Wróć do listy artykułów

Grecka wyspa Korfu — królowa Wysp Jońskich

Warto wiedzieć | 17-05-2022, Aktualizacja: 16-03-2023
grecja korfu, korfu atrakcje, grecka wyspa korfu, korfu ciekawe miejsca, korfu co zobaczyć, grecja korfu, korfu wakacje, korfu wczasy, korfu wycieczki, korfu all inclusive, korfu last minute, korfu z niemiec, kerkyra, korfu stolica, korfu kanał miłości, korfu historia, korfu morze jońskie, archipelag wysp jońskich
Wyspa Korfu leżąca na Morzu Jońskim to najbardziej zielona wyspa Grecji — foto: Pixabay.

Leżąca na Morzu Jońskim Korfu to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zielona wyspa Grecji, często nazywana Królową Wysp Jońskich. Korfu zachwyca pięknymi plażami, malowniczymi górami z wioskami położonymi na wzgórzach, zapachem oliwek i cytrusów, zabytkami oraz niezwykłą przyrodą i przepięknymi krajobrazami.

 

 

Gdzie leży i jaka jest grecka wyspa Korfu?

 

 

Korfu leżąca nieopodal wybrzeża Albanii w północnym obszarze Morza Jońskiego to jedna z piękniejszych wysp greckich i druga największa wyspa w archipelagu Wysp Jońskich. Północna część wyspy charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu i wybrzeżem z licznymi zatokami. Najwyższy szczyt Pantokrator wznosi się na wysokość 906 m n.p.m. Górzysty krajobraz Korfu malowniczo harmonizuje z błękitnym odcieniem morza oraz z zielenią cyprysów, gajów oliwnych, winnic i plantacji cytrusów.

 

Górzysty krajobraz zielonej Korfu

Górzysty krajobraz zielonej Korfu — foto: Pixabay

 

Część środkowa i południowa wyspy to przede wszystkim wyżyny poprzecinane malowniczymi, rolniczo zagospodarowanymi dolinami. W krajobrazie upraw na Korfu dominują gaje oliwne — szacuje się, że rośnie tu ok. 4 mln drzew oliwnych. Na Korfu rosną również drzewka kumkwatu — cytrusów przywiezionych tu w XIX w. z Chin uprawianych tylko na tej wyspie. Sady tych cytrusowych drzewek z niewielkimi pomarańczowymi owocami, zlokalizowane są w północno wschodniej części wyspy. 

 

Owoce kumkwatu

Owoce kumkwatu — foto: Pixabay

 

Grecka wyspa Korfu ma 217-kilometrową linię brzegową i słynie z przepięknych plaż oraz tych kameralnych, ukrytych w niewielkich, malowniczych zatoczkach z krystalicznie czystą wodą i otoczonych skałami. Jedną z plaż – Paleokastritsa – wraz z zatoką La Grotta uwiecznił Homer w Odysei.

 

Korfu, w przeciwieństwie do pozostałych wysp w tym regionie jest wyspą bardzo zieloną, porośnięta bujną roślinnością. Wszystko za sprawą większej ilości opadów przeplatających się z dużą ilością słońca.

 

Zielona wyspa Korfu

Zielona wyspa Korfu — foto: Pixabay

 

Kérkyra — stolica wyspy

Stolicą wyspy jest miasto Korfu, od imienia nimfy Korkyry przez Greków zwane też Kérkyrą. Stare Miasto Kérkyry to jakby zlepek stylów architektonicznych całej Europy, z labiryntem klimatycznych brukowanych uliczek, przy których zlokalizowane są kolorowe kamieniczki oraz jest mnóstwo restauracji, barów i sklepików z pamiątkami. Ta malownicza Starówka w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto pięknie wygląda za dnia jak również nocą, gdy podświetlone są twierdze. Szczególnie lubianym przez turystów miejscem w Kérkyrze jest Liston, czyli arkadowa galeria, przy której znajdują się kawiarnie, restauracje i sklepiki. 

Kérkyra stolica Korfu

Kérkyra stolica Korfu — foto: Pixabay

 

Znajdujący się w centrum plac Spianada mierzy aż 42 000 m² i jest największym placem na Bałkanach. Podzielony jest na dwie części. Na jednej z nich z równo przystrzyżoną trawą odbywają się treningi i mecze krykieta. 

