Wróć do listy artykułów

Kefalonia — przepiękne plaże i bogactwo przyrody

Warto wiedzieć | 22-10-2018, Aktualizacja: 10-04-2024
grecja kefalonia, kefalonia atrakcje, kefalonia wyspa grecka, kefalonia argostoli, kefalonia stolica, kefalonia fiskardo, kefalonia cuda natury, kefalonia jaskinie, kefalonia przyroda, natura na kefalonii, jaskinia melissani, jaskinia drogarati, kefalonia co zobaczyć, miasteczka na kefalonii, kefalonia archipelag wysp jońskich, kefalonia morze jońskie, kefalonia plaże
Kefalonia to grecka wyspa, największa w archipelagu Wysp Jońskich — foto: Nina Evensen z Pixabay.

W Kefalonii — jednej z najbardziej zielonych i naturalnych wysp Grecji można zakochać się już od pierwszego wejrzenia. Wyspa zachwyca przepięknymi plażami, stromymi klifami, zatoczkami z krystalicznie czystą, lazurową wodą, górzystymi krajobrazami z malowniczymi widokami i wyjątkowymi cudami przyrody. To najbardziej barwna wyspa Grecji. Z czego słynie Kefalonia?

 

 

Gdzie leży i jaka jest Kefalonia?

Kefalonia leży przy zachodnim wybrzeżu Grecji w zatoce Patraskiej, na południe od wyspy Korfu i na północ od Zakynthos.

 

 

Wyspa Kefalonia nazywana również Kefalinią jest największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich i 6. pod względem wielkości wyspą Grecji. Jej powierzchnia całkowita wynosi 773 km². Nazwa wyspy pochodzi od mitycznego Kefalosa, który był synem Hermesa. 

 

Kefalonia to przepiękna wyspa Grecji, z górami pokrytymi zielenią fantastycznie kontrastującą z różnymi odcieniami błękitu Morza Jońskiego. Najwyższym szczytem na wyspie jest Enos wznoszący się na wysokość 1628 m n.p.m. Można na niego wjechać i na pewno warto, bo znajduje się tu punkt widokowy, z którego można podziwiać całą wyspę i Morze Jońskie. Górzysty teren wyspy porośnięty jest plantacjami oliwek, winorośli i figowców. 

 

Zielona Kefalonia

Zielona Kefalonia — foto: Unsplash

 

Główną gałęzią gospodarki na Kefalonii jest produkcja oliwy. Do XVIII w. produkowano jej tylko tyle, aby pokryć potrzeby mieszkańców. Później uprawy były coraz większe, a oliwę zaczęto eksportować do Wenecji. Obecnie prawie połowę powierzchni wyspy zajmują gaje oliwne.

 

Grecka wyspa Kefalonia znajduje się w strefie wciąż aktywnej sejsmicznie. W 1953 r. wyspę nawiedziła seria czterech trzęsień ziemi, podczas których cała wyspa została podniesiona o 60 cm i zniszczeniu uległa większość jej budynków i zabytków. Aktywność sejsmiczna spowodowała jednak, że są tu śnieżnobiałe klify, urwiste brzegi i bajeczne plaże. Linia brzegowa wyspy jest mocno postrzępiona, a głęboko wcinające się w ląd zatoki umożliwiły budowę bezpiecznych portów.

 

Klify na Kefalonii

Klify na Kefalonii — foto: Pixabay

 

Argostoli — stolica wyspy

Od 1757 r. stolicą wyspy jest największe jej miasto i port Argostoli. Miasto wybudowano na zboczu zielonego wzgórza. W trzęsieniu ziemi w 1953 r. miasto zostało całkowicie zniszczone. Pomimo znacznych zniszczeń zostało przebudowane i nie straciło swojego uroku. Nadal widoczna jest tu amfiteatralna zabudowa i pozostałości starego miasta z typowymi weneckimi rezydencjami. 

 

Argostoli, stolica Kefalonii

Argostoli, stolica Kefalonii — foto: Pixabay

 

Stolica leży nad niewielką zatoką Koutavos, nad którą wznosi się najdłuższy kamienny most na świecie łączy Argostoli z wioską Drapano, wybudowany w 1813 r.

 

Kamienny most w Argostoli

Kamienny most w Argostoli — foto: Unsplash

 

W miejscowym Muzeum Archeologicznym można obejrzeć historyczne przedmioty wydobyte z prowadzonych na wyspie wykopalisk archeologicznych.

W odległości ok. 10 km od Argostoli  znajduje się lotnisko.

Stolica wyspy jest również popularnym kurortem wypoczynkowym ze świetnie przygotowaną bazą noclegową.

 

Klimatyczne miasteczka Kefalonii 

Fiskardo położone w niewielkiej zatoczce na północnym krańcu Kefalonii to jedyne miasteczko na wyspie, które nie zostało zniszczone w czasie trzęsienia ziemi w 1953 r. Kolorowe domy, zabytki i doskonałe hotele — Fiskardo jest najmodniejszym kurortem wyspy, dlatego miejsce to chętnie odwiedzają celebryci. Na wakacje przyjeżdżali tu m.in. Tom Hanks, Jon bon Jovi, Giorgio Armani, Madonna i Sarah Jessica Parker. Miejscowe muzeum przyrodnicze organizuje ciekawe podwodne wyprawy dla pasjonatów nurkowania i rejsy, podczas których można obserwować delfiny. 

