Wróć do listy artykułów

Cypr Południowy — Wyspa Afrodyty znana i nieznana

Warto wiedzieć | 19-04-2022, Aktualizacja: 03-11-2022
cypr 2023, cypr wakacje 2023, cypr wczasy, cypr wycieczki, cypr all inclusive, cypr last minute, cypr z niemiec, cypr dla rodzin, cypr koronawirus, cypr testy pcr, cypr wakacje z rodziną, cypr południowy wakacje, cypr grecki wakacje, cypr południowy atrakcje, cypr co warto zobaczyć
Cypr Południowy — malowniczy półwysep Cape Greco, na którym utworzono park narodowy — foto: Pixabay

Cypr to europejska wyspa leżąca w części azjatyckiej Morza Śródziemnego. W tym malowniczym miejscu zwanym Wyspą Afrodyty można wypoczywać przez cały rok, bo oprócz przepięknych plaż nie brakuje tu atrakcji i miejsc do zwiedzania. Jaka jest ta wyspa i czy jest to miejsce, które warto wybrać na wakacje? Co warto zobaczyć na Cyprze? W tym artykule przybliżamy oblicze Południowego Cypru — to znane i mniej znane.

 

 

Słów kilka o wyspie Cypr…

Cypr leży w części wschodniej Morza Śródziemnego, ok. 65 km na południe od Turcji. Administracyjnie należy do Europy, a geograficznie do Azji Mniejszej. Wyspa ma 225 km długości i ok. 100 km szerokości, a jej linia brzegowa ma 648 km. Na południowym wybrzeżu dominują wysokie i strome klify, pod którymi przycupnęły piękne piaszczyste plaże.

 

Większość powierzchni Cypru zajmują góry. W górach Troodos, które rozciągają się w południowo-wschodniej części Cypru jest najwyższy szczyt wyspy — Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m.

 

W górach Troodos

W górach Troodos — foto: Pixabay

 

Wyspa podzielona jest na 2 części — Cypr Północny, od 1983 r. będący pod nieformalną administracją Turcji i bardziej europejski Cypr Południowy, czyli Republika Cypryjska, zamieszkana głównie przez Greków. Takiego podziału Cypru, nigdy nie zaakceptowano na arenie międzynarodowej.

Południowa część Cypru należy do Unii Europejskiej, a jej walutą jest euro. Oprócz Greków mieszka tu też ok. 3000… Polaków.  

 

Nikozja — 2 oblicza stolicy Cypru

Największym miastem na wyspie i stolicą Cypru jest Nikozja. To już obecnie jedyne miasto stołeczne na świecie, które tak jak cała wyspa zostało podzielone na 2 części — północną i południową. Pomiędzy nimi został wydzielony pas ziemi niczyjej, czyli strefa zdemilitaryzowana, nadzorowana przez ONZ.

Obie części miasta są dostępne dla turystów, ale przejście pomiędzy nimi wymaga okazania służbom celnym aktualnego paszportu. Południowa część Nikozji (grecka) jest bardziej nowoczesna i europejska, natomiast północna (turecka) ma w sobie nieco orientu i egzotyki.

 

Stolica Cypru, Nikozja

Stolica Cypru, Nikozja — foto: Pixabay

 

Burzliwe dzieje Wyspy Afrodyty

Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty i wyspą miłości, bo legenda głosi, że na cypryjskiej plaży Pafos, z piany morskiej narodziła się Afrodyta — bogini miłości. Na plaży w Pafos znajduje się Skała Afrodyty — jeden z symboli Cypru. 

 

Historia Cypru sięga okresu neolitu — pierwsze ślady człowieka pochodzą z 6000 r. p.n.e. Przez kolejne wieki była bardzo burzliwa, a wszystko przez położenie wyspy na skrzyżowaniu wielkich kultur i na głównych trasach handlowych. Swoje wpływy odcisnęli tu Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie, Turcy Osmańscy, Francuzi i Anglicy. 

 

Sanktuarium Hylates Apollo

Sanktuarium Hylates Apollo — foto: Pixabay

 

Na przestrzeni wieków wyspa często przechodziła pod panowanie różnych najeźdźców. Oficjalnie niepodległość uzyskała w 1960 r., ale efektem trwającego do dziś konfliktu między Grekami a Turkami jest podział wyspy.