 

Ze starej weneckiej twierdzy, górującej nad Kérkyrą, położonej na wysuniętym w morze cyplu, roztaczają się przepiękne widoki na miasto i okolicę.

 

Widok z twierdzy nad  Kérkyrą

Widok z twierdzy nad  Kérkyrą — foto: Pixabay

 

Twierdza Kérkyrze

Twierdza Kérkyrze — foto: Pixabay

 

Wyspa Korfu oczami osób znanych…

Greckim rajem nazwali Korfu pisarze Johann Wolfgang i Oscar Wilde. Szekspir opisał w „Burzy” jej piękne zielone gaje oliwne. Do rozsławienia uroków wyspy najbardziej jednak przyczynili się bracia Lawrence i Gerald Durrellowie, którzy w latach 30. XX w. zamieszkali tu z rodziną i opisali wszystko to, co może na Korfu zachwycać. Ich książki rozsławiły tę grecką wyspę na całym świecie.

 

Uroki Korfu doceniła również cesarzowa Sisi, która w XIX w. zleciła wybudowanie na wyspie letniej rezydencji. Ulubionym miejscem cesarzowej Sisi była Pontikonissi, czyli Mysia Wyspa, na której znajduje się niewielki bizantyjski kościółek z XII w. Jedna z legend głosi, że jest to statek Odyseusza, który został zmieniony w kamień przez Posejdona. 

 

Mysia Wyspa

Mysia Wyspa — foto: Pixabay

 

Historia wyspy Korfu

Według mitologii greckiej wyspa Korfu była ostatnim przystankiem Odyseusza przed jego powrotem na Itakę. Wyspa ma bardzo długą, ciekawą i burzliwą historię, którą częściowo można poznać w miejscowym Muzeum Archeologicznym gromadzącym eksponaty z lokalnych stanowisk archeologicznych. Dzieje Korfu sięgają już VIII wieku p.n.e., kiedy to wyspa została zamieszkana. Podczas wojen perskich była jedną z niewielu greckich wysp głoszącą neutralność, co w konsekwencji spowodowało jej liczne konflikty z wieloma polis. Wyspa położona była na skrzyżowaniu antycznych szlaków handlowych. 

 

W czasach nowożytnych wyspa Korfu przechodziła kolejno pod panowanie Rzymu, Bizancjum, Wenecji i Państwa Osmańskiego. Była też częścią Republiki Siedmiu Wysp, a pod koniec XIX w. została włączona do Grecji.

 

Turystyczne oblicze Korfu

W XIX w. Korfu zyskała popularność szczególnie wśród Francuzów, Włochów i Austriaków, stając się jednym z najpopularniejszych greckich kurortów. Wyspę chętnie odwiedzali przedstawiciele najbardziej znanych, arystokratycznych rodów  Europy. Wśród nich była cesarzowa Elżbieta Bawarska (Sisi), wypoczywali na Korfu cesarz Wilhelm II i Napoleon.

 

Wyspa przeżyła turystyczny boom w latach 70. i 80. przede wszystkim za sprawą książek braci Durrell. Dziś jest uroczym, wakacyjnym zakątkiem Grecji, chętnie odwiedzanym przez turystów.

 

Najpiękniejsze miejsca na Korfu

Ta grecka wyspa to nie tylko piękne plaże, ale też wiele ciekawych i malowniczych miejsc, które warto zobaczyć w czasie wakacji na Korfu

 

Prawdziwą perełką widokową i często fotografowaną jest plaża Porto Timoni, określana jako najpiękniejsza plaża na wyspie. W zasadzie to dwie bliźniacze plaże  położone w skalistych zatoczkach z krystalicznie czystą, błękitną wodą. Między plażami można przemieszczać się wąskimi ścieżkami.

 

Porto Timoni

Porto Timoni — foto: Pixabay

 

Klify nad Canal D’Amour, czyli nad Kanałem Miłości w Sidari uważane są za jedną z większych atrakcji na wyspie. To malownicze skały, które powstały na skutek erozji, a między nimi znajduje się mała piaszczysta plaża. Śmiałkowie skaczą z klifu do wody, bo podobno przepłynięcie wąskiego przesmyku między klifami gwarantuje szczęście w miłości, a pary, które go pokonają, nic nie rozdzieli. 

