Zanzibar to popularny wakacyjny region Tanzanii chętnie odwiedzany przez turystów z Polski. Turystów przyciągają tu białe plaże, otoczone bujną, tropikalną roślinnością, skąpane w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego i intensywnym zapachu aromatycznych przypraw. Poznaj najważniejsze informacje o tej afrykańskiej wyspie.
Gdzie leży Zanzibar?
Zanzibar to archipelag, leżący u wybrzeży Afryki Wschodniej na Oceanie Indyjskim, składający się z 2 większych wysp — Zanzibaru i Pemby oraz licznych mniejszych wysp. Cały archipelag ma powierzchnię 2643 km². Archipelag wchodzi w skład Zanzibaru będącego autonomiczną częścią Tanzanii — państwa we wschodniej Afryce.
Zanzibar w języku suahili zwana Urguja, czyli „piękna wyspa” to największa wyspa Archipelagu Zanzibar i Tanzanii, mająca powierzchnię 1658 km². Zanzibar należy do grupy wysp oddzielonych od Afryki Kanałem Zanzibarskim. Największą miejscowością na wyspie Zanzibar jest miasto o tej samej nazwie.
Zarówno część kontynentalna Tanzanii, jak i jej wyspy położone na Oceanie Indyjskim są bardzo popularnymi i lubianymi miejscami wypoczynku. To kraj chętnie odwiedzany przez turystów na relaksujące wakacje all inclusive, a Zanzibar jest ostatnio szczególnie popularny wśród wczasowiczów z Polski.
Z czego jest znany Zanzibar?
Wyspy Zanzibar i Pemba, nazywane są również „wyspami przypraw”, ponieważ przyprawy są naturalnym bogactwem tego regionu i znajduje się tu wiele plantacji zajmujących się ich uprawą. Już na lotnisku w Zanzibar, po wyjściu z samolotu można poczuć aromatyczne, intensywne zapachy, unoszące się w powietrzu. Rośnie tu między innymi cynamon, gałka muszkatołowa, wanilia, pieprz i kurkuma. Oprócz rozmaitych przypraw na wyspach jest również wiele plantacji palmy kokosowej i goździkowca. To główne towary eksportowe Zanzibaru, który jest nawet trzecim państwem na świecie pod względem eksportu goździków. Wyspa znana jest też z mnogości egzotycznych owoców, których często próżno szukać w naszych sklepach.
Owoce na Zanzibarze — foto: Unsplash
Zanzibar słynie jednak przede wszystkim z przepięknych plaż pokrytych delikatnym, białym piaskiem, oblewanych turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego i z czystego wybrzeża.
Z tej wyspy pochodzi lider zespołu Queen — Freddie Mercury. Stone Town, najstarsza część stolicy Zanzibaru, gdzie urodził się muzyk, jako jeden z najważniejszych zabytków Zanzibaru wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia Zanzibaru
W czasach od VIII — X w. Zanzibar był skolonizowany przez Arabów i Persów. Wtedy to wyspa była arabską bazą handlową i miała duże znaczenie w kontaktach i handlu z wybrzeżem afrykańskim. Pierwszym Europejczykiem, który postawił stopę na tej wyspie w 1295 r., był słynny podróżnik Marco Polo.
Od 1505 r. wyspa należała do Portugalii, a w 1698 r. stała się częścią sułtanatu Omanu. Ponad sto pięćdziesiąt lat później, po śmierci sułtana Said ibn-Sultana w 1856 r. doszło do wojny pomiędzy jego synami. Skutkiem tej wojny było utworzenie odrębnego Sułtanatu Zanzibaru. W 1886 r. Zanzibar został przejęty przez Wielką Brytanię, jednak praktycznie w dalszym ciągu panowali tu sułtanowie. Zanzibar w czasach kolonialnych był w Afryce Wschodniej jednym z głównych punktów handlu niewolnikami. Na początku XX w. w 1911 r. na wyspie zniesiono niewolnictwo. Sułtanat Zanzibar uzyskał niepodległość 10 grudnia 1963 roku.
