Wróć do listy artykułów

Greckie wakacje na wyspie Zakynthos

Warto wiedzieć | 03-07-2023, Aktualizacja: 04-04-2024
grecja zakynthos, grecka wyspa zakynthos, zakynthos wakacje, zakynthos wczasy, zakynthos wycieczki, zakynthos all inclisive, zakynthos z niemiec, wakacje na zakynthos, zakynthos kiedy jechać, zakynthos pogoda, zakynthos atrakcje, zakynthos co zobaczyć, zakynthos plaże, zakynthos zatoka wraku
Zatoka Wraku na wyspie Zakynthos — foto: Pixabay

Białe klify wyrastające z krystalicznie czystych i niesamowicie błękitnych wód Morza Jońskiego i zjawiskowa plaża w słynnej Zatoce Wraku to niepowtarzalne widoki na greckiej wyspie Zakynthos należącej do archipelagu Wysp Jońskich. Niesamowite krajobrazy wybrzeża uzupełniają widoki gajów oliwnych, cytrusowych sadów i winnic.

 

 

Jaka jest wyspa Zakynthos?

 

 

Zakynthos lub Zakintos to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich o długości ok. 40 km i szerokości 20 km, leżąca zaledwie 16 km od zachodniego brzegu Peloponezu. Swoją nazwę wywodzącą się z mitologii greckiej i rzymskiej wyspa zawdzięcza królowi Dardanii — Dardanosowi. Południowo-wschodnia część Zakynthos to niziny, natomiast część zachodnia ma charakter górzysty. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Wrachionas (758 m n.p.m.) nazywane też Kaki Rachi, czyli  „trudne do zdobycia”.

 

Linia brzegowa Zakynthos ma długość ok. 123 km. Wyspa słynie z pięknych plaż i malowniczych zatok. na zachodnim wybrzeżu otoczonych białymi klifami. 

 

Zakynthos leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 12 sierpnia 1953 r. silne  trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę, uszkodziło tu ponad 90% budynków. 

 

Na wyspie Zakynthos urodził się grecki poeta Salomos, który jest autorem „Hymnu do wolności” będącego hymnem Grecji. Ten hymn mający 158 zwrotek jako najdłuższy hymn na świecie znalazł się w księdze rekordów Guinnessa.

 

Zakynthos — stolica wyspy

Zakynthos, największe miasto i port na Zakynthos położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Pomimo że po trzęsieniu ziemi nie pozostało tu zbyt wiele zabudowań, w mieście jest kilka miejsc, które warto odwiedzić.

 

Stolica wyspy Zakynthos

Stolica wyspy Zakynthos — foto: Pixabay

 

Koło portu znajduje się największy kościół na Zakynthos. To zbudowany w 1948 r. Kościół świętego Dionizosa. Kościół jest w grupie tych niewielu budowli, jakie przetrwały trzęsienie ziemi w 1953 r., a według lokalsów ochroniły go znajdujące się tam relikwie św. Dionizosa, patrona wyspy. Podczas zwiedzania koniecznie trzeba wejść do środka świątyni, bo wnętrze dosłownie zachwyca.

 

Trzęsienie ziemi przetrwał  też XVII-wieczny kościół św. Mikołaja z Molos.

 

Zakynthos — klimat i pogoda; Kiedy jechać?

Wyspa Zakynthos znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Sezon na wakacyjny wypoczynek trwa tu zwykle od maja do października. Latem i wczesną jesienią na wyspie właściwie w ogóle nie pada. W tym czasie temperatury wynoszą ok. 30°C, ale można spodziewać się też największych upałów, gdy temperatura podnosi się nawet do 35°C. W czerwcu i we wrześniu na wyspie nadal jest bardzo ciepło, a temperatura wynosi ok. 25°C. Poza wysokim sezonem nie jest jednak tu tak tłoczno jak w środku lata.

