Cypr to podzielona między dwa kraje wyspa leżąca między Europą, Azją i Afryką, w części azjatyckiej Morza Śródziemnego. Wyspa zwana Wyspą Afrodyty znana jest też jako wyspa miłości. Jaka jest ta wyspa i czy jest to miejsce, które warto wybrać na wakacje? Przybliżamy wyjątkowe oblicze Południowego Cypru — to popularne i mniej znane.
Słów kilka o wyspie Cypr…
Cypr leży w części wschodniej Morza Śródziemnego, ok. 65 km na południe od Turcji. Administracyjnie należy do Europy, a geograficznie do Azji Mniejszej. Wyspa jest po Sycylii i Sardynii trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego — ma 225 km długości i ok. 100 km szerokości, a jej linia brzegowa ma 648 km. Na południowym wybrzeżu dominują wysokie i strome klify, pod którymi przycupnęły piękne piaszczyste plaże.
Większość powierzchni Cypru zajmują góry. W górach Troodos, które rozciągają się w południowo-wschodniej części Cypru jest najwyższy szczyt wyspy — Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m.
W górach Troodos — foto: Pixabay
Wyspa podzielona jest na 2 części — Cypr Północny, od 1983 r. będący pod nieformalną administracją Turcji i bardziej europejski Cypr Południowy, czyli Republika Cypryjska, zamieszkana głównie przez Greków. Takiego podziału Cypru, nigdy nie zaakceptowano na arenie międzynarodowej.
Południowa część Cypru należy do Unii Europejskiej, a jej walutą jest EURO. Oprócz Greków mieszka tu też ok. 3000… Polaków.
Nikozja — dwa oblicza stolicy Cypru
Największym miastem na wyspie i stolicą Cypru jest Nikozja — miejsce pełne kontrastów, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Nikozja leży nad rzeką Pedias w środkowej części wyspy.
To obecnie jedyne miasto stołeczne na świecie, które w 1974 r. tak jak cała wyspa zostało podzielone na 2 części — północną i południową. Pomiędzy nimi został wydzielony pas ziemi niczyjej, tzw. Zielona Linia, czyli strefa zdemilitaryzowana, nadzorowana przez ONZ. Mimo że ostatnio obserwuje się poprawę w relacjach między społecznościami obu utworzonych części, podział ten jest nadal zauważalny. Południowa część Nikozji (grecka) jest bardziej nowoczesna i europejska, natomiast północna (turecka) ma w sobie sporo orientu i egzotyki.
Obie części miasta są dostępne dla turystów, ale przejście pomiędzy nimi wymaga okazania służbom celnym aktualnego paszportu.
Stolica Cypru, Nikozja — foto: Pixabay
Burzliwe dzieje Wyspy Afrodyty
Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty i wyspą miłości, bo legenda głosi, że na cypryjskiej plaży Pafos, z piany morskiej narodziła się Afrodyta — bogini miłości. Na plaży w Pafos znajduje się Skała Afrodyty — jeden z symboli Cypru.
Skała Afrodyty — foto: Pixabay
Historia Cypru sięga okresu neolitu — pierwsze ślady człowieka pochodzą z 6000 r. p.n.e. Przez kolejne wieki była bardzo burzliwa, a wszystko przez położenie wyspy na skrzyżowaniu wielkich kultur i na głównych trasach handlowych. Swoje wpływy odcisnęli tu Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie, Turcy Osmańscy, Francuzi i Anglicy.
Sanktuarium Hylates Apollo — foto: Pixabay
Na przestrzeni wieków wyspa często przechodziła pod panowanie różnych najeźdźców. Oficjalnie niepodległość uzyskała w 1960 r., ale efektem trwającego do dziś konfliktu między Grekami a Turkami jest podział wyspy.
Cypryjska przyroda
Południowy Cypr zachwyca rozległymi winnicami i plantacjami cytrusów, lasami z bujną roślinnością i gajami oliwnymi oraz malowniczymi dolinami, w których usadowiły się przepiękne, klimatyczne miasteczka. Zachwyca także przyroda wyspy. Ponad 1800 gatunków roślin na wyspie to gatunki endemiczne. Miłośnicy kwiatów nie będą czuli się zawiedzeni, ponieważ mogą podziwiać tu barwne hiacynty i 45 gatunków storczyków.
Na terenie cypryjskich lasów utworzono 9 rezerwatów przyrody i 14 parków narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Akamas. To obszar przyrodniczy na półwyspie Akamas z unikalnymi krajobrazami, górami, jaskiniami i dziką przyrodą. Jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki, jazdę konną i obserwacje ptaków.
Doskonałym miejscem aktywnego wypoczynku dla miłośników przyrody, turystyki górskiej i pasjonatów kultury cypryjskiej są malownicze góry Troodos. W cypryjskich górach żyją będące pod ochroną muflony.
Cypryjskie lasy — foto: Pixabay
Kultura i obyczaje mieszkańców Południowego Cypru
Cypr to miejsce, gdzie stykają się wpływy kulturowe Europy i Azji, w tym szczególnie Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność przejawia się w lokalnej kuchni, architekturze i cypryjskich tradycjach. Większość ludności Południowego Cypru to prawosławni chrześcijanie.
Wybrzeże tej części wyspy rozwinęło się dzięki turystyce, ale w głębi kraju dominuje tradycja i panują tu prawdziwie cypryjskie obyczaje. Ubrane na czarno kobiety zajmują się dziećmi i domem, a grupy mężczyzn można zobaczyć na ławeczkach i przed tawernami. Taki porządek rzeczy jest tu od lat. Mieszkańcy lubią tańczyć i muzykują przy każdej nadarzającej się okazji, a szczególnie w czasie uroczystości religijnych i świąt.
Cypr znany jest z wielowiekowej tradycji winiarskiej. Wina cypryjskie ze słynnym winem Commandaria, cieszą się uznaniem na całym świecie.
Cypryjski klimat widoczny jest także na kamiennych lub drewnianych uliczkach, wzdłuż których w otoczeniu barwnych kwiatów stoją domki z kolorowymi okiennicami i na słońcu wylegują się koty. Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się na niej niezwykle dobrze i bezpiecznie.
Cypryjskie miejscowości w górach — foto: Pixabay
Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay
Klimatyczna wieś na Cyprze — foto: Pixabay
Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się tu niezwykle bezpiecznie.
Cypr to wyspa kotów — foto: Pixabay