Samozwańcza Turecka Republika Cypru Północnego nazywana jest Cyprem Północnym.
Cypr Północny to takie nietypowe państwo, które istnieje w realu, ale nie jest uznawane na arenie międzynarodowej. Jednocześnie to kraj, gdzie podróżujemy z polskim paszportem – teoretycznie można przekroczyć granice na podstawie dowodu osobistego, ale moim zdaniem ryzyko jest zbyt wielkie.
W Ercan po stronie tureckiej jest lotnisko, gdzie lądują samoloty, które lecą wyłącznie z Turcji. W praktyce oznacza to, że wszystkie samoloty lecące z Europy mają przesiadkę lub międzylądowanie na jednym z lotnisk w Turcji. Z tego powodu czas podróży wydłuża się o minimum godzinę. Oczywiście można lecieć bezpośrednio do Larnaki czy Pafos, ale wtedy czeka nas długi transfer i odprawa na granicy, jeżeli nasz hotel znajduje się w części tureckiej. Warto pamiętać, że wyspa Cypr nie należy do strefy Schengen niezależnie od tego, na którym lotnisku będziemy lądować, dlatego procedury odprawy mogą być wydłużone.
Praktyczne informacje dla podróżujących na Cypr Północny:
1) Cypr jest byłą kolonią Brytyjską, dlatego do dziś funkcjonuje tam wiele angielskich norm i zwyczajów. Do tych najbardziej uciążliwych należy ruch lewostronny, do którego można się przyzwyczaić.
2) Jeżeli czujecie się na siłach, aby jeździć lewa stroną to warto wypożyczyć auto. Najlepiej zarezerwować je wcześniej przez internet i odebrać na lotnisku. Osoby wypożyczające auto muszą mieć ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy. Auta należące do wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne. Cena wypożyczenia zależna jest od pory roku oraz modelu auta – w okresie wakacyjnym warto wziąć auto z klimatyzacją, bo czasem robi się naprawdę gorąco. Odbierając auto należy je bardzo dokładnie obejrzeć, a wszelkie usterki trzeba zapisać na formularzu. W innym razie możemy mieć duże kłopoty finansowe.
3) Wynajmując samochód na północy nie będziemy mogli przekroczyć nim granicy i wjechać na teren Cypru Greckiego. Dlatego planując zwiedzanie obu części wyspy, należy wynająć samochód po greckiej stronie, gdyż da się nim wjechać również do części tureckiej.
4) Planując przekroczyć granicę wynajętym samochodem, należy upewnić się, że wypożyczalnia wyraża na to zgodę. Zdecydowana większość nie ma nic przeciwko, z tym że wypożyczający ponosi odpowiedzialność za ewentualnie powstałe konsekwencje po drugiej stronie zielonej linii.
5) Przejścia graniczne pomiędzy Cyprem Południowym a Cyprem Północnym:
a) przejście piesze na końcu znanej ulicy handlowej Ledra w Nikozji znajdujące się w samym środku historycznej części miasta
b) Ayios Dometios (Nikozja) – przejście samochodowe i piesze
c) Pałac Ledra (Ledra Palace, Nikozja) – przejście piesze
d) Ayios Nikolaos – przejście samochodowe przy brytyjskiej bazie wojskowej
e) Limnitis (północ wyspy)
f) Astromeritis (północ wyspy) – przejście samochodowe
g) Pyla (południe wyspy) – przejście na terenie miasta zlokalizowanego w obrębie strefy buforowej
6) Kolejną pozostałością po Brytyjczykach są gniazdka elektryczne typu “G”. Jadąc na wakacje na Cypr przydadzą się specjalne przejściówki, które bez problemu kupimy w Polsce lub na miejscu.
7) Nie należy pić wody z kranu, ponieważ brak opadów powoduje, że woda ta nie nadaje się do picia. Woda pitna sprowadzana jest z Grecji.
8) Aby zachować dobre relacje nie wypada nie rozróżniać Cypryjczyków z północy i z południa. Cypryjczycy to bardzo gościnny naród, ale nie wszyscy lubią być do nich porównywani, a już na pewno nie Cypryjczycy ze strony tureckiej do tych z Cypru Północnego.
9) Na Cyprze Tureckim obowiązująca waluta to lira turecka. W większości miejsc na północy Cypru istnieje również możliwość płacenia w euro, niestety po niekorzystnym dla turysty kursie. Jeżeli planujemy zakupy to warto wymienić część euro na liry. W przypadku atrakcji czy komunikacji publicznej często kwota dzielona jest przez 4 i następnie zaokrąglana. Jadąc taksówką należy przed wykonaniem usługi uzgodnić cenę i walutę zapłaty, ponieważ czasami taksówkarz może zażyczyć sobie nawet kurs 0,50, czyli za 30 TL może chcieć 15 EUR. Jeśli np. w restauracji zamierzamy płacić w euro a nie ma podanej ceny w tej walucie, zawsze powinniśmy uzgodnić cenę przed złożeniem zamówienia.