12 stycznia 1964 wybuchła rewolucja pomiędzy ludnością Afrykanerską a mniejszością pochodzenia arabskiego, w wyniku której obalono sułtana. 26 kwietnia 1964 roku Zanzibar połączył się z kontynentalną Tanganiką i utworzone zostało nowe państwo – Zjednoczona Republika Tanzanii.
Stolica Zanzibaru
Stolicą Zanzibaru jest miasto o tej samej nazwie. Atrakcją Kamiennego Miasta jest Stone Town jego najstarsza część wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kamienne miasto Stone Town — foto: Unsplash
Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą XIX-wieczne, kolonialne pałace, meczety, historyczne domy i rezydencje. Mnóstwo tu wąskich uliczek, pełnych malutkich sklepików, galerii sztuki i zatłoczonych bazarów. Kolorowe stragany z różnymi gatunkami owoców i aromatycznych przypraw i z wyjątkowymi tkaninami dodają uroku temu miejscu. To idealne miejsce na spacer i piesze zwiedzanie oraz doi zakupu pamiątek z tego egzotycznego miejsca.
Zanzibar, Stone Town — foto: Unsplash
Po niechlubnych czasach niewolnictwa pozostały fragmenty tutejszego Targu Niewolników oraz dom handlarza niewolników.
Jedną z atrakcji Kamiennego Miasta muzeum Farrokh Bulsara. To sławny Freddie Mercury, wokalista zespołu Queen. Muzeum zorganizowano w miejscu, gdzie 5 września 1946 r. przypuszczalnie urodził się muzyk.
Port w Stone Town — foto: Pixabay
Klimat i pogoda na Zanzibarze
Na Zanzibarze panuje klimat monsunowy, który przez cały rok charakteryzuje się wysokimi temperaturami oraz dużą wilgotnością powietrza. Amplituda temperatury powietrza w skali roku jest bardzo niewielka i wynosi zaledwie 5°C. Na wyspie znane Polakom 4 pory roku, a szczególnie zima — nie istnieją. Występują tutaj tylko 2 pory roku — pora deszczowa i sucha, chociaż żeby nie było zbyt nudno — w czterech odsłonach.
Od czerwca do października trwa tzw. długa pora sucha. Opady deszczu są bardzo niewielkie, a niższa wilgotność i łagodna morska bryza przyczyniają się do powstania wyjątkowo komfortowych warunków otoczenia. Te miesiące to idealny termin wakacji na Zanzibarze dla tych, którzy nie przepadają za upałami. Podczas pory suchej średnie temperatury kształtują się na poziomie 30°C w ciągu dnia, natomiast w nocy wynoszą ok. 20°C.
Słoneczne plaże Zanzibaru — foto: Unsplash
Od listopada do końca grudnia trwa krótka pora deszczowa, która charakteryzuje się intensywnymi, choć zwykle krótkotrwałymi, najczęściej godzinnymi ulewami. Po opadach pogoda znów jest słoneczna i umożliwia dalsze plażowanie.
Kolejna, tym razem krótka pora sucha trwa od stycznia do końca lutego. W tym terminie można spodziewać się upalnych temperatur, bo słupek rtęci w ciągu dnia sięga nawet do 35°C, a w nocy utrzymuje się na 22°C. Opady wtedy nie występują, ale jest bardzo duża wilgotność powietrza. Może to powodować odczuwanie jeszcze wyższej temperatury.
Długa pora deszczowa trwa od marca do końca maja. Opady zwykle są wtedy dość długotrwałe i obfite. Niekiedy ulewy trwają nieprzerwanie kilka dni, dlatego w tym czasie większość hoteli na wyspie może być zamknięta.
Temperatura wody jest zbliżona do otoczenia i średnio w ciągu roku wynosi 25°C.
Turystyka na Zanzibarze
Turystyka jest najważniejszą gałęzią i motorem napędowym w rozwoju tej wyspy. Najbogatsza infrastruktura turystyczna znajduje się na należącej do archipelagu Zanzibar wyspie Unguja (Zanzibar) będącej centralną wyspą archipelagu Zanzibaru. Słynące z bogatej fauny i flory, bujnej zielonej roślinności, białych plaż i lazurowego oceanu wyspy Pemba i Mafia są rzadziej odwiedzane przez turystów, ale klimatem i walorami nie ustępują tej największej.
