Wróć do listy artykułów

Orientalna Tunezja pachnąca przyprawami i kwiatami

Warto wiedzieć | 05-05-2022
orientalna tunezja, tunezyjczycy, północna afryka, sahara, morze sródziemne, tunezja co warto zobaczyć, tunezja na wakacje, kraj kontrastów, łaźnia hammam, tunezyjska kuchnia, tunezja zabytki, tunezja wielbłądy, kartagina, tunezja bazar, suk, tunezja wakacje all inclusive
Wycieczki na wielbłądach po piaskach Sahary to niesamowita atrakcja na wakacjach all inclusive w Tunezji

Piękne plaże ze złotym drobnym piaskiem, lazurowe, krystalicznie czyste i ciepłe wody Morza Śródziemnego, orientalne zabytki, wielbłądy przemierzające piaski Sahary i gościnni mieszkańcy — to właśnie jest Tunezja, orientalny, afrykański kraj z wszechobecnym zapachem przypraw i kwiatów. 

 

Tunezja — afrykański kraj kontrastów

Leżąca w północnej Afryce, pomiędzy Morzem Śródziemnym a Saharą Tunezja od wielu lat znajduje się na liście najpopularniejszych kierunków na słoneczny i gorący wypoczynek. Północ kraju z górami Atlas jest gęsto zalesiona. W południowej części jest pustynia z oazami i saharyjskimi wioskami berberyjskimi. Są tu również doskonale zachowane liczne zabytki z różnych epok. Prawdziwym wakacyjnym rajem dla turystów jest wschodnie wybrzeże od Mahdii do Hammamet.

 

Wybrzeże w Mahdii

Wybrzeże w Mahdii — foto: Pixabay

 

W Tunezji mieszają się ze sobą kultury: europejska i afrykańska, dlatego to miejsce pełne kontrastów. Ślady bogatej historii widoczne są w pięknej tunezyjskiej architekturze.

Życie codzienne i obyczaje Tunezyjczyków

Liberalni muzułmanie

98% Tunezyjczyków to Arabowie, a islam wyznaje tu ponad 99% mieszkańców. Pomimo tego to najbardziej liberalny kraj arabski, co potwierdzają obowiązujące tu rozbudowane prawa kobiet. Wyjątkowe traktowanie w świecie arabskim tunezyjskie kobiety zawdzięczają pierwszej, francuskiej żonie prezydenta Habiba Burgiby, która przekonała swojego męża do wprowadzenia kilku przełomowych reform, jak chociażby zniesienia wielożeństwa i oddalania żon, czy obowiązku noszenia tradycyjnych chust przez kobiety oraz dopuszczenie ich do szkół i życia publicznego. Na południu kraju są jednak konserwatywne miasta, w których zachowywano stare obyczaje. Pomimo licznych praw kobiet mężczyźni mają nadal uprzywilejowaną pozycję w tym kraju i są tu miejsca publiczne np. kawiarnie przeznaczone tylko dla nich. 

 

Tunezyjczycy nie lubią szczupłych kobiet i nazywają je "miskin", czyli chude biedactwo. Gdy kobieta staje się odżywiona i pulchna, wznoszą dziękczynne modły do Allaha.

 

Narodowym strojem Tunezyjczyków jest zestaw w kolorze bordowym składający się z kamizelki lub marynarki, spodni i czapeczki podobnej do tureckiego fezu.

 

Narodowy strój Tunezyjczyków

Strój Tunezyjczyków — foto: Pixabay

 

W tunezyjskich miasteczkach

Tunezyjskie miasteczka i wioski z wyglądu przypominają te z greckich wysp. Przy wąskich, brukowanych uliczkach stoją tonące w kwiatach i tropikalnych pnączach, bielone wapnem domy z intensywnie niebieskimi drzwiami i okiennicami. Wśród nich w słońcu wylegują się koty dachowce.

