Wyspa Mauritius to niewielki punkcik na mapie, który początkowo nosił zupełnie inną nazwę. Skąd pochodzi aktualna nazwa i z czego jest najbardziej znana? Poznaj najciekawsze fakty o egzotycznej wyspie Oceanu Indyjskiego.
Nazwa wyspy
Wyspa pojawiła się na mapach jako Dina Arobi – wyspa pustkowia. Odkryta została przez Arabów, którzy zmieli jej nazwę na Waqwaq, co w tłumaczeniu oznacza – z innej planety. Po przybyciu Holendrów w 1968 roku ziemia zyskała nową nazwę – Prins Mauritz van Nassaueiland na część księcia, która finalnie została skrócona do nazwy Mauritius. W XVIII wieku wyspa ponownie zmieniła nazwę za panowania Francuzów na Île de France. W 1810 roku przejęta przez Brytyjczyków wyspa odzyskała nazwę Mauritius i pozostała do dnia dzisiejszego. Aktualnie wyspa należy do niewielu krajów, których nazwa wywodzi się od imienia historycznej postaci.
Podwodny wodospad
Mauritius to jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie możemy zobaczyć największą iluzję optyczną na świecie – podwodny wodospad. Zjawisko to powstało przez łagodnie opadający piasek w głąb oceanu oraz załamanie światła, które tworzą przepiękny krajobraz wraz z niebieskimi i zielonymi odcieniami oceanu. Będąc na wakacjach na Mauritiusie warto zafundować sobie lot helikopterem albo po prostu udać się na szczyt wzniesienia Le Morne i podziwiać piękno matki natury.
Znaczki pocztowe
Rajska wyspa Mauritius poza luksusowymi kurortami hotelowymi i pięknymi plażami jest znana również ze znaczków pocztowych. Jako piąty kraj na świecie rozpoczął drukowanie własnych znaczków. Do dzisiaj zachowały się dwa najstarsze egzemplarze „Red Penny” i „Blue Penny”, które wyceniane są na miliony dolarów! Turyści mogą zaspokoić swoją ciekawość w lokalnym Blue Penny Museum w Port Louis i podziwiać kopie najdroższych eksponatów.
Ptak Dodo
Znany na całej wyspie nielot Dodo jest gatunkiem wymarłym w XVII wieku. Ostatnie osobniki zostały zabite przez człowieka w 1662 roku. Mauritius był ojczyzną dla endemicznego ptaka, a teraz stał się symbolem kraju. Jego podobiznę możemy oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w stolicy wyspy, a także na pamiątkach z wakacji tj. magnesy, koszulki czy znaczki pocztowe. Ptak Dodo to animowana postać filmu dla dzieci „Epoka lodowcowa” oraz serialu „Pingwiny z Madagaskaru”. Mały zwierzak pojawił się również w książce „Alicja w krainie czarów”.