Cypr to europejska wyspa leżąca w części azjatyckiej Morza Śródziemnego. W tym malowniczym miejscu zwanym Wyspą Afrodyty można wypoczywać przez cały rok, bo oprócz przepięknych plaż nie brakuje tu atrakcji i miejsc do zwiedzania. Jaka jest ta wyspa i czy jest to miejsce, które warto wybrać na wakacje? Co warto zobaczyć na Cyprze? W tym artykule przybliżamy oblicze Południowego Cypru — to znane i mniej znane.
Słów kilka o wyspie Cypr…
Cypr leży w części wschodniej Morza Śródziemnego, ok. 65 km na południe od Turcji. Administracyjnie należy do Europy, a geograficznie do Azji Mniejszej. Wyspa ma 225 km długości i ok. 100 km szerokości, a jej linia brzegowa ma 648 km. Na południowym wybrzeżu dominują wysokie i strome klify, pod którymi przycupnęły piękne piaszczyste plaże.
Większość powierzchni Cypru zajmują góry. W górach Troodos, które rozciągają się w południowo-wschodniej części Cypru jest najwyższy szczyt wyspy — Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m.

W górach Troodos — foto: Pixabay
Wyspa podzielona jest na 2 części — Cypr Północny, od 1983 r. będący pod nieformalną administracją Turcji i bardziej europejski Cypr Południowy, czyli Republika Cypryjska, zamieszkana głównie przez Greków. Takiego podziału Cypru, nigdy nie zaakceptowano na arenie międzynarodowej.
Południowa część Cypru należy do Unii Europejskiej, a jej walutą jest euro. Oprócz Greków mieszka tu też ok. 3000… Polaków.
Nikozja — 2 oblicza stolicy Cypru
Największym miastem na wyspie i stolicą Cypru jest Nikozja. To już obecnie jedyne miasto stołeczne na świecie, które tak jak cała wyspa zostało podzielone na 2 części — północną i południową. Pomiędzy nimi został wydzielony pas ziemi niczyjej, czyli strefa zdemilitaryzowana, nadzorowana przez ONZ.
Obie części miasta są dostępne dla turystów, ale przejście pomiędzy nimi wymaga okazania służbom celnym aktualnego paszportu. Południowa część Nikozji (grecka) jest bardziej nowoczesna i europejska, natomiast północna (turecka) ma w sobie nieco orientu i egzotyki.

Stolica Cypru, Nikozja — foto: Pixabay
Burzliwe dzieje Wyspy Afrodyty
Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty i wyspą miłości, bo legenda głosi, że na cypryjskiej plaży Pafos, z piany morskiej narodziła się Afrodyta — bogini miłości. Na plaży w Pafos znajduje się Skała Afrodyty — jeden z symboli Cypru.
Historia Cypru sięga okresu neolitu — pierwsze ślady człowieka pochodzą z 6000 r. p.n.e. Przez kolejne wieki była bardzo burzliwa, a wszystko przez położenie wyspy na skrzyżowaniu wielkich kultur i na głównych trasach handlowych. Swoje wpływy odcisnęli tu Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie, Turcy Osmańscy, Francuzi i Anglicy.

Sanktuarium Hylates Apollo — foto: Pixabay
Na przestrzeni wieków wyspa często przechodziła pod panowanie różnych najeźdźców. Oficjalnie niepodległość uzyskała w 1960 r., ale efektem trwającego do dziś konfliktu między Grekami a Turkami jest podział wyspy.
Cypryjska przyroda
Południowy Cypr zachwyca rozległymi winnicami i plantacjami cytrusów, lasami z bujną roślinnością i gajami oliwnymi oraz malowniczymi dolinami, w których usadowiły się przepiękne, klimatyczne miasteczka. Zachwyca także przyroda wyspy, a na terenie cypryjskich lasów utworzono 14 parków narodowych i 9 rezerwatów przyrody. Ponad 1800 gatunków roślin na wyspie to gatunki endemiczne. Miłośnicy kwiatów nie będą czuli się zawiedzeni, ponieważ mogą podziwiać tu barwne hiacynty i 45 gatunków storczyków. W górach zamieszkują będące pod ochroną muflony.

Cypryjskie lasy — foto: Pixabay
Kultura i obyczaje mieszkańców Południowego Cypru
Wybrzeże Południowego Cypru rozwinęło się dzięki turystyce, ale w głębi kraju dominuje tradycja i panują tu prawdziwie cypryjskie obyczaje. Ubrane na czarno kobiety zajmują się dziećmi i domem, a grupy mężczyzn można zobaczyć na ławeczkach i przed tawernami. Taki porządek rzeczy jest tu od lat. Mieszkańcy lubią tańczyć i muzykują przy każdej nadarzającej się okazji, a szczególnie w czasie uroczystości religijnych i świąt.
Cypryjski klimat widoczny jest także na kamiennych lub drewnianych uliczkach, wzdłuż których w otoczeniu barwnych kwiatów stoją domki z kolorowymi okiennicami i na słońcu wylegują się koty.

Cypryjskie miejscowości w górach — foto: Pixabay

Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay

Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay
Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się tu niezwykle bezpiecznie.

Cypr to wyspa kotów — foto: Pixabay
Co warto zobaczyć na Cyprze?
Cypr to wyspa obfitująca w ciekawe miejsca historyczne i cuda natury. Poznaj najciekawsze miejsca Południowego Cypru, które warto zobaczyć podczas wakacji w tej malowniczej i pełnej uroku części wyspy.
Zabytki w Pafos
Historyczne miasto Pafos imponuje zabytkami z wielu okresów swojej burzliwej historii. W czasach antycznych Pafos było miejscem kultu bogini Afrodyty. Jedną z atrakcji tego regionu jest Skała Afrodyty znajdująca się na legendarnej plaży, przy której bogini pojawiła się na muszli.

