Wróć do listy artykułów

Ciekawostki o wyspie Mauritius

Czy wiesz, że... | 06-12-2019, Aktualizacja: 26-09-2022
mauritius ciekawostki, mauritius ciekawe miejsca, mauritius 2023, mauritius wakacje, mauritius wczasy, mauritius all inclusive, mauritius podwodny wodospad, mauritius ptak dodo, mauritius znaczki, mauritius flaga, taniec sega, mauritius żółwie olbrzymie
Wyspa Mauritius z lotu ptaka, na której możemy podziwiać największą iluzję na świecie czyli podwodny wodospad utworzony przez matkę naturę. To musisz zobaczyć podczas wakacji all inclusive na Mauritius!

Wyspa Mauritius to niesamowite i niezwykłe miejsce na Ziemi, pełne endemicznych gatunków roślin i zwierząt, ciekawych zjawisk geologicznych i zadziwiających efektów optycznych. Burzliwa, kolonialna historia wyspy również miała wpływ na atrakcyjność tego czego tu można doświadczyć i co zobaczyć. 

 

 

Podwodny wodospad

Mauritius to jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie można zobaczyć podwodny wodospad, czyli największą iluzję optyczną sprawiająca wrażenie spływania kaskady wodnej w głąb oceanu. Zjawisko to powstaje przez naniesiony w czasie odpływu piasek układający się  w zagłębienia. W tak powstałych  żłobieniach następuje załamanie się światła i tworzenie trójwymiarowego obrazu.

 

Podwodny wodospad

Podwodny wodospad — foto: Unsplash

 

Ptak Dodo

Znany na całej wyspie ptak Dodo jest gatunkiem, który wyginął w XVII wieku. Był to nielot mający ok.1 m wysokości i ważący ok. 10-18 kg. Kolonizatorzy zabijali je dla mięsa i żywili się jajami ptaka. Samica składała tylko jedno jajo, więc wystarczyło niespełna 100 lat, aby całkowicie wytrzebić ptaki Dodo. Ostatnie osobniki wyginęły w 1662 roku. Obecnie ptak Dodo jest symbolem kraju. Jego podobiznę można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej znajdującym się w stolicy wyspy, a wizerunek zamieszczany jest na wielu pamiątkach z wakacji, koszulkach czy znaczkach pocztowych. Widnieje też w godle kraju oraz na lokalnych banknotach i monetach — rupiach maurytyjskich. 

Ptak Dodo to również animowana postać występująca w filmie dla dzieci „Epoka lodowcowa” oraz w serialu „Pingwiny z Madagaskaru”. Mały Dodo pojawia się również w książce „Alicja w krainie czarów”.

 

Wizerunek ptaka Dodo

Wizerunek ptaka Dodo — foto: Pixabay

 

Żółwie z Mauritiusa

Żółwie olbrzymie niegdyś żyły na wyspie naturalnie, ale po zajęciu wyspy przez Holendrów zostały całkowicie wytrzebione. Kolonizatorzy wybijali je dla mięsa. Te, które obecnie są na wyspie, zostały przywiezione z Seszeli. To jedna z największych populacji żółwi olbrzymich na świecie. Utworzenie rezerwatu żółwi na Mauritiusie zaplanowano już w XIX w., a jednym z inicjatorów był Karol Darwin. 

 

Mauritius, żółwie olbrzymie

Mauritius, żółwie olbrzymie — foto: Pixabay

 

Mauritius — cukrowa wyspa

Większość ziemi uprawnej na Mauritiusie porasta trzcina cukrowa, która jednocześnie (obok turystyki) stanowi pokaźny dochód wyspy. Trzcinę cukrową sprowadzili tu z Jawy w XVII w. Holendrzy, aby pędzić z niej rum. Francuzi, którzy nastali tu po Holendrach rozpoczęli produkcję cukru, a kolejni kolonizatorzy — Brytyjczycy udoskonalili i upowszechnili jego produkcję, a Mauritius stał się główną kolonią imperium brytyjskiego produkującą cukier. Po zniesieniu niewolnictwa plantatorzy trzciny cukrowej sprowadzili na wyspę wielu robotników z Indii i żołnierzy indyjskich. Historię i smaki różnych odmian kluczowego towaru eksportowego Mauritiusa można poznać w Muzeum cukru. 

 

Nazwa wyspy

Wyspa pojawiła się na mapach jako Dina Arobi – wyspa pustkowia. Odkryta została przez Arabów, którzy zmieli jej nazwę na Waqwaq, co w tłumaczeniu oznacza – z innej planety. Po przybyciu Holendrów w 1638 roku ziemia zyskała nową nazwę – na część księcia Prins Mauritz van Nassaueiland, która finalnie została skrócona do nazwy Mauritius. W XVIII w. za panowania Francuzów wyspa ponownie zmieniła nazwę na Île de France, a w 1810 r. przejęta przez Brytyjczyków odzyskała nazwę Mauritius. Aktualnie Mauritius należy do niewielu krajów, których nazwa wywodzi się od imienia postaci historycznej.

 

Znaczki pocztowe

Mauritius znany jest z wyjątkowych znaczków pocztowych. W XIX w. jako piąty kraj na świecie rozpoczął drukowanie własnych znaczków, które przedstawiały wizerunek królowej Wiktorii. Były one wydawane tylko w dwóch wersjach graficznych — pomarańczowo-czerwonej do korespondencji miejscowej i niebieskiej do przesyłania wiadomości zamiejscowych.

Do czasów obecnych zachowały się ich dwa najstarsze egzemplarze „Red Penny” i „Blue Penny”, które wyceniane są na miliony dolarów! Turyści mogą obejrzeć ich kopie w Blue Penny Museum znajdującym się w stolicy Port Louis.

Muzyka i narodowy taniec Sega 

Sega to bardzo żywiołowy taniec, spopularyzowany na Mauritiusie w latach 50. XX w. dzięki kreolskiemu wokaliście, Ti-Frère i obecnie uważany za taniec narodowy. Taniec wywodzi się z tradycji afrykańskich niewolników, którzy pracowali na miejscowych plantacjach trzciny cukrowej. Teraz młodzi tancerze — mieszkańcy wyspy, tańczą go przy ognisku na plażach, podczas obchodów świąt i różnych uroczystości. 

 

Muzykujący Maurytyjczyk

Muzykujący Maurytyjczyk — foto: Unsplash

 

Flaga Mauritiusa

Flaga Mauritiusa jako symbol narodowy w obecnej wersji funkcjonuje od 9 stycznia 1968 r.

Składa się z poziomych pasów w 4 czterech. Od góry jako pierwszy jest pas koloru czerwonego, który symbolizuje walkę mieszkańców Mauritiusa o niepodległość i krew niewolników, która została przelana w czasach kolonialnych. Pod nim znajduje się część w kolorze niebieskim symbolizujący wody Oceanu Indyjskiego. Trzecia część od góry ma barwę żółtą, jak słońce świecące nad niepodległym krajem. Zielony pas znajdujący się na samym dole flagi to symbol bujnej roślinności wyspy i odnoszący się do rolniczej działalności jej mieszkańców. 

 

Mauritius, wyspa i flaga

Mauritius, wyspa i flaga — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.