Wróć do listy artykułów

Ciekawostki o wyspie Mauritius

Czy wiesz, że... | 06-12-2019, Aktualizacja: 26-09-2022
mauritius ciekawostki, mauritius ciekawe miejsca, mauritius 2023, mauritius wakacje, mauritius wczasy, mauritius all inclusive, mauritius podwodny wodospad, mauritius ptak dodo, mauritius znaczki, mauritius flaga, taniec sega, mauritius żółwie olbrzymie
Wyspa Mauritius z lotu ptaka, na której możemy podziwiać największą iluzję na świecie czyli podwodny wodospad utworzony przez matkę naturę. To musisz zobaczyć podczas wakacji all inclusive na Mauritius!

Wyspa Mauritius to niesamowite i niezwykłe miejsce na Ziemi, pełne endemicznych gatunków roślin i zwierząt, ciekawych zjawisk geologicznych i zadziwiających efektów optycznych. Burzliwa, kolonialna historia wyspy również miała wpływ na atrakcyjność tego czego tu można doświadczyć i co zobaczyć. 

 

 

Podwodny wodospad

Mauritius to jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie można zobaczyć podwodny wodospad, czyli największą iluzję optyczną sprawiająca wrażenie spływania kaskady wodnej w głąb oceanu. Zjawisko to powstaje przez naniesiony w czasie odpływu piasek układający się  w zagłębienia. W tak powstałych  żłobieniach następuje załamanie się światła i tworzenie trójwymiarowego obrazu.

 

Podwodny wodospad

Podwodny wodospad — foto: Unsplash

 

Ptak Dodo

Znany na całej wyspie ptak Dodo jest gatunkiem, który wyginął w XVII wieku. Był to nielot mający ok.1 m wysokości i ważący ok. 10-18 kg. Kolonizatorzy zabijali je dla mięsa i żywili się jajami ptaka. Samica składała tylko jedno jajo, więc wystarczyło niespełna 100 lat, aby całkowicie wytrzebić ptaki Dodo. Ostatnie osobniki wyginęły w 1662 roku. Obecnie ptak Dodo jest symbolem kraju. Jego podobiznę można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej znajdującym się w stolicy wyspy, a wizerunek zamieszczany jest na wielu pamiątkach z wakacji, koszulkach czy znaczkach pocztowych. Widnieje też w godle kraju oraz na lokalnych banknotach i monetach — rupiach maurytyjskich. 

Ptak Dodo to również animowana postać występująca w filmie dla dzieci „Epoka lodowcowa” oraz w serialu „Pingwiny z Madagaskaru”. Mały Dodo pojawia się również w książce „Alicja w krainie czarów”.

 

Wizerunek ptaka Dodo

Wizerunek ptaka Dodo — foto: Pixabay

 

Żółwie z Mauritiusa

Żółwie olbrzymie niegdyś żyły na wyspie naturalnie, ale po zajęciu wyspy przez Holendrów zostały całkowicie wytrzebione. Kolonizatorzy wybijali je dla mięsa. Te, które obecnie są na wyspie, zostały przywiezione z Seszeli. To jedna z największych populacji żółwi olbrzymich na świecie. Utworzenie rezerwatu żółwi na Mauritiusie zaplanowano już w XIX w., a jednym z inicjatorów był Karol Darwin. 

 

Mauritius, żółwie olbrzymie

Mauritius, żółwie olbrzymie — foto: Pixabay

 

Mauritius — cukrowa wyspa

Większość ziemi uprawnej na Mauritiusie porasta trzcina cukrowa, która jednocześnie (obok turystyki) stanowi pokaźny dochód wyspy. Trzcinę cukrową sprowadzili tu z Jawy w XVII w. Holendrzy, aby pędzić z niej rum. Francuzi, którzy nastali tu po Holendrach rozpoczęli produkcję cukru, a kolejni kolonizatorzy — Brytyjczycy udoskonalili i upowszechnili jego produkcję, a Mauritius stał się główną kolonią imperium brytyjskiego produkującą cukier. Po zniesieniu niewolnictwa plantatorzy trzciny cukrowej sprowadzili na wyspę wielu robotników z Indii i żołnierzy indyjskich. Historię i smaki różnych odmian kluczowego towaru eksportowego Mauritiusa można poznać w Muzeum cukru. 

 

Nazwa wyspy

Wyspa pojawiła się na mapach jako Dina Arobi – wyspa pustkowia. Odkryta została przez Arabów, którzy zmieli jej nazwę na Waqwaq, co w tłumaczeniu oznacza – z innej planety. Po przybyciu Holendrów w 1638 roku ziemia zyskała nową nazwę – na część księcia Prins Mauritz van Nassaueiland, która finalnie została skrócona do nazwy Mauritius. W XVIII w. za panowania Francuzów wyspa ponownie zmieniła nazwę na Île de France, a w 1810 r. przejęta przez Brytyjczyków odzyskała nazwę Mauritius. Aktualnie Mauritius należy do niewielu krajów, których nazwa wywodzi się od imienia postaci historycznej.

 

Znaczki pocztowe

Mauritius znany jest z wyjątkowych znaczków pocztowych. W XIX w. jako piąty kraj na świecie rozpoczął drukowanie własnych znaczków, które przedstawiały wizerunek królowej Wiktorii. Były one wydawane tylko w dwóch wersjach graficznych — pomarańczowo-czerwonej do korespondencji miejscowej i niebieskiej do przesyłania wiadomości zamiejscowych.

Do czasów obecnych zachowały się ich dwa najstarsze egzemplarze „Red Penny” i „Blue Penny”, które wyceniane są na miliony dolarów! Turyści mogą obejrzeć ich kopie w Blue Penny Museum znajdującym się w stolicy Port Louis.

Muzyka i narodowy taniec Sega 

Sega to bardzo żywiołowy taniec, spopularyzowany na Mauritiusie w latach 50. XX w. dzięki kreolskiemu wokaliście, Ti-Frère i obecnie uważany za taniec narodowy. Taniec wywodzi się z tradycji afrykańskich niewolników, którzy pracowali na miejscowych plantacjach trzciny cukrowej. Teraz młodzi tancerze — mieszkańcy wyspy, tańczą go przy ognisku na plażach, podczas obchodów świąt i różnych uroczystości. 

 

Muzykujący Maurytyjczyk

Muzykujący Maurytyjczyk — foto: Unsplash

 

Flaga Mauritiusa

Flaga Mauritiusa jako symbol narodowy w obecnej wersji funkcjonuje od 9 stycznia 1968 r.

Składa się z poziomych pasów w 4 czterech. Od góry jako pierwszy jest pas koloru czerwonego, który symbolizuje walkę mieszkańców Mauritiusa o niepodległość i krew niewolników, która została przelana w czasach kolonialnych. Pod nim znajduje się część w kolorze niebieskim symbolizujący wody Oceanu Indyjskiego. Trzecia część od góry ma barwę żółtą, jak słońce świecące nad niepodległym krajem. Zielony pas znajdujący się na samym dole flagi to symbol bujnej roślinności wyspy i odnoszący się do rolniczej działalności jej mieszkańców. 

 

Mauritius, wyspa i flaga

Mauritius, wyspa i flaga — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.