Atrakcje turystyczne na Zanzibarze
Zanzibar to nie tylko liczne plantacje przypraw, zielona roślinność oraz drzewa owocowe... Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w czasie wakacji na Zanzibarze?
Jazani Forest
Park Narodowy Jazani Forest to jedyny park na Zanzibarze. Można w nim zobaczyć pozostałości lasów deszczowych Afryki Wschodniej. Największą atrakcją rezerwatu są małpy red colobus. Zamieszkują one jedynie wyspę Zanzibar i są gatunkiem endemicznym. Zwierzęta są przyzwyczajone do turystów oraz sesji fotograficznych ze swoim udziałem i chętnie pozwalają na to.
Małpa red colobu — foto: Pixabay
Spice Tour
W czasie wakacji na Zanzibarze koniecznie trzeba odwiedzić co najmniej jedną z plantacji przypraw. A jest w czym wybierać, bo na wyspie jest wiele plantacji palmy kokosowej, goździkowca, kakaowca, gałki muszkatołowej, wanilii, imbiru, kurkumy, pieprzu, a także trawy cytrynowej. Na niektórych przyprawowych farmach organizuje się lunch, degustację lokalnych owoców, a nawet kurs gotowania.
Plantacja papryczek — foto: Unsplash
Na wschodnim wybrzeży wyspy można odwiedzić plantację alg, które stały się jednym z głównych towarów eksportowych Zanzibaru.
Plantacja alg — foto: Pixabay
Prison Island
Niewielka, koralowa wyspa Pirson (dł. 800 m i szer. ok. 230 m) zwana też Changuu położona jest niedaleko Kamiennego Miasta. To Więzienna Wyspa, na której znajdują się ruiny starego więzienia, wybudowanego w XIX w. Nigdy więzieniem jednak nie było, ponieważ izolowano tu chorych na żółtą febrę.
Miejsce to jest również domem dla olbrzymich żółwi Aldabra, które można obserwować i… karmić. W 1919 r. cztery osobniki przywieziono tu z Seszeli jako podarunek dla sułtana. Teraz jest tu ponad 100 osobników, a najstarszy z nich liczy prawie 200 lat!
Żółwie olbrzymie na Zanzibarze — foto: Pixabay
Safari na oceanie
Niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty odwiedzającego Zanzibar na wakacje all inclusive będzie rejs po chronionym obszarze zatoki Menai. Wycieczka odbywa się tradycyjną łodzią Dhow, a w jej programie zawarte jest nurkowanie w nieskazitelnie czystych wodach Oceanu Indyjskiego.
Łodź Dhow — foto: Pixabay
W parku Narodowym Jozani Chwaka warto obejrzeć stada trójbarwnych gere, natomiast Zatoka Menai słynie z dokazywania skaczących delfinów. Niewątpliwą atrakcją są również żyjące tu w naturalnym środowisku żółwie morskie i różnorodne gatunki ryb.
Do wielu zanzibarskich atrakcji bez problemu można dojechać samochodem, rowerem lub dopłynąć łódką.
Waluta Zanzibaru
Turyści wybierający się na wakacje na Zanzibar, mogą poczuć się jak prawdziwi milionerzy!
Walutą obowiązującą na Zanzibarze oraz na całym terytorium Tanzanii jest szyling tanzański, który dzieli się na 100 centów. Waluta ta określana jest międzynarodowym skrótem TZS.
100 TZS = 0,1737 PLN — stan na dzień 27 września 2023 r.
Aktualny średni kurs waluty tanzańskiej można sprawdzić w tabeli opublikowanej na stronie NBP
W obiegu dostępne są:
monety — 50, 100, 200 szylingów
banknoty o nominałach — 500, 1000, 2000, 5000, 10000 szylingów.
W Tanzanii i na Zanzibarze płatności bez problemu można też realizować dolarami amerykańskimi lub EURO.
1 USD = 2515.00 TZS
1 EURO = 2650,52 TZS
(kursy walut z dnia 02 października 2023 r.)