Wróć do listy artykułów

Madagaskar — egzotyczna wyspa lemurów i baobabów

Warto wiedzieć | 14-12-2022, Aktualizacja: 02-10-2023
madagaskar wakacje, madagaskar wczasy, madagaskar wycieczki, madagaskar all inclusive, madagaskar last minute, madagaskar z niemiec, madagaskar tanie wakacje, madagaskar waluta, madagaskar pogoda, madagaskar klimat, przyroda madagaskaru, madagaskar historia, gdzie leży madagaskar
Lemury to symbol egzotycznego Madagaskaru - foto: Pixabay

Kraina lemurów, baobabów, orchidei, wanilii i miękkich jak mąka plaż jest warta trudów długiej podróży. Rośliny i zwierzęta niespotykane nigdzie indziej na świecie czynią wczasy na tej wyspie wyjątkową i niezapomnianą przygodą.  Co jeszcze ma w swojej ofercie „Czerwona Wyspa”?

 

 

Madagaskar — afrykańska wyspa na „końcu świata”

Republika Madagaskaru to afrykańskie państwo położone na wyspie Madagaskar leżącej w części zachodniej Oceanu Indyjskiego. Ta czwarta co do wielkości wyspa świata (po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo) oraz największa wyspa Afryki oddalona jest ok. 400 km od południowo-wschodniego wybrzeża kontynentu afrykańskiego.

 

 

Krajobraz Madagaskaru jest bardzo urozmaicony. Wschodnie wybrzeże wyspy to przede wszystkim bujnie porośnięte niziny, przy oceanie przechodzące w strome urwiska. Na wybrzeżu zachodnim rozciągają się rozległe równiny pokryte sawannami. Urozmaiconą linię brzegową tworzy tu wiele malowniczych zatoczek.

 

Zatoki z plażami na Madagaskarze

Zatoki z plażami na Madagaskarze — foto: Pixabay

 

W części centralnej pozbawionej lasów przeważają wyżyny. Góry pochodzenia wulkanicznego tworzące masyw Tsaratanana z najwyższym szczytem wyspy — wygasłym wulkanem Maromokotro (2876 m n.p.m.) — znajdują się w części północnej. Na południu natomiast są głównie płaskowyże i pustynie.

 

Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa — 1,5-milionowe miasto leżące w środkowej części wyspy.

 

Antananarywa - stolica Madagaskaru

Antananarywa - stolica Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Unikalna przyroda wyspy

Wyspa na końcu świata – jak określają Madagaskar jego mieszkańcy — około 88 mln lat temu w naturalny sposób oddzieliła się od subkontynentu indyjskiego. Z tego powodu do dziś na Madagaskarze utrzymuje się unikalny, endemiczny ekosystem. Ponad 90% dzikiej przyrody Madagaskaru nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Wyspa ta to raj dla miłośników orchidei, ponieważ rośnie ich tu aż ok. 1000 gatunków. Na Madagaskarze żyje prawie 70% wszystkich poznanych kameleonów i ponad 100 gatunków lemurów. Na sawannach zachodniego wybrzeża znajduje się słynna „aleja baobabów”. Rosną tu także pielgrzany madagaskarskie nazywane drzewami pielgrzymów, bo nagromadzoną w ich liściach deszczówkę pili pielgrzymi i podróżnicy. 

 

Madagaskarskie lemury

Madagaskarskie lemury — foto: Pixabay

 

Madagaskar, Aleja baobabów

Madagaskar, Aleja baobabów - foto: Unsplash

 

Kameleon z Madagaskaru

Kameleon z Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Ze względu na występowanie takich wyjątkowych okazów przyrodniczych, Madagaskar często nazywany jest „Wyspą Baobabów” lub „Krainą Lemurów”. Lemur to symbol i maskotka wyspy, a szczególnie król Julian — lemur z cykl filmów „Madagaskar”. Symbolem Madagaskaru są także baobaby — ogromne, dochodzące nawet do 30 m wysokości drzewa, które wyglądają jakby rosły do góry korzeniami.

 

Baobaby - symbol Madagaskaru

Baobaby - symbol Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Niestety, ta niezwykła przyroda jest coraz bardziej zagrożona przez działania człowieka — wzrastającą populację mieszkańców, rozwijający się przemysł, wycinanie lasów równikowych pod uprawy i rabunkową gospodarkę zasobów naturalnych. Przyczyniają się do tego również szybko zachodzące globalne zmiany klimatu i brak lokalnych działań zmierzających do ochrony środowiska. 

 

Jaki jest Madagaskar?

