Wróć do listy artykułów

Zjednoczone Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć?

Poradnik wczasowicza | 30-10-2019, Aktualizacja: 21-09-2023
zea, zjednoczone emiraty arabskie, emiraty arabskie, emiraty arabskie wakacje, emiraty arabskie wczasy, emiraty arabskie wycieczki, emiraty arabskie all inclusive, emiraty arabskie last minute, emiraty arabskie z niemiec
Zjednoczone Emiraty Arabskie to idealne miejsce na luksusowe wakacje all inclusive — foto: Unsplash.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z najbogatszych państw świata. ZEA położone są nad Zatoką Perską i Omańską i składają się z siedmiu emiratów. W tym kraju urzeka dwumilionowa metropolia wybudowana na piasku. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 60. była tu... pustynia. Po odkryciu naturalnych bogactw — złota i ropy naftowej, ZEA stały się krainą luksusu. 

 

 

Klimat w ZEA 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na pustyni klimat skrajnie suchy. Wybierając się na wakacje do Emiratów w okresie letnim, turyści powinni mieć świadomość, że będą tam panowały niesamowite upały, z temperaturą przekraczającą nawet 40°C. Europejczycy nie są przyzwyczajeni do takich temperatur, dlatego trzeba bardzo uważać i przede wszystkim chronić swoją skórę przed słońcem oraz pić dużo wody. Zwiedzanie w tym terminie nie będzie najlepszym pomysłem.

 

Pogoda w ZEA 

Lato 

Sezon letni w ZEA zaczyna się już w kwietniu. Do najgorętszych miesięcy w tym okresie należą lipiec i sierpień, kiedy temperatury przekraczają 40°C na wybrzeżu oraz 50°C na pustyni. Duża wilgotność powietrza występuje szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych, natomiast w głębi kraju powietrze pozostaje suche. Wieczory bywają przyjemniejsze, jednak słupek rtęci utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, wskazując ok. 30°C.

 

Woda w morzu w najcieplejszych momentach nagrzewa się nawet do 32°C. Opady deszczu w tym czasie praktycznie nie występują. Może natomiast pojawić się szamal (gwałtowne porywy wiatru, które powodują burze piaskowe). Ochłodzenie nadchodzi dopiero w okolicach października, dlatego miesiące jesienne będą doskonałym terminem na podróż do ZEA

 

Zima 

Najlepszy czas na wakacje w Dubaju to z pewnością zima, która zaczyna się tu w listopadzie, a kończy w marcu. Temperatury powietrza wciąż są wysokie, ale nie tak dokuczliwe jak w lecie. W ciągu dnia słupek rtęci wskazuje max. 30°C. Najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu (ok. 24°C w dzień), a najbardziej deszczowym miesiącem jest luty (opady wynoszą ok. 35 mm).

 

W ZEA okres zimowy charakteryzuje się niewielkimi opadami deszczu, które trwają krótko i są nieregularne. Najwięcej pada w rejonie górskim, a najmniej na obszarach pustynnych. Temperatury w nocy mogą spaść do 14°C na wybrzeżu oraz nawet do 10°C na obszarach pustynnych.

 

Waluta w Emiratach 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązująca waluta to dirham. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów.

W obiegu dostępne są monety o nominałach: 25, 50 filsów i 1 dirham oraz banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów.

 

Aktualny kurs NBP: 1 PLN = 1,1850 AED (kurs na dzień 20 września 2023 r.).

Jeszcze do niedawna zakup waluty ZEA w Polsce był bardzo trudny, ale obecnie wiele kantorów ma w swojej ofercie dirhamy. Jeżeli ich zakup będzie niemożliwy, na wycieczkę do ZEA najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić pieniądze już na miejscu.

1 USD = 3,67 AED

1 EURO = 3,91 AED

Kursy walut obowiązujące w dniu 21 września 2023 r.

 

W ZEA w wielu miejscach można realizować płatności kartą płatniczą, dlatego do tego kraju warto zabrać kartę wielowalutową.

 

Waluta ZEA

Waluta ZEA — foto: Pixabay

 

Godziny pracy mieszkańców ZEA

Ze względu na bardzo wysokie temperatury w sezonie letnim praca na zewnątrz w godzinach popołudniowych w ZEA jest zabroniona. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ żaden człowiek nie jest w stanie wytrzymać kilku godzin w 50-stopniowym upale.

