Wróć do listy artykułów

Cypr Południowy — Wyspa Afrodyty znana i nieznana

Warto wiedzieć | 19-04-2022, Aktualizacja: 14-02-2024
południowy cypr wakacje, cypr wycieczki, cypr przyroda, cypr nikozja, cypr z niemiec, cypr aktywne wakacje, cypr grecki, południowy cypr mieszkańcy,  cypr historia, cypr wyspa afrodyty, cypryjska przyroda, cypr kultura, cypr obyczaje, cypr góry troodos, cypr parki narodowe
Cypr Południowy — malowniczy półwysep Cape Greco, na którym utworzono park narodowy — foto: Pixabay

Cypr to podzielona między dwa kraje wyspa leżąca między Europą, Azją i Afryką, w części azjatyckiej Morza Śródziemnego. Wyspa zwana Wyspą Afrodyty znana jest też jako wyspa miłości. Jaka jest ta wyspa i czy jest to miejsce, które warto wybrać na wakacje? Przybliżamy wyjątkowe oblicze Południowego Cypru — to popularne i mniej znane.

 

 

Słów kilka o wyspie Cypr…

 

 

 

Cypr leży w części wschodniej Morza Śródziemnego, ok. 65 km na południe od Turcji. Administracyjnie należy do Europy, a geograficznie do Azji Mniejszej. Wyspa jest po Sycylii i Sardynii trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego — ma 225 km długości i ok. 100 km szerokości, a jej linia brzegowa ma 648 km. Na południowym wybrzeżu dominują wysokie i strome klify, pod którymi przycupnęły piękne piaszczyste plaże.

 

Większość powierzchni Cypru zajmują góry. W górach Troodos, które rozciągają się w południowo-wschodniej części Cypru jest najwyższy szczyt wyspy — Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m.

 

W górach Trodos

W górach Troodos — foto: Pixabay

 

Wyspa podzielona jest na 2 części — Cypr Północny, od 1983 r. będący pod nieformalną administracją Turcji i bardziej europejski Cypr Południowy, czyli Republika Cypryjska, zamieszkana głównie przez Greków. Takiego podziału Cypru, nigdy nie zaakceptowano na arenie międzynarodowej.

Południowa część Cypru należy do Unii Europejskiej, a jej walutą jest EURO. Oprócz Greków mieszka tu też ok. 3000… Polaków.  

 

Nikozja — dwa oblicza stolicy Cypru

Największym miastem na wyspie i stolicą Cypru jest Nikozja — miejsce pełne kontrastów, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Nikozja leży nad rzeką Pedias w środkowej części wyspy. 

 

To obecnie jedyne miasto stołeczne na świecie, które w 1974 r. tak jak cała wyspa zostało podzielone na 2 części — północną  i południową. Pomiędzy nimi został wydzielony pas ziemi niczyjej, tzw. Zielona Linia, czyli strefa zdemilitaryzowana, nadzorowana przez ONZ. Mimo że ostatnio obserwuje się poprawę w relacjach między społecznościami obu utworzonych części, podział ten jest nadal zauważalny. Południowa część Nikozji (grecka) jest bardziej nowoczesna i europejska, natomiast północna (turecka) ma w sobie sporo orientu i egzotyki.

 

Obie części miasta są dostępne dla turystów, ale przejście pomiędzy nimi wymaga okazania służbom celnym aktualnego paszportu. 

 

Stolica Cypru, Nikozja

Stolica Cypru, Nikozja — foto: Pixabay

 

Burzliwe dzieje Wyspy Afrodyty

Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty i wyspą miłości, bo legenda głosi, że na cypryjskiej plaży Pafos, z piany morskiej narodziła się Afrodyta — bogini miłości. Na plaży w Pafos znajduje się Skała Afrodyty — jeden z symboli Cypru. 

 

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty — foto: Pixabay

 

Historia Cypru sięga okresu neolitu — pierwsze ślady człowieka pochodzą z 6000 r. p.n.e. Przez kolejne wieki była bardzo burzliwa, a wszystko przez położenie wyspy na skrzyżowaniu wielkich kultur i na głównych trasach handlowych. Swoje wpływy odcisnęli tu Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie, Turcy Osmańscy, Francuzi i Anglicy. 

 

Sanktuarium Hylates Apollo

Sanktuarium Hylates Apollo — foto: Pixabay

 

Na przestrzeni wieków wyspa często przechodziła pod panowanie różnych najeźdźców. Oficjalnie niepodległość uzyskała w 1960 r., ale efektem trwającego do dziś konfliktu między Grekami a Turkami jest podział wyspy.

 

Cypryjska przyroda

Południowy Cypr zachwyca rozległymi winnicami i plantacjami cytrusów, lasami z bujną roślinnością i gajami oliwnymi oraz malowniczymi dolinami, w których usadowiły się przepiękne, klimatyczne miasteczka. Zachwyca także przyroda wyspy. Ponad 1800 gatunków roślin na wyspie to gatunki endemiczne. Miłośnicy kwiatów nie będą czuli się zawiedzeni, ponieważ mogą podziwiać tu barwne hiacynty i 45 gatunków storczyków. 

 

Na terenie cypryjskich lasów utworzono 9 rezerwatów przyrody i 14 parków narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Akamas. To obszar przyrodniczy na półwyspie Akamas z unikalnymi krajobrazami, górami, jaskiniami i dziką przyrodą. Jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki, jazdę konną i obserwacje ptaków.


Doskonałym miejscem aktywnego wypoczynku dla miłośników przyrody, turystyki górskiej i pasjonatów kultury cypryjskiej są malownicze góry Troodos. W cypryjskich górach żyją będące pod ochroną muflony.

 

Cypryjskie lasy

Cypryjskie lasy — foto: Pixabay

 

Kultura i obyczaje mieszkańców Południowego Cypru

Cypr to miejsce, gdzie stykają się wpływy kulturowe Europy i Azji, w tym szczególnie Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność przejawia się w lokalnej kuchni, architekturze i cypryjskich tradycjach. Większość ludności Południowego Cypru to prawosławni chrześcijanie. 

 

Wybrzeże tej części wyspy rozwinęło się dzięki turystyce, ale w głębi kraju dominuje tradycja i panują tu prawdziwie cypryjskie obyczaje. Ubrane na czarno kobiety zajmują się dziećmi i domem, a grupy mężczyzn można zobaczyć na ławeczkach i przed tawernami. Taki porządek rzeczy jest tu od lat. Mieszkańcy lubią tańczyć i muzykują przy każdej nadarzającej się okazji, a szczególnie w czasie uroczystości religijnych i świąt.

 

Cypr znany  jest z wielowiekowej tradycji winiarskiej. Wina cypryjskie ze słynnym winem Commandaria, cieszą się uznaniem na całym świecie

 

Cypryjski klimat widoczny jest także na kamiennych lub drewnianych uliczkach, wzdłuż których w otoczeniu barwnych kwiatów stoją domki z kolorowymi okiennicami i na słońcu wylegują się koty. Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się na niej niezwykle dobrze i bezpiecznie. 

 

Cypryjskie miejscowości w górach

Cypryjskie miejscowości w górach — foto: Pixabay

 

Klimatyczna cypryjska wieś

Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay

 

 

Klimatyczna wieś na Cyprze

Klimatyczna wieś na Cyprze — foto: Pixabay

 

Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się tu niezwykle bezpiecznie.

 

Cypr to wyspa kotów

Cypr to wyspa kotów — foto: Pixabay

 

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.