 

Tunezyjskie miasteczko

Tunezyjskie miasteczko — foto: Pixabay

 

Tunezyjskie miasteczko

Tunezyjskie miasteczko — foto: Pixabay

 

W łaźni hammam

Tunezja znana jest również z łaźni hammam. To miejsce nie tylko do kąpieli, ale też spotkań towarzyskich i prowadzenia pogawędek. Mężczyźni odwiedzają je rano, aby się rozluźnić i poplotkować, natomiast kobiety chodzą tam po południu w celu pielęgnacji urody. W hammamach bardzo często można spotykać grupy kobiet z panną młodą, ponieważ odwiedzenie łaźni jest częścią weselnego rytuału Tunezyjczyków.

 

Na drogach Tunezji

Na tunezyjskich drogach panuje ogromny chaos, bo nikt tutaj nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Ogromnym ryzykiem może być przejście na drugą stronę ulicy, gdyż każdy pieszy uważany jest za intruza i po prostu trzeba umiejętnie przeskoczyć pomiędzy jadącymi samochodami. 

 

Częstym obrazkiem są… spotkania towarzyskie na drodze lub skrzyżowaniu, powodujące korki. Słychać dźwięki klaksonów, którymi i tak nikt się nie przejmuje, a towarzyscy kierowcy rozjadą się, gdy już pogadają i przekażą sobie wiadomości.

 

Pikantna tunezyjska kuchnia

Mieszkańcy Tunezji są amatorami pikantnej kuchni z ostrym sosem z papryczek chili — harisą, która według miejscowych niszczy w organizmie wszelkie zarazki. Specjały tej kuchni absolutnie nie preferują szczupłej sylwetki, a każdy posiłek, to po prostu „wielkie żarcie”. Tunezyjczycy do wszystkiego podają oliwę z oliwek, pitę i tuńczyka. I to na najprzeróżniejsze sposoby

 

Stałe dodatki do potraw

Stałe dodatki do potraw — foto: Pixabay

 

Najpopularniejszą potrawą jest kuskus, będący połączeniem drobnej kaszy i jagnięciny z warzywami. Symbolem tradycyjnej kuchni tunezyjskiej jest brik, czyli trójkątny, nadziewany pieróg smażony na oleju W tunezyjskim menu nie może zabraknąć chorby — pikantnej, gęstej zupy rybnej z pomidorami i kluseczkami. Równie popularny  jest tadżin — pasztet z kurczaka, warzyw, tuńczyka i sera. 

 

Tunezyjska kuchnia

Tunezyjska kuchnia — foto: Pixabay

 

Dla łasuchów w tunezyjskiej kuchni jest baklava, czyli migdałowo-miodowy placek z ciasta francuskiego. 

 

W Tunezji rośnie aż 99 odmian daktyli. To one są bazą w produkcji spirytusu daktylowego, z którego robi się likier Thibarine. Popularnym alkoholem jest też boukha, czyli wódka figowa, a abstynenci popijają dobrze schłodzone mleko palmowe.

 

Co warto zobaczyć w Tunezji?

Niesamowicie bogata historia tego kraju pozostawiła tu wiele zabytków o pięknej architekturze. Pasjonaci historii będą zachwyceni, zwiedzając pozostałości po  Kartaginie — starożytnym mieście-państwie założonym  w IX w. p.n.e. Przed wojnami punickimi Kartagina była ogromnym  imperium handlowym obejmującym większą część basenu Morza Śródziemnego i ośrodkiem wspaniałej cywilizacji.

 

Ruiny Kartaginy

Ruiny Kartaginy — foto: Pixabay

 

Wiele zabytków i meczetów świadczących o jego dawnej świetności można zwiedzić w Tunisie — stolicy tego fascynującego kraju. Od XII do XVI w. Tunis był jednym z najważniejszych i najbogatszych miast świata muzułmańskiego. Szczególnie warte zobaczenia są: warownia Kasba i zespół pałacowy Bardo.

