Wróć do listy artykułów

Wyjątkowe miejsca i atrakcje Południowego Cypru

Warto wiedzieć | 14-02-2024, Aktualizacja: 14-02-2024
cypr wakacje, południowy cypr zwiedzanie, południowy cypr wycieczki, cypr nikozja, cypr z niemiec, południowy  cypr atrakcje, cypr wakacje ze zwiedzaniem, południowy cypr co zwiedzić, cypr zabytki, cypr historia, cypr co warto zobaczyć, południowy cypr atrakcje przyrodnicze, cypr góry troodos, cypr pafos, cypr limassol, cypr larnaka
Klify na wybrzeżu Południowego Cypru — foto: Dimitris Vetsikas z Pixabay

Co warto zobaczyć na Wyspie Afrodyty?

Cypr to wyspa, która obfituje w malownicze krajobrazy, ciekawe miejsca historyczne, przepiękną przyrodę i cuda natury. Wyspa oferuje turystom wiele atrakcji, łącząc bogactwo natury, burzliwą historię i nowoczesne udogodnienia. Poznaj miejsca Południowego Cypru, które warto zobaczyć w tej malowniczej i pełnej uroku części wyspy.

 

 

Zabytki w Pafos

Pafos to czwarte pod względem wielkości miasto Południowego Cypru. Historyczne miasto Pafos imponuje zabytkami z wielu okresów swojej burzliwej historii. Bogactwo zabytkowych miejsc w Pafos przyczyniło się do wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Park Archeologiczny Nea Pafos obejmuje ruiny starożytnego miasta z czasów panowania tu Greków i Rzymian. Wśród nich są rzymskie wille z mozaikami podłogowymi uważanymi za najpiękniejsze na świecie.

 

Mozaika w Nea Pafos

Mozaika w Nea Pafos — foto: Pixabay

 

W czasach antycznych Pafos było miejscem kultu bogini Afrodyty. Jedną z atrakcji tego regionu jest Skała Afrodyty znajdująca się na plaży, przy której według legendy bogini pojawiła się na muszli.

 

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty — foto: Pixabay

 

W Pafos warto odwiedzić pochodzące z różnych okresów Grobowce Królewskie. Około 100 grobowców dla miejscowych wielmożów wykuwano w miękkim piaskowcu przez 6 stuleci — od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Sporo atrakcji pasjonatom historii dostarczy wizyta w parku archeologicznym  ze słynnymi mozaikami, zlokalizowanym na wybrzeżu niedaleko portu i w średniowiecznym Zamku z XIII w., z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

 

Grobowce Królewskie w Pafos

Grobowce Królewskie w Pafos — foto: Pixabay

 

Zamki w Limassol

Limassol to drugie co do wielkości miasto w południowej części Cypru. Chociaż ten cypryjski kurort oferuje przede wszystkim plażowanie, można zrobić sobie przerwę w plażowym relaksie i odwiedzić miejscowe zamki. Jednym z nich jest zamek z XI w., znajdujący się w zabytkowej, starej części miasta. To wyjątkowy zamek, bo ślubną przysięgę składał tu Ryszard Lwie Serce. Teraz na terenie zamku znajduje się Średniowieczne Muzeum Cypru.

 

Twierdza w Limassol

Twierdza w Limassol — foto: Pixabay

 

Kolossi to drugi średniowieczny zamek w tym regionie wybudowany na początku XIII w., który niegdyś był twierdzą krzyżowców, a także magazynem cukru, eksportowego towaru średniowiecznego Cypru. Do dziś zachowała się jedna z zamkowych wież i mury obronne.

 

Średniowieczny zamek Kolossi

Średniowieczny zamek Kolossi — foto: Pixabay

 

Limassol znane jest również  z barwnego karnawału, który jest jednym z największych wydarzeń na wyspie.

 

Stare Miasto w Nikozji

W centrum Nikozji — stolicy Cypru warto odwiedzić malownicze Stare Miasto z zabytkowymi budynkami i tradycyjnymi domami wznoszącymi się przy wąskich, wybrukowanych uliczkach. Aby poczuć historyczny klimat tego miasta, koniecznie trzeba się wybrać na imponujące Mury Weneckie okalające Stare Miasto. Mury zbudowali w XVI w. Wenecjanie, aby bronić miasta przed atakami Osmanów. Obecnie można po nich spacerować, podziwiając z góry panoramę miasta.

 

Koniecznie trzeba też odwiedzić XVI-wieczną Północną Bramę — jedną z głównych bram wejściowych do Starego Miasta i symbol Nikozji.

 

Mury obronne i brama w Nikozji

Mury obronne i brama w Nikozji — foto: Pixabay

 

Zabytki i atrakcje Larnaki

Larnaka to trzecie co do wielkości miasto na Cyprze. Jednym z ważniejszych zabytków Larnaki jest kościół św. Łazarza z XI w. wybudowany w miejscu, gdzie ponoć mieszkał święty, gdy Larnakę miała nazwę Kition. Warto odwiedzić antyczne ruiny Kition, bo znajdujące się tam budowle powstały w XIII w. p.n.e. Spacer wzdłuż wybrzeża zwieńczy zwiedzanie fortu z XVII w., wybudowanego na ruinach średniowiecznej fortecy i znajdującego się w nim muzeum. Poza tym warto tu zajrzeć dla wspaniałych widoków, jakie można podziwiać z murów fortu. Niedaleko fortu, w XVI w. wybudowano meczet Djami Kebir. Na obrzeżach miasta wznosi się akwedukt z 75 łukami, który działał jeszcze na początku ubiegłego wieku. 