 

Cypryjska przyroda

Południowy Cypr zachwyca rozległymi winnicami i plantacjami cytrusów, lasami z bujną roślinnością i gajami oliwnymi oraz malowniczymi dolinami, w których usadowiły się przepiękne, klimatyczne miasteczka. Zachwyca także przyroda wyspy, a na terenie cypryjskich lasów utworzono 14 parków narodowych i 9 rezerwatów przyrody. Ponad 1800 gatunków roślin na wyspie to gatunki endemiczne. Miłośnicy kwiatów nie będą czuli się zawiedzeni, ponieważ mogą podziwiać tu barwne hiacynty i 45 gatunków storczyków. W górach zamieszkują będące pod ochroną muflony.

 

Cypryjskie lasy

Cypryjskie lasy — foto: Pixabay

 

Kultura i obyczaje mieszkańców Południowego Cypru

Wybrzeże Południowego Cypru rozwinęło się dzięki turystyce, ale w głębi kraju dominuje tradycja i panują tu prawdziwie cypryjskie obyczaje. Ubrane na czarno kobiety zajmują się dziećmi i domem, a grupy mężczyzn można zobaczyć na ławeczkach i przed tawernami. Taki porządek rzeczy jest tu od lat. Mieszkańcy lubią tańczyć i muzykują przy każdej nadarzającej się okazji, a szczególnie w czasie uroczystości religijnych i świąt.

 

Cypryjski klimat widoczny jest także na kamiennych lub drewnianych uliczkach, wzdłuż których w otoczeniu barwnych kwiatów stoją domki z kolorowymi okiennicami i na słońcu wylegują się koty.

 

Cypryjskie miejscowości w górach

Cypryjskie miejscowości w górach — foto: Pixabay

 

Klimatyczna cypryjska wieś

Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay

 

 

Klimatyczna cypryjska wieś

Klimatyczna cypryjska wieś — foto: Pixabay

 

Cypr to wyspa kotów, które dosłownie są wszędzie. Przywiezione zostały na wyspę przez św. Helenę, aby zwalczać jadowite węże. Św. Helena podarowała je mnichom mieszkającym w klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Obecnie nie ma tu już ani węży, ani mnichów, a koty na wyspie pozostały i czują się tu niezwykle bezpiecznie.

 

Cypr to wyspa kotów

Cypr to wyspa kotów — foto: Pixabay

 

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Cypr to wyspa obfitująca w ciekawe miejsca historyczne i cuda natury. Poznaj najciekawsze miejsca Południowego Cypru, które warto zobaczyć podczas wakacji w tej malowniczej i pełnej uroku części wyspy.

 

Zabytki w Pafos

Historyczne miasto Pafos imponuje zabytkami z wielu okresów swojej burzliwej historii. W czasach antycznych Pafos było miejscem kultu bogini Afrodyty. Jedną z atrakcji tego regionu jest Skała Afrodyty znajdująca się na legendarnej plaży, przy której bogini pojawiła się na muszli. 

 

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty — foto: Pixabay

 

W Pafos warto odwiedzić pochodzące z różnych okresów Grobowce Królewskie. Około 100 grobowców dla miejscowych wielmożów wykuwano w miękkim piaskowcu przez 6 stuleci — od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Sporo atrakcji pasjonatom historii dostarczy wizyta w parku archeologicznym  ze słynnymi mozaikami, zlokalizowanym na wybrzeżu niedaleko portu i w średniowiecznym Zamku z XIII w., z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

 

Grobowce Królewskie w Pafos

Grobowce Królewskie w Pafos — foto: Pixabay

 

Zabytki i atrakcje przyrodnicze Larnaki

Jednym z ważniejszych zabytków Larnaki jest kościół św. Łazarza z XI w. wybudowany w miejscu, gdzie ponoć mieszkał święty, gdy Larnakę miała nazwę Kition. Warto odwiedzić antyczne ruiny Kition, bo znajdujące się tam budowle powstały w XIII w. p.n.e. Spacer wzdłuż  wybrzeża zwieńczy zwiedzenie fortu z XVII w., wybudowanego na ruinach średniowiecznej fortecy i znajdującego się w nim muzeum. Poza tym warto tu zajrzeć dla wspaniałych widoków, jakie można podziwiać z murów fortu. Niedaleko fortu, w XVI w. wybudowano meczet Djami Kebir. Na obrzeżach miasta wznosi się akwedukt z 75 łukami, który działał jeszcze na początku ubiegłego wieku. 