 

Strop w pałacu Bardo

Strop w pałacu Bardo — foto: Pixabay

 

Ruiny rzymskiego amfiteatru

Ruiny rzymskiego amfiteatru — foto: Pixabay

 

Popularnym miejscem wśród turystów jest święte miasto islamu — Kairuan, będący ważnym ośrodkiem kultu religijnego, tuż po Mekce, Medynie i Jerozolimie. Największą atrakcją tego miasta jest Wielki Meczet o powierzchni 9000 m2, wybudowany w 670 r. W jego sali modlitewnej jest ponad 414 marmurowych i porfirowych kolumn. Kairouan słynie także z przepięknych, ręcznie tkanych dywanów, dlatego warto również zwiedzić słynne Muzeum Dywanów, w którym można na żywo zobaczyć pracę tkaczy.

 

Tunezyjskie dywany

Tunezyjskie dywany — foto: Pixabay

 

Tarasowo usytuowane na skalnym zboczu nad brzegiem morza miasteczko Sidi Bou Said zdecydowanie powinno znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia w Tunezji. Ta bajkowa miejscowość z wąskimi uliczkami, przy których wznoszą się biało-niebieskie domu otoczone kwiatami jaśminu, hibiskusa i bugenwilli — urzeka i zachwyca.

 

Miasteczko Sidi Bou Said

Miasteczko Sidi Bou Said — foto: Pixabay

 

Marina w Sidi Bou Said

Marina w Sidi Bou Said — foto: Pixabay

 

Na wczasach w Tunezji absolutnie nie można pominąć pełnej wrażeń wyprawy na Saharę i przejażdżki na wielbłądzie. Odpoczynek w pełnej tropikalnej zieleni oazie na Saharze to też nie lada atrakcja, szczególnie gdy otoczenie sprzyja relaksowaniu. 

 

Wyprawa na Saharę

Wyprawa na Saharę — foto: Pixabay

 

 

Oaza na Saharze

Oaza na Saharze — foto: Pixabay

 

Niesamowity krajobraz można podziwiać na wyschniętym obszarze słonego jeziora Wielki Szott. Ten obszar to pozostałość po morzu, dawniej zalewającym to miejsce.

 

Słone jezioro

Słone jezioro — foto: Pixabay

 

Zakupy na tunezyjskim bazarze

Trudno wyobrazić sobie wakacje w Tunezji bez odwiedzenia arabskiego bazaru. Tradycyjny tunezyjski suk zwykle zorganizowany jest w określonym porządku uwzględniającym kategorie dostępnych towarów. I tak w poszczególnych częściach można kupić pachnidła, książki, garnki i cudowną biało-niebieską ceramikę, piękną biżuterię czy barwne dywany. Aromatyczne przyprawy wyeksponowane w ogromnych, ceramicznych dzbanach lub misach mienią się najprzeróżniejszymi kolorami. Jest też suk bławatny, tkacki, garbarzy i wiele, wiele innych. Arabski suk to ogromny, zatłoczony targ, gdzie można kupić dosłownie wszystko. 

 

Przyprawy na bazarze

Przyprawy na bazarze — foto: Pixabay

 

Tunezyjski suk

Tunezyjski suk — foto: Pixabay

 

Handlarze są bardzo wyczuleni na swoich potencjalnych klientów — wystarczy odrobinę dłuższe zawieszenie wzroku na jakimś towarze, aby wpaść w wir uprzejmej zachęty do poczynienia zakupów. Trzeba liczyć się również z powszechnymi tu zaczepkami sprzedawców zachwalających swój towar i oczywiście za super atrakcyjną cenę.

 

Każdy, kto wybiera się na bazar w Tunezji, powinien pamiętać, że tam trzeba się zawsze targować. Ceny podawane przez kupców początkowo są dosłownie kosmiczne, ale po umiejętnym targowaniu się, można tę samą rzecz kupić za przysłowiowe grosze, a właściwie za dinary tunezyjskie, bo jest to obowiązująca waluta w Tunezji.

 

Tunezja - suk

Tunezyjski suk — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje 2022 w październiku

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku

Długi weekend listopada 2022

Bliskie kierunki na wypoczynek za granicą w długi weekend listopada 2022

Jesień 2022 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2022 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesień 2022 na Karaibach

Egzotyczne wczasy all inclusive jesienią 2022 w Meksyku, na Kubie i w Dominikanie

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.