 

Larnaka - kościół św. Łazarza

Larnaka — kościół św. Łazarza — foto: Pixabay

 

 Akwedukt w Larnace

Akwedukt w Larnace — foto: Pixabay

 

Słone jezioro w Larnace

Drugie co do wielkości cypryjskie słone jezioro znajduje się w Larnace i ze względu na występujące tam siedliska ptaków zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Latem jezioro wysycha, a na jego dnie pozostaje tylko warstwa soli. Zimą napełnia się wodą i  wtedy pojawiają się tu liczne gatunki ptaków, a wśród nich tysiące różowych flamingów, które brodzą w płytkiej wodzie jeziora. Wokół jeziora jest ścieżka spacerowa.

 

Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace — foto: Pixabay

 

Dziewiczy półwysep Akamas 

Półwysep Akamas leżący w części północno-zachodniej Cypru, uznawany jest za najpiękniejszy region na wyspie. Trudno nie zgodzić się z taką opinią, bo znajdujące się tu doliny, wąwozy, malownicze zatoki z piaszczystymi plażami i Błękitna Laguna zachwycą każdego. Akamas oczarowuje również bogatą fauną i florą. Dla ochrony tych wspaniałych widoków i lokalnej przyrody, na półwyspie utworzono Park Narodowy Akamas o powierzchni 230 km². To wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a wytyczone tu liczne szlaki piesze umożliwiają poznanie tego cudownego zakątka Południowego Cypru.

 

Półwysep Akamas

Szlak pieszy na półwyspie Akamas — foto: Pixabay

 

Lara Beach — plaża żółwi

Na południe od półwyspu leży wyjątkowa plaża Lara Beach, znana z tego, że jest miejscem lęgowym żółwi. Utworzono tu rezerwat chroniący zagrożone wyginięciem gatunki. Od czerwca do września, w wykopanych na plaży jamach żółwie składają jaja, by po kilku tygodniach wykluły się młode. W tym czasie plaża jest zamknięta dla turystów. Poza okresem lęgowym mogą oni bez przeszkód obcować z dziewiczą przyrodą, bo na obszarze tym nie ma hoteli i pozostałej infrastruktury turystycznej — tylko natura.

 

Lara Beach — plaża żółwi

Lara Beach — plaża żółwi — foto: Pixabay

 

Cape Greco

Na wschód od Ayia Napy znajduje się malowniczy półwysep Cape Greco, na którym utworzono park narodowy. Ta część półwyspu jest otwarta dla turystów wypoczywających na Cyprze. Można tu podziwiać piękne morskie widoki, jaskinie oraz bujną roślinność. Na terenie parku wytyczono szlak do jazdy konnej oraz ścieżkę rowerową, przy których znajduje się wiele punktów widokowych. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na klify, skały i jaskinie. Drugą część półwyspu zamknięto na potrzeby wojska.

 

Cape Greco

Cape Greco — foto: Pixabay

 

Góry Troodos — cypryjskie klasztory i wodospady 

Góry Troodos to malowniczy obszar ze wspaniałymi krajobrazami i tradycyjnymi wioskami — doskonałe miejsce na aktywne wakacje. Tu na wysokość 1951 m n.p.m.  wznosi się najwyższy szczyt Cypru — Olimbos zwany też Olimpos. Na szczyt nie ma wejścia, ponieważ znajduje się tam wojskowa baza radarowa.

 

Góry Trodos

Góry Troodos — foto: Pixabay

 

W górach Troodos  znajduje się wiele klasztorów i starożytnych kościołów z freskami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich jest Klasztor Kykkos — jeden z najważniejszych klasztorów na Cyprze, który słynie z ikony Matki Boskiej Kykkotissy, uważanej za cudowną.

 

Klasztor Kykkos

Klasztor Kykkos — foto: Pixabay

 

Wodospad Millomeris nazywany również „mokrym miejscem” to najwyższy, liczący 15 m wysokości wodospad na Cyprze. Położony jest blisko wioski Pano Platres, od której zaczyna się malownicza trasa wycieczkowa wiodąca wśród bogatej roślinności, opisanej na trasie w kilku językach. Nieopodal znajduje się drugi, 12-metrowy wodospad Kaledonia, do którego również prowadzi malownicza, górska trasa piesza.

 

Wodospad Millomeris

Wodospad Millomeris — foto: Pixabay

 

Jak zwiedzać Cypr? 

Najlepszym sposobem dotarcia do większości atrakcji na wyspie jest wynajęcie samochodu. Do wielu miejsc, choć nie wszystkich można tu również dotrzeć autobusem lub taksówką. Niestety, na Cyprze nie ma transportu kolejowego. Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek jest zwiedzanie wyspy rowerem lub poznanie jej uroków na licznych trasach trekkingowych. Do wodospadów i innych atrakcyjnych miejsc w górach można dojść malowniczymi trasami pieszymi i dojechać samochodem, ale warto pamiętać, że drogi w górach są bardzo kręte.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.