 

Kurort Fiskardo

Kurort Fiskardo — foto: Pixabay

 

Otoczone zielonymi wzgórzami niewielkie miasteczko Sami to dawna stolica wyspy, a obecnie popularny kurort znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu. To również drugi co do wielkości port Kefalonii, z którego organizowane są rejsy do Patry, Itaki i Włoch. 

 

Kefalonia, Sami

Kefalonia, Sami — foto: Pixabay

 

W miasteczku znajduje się klasztor Agrilia, a w okolicy jest jedno z najważniejszych na Kefalonii stanowisk archeologicznych. Okoliczne góry skrywają też największą atrakcję przyrodniczą wyspy — przepiękne jaskinie. 

 

Jaskinia Melissani

Jaskinia Melissani — foto: Pixabay

 

Assos to bardzo malownicza wioska położona na niewielkim cyplu w północno-wschodniej części Kefalonii, ok.10 km od najpopularniejszej na wyspie plaży Myrtos. Niepowtarzalny klimat i wspaniałe widoki tworzą tu kolorowe domki wybudowane na skałach, zabytkowe budynki sakralne i wenecki zamek z XVI w.

 

Kefalonia, Assos

Kefalonia, Assos — foto: Unsplash

 

Bardzo malowniczym miasteczkiem rybackim z niewielkim portem jest Agia Efimia, położona na wzgórzu z widokiem na zatokę. Znajduje się tam wiele tawern, barów i sklepów, a wczasowicze mogą wypoczywać w kameralnych hotelach i lokalnych rezydencjach.

 

Przyrodnicze cuda na Kefalonii

Katavothres to jeden z cudów i osobliwość przyrodnicza Kefalonii. Na wyspie, ok. 2,5 km na północ od centrum Argostoli zachodzi niesamowite zjawisko geologiczne. Słona woda morska wpływa do szczeliny skalnej i znika pod ziemią, płynąc wbrew prawom natury „pod górę”. Dopiero w 1963 r. po przeprowadzonym eksperymencie naukowcy odkryli, że podziemną rzeką o długości 15 km płynie ona na drugą stronę wyspy i wpływa do jeziora w jaskini Melissani oraz w Karavomilos

 

We wschodniej części wyspy, nieopodal miasteczka Sami znajdują się dwie przepiękne jaskinie — Melissani i Drogarati.

 

Trzęsienie ziemi w 1953 r. spowodowało odsłonięcie górnej części groty na wschodnim wybrzeżu wyspy i odkrycie przepięknej jaskini. Od imienia jednej z nimf, których figurki znaleziono w tym miejscu nazwano jaskinię Melissani.

 

W głębi jaskini znajduje się niewielkie słodko-słone jezioro, którego woda jest nieskazitelnie czysta i przybiera różne odcienie błękitu. Woda morska dopływa do jaskini podziemnym kanałem aż z okolic Argostoli. Na dnie znajdują się kolorowe kamyczki widoczne pomimo znacznej głębokości jeziora. Przepięknie mienią się one w blasku promieni słonecznych, wpadających do jaskini przez zawalony strop. Wnętrze jaskini zwiedza się łodzią sterowaną przez rozśpiewanych mężczyzn. Ich śpiew jest niesamowity, bo w jaskini jest doskonała akustyka.

 

Jaskinia Melissani

Jaskinia Melissani — foto: Unsplash

 

Na jeziorze Melissani

Na jeziorze Melissani — foto: Unsplash

 

Jaskinia Drogarati została odkryta w XVIII w., a turystom została udostępniona w 1963 r. Strzelistą i wysoką grotę zdobią przepiękne stalaktyty i stalagmity. Z uwagi na wymiary podobne do sali koncertowej oraz doskonałą akustykę, w tym miejscu organizowane są koncerty, podczas których występują światowej sławy muzycy i śpiewacy operowi. Koncertowali tu między innymi Maria Callas i Luciano Pavarotti. 

 

Inne atrakcje wyspy

Na północnym zachodzie, u stóp dwóch gór Agia Dynati i Kalon Oros znajduje się 800-metrowa, biała plaża Myrtos — wizytówka Kefalonii. Plaża ta została wyróżniona 30. miejscem na liście najpiękniejszych plaż świata.

 

Kefalonia, plaża Myrtos

Kefalonia, plaża Myrtos — foto: Pixabay

 

Miłośnicy przyrody znajdą wiele ciekawych okazów i endemitów w parku narodowym Mount Ainos utworzonym w centralnej części wyspy wokół jej najwyższego szczytu. W parku rosną unikatowe jodły kefallońskie, a widoki, jakie roztaczają się ze szczytu, dosłownie zapierają dech w piersiach.

 

Mount Ainos

Mount Ainos — foto: Unsplash

 

W górach, w centralnej części Kefalonii znajduje się klasztor św. Gerrasimossa — patrona wyspy, który w dolinie Omala założył w XVI w. monastyr. Jest tam przepiękny ikonostas oraz srebrny grób z relikwiami świętego. Dwa razy w roku (16 sierpnia i 20 października) mieszkańcy wyspy pielgrzymują do klasztoru, aby w obecności relikwii świętego zapewnić sobie udany rok.

 

Monastyr Agios Gerassimos

Monastyr Agios Gerassimos — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.