Według danych publikowanych przez ONZ Madagaskar należy do grupy krajów słabo rozwiniętych. Szacuje się, że społeczeństwo Madagaskaru liczy obecnie ok. 28,5 mln osób (dane Banku Światowego z 2021 r.). To jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Ponad 90% jego mieszkańców żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. 

 

Mieszkańcy Madagaskaru

Mieszkańcy Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Wzrost gospodarczy odnotowany na wyspie w ostatnich latach przyczynił się do dużego rozwarstwienia społeczeństwa i znacznego powiększenia się grupy najbiedniejszych mieszkańców. O statusie materialnym mieszkańców malgaskiej wioski świadczy ilość posiadanego bydła rogatego.

 

Większość ludności żyjącej na wyspie Madagaskar posługuje się rodzimym językiem malgaskim, ale można porozumieć się tu także w języku francuskim. Przodującą religią na wyspie jest chrześcijaństwo, które mieszkańcy wzbogacili o tradycyjne wierzenia. 

 

Malgaskie dziecko

Malgaskie dziecko — foto: Pixabay

 

Historia Madagaskaru

Pierwsi Europejczycy, którzy dotarli na wyspę to Portugalczycy. Madagaskar był dla nich przystankiem na uzupełnienie zapasów w drodze do Indii. W XVIII wieku wyspą zainteresowali się Francuzi i Brytyjczycy. W tym czasie Madagaskar stał się popularny wśród Europejczyków. W historii Madagaskaru jest i polski akcent, bo kraj ten miał być naszą kolonią, a w 1776 roku Polak Maurycy Beniowski ogłosił się cesarzem wyspy. Pod koniec XIX w. Madagaskar został kolonią francuską.

 

Przed II wojną światową na mocy ustaleń międzynarodowych wyspa miała zostać polskim terytorium zamorskim. W roku 1960 kraj uzyskał niepodległość.

 

Klimat i pogoda na Madagaskarze

Rozmiary wyspy, ukształtowanie jej terenu z grzbietem górskim biegnącym z północy na południe i południkowe położenie sprawiają, że klimat Madagaskaru jest dość zróżnicowany.  

We wschodniej części wyspy dominuje klimat wilgotny równikowy, natomiast po zachodniej stronie podrównikowy suchy. 

Wiatry południowo-wschodnie wiejące po prawej stronie pasma górskiego zapewniają obfite opady deszczu praktycznie przez cały rok. To oznacza, że na jednej połowie wyspy leje deszcz w tym samym czasie, kiedy po przeciwnej świeci słońce, a niebo jest bezchmurne. W tej części kraju znajdują się głównie lasy tropikalne. 

 

Z kolei na południowym zachodzie występuje klimat stepowy, gdzie jest gorąco i sucho. Po zachodniej stronie grzbietu opady deszczu są zdecydowanie mniejsze.

Najcieplejsza pora to miesiące od grudnia do marca – na termometrach jest wtedy ponad 30°C w ciągu dnia i 20°C w nocy. W tym czasie mogą jednak pojawiać się cyklony.  Pora sucha trwa od początku kwietnia do końca października. To najlepszy termin na wakacje na Madagaskarze. W pozostałych miesiącach nadal jest ciepło, ale panuje wtedy pora deszczowa z obfitymi, gwałtownymi opadami. Podczas ulewnych deszczy niektóre drogi są całkowicie nieprzejezdne.

 

Wakacje na Madagaskarze

Wycieczka na Madagaskar to konieczność pokonania prawie 8 500 km w czasie ok. 12-godzinnego lotu samolotem. 

 

Rozległe plaże z delikatnym, białym piaskiem są wizytówką tego egzotycznego, wakacyjnego raju. Oblewają je krystalicznie czyste, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego. Oprócz plażowania i kąpieli są tu także doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, przede wszystkim do nurkowania, windsurfingu i kitesurfingu.

 

Plaże Madagaskaru

Plaże Madagaskaru — foto: Pixabay

 

Madagaskar to raczej bezpieczny i spokojny kraj. Mieszkańcy zwani Malgaszami są życzliwi, pogodni i gościnnie nastawieni na odwiedzających wyspę turystów. W ciągu dnia można bez obaw zwiedzać okolice i uczestniczyć w oferowanych wycieczkach, a także korzystać z błogiego plażowania i uroków stworzonych przez naturę. Od lokalsów można również usłyszeć ciekawe historie dotyczące wyspy Madagaskar, jej historii, życia codziennego i zwyczajów mieszkańców oraz egzotycznej kultury.