 

Koniec kwietnia i maj  oraz wrzesień i październik to ideale miesiące, które można przeznaczyć na zwiedzanie greckich wysp, w tym także wyspy Zakynthos. Dobra pogoda i umiarkowane temperatury poza sezonem sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

 

Wakacje na wyspie Zakynthos

Ta niespełna 50-tysieczna grecka wyspa, latem dosłownie zalewana jest tłumami odwiedzających ją turystów zjeżdżających tu niemal z całego świata. Wielką popularnością Zakynthos cieszy się również wśród turystów z Polski. 

 

Na wyspę przyciągają turystów rajskie plaże z delikatnym białym lub złotym piaskiem oraz łagodnym zejściem do morza. Wschodnie wybrzeże wyspy jest bardziej przystosowane na potrzeby turystów, a plaże mają wiele udogodnień i odpowiednią infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową. Jest tu też wiele świetnych hoteli, idealnych na rodzinne wakacje all inclusive. Zachodni brzeg wyspy to przede wszystkim dziewicze plaże, idealne dla osób poszukujących ciszy i spokojnego wypoczynku na łonie przyrody i wśród malowniczych widoków.

 

Plaża na Zakynthos

Plaża na Zakynthos — foto: Pixabay

 

Największą plażą na wyspie jest Banana Beach z delikatnym złotym piaskiem i długim zejście do wody. Ta szeroka, piaszczysta plaża, która znajduje się  w południowej części wyspy, jest popularna wśród rodzin z dziećmi. Wypoczywający na niej znajdą też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

 

Na wschodnim wybrzeżu wyspy Zakynthos znajduje się niewielka, unikatowa plaża Xigia, która jest siarkowym, naturalnym spa. Chociaż zapachy wody oblewającej plażę nie zachęcają do kąpieli, to wygładza ona skórę. Siarkowa woda ma też właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

 

Plaża Xigia

Plaża Xigia — foto: Pixabay

 

Atrakcje na Zakynthos

Zakynthos to nie tylko piękne plaże, ale i sporo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji all inclusive na tej wyspie. Nie ma tu ogromu zabytków jak na innych wyspach greckich, bo niemal wszystkie budowle zniszczyło trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w połowie ubiegłego wieku. Tym, co urzeka na Zakynthos jest niesamowita przyroda, malownicze krajobrazy i przepiękne miejsca stworzone przez naturę.

 

Zatoka Wraku — Navagio Beach

To symbol i  największa atrakcja wyspy Zakynthos, najczęściej uwieczniana na pamiątkowych zdjęciach z wakacji i prezentujących wyspę w katalogach biur podróży. W Zatoce Wraku, u stóp 300-metrowego klifu znajduje się plaża z jasnym piaskiem oblewana niezwykle turkusową wodą. Ta najpopularniejsza plaża na Zakynthos uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Grecji. Niestety, ze względu na swoją popularność, w sezonie letnim to niezwykle urokliwe miejsce może być dość zatłoczone. Dostęp do plaży możliwy jest jedynie od strony morza. Zatokę Wraku można podziwiać także z wysokiego klifu znajdującego się na północ od zatoki lub punktów widokowych utworzonych przy ścieżce prowadzącej na klif. 

 

Na plaży spoczywa ogromny wrak statku, który rozbił się na okolicznych skałach w 1982 r. Wokół wraku, jego pochodzenia i losów narosło wiele legend — od przemytu papierosów z Turcji i kontakty załogi z włoska mafią, po umieszczenie wraku na plaży jako atrakcji turystycznej. 