Skała Afrodyty — foto: Pixabay
W Pafos warto odwiedzić pochodzące z różnych okresów Grobowce Królewskie. Około 100 grobowców dla miejscowych wielmożów wykuwano w miękkim piaskowcu przez 6 stuleci — od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Sporo atrakcji pasjonatom historii dostarczy wizyta w parku archeologicznym ze słynnymi mozaikami, zlokalizowanym na wybrzeżu niedaleko portu i w średniowiecznym Zamku z XIII w., z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Grobowce Królewskie w Pafos — foto: Pixabay
Zabytki i atrakcje przyrodnicze Larnaki
Jednym z ważniejszych zabytków Larnaki jest kościół św. Łazarza z XI w. wybudowany w miejscu, gdzie ponoć mieszkał święty, gdy Larnakę miała nazwę Kition. Warto odwiedzić antyczne ruiny Kition, bo znajdujące się tam budowle powstały w XIII w. p.n.e. Spacer wzdłuż wybrzeża zwieńczy zwiedzenie fortu z XVII w., wybudowanego na ruinach średniowiecznej fortecy i znajdującego się w nim muzeum. Poza tym warto tu zajrzeć dla wspaniałych widoków, jakie można podziwiać z murów fortu. Niedaleko fortu, w XVI w. wybudowano meczet Djami Kebir. Na obrzeżach miasta wznosi się akwedukt z 75 łukami, który działał jeszcze na początku ubiegłego wieku.

Meczet w Larnace — foto: Pixabay
Zamki w Limassol
Chociaż Limassol to przede wszystkim plażowanie, można zrobić sobie przerwę i odwiedzić miejscowe zamki. Jednym z nich jest zamek z XI w., znajdujący się w zabytkowej, starej części miasta. To wyjątkowy zamek, bo ślubną przysięgę składał tu Ryszard Lwie Serce. Teraz na terenie zamku znajduje się Średniowieczne Muzeum Cypru.

Twierdza w Limassol — foto: Pixabay
Kolossi to drugi średniowieczny zamek w tym regionie, który niegdyś był także magazynem cukru, eksportowego towaru średniowiecznego Cypru. Do dziś zachowała się jedna z zamkowych wież i mury obronne.
Słone jezioro w Larnace
Drugie co do wielkości cypryjskie słone jezioro znajduje się w Larnace i ze względu na występujące tam siedliska ptaków zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Latem jezioro wysycha, a na jego dnie pozostaje tylko warstwa soli. Zimą napełnia się wodą i wtedy pojawiają się tu liczne gatunki ptaków, a wśród nich tysiące różowych flamingów, które brodzą w płytkiej wodzie jeziora. Wokół jeziora jest ścieżka spacerowa.

Słone jezioro w Larnace — foto: Pixabay
Dziewiczy półwysep Akamas
Półwysep Akamas leżący w północno-zachodniej części Cypru uznawany jest za najpiękniejszy region na wyspie. Trudno nie zgodzić się z taką opinią, bo znajdujące się tu doliny, wąwozy, malownicze zatoki z piaszczystymi plażami i Błękitna Laguna zachwycą każdego. Akamas zachwyca również bogatą fauną i florą. Dla ochrony tych wspaniałych widoków i lokalnej przyrody, na półwyspie utworzono park narodowy o powierzchni 230 km². To wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a wytyczone tu liczne szlaki piesze umożliwiają poznanie tego cudownego zakątka Południowego Cypru.

Szlak pieszy na półwyspie Akamas — foto: Pixabay
Lara Beach — plaża żółwi
Na południe od półwyspu leży wyjątkowa plaża Lara Beach, znana z tego, że jest miejscem lęgowym żółwi. Utworzono tu rezerwat chroniący zagrożone wyginięciem gatunki. Od czerwca do września, w wykopanych na plaży jamach żółwie składają jaja, by po kilku tygodniach wykluły się młode. W tym czasie plaża jest zamknięta dla turystów. Poza okresem lęgowym mogą oni bez przeszkód obcować z dziewiczą przyrodą, bo na obszarze tym nie ma hoteli i pozostałej infrastruktury turystycznej — tylko natura.

Lara Beach — plaża żółwi — foto: Pixabay
Cape Greco
Na wschód od Ayia Napy znajduje się malowniczy półwysep Cape Greco, na którym utworzono park narodowy. Ta część półwyspu jest otwarta dla turystów. Można tu podziwiać piękne morskie widoki, jaskinie oraz bujną roślinność. Na terenie parku wytyczono szlak do jazdy konnej oraz ścieżkę rowerową, przy których znajduje się wiele punktów widokowych. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na klify, skały i jaskinie. Drugą część półwyspu zamknięto na potrzeby wojska.

Cape Greco — foto: Pixabay
Wodospad Millomeris
Wodospad Millomeris nazywany również „mokrym miejscem” to najwyższy, liczący 15 m wysokości wodospad na Cyprze. Położony jest blisko wioski Pano Platres, od której zaczyna się malownicza trasa wycieczkowa wiodąca wśród bogatej roślinności, opisanej na trasie w kilku językach. Do wodospadu można również dojechać samochodem.

Wodospad Millomeris — foto: Pixabay