 

Meczet w Larnace

Meczet w Larnace — foto: Pixabay

 

Zamki w Limassol

Chociaż Limassol to przede wszystkim plażowanie, można zrobić sobie przerwę i odwiedzić miejscowe zamki. Jednym z nich jest zamek z XI w., znajdujący się w zabytkowej, starej części miasta. To wyjątkowy zamek, bo ślubną przysięgę składał tu Ryszard Lwie Serce. Teraz na terenie zamku znajduje się Średniowieczne Muzeum Cypru. 

 

Twierdza w Limassol

Twierdza w Limassol — foto: Pixabay

 

Kolossi to drugi średniowieczny zamek w tym regionie, który niegdyś był także magazynem cukru, eksportowego towaru średniowiecznego Cypru. Do dziś zachowała się jedna z zamkowych wież i mury obronne.

 

Słone jezioro w Larnace

Drugie co do wielkości cypryjskie słone jezioro znajduje się w Larnace i ze względu na występujące tam siedliska ptaków zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Latem jezioro wysycha, a na jego dnie pozostaje tylko warstwa soli. Zimą napełnia się wodą i  wtedy pojawiają się tu liczne gatunki ptaków, a wśród nich tysiące różowych flamingów, które brodzą w płytkiej wodzie jeziora. Wokół jeziora jest ścieżka spacerowa.

 

Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace — foto: Pixabay

 

Dziewiczy półwysep Akamas 

Półwysep Akamas leżący w północno-zachodniej części Cypru uznawany jest za najpiękniejszy region na wyspie. Trudno nie zgodzić się z taką opinią, bo znajdujące się tu doliny, wąwozy, malownicze zatoki z piaszczystymi plażami i Błękitna Laguna zachwycą każdego. Akamas zachwyca również bogatą fauną i florą. Dla ochrony tych wspaniałych widoków i lokalnej przyrody, na półwyspie utworzono park narodowy o powierzchni 230 km². To wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a wytyczone tu liczne szlaki piesze umożliwiają poznanie tego cudownego zakątka Południowego Cypru.

 

Półwysep Akamas

Szlak pieszy na półwyspie Akamas — foto: Pixabay

 

Lara Beach — plaża żółwi

Na południe od półwyspu leży wyjątkowa plaża Lara Beach, znana z tego, że jest miejscem lęgowym żółwi. Utworzono tu rezerwat chroniący zagrożone wyginięciem gatunki. Od czerwca do września, w wykopanych na plaży jamach żółwie składają jaja, by po kilku tygodniach wykluły się młode. W tym czasie plaża jest zamknięta dla turystów. Poza okresem lęgowym mogą oni bez przeszkód obcować z dziewiczą przyrodą, bo na obszarze tym nie ma hoteli i pozostałej infrastruktury turystycznej — tylko natura.

 

Lara Beach — plaża żółwi

Lara Beach — plaża żółwi — foto: Pixabay

 

Cape Greco

Na wschód od Ayia Napy znajduje się malowniczy półwysep Cape Greco, na którym utworzono park narodowy. Ta część półwyspu jest otwarta dla turystów. Można tu podziwiać piękne morskie widoki, jaskinie oraz bujną roślinność. Na terenie parku wytyczono szlak do jazdy konnej oraz ścieżkę rowerową, przy których znajduje się wiele punktów widokowych. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na klify, skały i jaskinie. Drugą część półwyspu zamknięto na potrzeby wojska.

 

Cape Greco

Cape Greco — foto: Pixabay

 

Wodospad Millomeris

Wodospad Millomeris nazywany również „mokrym miejscem” to najwyższy, liczący 15 m wysokości wodospad na Cyprze. Położony jest blisko wioski Pano Platres, od której zaczyna się malownicza trasa wycieczkowa wiodąca wśród bogatej roślinności, opisanej na trasie w kilku językach. Do wodospadu można również dojechać samochodem.

 

Wodospad Millomeris

Wodospad Millomeris — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.