 

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku — foto: Pixabay

 

Błętkine Groty

Blue caves, czyli Błętkine Groty znajdują się obok Zatoki Wraku przy Półwyspie Skinari. Groty odkryto pod koniec XIX w. Zostały wydrążone przez wodę morską w otaczających zatokę, białych, wapiennych skałach. W słoneczne dni promienie słońca oświetlają niesamowicie turkusową wodę i przepięknie odbijają się na skalnych łukach, tworząc na nich błękitne refleksy. Od tego błękitu na ścianach i niesamowicie lazurowej wody, groty zyskały swoją nazwę. Woda w jaskiniach jest też wyjątkowo przejrzysta i pomimo głębokości dochodzącej do 7-8 m widać tu morskie dno.  Niewielką łodzią, można wpłynąć do środka jaskiń i podziwiać skąpane w błękitnej poświacie ich wnętrze. Do grot organizowane są wycieczki małymi stateczkami lub można się tam wybrać wypożyczoną łodzią.

 

Błękitne Groty

Błękitne Groty — foto: Unsplash

 

Jaskinie Keri

Na południu wyspy w pobliżu miejscowości Keri znajduje się kompleks jaskiń zwanych Jaskiniami Keri, czyli Keri caves. Jaskinie ukryte są w urwistych klifach, a dostęp do nich możliwy jest tylko od strony morza. Jaskinie Keri są mniejsze niż słynne Błękitne Groty, ale tu również można podziwiać spektakl świetlny wywołany promieniami słońca oświetlającymi skalne ściany i wodę w grocie. Do jaskiń organizowane są wycieczki stateczkiem i można je odwiedzić wypożyczona łodzią.

 

Jaskinie Keri

Jaskinie Keri — foto: Unsplash

 

Żółwie morskie Caretta Caretta

Najcenniejszym skarbem Zakynthos są ogromne, osiągające wagę do 100 kg morskie żółwie Caretta Caretta, które upodobały sobie tę wyspę jako swoje miejsce lęgowe. Ich ochrona jest dla mieszkańców wyspy bardzo ważna. Latem żółwie Caretta Caretta składają jaja na plażach w okolicach Kalamaki i Laganas, dlatego w nocy plaże te są zamknięte dla turystów. Żółwie można natomiast obserwować w ich naturalnym środowisku podczas wycieczek łodziami ze szklanym dnem organizowanych na terenie utworzonego na wyspie Narodowego Parku Morskiego. 

 

Plaża lęgowa żółwi Caretta Caretta

Plaża lęgowa żółwi Caretta Caretta — foto: Pixabay

 

Żółw Caretta Caretta

Żółw Caretta Caretta — foto: Pixabay

 

Miejsca widokowe

Zapierające dech w piersi widoki można podziwiać na Półwyspie Skinari — najbardziej wysuniętym na północ miejscem na Zakynthos. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Widać stąd nawet sąsiednią wyspę Kefalonię.

 

Ze wzgórza Bochali w stolicy wyspy, roztacza się przepiękna panorama miasta oraz portu Zakynthos. 

 

Niesamowity widok roztacza się z Keri Lighthouse — restauracji znajdującej się nad urwiskiem. Widok ten jest wyjątkowy szczególnie wieczorem, gdy otoczone turkusową wodą białe klify w promieniach zachodzącego słońca zmieniają swoją barwę. Sam zachód słońca najlepiej oglądać z puntu widokowego na szczycie klifu znajdującego się niedaleko restauracji.

 

Na punkt widokowy Myzithres w południowo-zachodniej części wyspy można wejść pieszo lub wjechać quadem. Roztacza się tu jeden z najbardziej imponujących krajobrazów na wyspie Zakynthos.

Podobne wpisy

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

grecja mykonos, mykonos wyspa grecka, mykonos wakacje, mykonos wczasy, mykonos wycieczki, mykonos last minute, mykonos z niemiec, plaże mykonos, mykonos imprezy, celebryci na mykonos, mykonos wyspa wiatrów, mykonos zabawa, mykonos sporty wodne, mykonos all inclusive
Warto wiedzieć
Mykonos — imprezowa grecka Wyspa Wiatrów

Niewielką grecką wyspę Mykonos upodobali sobie na wakacje celebryci i imprezowicze. Tu zabawa trwa cały czas.

