Wróć do listy artykułów

Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Warto wiedzieć | 30-07-2020, Aktualizacja: 29-03-2024
kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Niewielka, ale bardzo malownicza, grecka wyspa Kos na Morzu Egejskim - foto: István Hencz z Pixabay

Grecja to mnóstwo wysp, a jedną z nich jest niewielka, leżąca na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji — wyspa Kos, która ma do zaoferowania turystom idealne warunki do wypoczynku i mnóstwo atrakcji.  Wyspa Kos często nazywana Grecją w pigułce ma niemal wszystko, z czego słynie ten kraj. Jaka jest wyspa Kos i co warto na niej zobaczyć?

 

 

Gdzie leży i jaka jest wyspa Kos?

 

 

Kos to niewielka, mierząca tylko ok. 290 km², bardzo spokojna, wypoczynkowa grecka wyspa na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Sporadów Południowych (Dodekanezu). 

Wyspa Kos ma 50 km długości i 10 km szerokości, a jej linia brzegowa ciągnie się na długości 112 km. Wybrzeże wyspy to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Krystalicznie czysta woda, drobny, jasny piasek na plażach i wyjątkowo bujna roślinność porastająca strome klify zachęcają do relaksu i malowniczymi widokami cieszą oczy.

 

Grecja, wyspa Kos

Grecja, wyspa Kos — foto: Pixabay

 

Wybrzeże wyspy Kos

Wybrzeże wyspy Kos — foto: Pixabay

 

Klify na wyspie Kos

Klify na wyspie Kos — foto: Unsplash

 

Wyspa położona jest niedaleko egejskiego wybrzeża Turcji. Wieczorami z wyspy Kos widać światła sąsiedniego  tureckiego kurortu Bodrum, gdzie można wybrać się na wycieczkę promem.

 

Ze względu na ciągle kwitnące drzewa i krzewy, wyspa Kos nazywana jest często pływającym ogrodem Morza Egejskiego.

 

Kwitnąca wyspa Kos

Kwitnąca wyspa Kos — foto: Mastichari Bay

 

W centrum wyspy znajdują się góry, których najwyższy szczyt, Dikeos wznosi się na wysokość 843 m n.p.m. Góry obniżając się, łagodnie schodzą do morza.

 

Górzysty krajobraz Kos

Górzysty krajobraz Kos — foto: Pixabay

 

Na górskich terenach znajduje się wiele tradycyjnych i urokliwych wiosek. Jedna z nich znajduje się na zboczach wzgórza i jest opustoszała po epidemii cholery, która panowała tu w 1830 r. Na samym szczycie mieszczą się ruiny bizantyjskiego zamku. Rozpościera się stąd przepiękny widok na panoramę wyspy. 

 

Historia wyspy i dzień dzisiejszy na Kos

Jak wszystkie wyspy i wysepki w tym obszarze, historia Kos była bardzo burzliwa, a wyspa w ciągu minionych stuleci przechodziła z rąk do rąk. W II tysiącleciu p.n.e. Kos została skolonizowana przez Achajów. Następnie należała do Dorów i była też pod panowaniem Persów, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecjan, Turków, Anglików i Włochów. Każdy panujący pozostawiał na wyspie coś ze swojej kultury i architektury. Od 1947 r. wyspa Kos należy do Grecji.

 

Kiedyś Kos była głównie wyspą rolniczą, a uprawom sprzyjał panujący tu łagodny klimat. Dzięki wysokim temperaturom i  dużemu nasłonecznieniu nadal uprawiane są tu oliwki, figi, winogrona, migdały, owoce cytrusowe oraz pomidory i sałata. Kos znana jest szczególnie z doskonałej oliwy dodawanej do wielu lokalnych potraw. 

 

Oprócz upraw i produkcji oliwy, wyspa utrzymuje się także z turystyki. Turystyka rozwinęła się tu dopiero w drugiej połowie lat 80. Stolica wyspy Kos

Największe miasto wyspy i jednocześnie jej stolica to także Kos. Miasto Kos zostało zbudowane w 366 r. p.n.e. Obecnie jest prężnym centrum turystycznym i kulturalnym wyspy, w którym znajduje się  wiele hoteli, restauracji, dyskotek i klubów nocnych. Kos to miasto tętniące życiem od wieczora do bladego świtu, szczególnie na słynnej Bar Street, co zapewne ucieszy fanów wakacyjnych rozrywek i dobrej zabawy. Dla szukających spokoju i wytchnienia jest urokliwa, nadmorska promenada, idealna na wieczorne spacery dla par lub z rodziną.

 

Stolica wyspy Kos

Stolica wyspy Kos — foto: Pixabay

 

W stolicy znajduje się główny port wyspy, ale promy na najbliższe wysepki odpływają również z Kardameny i Mastichari. Przy wejściu do portu wznosi się twierdza wybudowana przez Zakon Maltański Joannitów w 1315 r. Zabytków z minionych wieków jest tu wiele, dlatego miasto podzielone zostało na strefy archeologiczne. 