 

Co warto zobaczyć na Madagaskarze?

Podczas wakacji na Madagaskarze warto odwiedzić kilka zachwycających miejsc. Unikatowa przyroda i malownicze widoki to coś, co pozostanie na długo w wakacyjnych wspomnieniach i albumach z Madagaskaru.

 

Miłośnicy zadziwiającej i unikatowej fauny i flory powinni uwzględnić w swoim wakacyjnym planie poznania Madagaskaru wycieczkę do jednego z lokalnych rezerwatów przyrody. Wiele gatunków endemicznych zwierząt żyje w wilgotnych lasach tropikalnych Parku Narodowego Ranomafana. 

 

W zachodnim Madagaskarze znajduje się wapienny masyw – Tsingy de Bemaraha z  wysokimi szpiczastymi iglicami i licznymi jaskiniami. W 1990 r. masyw został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

 

Tsingy de Bemaraha

Tsingy de Bemaraha — foto: Pixabay

 

W Antsirabe mieście istniejącym od XIX w. można zrelaksować się w czasie kąpieli w miejscowych źródłach termalnych.

 

Malowniczym miejscem jest Nosy Iranja, czyli wyspa żółwia, którą otacza rajska plaża.  Dwie części wyspy łączy 2-kilometrowa piaszczysta grobla. Sama wyspa jest rezerwatem przyrody, w którym żyją żółwie morskie i kraby palmowe.  Na wyspę Nosy Iranja organizowane są wycieczki łodziami motorowymi lub katamaranami.

 

Nosy Iranja, Madagascar

Nosy Iranja, Madagascar - foto: Unsplash

 

Wczasy na Madagaskarze — zasady wjazdu i pobytu

Aby jechać na wakacje na Madagaskar trzeba mieć paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od momentu wjazdu na wyspę i wizę turystyczną. Wizę na pobyt do 15 dni można uzyskać bezpłatnie na lotnisku. Dłuższa wiza turystyczna jest płatna. Dodatkowo trzeba uiścić opłatę kontroli granicznej, która obecnie wynosi 10 EURO.

 

Na Madagaskarze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, dlatego bezpośrednia pomoc konsularna obywatelom polskim może być ograniczona. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających placówkę w tym kraju. Ze względów bezpieczeństwa warto też zgłosić swoją podróż na Madagaskar w systemie Odyseusz‎.

 

Osoby, które przybywają na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka, obowiązkowo muszą być zaszczepione przeciw żółtej febrze.

Jak we wszystkich krajach tropikalnych, tak i na Madagaskarze dla bezpieczeństwa sanitarnego zalecane jest picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych.

 

Na Madagaskarze obowiązuje całkowity zakaz używania torebek foliowych.

 

Aktualne zasady wjazdu i pobytu na Madagaskarze przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie MSZ.

 

Waluta Madagaskaru 

Od 2005 roku oficjalną walutą na Madagaskarze jest ariary o międzynarodowym kodzie MGS. 1 ariary dzieli się na 5 iraimbilanja. W obiegu są banknoty o nominałach, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 ariary.

 

Pieniądze na Madagaskarze

Pieniądze na Madagaskarze - foto: Unsplash


W mniejszych miejscowościach i na wsiach w obiegu ciągle jest poprzednia waluta, czyli frank malgaski. Obowiązuje przelicznik  1 ariary = 5 franków malgaskich. Zdarza się, że ceny towarów i usług podawane są w starej walucie bez wyraźnego oznaczenia. To często prowadzi do nieporozumień i przepłacenia za zakupy, dlatego przed dokonaniem zakupu należy ustalić cenę i walutę zapłaty.

 

W polskich kantorach waluta Madagaskaru jest praktycznie niedostępna.

 

Na Madagaskar najlepiej zabrać EURO lub dolary amerykańskie w gotówce i wymienić je w miejscowych kantorach (np. na lotnisku). Madagaskarskie kantory proponują nieco lepszy kurs niż banki. 

 

Średnie kursy z 02 października 2023 r.

1 USD = 4545,52 ariary

1 EURO = 4790,43 ariary

 

Na Madagaskarze z wybraniem pieniędzy z bankomatu też może być problem, bo nieliczne bankomaty są tylko w dużych miastach. Płatność kartą w wielu miejscach niestety również nie jest możliwa, a koszty opłat za płatności kartą są zwykle bardzo wysokie. Najbardziej popularną kartą jest Visa, rzadziej MasterCard. Pozostałe karty raczej nie będą honorowane.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.