10) W większości sklepów można płacić kartami: Visa, Mastercard czy American Express.
11) Na Cyprze Północnym przeznaczone do sprzedaży towary i usługi mają podane ceny, a targowanie się jest bardzo źle postrzegane.
12) Oficjalnym językiem na Cyprze Północnym jest język turecki. Ze względu na przeszłość większa część mieszkańców zna język angielski. Bardzo popularny jest język rosyjski oraz niemiecki.
13) Według operatora będąc na Cyprze Północnym, jesteście w Turcji i dlatego połączenie następuje przez turecką sieć. Niestety jest to bardzo drogą sieć, dlatego koniecznie należy zablokować transmisję danych.
14) Wiele hoteli w ofercie ma WIFI, dlatego przy zameldowaniu należy pobrać hasła. W przeciwnym razie będzie naprawdę drogo.
15) Sieć komunikacji miejskiej i międzymiastowej nie jest zbyt dobrze rozbudowana. W miejscowościach turystycznych i nadmorskich kursują autobusy, a przystanki z reguły znajdują się w pobliżu zabytków i hoteli. Połączenia międzymiastowe ograniczają się do kilku autobusów dziennie, kursujących głównie między pięcioma miejscowościami. Lukę w komunikacji wypełniają tzw. service taxi (np. Travel Express), czyli taksówki zbiorowe, które są one relatywnie tanie i szybkie.
16) Ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Statystycznie przestępczość na wyspie jest bardzo niska, oczywiście należy się wystrzegać kieszonkowców oraz być czujnym.
17) Nie są wymagane są żadne szczepienia, jednak nie zaszkodzą szczepienia na WZW A oraz B, czyli na żółtaczkę.
18) Na północy Cypru największą popularnością cieszą się wyroby rękodzielnicze, wyroby ze skóry, biżuteria oraz tureckie słodycze.
19) Jadąc na Cypr nie wolno zapomnieć o wzięciu kremów do opalania, kropli do oczu i balsamów po opalaniu. Słońce prawie o każdej porze roku jest intensywne.
20) Jadąc na Cypr nie trzeba się obawiać: malari, ani denga, ukąszenia komarów nie są tu niebezpieczne. Czas wzmożonej aktywności komarów przypada na okres od maja do października, czyli w sezonie turystycznym. Dlatego wskazane jest zabranie kremów przeciw komarom.
21) Ogromną zaletą systemu medycznego na Cyprze Północnym jest to, że państwo zapewnia w swoich placówkach bezpłatną doraźną opiekę medyczną zarówno dla obywateli Cypru, jak i dla cudzoziemców. Fakt ten nie zwalnia z posiadania ubezpieczenia KL. Takie ubezpieczenia posiadają Klienci biur podróży, a wyjeżdżający indywidualnie zobowiązani są do zakupienia ubezpieczenia turystycznego. Na Cyprze Północnym nie działa EKUZ. Za to funkcjonuje tu wiele znanych, prywatnych i płatnych klinik na światowym poziomie. Diagnozują tu wysoko wykwalifikowani lekarze z różnych państw świata, a ze względu na przystępne ceny przyjeżdżają tu ludzie poszukujący tanich i dobrych usług medycznych.
22) Apteki na wyspie są czynne w godzinach otwarcia sklepów, niektóre placówki pracują całodobowo. Są oznaczone symbolem zielonego krzyża i napisem 'pharmacy', 'farmakeio' lub 'eczane'. W kurortach turystycznych i większych miastach możemy porozumieć się po angielsku z farmaceutami.
23) Soutzoukos nie wygląda atrakcyjnie, ale brak wyglądu rekompensuje smak przypominający winogronowe żelki. Wytwarzany jest z migdałów lub orzechów oraz z soku winogron. Na specjalny sznurek nawleka się bakalie, a potem kilkakrotnie macza się go w soku z winogron i mące. Powstałe w ten sposób batony kroi się na kawałeczki.
24) Ser halloumi wyrabia się z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego. Pyszny jest ten panierowany w sezamie.
25) Żebrzące koty na Cyprze wałęsają nieomal wszędzie: na ulicach, parkingach, przy restauracyjnych, knajpkach czy ogródkach.