Wróć do listy artykułów

Greckie wakacje na wyspie Zakynthos

Warto wiedzieć | 03-07-2023, Aktualizacja: 03-07-2023
grecja zakynthos, grecka wyspa zakynthos, zakynthos wakacje, zakynthos wczasy, zakynthos wycieczki, zakynthos all inclisive, zakynthos z niemiec, wakacje na zakynthos, zakynthos kiedy jechać, zakynthos pogoda, zakynthos atrakcje, zakynthos co zobaczyć, zakynthos plaże, zakynthos zatoka wraku
Zatoka Wraku na wyspie Zakynthos — foto: Pixabay

Białe klify wyrastające z krystalicznie czystych i niesamowicie błękitnych wód Morza Jońskiego i zjawiskowa plaża w słynnej Zatoce Wraku to niepowtarzalne widoki na greckiej wyspie Zakynthos należącej do archipelagu Wysp Jońskich. Niesamowite krajobrazy wybrzeża uzupełniają widoki gajów oliwnych, cytrusowych sadów i winnic.

 

 

Jaka jest wyspa Zakynthos?

 

 

Zakynthos lub Zakintos to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich o długości ok. 40 km i szerokości 20 km, leżąca zaledwie 16 km od zachodniego brzegu Peloponezu. Swoją nazwę wywodzącą się z mitologii greckiej i rzymskiej wyspa zawdzięcza królowi Dardanii — Dardanosowi. Południowo-wschodnia część Zakynthos to niziny, natomiast część zachodnia ma charakter górzysty. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Wrachionas (758 m n.p.m.) nazywane też Kaki Rachi, czyli  „trudne do zdobycia”.

 

Linia brzegowa Zakynthos ma długość ok. 123 km. Wyspa słynie z pięknych plaż i malowniczych zatok. na zachodnim wybrzeżu otoczonych białymi klifami. 

 

Zakynthos leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 12 sierpnia 1953 r. silne  trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę, uszkodziło tu ponad 90% budynków. 

 

Na wyspie Zakynthos urodził się grecki poeta Salomos, który jest autorem „Hymnu do wolności” będącego hymnem Grecji. Ten hymn mający 158 zwrotek jako najdłuższy hymn na świecie znalazł się w księdze rekordów Guinnessa.

 

Zakynthos — stolica wyspy

Zakynthos, największe miasto i port na Zakynthos położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Pomimo że po trzęsieniu ziemi nie pozostało tu zbyt wiele zabudowań, w mieście jest kilka miejsc, które warto odwiedzić.

 

Stolica wyspy Zakynthos

Stolica wyspy Zakynthos — foto: Pixabay

 

Koło portu znajduje się największy kościół na Zakynthos. To zbudowany w 1948 r. Kościół świętego Dionizosa. Kościół jest w grupie tych niewielu budowli, jakie przetrwały trzęsienie ziemi w 1953 r., a według lokalsów ochroniły go znajdujące się tam relikwie św. Dionizosa, patrona wyspy. Podczas zwiedzania koniecznie trzeba wejść do środka świątyni, bo wnętrze dosłownie zachwyca.

 

Trzęsienie ziemi przetrwał  też XVII-wieczny kościół św. Mikołaja z Molos.

 

Zakynthos — klimat i pogoda; Kiedy jechać?

Wyspa Zakynthos znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Sezon na wakacyjny wypoczynek trwa tu zwykle od maja do października. Latem i wczesną jesienią na wyspie właściwie w ogóle nie pada. W tym czasie temperatury wynoszą ok. 30°C, ale można spodziewać się też największych upałów, gdy temperatura podnosi się nawet do 35°C. W czerwcu i we wrześniu na wyspie nadal jest bardzo ciepło, a temperatura wynosi ok. 25°C. Poza wysokim sezonem nie jest jednak tu tak tłoczno jak w środku lata.

 

Koniec kwietnia i maj  oraz wrzesień i październik to ideale miesiące, które można przeznaczyć na zwiedzanie greckich wysp, w tym także wyspy Zakynthos. Dobra pogoda i umiarkowane temperatury poza sezonem sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

 

Wakacje na wyspie Zakynthos

Ta niespełna 50-tysieczna grecka wyspa, latem dosłownie zalewana jest tłumami odwiedzających ją turystów zjeżdżających tu niemal z całego świata. Wielką popularnością Zakynthos cieszy się również wśród turystów z Polski. 

 

Na wyspę przyciągają turystów rajskie plaże z delikatnym białym lub złotym piaskiem oraz łagodnym zejściem do morza. Wschodnie wybrzeże wyspy jest bardziej przystosowane na potrzeby turystów, a plaże mają wiele udogodnień i odpowiednią infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową. Jest tu też wiele świetnych hoteli, idealnych na rodzinne wakacje all inclusive. Zachodni brzeg wyspy to przede wszystkim dziewicze plaże, idealne dla osób poszukujących ciszy i spokojnego wypoczynku na łonie przyrody i wśród malowniczych widoków.

