowcą-przewodnikiem, który zwykle opowiada historię każdej widzianej budowli.
Podróżowanie po Sri Lance i zwiedzanie jej największych atrakcji warto zaplanować pociągiem. To okazja do przejechania słynnym 9 Arch Bridge, czyli Mostem Dziewięciu Łuków, który jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Sri Lance. To stary, zbudowany wyłącznie z kamieni wiadukt kolejowy, po którym nadal jeżdżą pociągi.
9 Arch Bridge — foto: Unsplash