 

Urzędy najczęściej są otwarte od niedzieli do czwartku w godzinach 7:30-14:30. Prywatne firmy urzędują zazwyczaj w godzinach 8:00-13:00 oraz 16:00-20:30. W weekendy większość sklepów jest otwarta nawet do 22:00.

 

Bezpieczeństwo w Emiratach 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uważane są za jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu oraz na całym świecie. W informacjach dla podróżnych publikowanych na oficjalnej stronie MSZ można przeczytać, że „ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie”.

 

Szczególną ostrożność należy zachować na drogach – kierowcy jeżdżą tu bardzo szybko i nieuważnie, dlatego jest wiele wypadków samochodowych. Trzeba również pamiętać, że nerwy za kierownicą lepiej trzymać na wodzy. Pokazywanie nieodpowiednich gestów może zostać ukarane przez odpowiednie władze.

 

Najlepszym środkiem komunikacji w Emiratach jest metro. Tutaj z kolei nie można jeść, pić oraz żuć gumy, ponieważ grozi za to mandat. W kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać także o zachowaniu ostrożności podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą fotografować muzułmańskich kobiet, ponieważ takie zachowanie uznawane jest za niegrzeczne i obraźliwe. Próba zrobienia zdjęcia wymaga wcześniejszej zgody partnera kobiety.

 

Jak należy się ubierać w Emiratach? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, dlatego należy dostosować się do panujących tu zasad. Odpowiedni ubiór świadczy o szacunku dla kultury i religii tego kraju. Oczywiście krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawkiem są dozwolone w miejscach publicznych, ale nie wszędzie taki strój będzie akceptowany. Dla muzułmanów odkrywanie ciała to coś obraźliwego, dlatego możemy spotkać się z nieprzyjemnymi spojrzeniami. W niektórych centrach handlowych zamieszczone są znaki ostrzegawcze, które informują turystów o nakazie prawidłowego ubioru. W przypadku niezastosowania się do takiego nakazu możemy z danego miejsca zostać wyproszeni.

 

W miejscach religijnych należy mieć strój odpowiednio zakrywający ciało. Jeżeli ktoś takiego nie posiada, to przed wejściem np. do meczetu dostanie odpowiednie okrycie.

 

Abu Dhabi, wejście do meczetu

Abu Dhabi, wejście do meczetu — foto: Pixabay

 

Publiczne okazywanie uczuć

W tym przypadku również należy mieć na uwadze kulturę i kraj, w jakim się znajdujemy. Trzymanie się za ręce jest jak najbardziej dozwolone, natomiast przytulanie i całowanie w miejscach publicznych jest zabronione. W najlepszym wypadku takie zachowanie może zostać uznane za nietakt, a w najgorszym nawet za przestępstwo, za które grozi kara więzienia. W 2010 roku miała miejsce bardzo niemiła sytuacja, w której brała udział para brytyjskich turystów. Za całowanie się w centrum Dubaju zostali skazani na miesiąc więzienia.

 

ZEA, Dubaj

ZEA, Dubaj — foto: Pixabay

 

Spożywanie alkoholu 

W kwestii spożywania alkoholu na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wiele zakazów i ograniczeń. Przede wszystkim, aby móc spożywać alkohol trzeba mieć ukończone 21 lat. W miejscach publicznych obowiązuje kategoryczny zaraz picia alkoholu. Wyjątkiem są tereny hotelowe oraz wyznaczone lokale ze specjalną licencją.

 

Na ulicę nie należy wychodzić pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak jest taka potrzeba, to nie powinno się zwracać na siebie uwagi, ponieważ można zostać ukaranym grzywną lub aresztowaniem. Zakaz dotyczy również posiadania alkoholu przy sobie (nawet zamkniętego). Podobnie jest z jazdą po alkoholu. Mieszkańcy ZEA nie wykazują pod tym względem żadnej tolerancji – karą jest więzienie. Wwiezienie alkoholu na teren kraju jest dozwolony (max. 2 litry). Wybierając się na wakacje do emiratu Sharjah musimy pamiętać, że w tym miejscu jest całkowity zaraz sprzedaży i spożywania alkoholu. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.