 

Stolica wyspy Kos

Stolica wyspy Kos — foto: Pixabay

 

Nieopodal miasta Kos znajduje się Asklepion będący wizytówką wyspy. To ruiny dawnej świątyni wzniesionej ku czci Asklepiosa, w której w czasach antycznych wykładał sam Hipokrates.

 

Niedaleko stolicy znajdują się groty skalne z gorącymi źródłami termalnymi o właściwościach leczniczych. 

 

Droga do garących źródeł na Kos

Droga do gorących źródeł na Kos — foto: Pixabay

 

Historyczne dziedzictwo wyspy Kos 

Niewielka, grecka wyspa Kos jest bardzo ciekawym i urokliwym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Nie ma tu tak wiele atrakcji przyrodniczych i zabytków jak na jej sąsiadkach, ale te, które są, warto również zobaczyć. Na wyspie znajdują się dobrze zachowane zabytki z czasów starożytnych i średniowiecza oraz rozległe wykopaliska archeologiczne.

 

Na niewielkim placu w stolicy Kos rośnie  plantan Hipokratesa, najsłynniejsze drzewo wyspy. Prawdopodobnie to właśnie w tym miejscu słynny uczony przekazywał wiedzę medyczną swoim uczniom. Co prawda prowadził wykłady nie pod tym drzewem tylko pod jego przodkiem, bo  drzewo rosnące obecnie w tym miejscu ma ok. 600 lat, a Hipokrates z Kos – grecki lekarz i ojciec współczesnej medycyny żył w latach 460 - 377 p.n.e. Ten antyczny lekarz urodził się i żył na wyspie oraz założył tu szkołę medyczną w Asklepiejon, które stało się ważnym centrum leczniczym Hellady.

 

Kilka km od stolicy Kos, wśród drzew, na szczycie wzgórza umiejscowiony jest Asklepion, czyli najważniejszy zabytek wyspy, który przypomina o antycznym dziedzictwie Kos. Kompleks poświęcony był Asklepiosowi — greckiemu bogowi sztuki medycznej. Asklepiejon był wybudowany na trzech wielkich tarasach, połączonych ze sobą szerokimi schodami. W starożytnym sanktuarium Asklepiosa, które przypomina obecne uzdrowiska, znajdowała się szkoła lekarska oraz miejsce wypoczynku dla kuracjuszy, którzy przyjeżdżali tu z całej Hellady. Później w tym miejscu powstało centrum medyczne ze szpitalem. Asklepion odkrył na początku XX w. niemiecki archeolog R. HerzogaDo starożytnych zabytków wyspy Kos należy Odeon, który powstał jako scena muzyczna w II w. n.e. Budowla była zadaszona i mieściła jednocześnie 750 osób. W 1929 r. amfiteatr odkrył włoski archeolog L. Laurenzi. Na terenie wykopalisk w amfiteatrze znaleziono wiele pism i posągów, a jednym z cenniejszych jest marmurowy posąg Hipokratesa. Wszystkie znaleziska można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym, które znajduje się w stolicy wyspy Kos. W samym amfiteatrze obecnie jak przed wiekami nadal odbywają się różne imprezy kulturalne. 

 

Wyspa Kos, Odeon

Wyspa Kos, Odeon — foto: Unsplash  

 

Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1933 r., ukazały się ukryte przez wiele wieków pod warstwą ziemi ruiny starożytnej Agory i obiekty portowe. Agorę, której wymiary wynosiły 30 m x 50 m, tworzyło aż 16 budynków. Centralny rynek w północnej części wyspy był jednym z największych w tamtych czasach. Aktualnie wśród ruin można obejrzeć sanktuarium Afrodyty i Herkulesa, zachowane fragmenty domów i część fortyfikacji miejskich. 

 

Jak zwiedzać wyspę Kos?

Wyspę Kos najwygodniej zwiedzać wypożyczonym samochodem. Jest tak niewielka, że bez problemu w ciągu kilku dni można odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, zarówno te historyczne, jak i turystyczne atrakcje. Można też korzystać z komunikacji publicznej, bo połączenia autobusowe całkiem nieźle tu funkcjonują. Wtedy jednak do niektórych miejsc trudno będzie dotrzeć, a nawet może to być niemożliwe. Wczasowicze mający dobrą kondycję mogą przemierzyć wyspę rowerem. Mniej zaprawieni fizycznie mają jeszcze do wyboru wypożyczenie popularnych tu skuterów. Wybór sposobów poznania wyspy zależy zatem od zasobności portfela i własnej kondycji fizycznej. 

 

Wycieczki rowerowe na Kos

Wycieczki rowerowe na Kos — foto: Ikos Aria

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.