Riwiera Egejska to zachodnie wybrzeże Turcji nad Morzem Egejskim, ciągnące się od Canakkale do Marmaris. Zajmuje terytorium Starożytnej Grecji i Licji, dlatego można oglądać tam pozostałości kultury antycznej – ruiny starożytnego Efezu, Troi i Pergamon. To w tym regionie znajduje się 7 Kościołów Apokalipsy: Efez, Sardis, Thyatira, Pergamon, Filadelfia, Smyrna, Colossae. Antyczne korzenie umieszczają Turcję Egejską na podium w produkcji monet, bo w 640 r.p.n.e. po raz pierwszy w historii pojawiły się tu monety z mieszaniny złota i srebra, czyli tzw. elektronu.
Jako Riwiera, Turcja Egejska ma charakterystyczną linię brzegową z licznymi zatoczkami i skałami wyrastającymi wprost z wody. Przepiękne widoki, ciepłe morze, piaszczyste plaże i doskonała pogoda przyciągają tu rokrocznie miliony turystów z całego świata. Na Riwierze Egejskiej każdy ma gwarancję super wakacji all inclusive, szczególnie gdy przyjedzie w ten region z rodziną.
Największe w regionie i trzecie co do wielkości miasto Turcji — Izmir, niegdyś znane było jako Smyrna. To miasto rodzinne Homera. Niewiele zabytków pozostało z tamtych czasów, bo po I wojnie światowej miasto zniszczył ogromny pożar. Teraz ma nowoczesne oblicze i stanowi... centrum przemytu afrykańskich emigrantów. W czasach starożytnej Smyrny, w ciepłych źródłach miejscowych term, po wyprawie na Troję leczyli swoje rany żołnierze Agamemnona.
Wśród największych atrakcji przyrodniczych tego wybrzeża jest Błękitna Laguna w Oludeniz, zdobywczyni Turystycznego Oscara. Zachwyt budzi zatoka z turkusową, krystalicznie czystą wodą i bajeczna laguna, otoczona z trzech stron górami. To miejsce jest idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, ponieważ woda w morzu nie tworzy fal. Nieprzypadkowo nazwa Oludeniz oznacza spokojne morze.
Bardzo ciekawym miejscem jest dość duże, słone jezioro Bafa. Tereny wokół niego to niesamowite formacje skalne, dlatego określane jest jako mała Kapadocja.
Wybrzeże Egejskie nazywane jest zieloną Turcją, bo znajduje się tu wiele cytrusowych sadów i gajów oliwnych. W tym regionie produkuje się większość tureckiej oliwy, która ma wyjątkowy smak i aromat. To właśnie tu w XV w. został wyhodowany tulipan — symboliczny kwiat Turcji — i przesłany później do Holandii.