Samos to malutka, mająca zaledwie 468 km² powierzchni wysepka, leżąca na Morzu Egejskim. Ta najbardziej zielona grecka wyspa zachwyca malowniczymi krajobrazami i fantastycznym greckim klimatem. Samos to miejsce narodzin mitycznej Hery, matematyka Pitagorasa i słodkiego wina muscat.
Jaka jest grecka wyspa Samos?
Ta pełna uroku wyspa o długości ok. 44 km i szerokości ok. 19 km, kiedyś była częścią Azji Mniejszej. W epoce lodowcowej oderwała się od stałego lądu i teraz położona jest niespełna 70 km od wybrzeża Turcji Egejskiej. Linia brzegowa wyspy ma 160 km. Jej północne wybrzeże z fantastycznymi plażami, rozciągające się nad szmaragdowym morzem, od strony lądu otoczone są wysokimi górami
Samos z podzwrotnikowym klimatem to bardzo zielona wyspa, którą tworzą przede wszystkim góry Ambelos, niedostępne wąwozy, piękne doliny i rozległe tereny porośnięte lasami. Wyspa w 70% jest zadrzewiona lasami, gajami oliwnymi i cytrusowymi oraz winnicami. Jedynie ponad wszechobecną zieleń, na wysokość 1440 m n.p.m. wznosi się najwyższy jej szczyt — Kerkis, druga co do wysokości góra na Morzu Egejskim.
Zielona Samos — foto: Pixabay
Na żyznych glebach Samos uprawia się owoce cytrusowe, oliwki, tytoń i winorośl, z której produkowane jest słynne wino muscat.
Gaje oliwne na Samos — foto: Pixabay
Według mitologii greckiej to właśnie tu urodziła się żona Zeusa, bogini niebios i płodności — Hera. To także miejsce urodzin znanego greckiego matematyka i filozofa Pitagorasa oraz filozofa Epikura.
Vathy — stolica wyspy
We wschodniej części Samos, w głębi długiej, wąskiej zatoki na zielonych wzgórzach leży stolica wyspy — Vathy. Jej położenie na wybrzeżu i na wzgórzach gwarantuje piękne widoki na wyspę i zatokę. W miasteczku koniecznie trzeba odwiedzić muzeum archeologiczne, w którym zgromadzono kolekcję historycznych eksponatów znalezionych w Morzu Egejskim. Lokalną atrakcją jest znajdujący się w muzeum 5-metrowy posąg młodzieńca.
Koniecznie też trzeba odwiedzić Kościół Agios Spyridon, bo oprócz wartości architektonicznych ma on też wyjątkowe znaczenie historyczne. To właśnie w tym miejscu podjęto decyzję o przyłączeniu wyspy Samos do Grecji.
Dla spragnionych słońca i wody w okolicach stolicy jest kilka dobrze zagospodarowanych kąpielisk.
Stolica wyspy — Vathy — foto: Pixabay
Wakacje na wyspie Samos
Samos nie jest tak popularna jak jej greckie wyspy-siostry, dlatego można tam odpocząć z dala od zgiełku i tłumów turystów. To idealne miejsce na wakacje all inclusive dla osób pragnących poznać grecką kulturę i rozkoszować się prawdziwie greckim klimatem.
Wyspa jest plażowym rajem, ponieważ jest tu wiele plaż zarówno dzikich jak i tych zagospodarowanych. I chociaż nie są to ogromne, piaszczyste plaże, zachęcają do błogiego relaksu na leżaku i wszystkie oblewane są krystalicznie czystą, szmaragdową i ciepłą wodą. Do niektórych plaż można dostać się tylko pieszo lub łodziami od strony morza.
Plaże na Samos — foto: Pixabay
Na Samos panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie na północy wyspy w okolicach kurortu Kokkari, gdzie bardzo popularny jest windsurfing. Przybrzeżne wody wokół Samos są atrakcyjne dla nurków, a na wyspie znajduje się ponad 20 miejsc do nurkowania. Z Kokkari można też udać się na pieszą wycieczkę na górę Ambelos, z której roztaczają się fantastyczne widoki. W ogóle wyspa, a szczególnie jej część północna jest świetnym miejscem do uprawiania trekkingu. Wytyczono tu ok. 260 km szlaków turystycznych o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności.