grecja kefalonia, kefalonia atrakcje, kefalonia wyspa grecka, kefalonia argostoli, kefalonia stolica, kefalonia fiskardo, kefalonia cuda natury, kefalonia jaskinie, kefalonia przyroda, natura na kefalonii, jaskinia melissani, jaskinia drogarati, kefalonia co zobaczyć, miasteczka na kefalonii, kefalonia archipelag wysp jońskich, kefalonia morze jońskie, kefalonia plaże
Warto wiedzieć
Kefalonia — przepiękne plaże i bogactwo przyrody

Grecka wyspa Kefalonia to idealne miejsce na romantyczne i rodzinne wakacje bez tłumów turystów i dla miłośników przyrody.

grecja rodos, wakacje na wyspie rodos, rodos wakacje, rodos wczasy, grecja, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, rodos wczasy all inclusive, rodos wakacje all inclusive, rodos wakacje last minute, rodos wakacje first minute,  rodos kurorty, rodos gdzie wypoczywać
Warto wiedzieć
Grecka wyspa Rodos — najlepsze miejsca na wakacje

Poznaj najlepsze miejsca i kurorty turystyczne, idealne na greckie wakacje all inclusive na wyspie Rodos

grecja kreta, wakacje na krecie, kreta wakacje 2024, kreta wczasy 2024, grecka kreta 2024, wakacje w grecji, wczasy w grecji, kreta wakacje all inclusive, kreta wakacje last minute, kreta wczasy all inclusive, kreta wczasy last minute, kreta wycieczki all inclusive, kreta 2024 z niemiec, wyspy greckie 2024, kreta pogoda
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na Krecie — królowej greckich wysp

Kreta to idealna grecka wyspa na rodzinny wypoczynek all inclusive i na aktywne wakacje dla pasjonatów starożytnej historii.

korfu wakacje 2024, korfu wczasy 2024, grecja korfu 2024, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, korfu wczasy all inclusive, korfu wczasy last minute, korfu wczasy first minute, korfu wakacje all inclusive, korfu wakacje last minute, korfu wakacje first minute, wyspy greckie 2024, wycieczki all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Korfu

Błogi relaks na zjawiskowych plażach bajecznie zielonej wyspy Korfu, to idealny pomysł na wakacje w słonecznej Grecji

greckie wyspy, wakacje na greckich wyspach, grecja wakacje all inclusive, grecja wakacje 2024, grecja rodos 2024, grecja santorini 2024, grecja kos 2024, grecja kreta 2024, grecja korfu 2024, grecja wyspy 2024, grecja lato 2024, wyspy greckie lato 2024, majówka 2024 na wyspach greckich, wiosna 2024 wyspy greckie, grecja jesień 2024
Wypoczynek z Amigos
Wakacje 2024 na słonecznych wyspach greckich

Najlepsze miejsce na wakacyjny relaks 2024 z dużą dawką słońca to greckie wyspy — Kreta, Rodos, Kos, Santorini i Korfu.

grecja wakacje 2024, grecja wczasy 2024, grecja santorini 2024, santorini wczasy last minute, santorini wakacje last minute, santorini wycieczki last minute, santorini z niemiec, santorini na wakacje, santorini na wczasy, santorini najpiękniejsze plaże, santorini pogoda, santorini kiedy jechać, santorini gdzie wypoczywać
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na malowniczej wyspie Santorini

Santorini to piękne widoki, niesamowite plaże i strome klify w różnych kolorach — idealne miejsce na romantyczne wakacje.

wakacje w grecji, wczasy w grecji, wycieczki w grecji, samos all inclusive, grecja samos, samos z niemiec, wyspa samos, samos wakacje, samos wczasy, samos wycieczki, samos, grecja, wyspy greckie, samos kiedy jechać, samos co warto zwiedzić, samos atrakcje, samos pogoda
Warto wiedzieć
Wakacje w Grecji na wyspie Samos

Wybierz się na spokojne wakacje all inclusive na nieznaną wyspę Samos w Grecji, gdzie nie ma tłumów turystów

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.