 

Canal D’Amour

Canal D’Amour — foto: PixabayNajdalej wysuniętą na północ częścią wyspy jest Przylądek Drastis (Cape Drastis). Białe skały stromego wybrzeża przepięknie wyglądają na tle turkusowego morza. W lagunie u ich podnóża znajduje się niewielka skalista plaża, z której zejście do morza wymaga zsunięcia się po śliskich skałach.

 

Cape Drastis

Cape Drastis — foto: PixabayCo warto zobaczyć na Korfu?

Nieopodal stolicy Korfu, na półwyspie Kanoni znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Valchernę – maleńką białą cerkiew wybudowaną w 1685 r. na wysepce, połączonej z lądem przez molo.  

 

Korfu, Valcherna

Korfu, Valcherna — foto: Pixabay

 

W północnej części Korfu w pobliżu Kassiopi znajduje się Stara Perithia, czyli wioska widmo. Wioska należy do najstarszych na wyspie. Założona w XIV w. na zboczu góry Pantokrator na wysokości 650 m miała 130 domów i 8 kościołów. Tu mieszkańcy wyspy chronili się przed piratami. Gdy w XIX w. z Morza Śródziemnego zniknęli piraci, wioska stopniowo opustoszała i popadła w ruinę sprawiając obecnie mroczne wrażenie. 

 

Na najwyższym szczycie wyspy Korfu znajduje się klasztor Chrystusa Pantokratora z XVII w. Prowadzi do niego droga składająca się z 25 serpentyn, której przejechanie to uczta dla oczu i duszy ze względu na przepiękne widoki na wyspę oraz błękitne Morze Jońskie. 

 

Wybudowany w 1228 r. bizantyjski klasztor Moni Theotokou  góruje nad miejscowością Paleokastritsa. Podejście na wzgórze jest dość strome. Obecnie znajduje się w nim niewielkie muzeum kościelne, posiadające rzadkie bizantyjskie ikony i święte księgi. W klasztorze działa również tradycyjna tłocznia oliwy z oliwek, a w otaczających go ogrodach można spotkać miejscowych mnichów.

 

klasztor Moni Theotokou

klasztor Moni Theotokou — foto: Pixabay

 

Angelokastro to ruiny Zamku Aniołów znajdujące się na stromym, 300-metrowym opadającym do morza klifie, w pobliżu Paleokastritsy w północnej części wyspy. Wzniesiono go, aby uchronić mieszkańców przed atakami piratów. Wtedy była to jedna z trzech najważniejszych fortyfikacji Grecji. Już kręta i wąska droga do zamku jest nie lada atrakcją, a widoki z zamkowego wzgórza na całą zachodnią część wyspy — niesamowite!W miasteczku Gastouri znajduje się  pałac Achillion, który został zbudowany  w  1890 r. na polecenie Sisi — Elżbiety Bawarskiej, cesarzowej Austrii i królowej Węgier dla uczczenia pamięci jej tragicznie zmarłego syna, Rudolfa. Budowlę otacza wspaniały ogród z rzeźbami przedstawiającymi greckich bogów i bohaterów, w którym stoi też 12-metrowy posąg Achillesa. Wnętrza pałacowe posłużyły jako scenografia do filmu o Jamesie Bondzie „Tylko dla Twoich oczu”. Zarówno pałac, jak  i ogród, są jedną z największych atrakcji turystycznych Korfu.

 

Pałac Achillion

Pałac Achillion — foto: Pixabay

 

Pałac Achillion

Pałac Achillion — foto: Pixabay

 

Jak zwiedzać wyspę Korfu?

Najwięcej ciekawych i malowniczych miejsc można poznać, podróżując po wyspie  wypożyczonym samochodem. W większości hoteli dostępna jest usługa wypożyczenia auta, albo można wypożyczyć samochód pośrednictwem naszego biura. Planując zwiedzanie wyspy samochodem, warto jednak wiedzieć, że samodzielne przemieszczanie się tu autem wymaga od kierowcy sporego doświadczenia, ponieważ drogi przeważnie są wąskie, strome i często przebiegają nad urwiskami, szczególnie te biegnące wzdłuż wybrzeża.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.