Sycylia leży w środkowej części Morza Śródziemnego, pomiędzy Morzami Tyrreńskim i Jońskim. Od Półwyspu Apenińskiego oddziela Sycylię wąska Cieśnina Mesyńska, która w najwęższym miejscu ma ok. 3 km. Od afrykańskiego wybrzeża Tunezji dzieli Sycylię tylko 148 km. Wraz z malowniczymi Wyspami Liparyjskimi, nad którymi góruje groźny wulkan Stromboli, Egadami, Wyspami Pelagijskimi i Pantellerią Sycylia tworzy specjalny region autonomiczny Włoch.
Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym ma powierzchnię 25 711 km2. Ponad 3000 km sycylijskiego wybrzeża to piękne, piaszczyste i czarne wulkaniczne plaże, malownicze zatoki oraz skaliste brzegi z wysokimi klifami.
Większa część Sycylii to tereny wyżynne i góry. Nad wyspą góruje Etna — jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Wulkan Etna ma aktualnie 3357 metrów n.p.m. wysokości i powierzchnię ok. 1250 km2 , a jej obwód wynosi ponad 135 km (po każdej erupcji wymiary Etny się zmieniają). W 2013 r. wulkan wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Etna jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Sycylii. Do krateru wciąż czynnego wulkanu można wybrać się na pieszą wycieczkę. Wyprawa na Etnę to fascynujące doświadczenie geologiczne, dostarczające też niesamowitych wrażeń i malowniczych widoków na okolicę.
U podnóża Etny leży malownicza, pełna zabytków i rozległych plaż Katania — miasto z bardzo ciekawą historią.
Sycylia ma bogatą historię, a położenie wyspy powodowało, że w kolejnych wiekach była ona miejscem wielu konfliktów i bitew. W swych dziejach podlegała wpływom cywilizacji Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Normanów, Arabów i Hiszpanów.
Na Sycylii aż 7 miejsc zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wakacje w tym miejscu to gwarancja doskonałej pogody, bo na wyspie panuje klimat śródziemnomorski i słońce świeci tu przez 300 dni w roku. To właśnie dlatego w czasach starożytnych Sycylia nazywana była Wyspą Słońca.
Stolicą Sycylii jest Palermo, miasto leżące na północnym wybrzeżu wyspy nad Zatoką Palermo na Morzu Tyrreńskim. Palermo ma ponad 2700 lat, a założyli je Fenicjanie w 734 r. p.n.e. Miasto zapisało się burzliwymi dziejami z udziałem słynnej sycylijskiej mafii Cosa Nostra. Palermo to jedno z najcieplejszych miast w Europie ze średnią temperaturą roczną, która wynosi tu 18°C.
W Palermo znajduje się wiele pięknych, zabytkowych budynków, z których kilka zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić też Orto Botanico di Palermo — miejscowy Ogród Botaniczny, założony w 1779 r.
Każde sycylijskie miasto ma swojego świętego patrona, którego mieszkańcy upamiętniają, organizując barwne procesje, z muzyką, tańcami i pokazami sztucznych ogni.
Sycylia jest znaczącym producentem włoskiego wina (trzecim po regionach Veneto i Emilia — Romania). Wyspa słynie też z wyśmienitej kuchni, która łączy wpływy śródziemnomorskie, arabskie i normandzkie. W regionalnych potrawach przeważają dania z poławianych w okolicy ryb, makarony, oliwa z miejscowych oliwek oraz lokalne warzywa i owoce.
W sycylijskich Syrakuzach urodził się słynny starożytny matematyk i wynalazca — Archimedes.