Samos, Kokkari — foto: Pixabay
Wakacje na wyspie Samos można połączyć z wycieczką do Kusadasi na Wybrzeżu Egejskim w Turcji.
Kiedy jechać na Samos?
Na tradycyjne plażowanie warto wybrać się na Samos w okresie szkolnych wakacji, a nawet od maja do końca września. W miesiącach letnich temperatury na wyspie zwykle przekraczają 30°C. Osoby lubiące wędrówki i zwiedzanie powinny odwiedzić Samos w maju lub we wrześniu. Na wyspie nadal jest letnia pogoda, choć już bez męczących upałów, ale z temperaturami w granicach 20-24°C, więc plażowanie można połączyć z aktywnym wypoczynkiem w górach i zwiedzaniem.
Klimatyczne greckie miasteczka na Samos
Na Samos jest kilka ciekawych i malowniczych miasteczek, z niepowtarzalnym, prawdziwie greckim klimatem.
Klimatyczne greckie miasteczko — foto: Pixabay
Kurort i zabytkowe miasteczko Karlovasi ma pełna uroku i greckiego klimatu dzielnicę Paleo Karlovassi ze starą zabudową i wąskimi uliczkami i licznymi zaułkami. W okolicy znajduje się otoczona zielonymi klifami piaszczysto-żwirowa plaża Potami. Są tu też malownicze wodospady oraz klimatyczne bizantyjskie kościółki.
Samos, Karlovasi — foto: Unsplash
Pithagorio, miasteczko leżące na południowym wschodzie Samos, nazwane na cześć wielkiego matematyka Pitagorasa, to miejsce lubiane i chętnie odwiedzane przez turystów. Jest tu najstarszy w basenie Morza Śródziemnego port. Warto też zobaczyć ruiny pitagorejonu i Herajon, które w 1992 r. wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO, XIX — wieczną Wieżę Logothetisa z dawną warownią, antyczny teatr i łaźnie rzymskie.
Samos, Pithagorio — foto: Unsplash
W Marathokampos urokliwym miasteczku słynącym z pięknego monastyru przyjemnym akcentem po zwiedzeniu świątyni będzie spacer jego wąskimi, krętymi uliczkami.
Co warto zwiedzić na wyspie?
Chociaż wyspa Samos to przede wszystkim raj dla plażowiczów ma też kilka miejsc, z których słynie i które warto odwiedzić.
Na wyspie Samos znajduje się jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich starożytnej Grecji — długi na 1040 m i szeroki na 1,75 m Tunel Eupalinosa. Wewnątrz tunelu wybudowano akwedukt, który dostarczał wodę do Pitagorio aż przez 1100 lat. Całość zaprojektował starożytny budowniczy Eupalinos, jako pierwszy na świecie oficjalnie nazwany architektem. Tunel wykuty został w litej skale góry Kastro, a jego budowę rozpoczęto z dwóch stron góry. O wyjątkowych umiejętnościach inżynierskich i kunszcie starożytnych budowniczych świadczy to, że przekop wewnątrz góry odchylił się zaledwie o 6 m, a różnica poziomów wynosiła tylko ok. 0,5 m. Ten fenomen antycznej inżynierii znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Przyrodniczą perełką Samos są wodospady w Karlovasi. Spływająca nimi woda tworzy dwa jeziora znajdujące się w okolicach Potami. Dotarcie do jednego z nich wymaga pokonania 60 stopni drewnianych schodów. Wycieczkę do wodospadów można połączyć z orzeźwiającą kąpielą w jeziorku.
Jaskinia Pitagorasa to miejsce, gdzie według legendy słynny matematyk ukrywał się przed Polikratesem, który wydał na niego wyrok śmierci. Warto pokonać wąską drogę i wykute w skale, białe schody prowadzące do groty przede wszystkim dla malowniczego widoku na góry, jaki się stamtąd roztacza.