 

Plaża na Zakynthos

Plaża na Zakynthos — foto: Pixabay

 

Największą plażą na wyspie jest Banana Beach z delikatnym złotym piaskiem i długim zejście do wody. Ta szeroka, piaszczysta plaża, która znajduje się  w południowej części wyspy, jest popularna wśród rodzin z dziećmi. Wypoczywający na niej znajdą też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

 

Na wschodnim wybrzeżu wyspy Zakynthos znajduje się niewielka, unikatowa plaża Xigia, która jest siarkowym, naturalnym spa. Chociaż zapachy wody oblewającej plażę nie zachęcają do kąpieli, to wygładza ona skórę. Siarkowa woda ma też właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

 

Plaża Xigia

Plaża Xigia — foto: Pixabay

 

Atrakcje na Zakynthos

Zakynthos to nie tylko piękne plaże, ale i sporo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji all inclusive na tej wyspie. Nie ma tu ogromu zabytków jak na innych wyspach greckich, bo niemal wszystkie budowle zniszczyło trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w połowie ubiegłego wieku. Tym, co urzeka na Zakynthos jest niesamowita przyroda, malownicze krajobrazy i przepiękne miejsca stworzone przez naturę.

 

Zatoka Wraku — Navagio Beach

To symbol i  największa atrakcja wyspy Zakynthos, najczęściej uwieczniana na pamiątkowych zdjęciach z wakacji i prezentujących wyspę w katalogach biur podróży. W Zatoce Wraku, u stóp 300-metrowego klifu znajduje się plaża z jasnym piaskiem oblewana niezwykle turkusową wodą. Ta najpopularniejsza plaża na Zakynthos uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Grecji. Niestety, ze względu na swoją popularność, w sezonie letnim to niezwykle urokliwe miejsce może być dość zatłoczone. Dostęp do plaży możliwy jest jedynie od strony morza. Zatokę Wraku można podziwiać także z wysokiego klifu znajdującego się na północ od zatoki lub punktów widokowych utworzonych przy ścieżce prowadzącej na klif. 

 

Na plaży spoczywa ogromny wrak statku, który rozbił się na okolicznych skałach w 1982 r. Wokół wraku, jego pochodzenia i losów narosło wiele legend — od przemytu papierosów z Turcji i kontakty załogi z włoska mafią, po umieszczenie wraku na plaży jako atrakcji turystycznej. 

 

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku — foto: Pixabay

 

Błętkine Groty

Blue caves, czyli Błętkine Groty znajdują się obok Zatoki Wraku przy Półwyspie Skinari. Groty odkryto pod koniec XIX w. Zostały wydrążone przez wodę morską w otaczających zatokę, białych, wapiennych skałach. W słoneczne dni promienie słońca oświetlają niesamowicie turkusową wodę i przepięknie odbijają się na skalnych łukach, tworząc na nich błękitne refleksy. Od tego błękitu na ścianach i niesamowicie lazurowej wody, groty zyskały swoją nazwę. Woda w jaskiniach jest też wyjątkowo przejrzysta i pomimo głębokości dochodzącej do 7-8 m widać tu morskie dno.  Niewielką łodzią, można wpłynąć do środka jaskiń i podziwiać skąpane w błękitnej poświacie ich wnętrze. Do grot organizowane są wycieczki małymi stateczkami lub można się tam wybrać wypożyczoną łodzią.

 

Błękitne Groty

Błękitne Groty — foto: Unsplash

 

Jaskinie Keri

Na południu wyspy w pobliżu miejscowości Keri znajduje się kompleks jaskiń zwanych Jaskiniami Keri, czyli Keri caves. Jaskinie ukryte są w urwistych klifach, a dostęp do nich możliwy jest tylko od strony morza. Jaskinie Keri są mniejsze niż słynne Błękitne Groty, ale tu również można podziwiać spektakl świetlny wywołany promieniami słońca oświetlającymi skalne ściany i wodę w grocie. Do jaskiń organizowane są wycieczki stateczkiem i można je odwiedzić wypożyczona łodzią.

 

Jaskinie Keri

Jaskinie Keri — foto: Unsplash

 

Żółwie morskie Caretta Caretta

Najcenniejszym skarbem Zakynthos są ogromne, osiągające wagę do 100 kg morskie żółwie Caretta Caretta, które upodobały sobie tę wyspę jako swoje miejsce lęgowe. Ich ochrona jest dla mieszkańców wyspy bardzo ważna. Latem żółwie Caretta Caretta składają jaja na plażach w okolicach Kalamaki i Laganas, dlatego w nocy plaże te są zamknięte dla turystów. Żółwie można natomiast obserwować w ich naturalnym środowisku podczas wycieczek łodziami ze szklanym dnem organizowanych na terenie utworzonego na wyspie Narodowego Parku Morskiego. 

 

Plaża lęgowa żółwi Caretta Caretta

Plaża lęgowa żółwi Caretta Caretta — foto: Pixabay

 

Żółw Caretta Caretta

Żółw Caretta Caretta — foto: Pixabay

 

Miejsca widokowe

Zapierające dech w piersi widoki można podziwiać na Półwyspie Skinari — najbardziej wysuniętym na północ miejscem na Zakynthos. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Widać stąd nawet sąsiednią wyspę Kefalonię.

 

Ze wzgórza Bochali w stolicy wyspy, roztacza się przepiękna panorama miasta oraz portu Zakynthos. 

 

Niesamowity widok roztacza się z Keri Lighthouse — restauracji znajdującej się nad urwiskiem. Widok ten jest wyjątkowy szczególnie wieczorem, gdy otoczone turkusową wodą białe klify w promieniach zachodzącego słońca zmieniają swoją barwę. Sam zachód słońca najlepiej oglądać z puntu widokowego na szczycie klifu znajdującego się niedaleko restauracji.

 

Na punkt widokowy Myzithres w południowo-zachodniej części wyspy można wejść pieszo lub wjechać quadem. Roztacza się tu jeden z najbardziej imponujących krajobrazów na wyspie Zakynthos.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.