Wróć do listy artykułów

Zjednoczone Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć?

Poradnik wczasowicza | 30-10-2019, Aktualizacja: 20-09-2022
zea 2022, zjednoczone emiraty arabskie 2022, emiraty arabskie 2022, emiraty arabskie wakacje, emiraty arabskie wczasy, emiraty arabskie wycieczki, emiraty arabskie all inclusive, emiraty arabskie last minute, emiraty arabskie z niemiec
Zjednoczone Emiraty Arabskie to idealne miejsce na luksusowe wakacje all inclusive — foto: Pixabay.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z najbogatszych państw, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. W tym kraju urzeka dwumilionowa metropolia wybudowana na piasku. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 60. była tu pustynia... Po odkryciu naturalnych bogactw — złota i ropy naftowej, ZEA stały się krainą luksusu. 

 

 

Klimat w ZEA 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na pustyni klimat skrajnie suchy. Wybierając się na wakacje do Emiratów w okresie letnim, turyści powinni mieć świadomość, że będą tam panowały niesamowite upały, z temperaturą przekraczającą nawet 40°C. Europejczycy nie są przyzwyczajeni do takich temperatur, dlatego trzeba bardzo uważać i przede wszystkim chronić swoją skórę przed słońcem oraz pić dużo wody. Zwiedzanie w tym terminie nie będzie najlepszym pomysłem.

 

Pogoda w ZEA 

Lato 

Sezon letni w ZEA zaczyna się już w kwietniu. Do najgorętszych miesięcy w tym okresie należą lipiec i sierpień, kiedy temperatury przekraczają 40°C na wybrzeżu oraz 50°C na pustyni. Duża wilgotność powietrza występuje szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych, natomiast w głębi kraju powietrze pozostaje suche. Wieczory bywają przyjemniejsze, jednak słupek rtęci utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, wskazując ok. 30°C.

 

Woda w morzu w najcieplejszych momentach nagrzewa się nawet do 32°C. Opady deszczu w tym czasie praktycznie nie występują. Może natomiast pojawić się szamal (gwałtowne porywy wiatru, które powodują burze piaskowe). Ochłodzenie nadchodzi dopiero w okolicach października, dlatego miesiące jesienne będą doskonałym terminem na podróż do ZEA

 

Zima 

Najlepszy czas na wakacje w Dubaju to z pewnością zima, która zaczyna się tu w listopadzie, a kończy w marcu. Temperatury powietrza wciąż są wysokie, ale nie tak dokuczliwe jak w lecie. W ciągu dnia słupek rtęci wskazuje max. 30°C. Najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu (ok. 24°C w dzień), a najbardziej deszczowym miesiącem jest luty (opady wynoszą ok. 35 mm).

 

W ZEA okres zimowy charakteryzuje się niewielkimi opadami deszczu, które trwają krótko i są nieregularne. Najwięcej pada w rejonie górskim, a najmniej na obszarach pustynnych. Temperatury w nocy mogą spaść do 14°C na wybrzeżu oraz nawet do 10°C na obszarach pustynnych.

 

Waluta w Emiratach 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązująca waluta to dirham. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 25, 50 filsów i 1 dirham oraz banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów. Aktualny kurs NBP: 1 PLN = 1,2863 AED (kurs na dzień 14 września 2022 r.).

 

Waluta ZEA

Waluta ZEA — foto: Pixabay

 

Godziny pracy mieszkańców ZEA

Ze względu na bardzo wysokie temperatury w sezonie letnim praca na zewnątrz w godzinach popołudniowych w ZEA jest zabroniona. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ żaden człowiek nie jest w stanie wytrzymać kilku godzin w 50-stopniowym upale.

 

Urzędy najczęściej są otwarte od niedzieli do czwartku w godzinach 7:30-14:30. Prywatne firmy urzędują zazwyczaj w godzinach 8:00-13:00 oraz 16:00-20:30. W weekendy większość sklepów jest otwarta nawet do 22:00.

 

Bezpieczeństwo w Emiratach 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uważane są za jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu oraz na całym świecie. W informacjach dla podróżnych publikowanych na oficjalnej stronie MSZ można przeczytać, że „ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie”.

 

Szczególną ostrożność należy zachować na drogach – kierowcy jeżdżą tu bardzo szybko i nieuważnie, dlatego jest wiele wypadków samochodowych. Trzeba również pamiętać, że nerwy za kierownicą lepiej trzymać na wodzy. Pokazywanie nieodpowiednich gestów może zostać ukarane przez odpowiednie władze.

 

Najlepszym środkiem komunikacji w Emiratach jest metro. Tutaj z kolei nie można jeść, pić oraz żuć gumy, ponieważ grozi za to mandat. W kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać także o zachowanie ostrożności podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą fotografować muzułmańskich kobiet, ponieważ takie zachowanie uznawane jest za niegrzeczne i obraźliwe. Próba zrobienia zdjęcia wymaga wcześniejszej zgody partnera kobiety.

 

Jak należy się ubierać w Emiratach? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, dlatego należy dostosować się do panujących tu zasad. Odpowiedni ubiór świadczy o szacunku dla kultury i religii tego kraju. Oczywiście krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawkiem są dozwolone w miejscach publicznych, ale nie wszędzie taki strój będzie akceptowany. Dla muzułmanów odkrywanie ciała to coś obraźliwego, dlatego możemy spotkać się z nieprzyjemnymi spojrzeniami. W niektórych centrach handlowych zamieszczone są znaki ostrzegawcze, które informują turystów o nakazie prawidłowego ubioru. W przypadku niezastosowania się do takiego nakazu możemy z danego miejsca zostać wyproszeni.

 

W miejscach religijnych należy mieć strój odpowiednio zakrywający ciało. Jeżeli ktoś takiego nie posiada, to przed wejściem np. do meczetu dostanie odpowiednie okrycie.

 

Abu Dhabi, wejście do meczetu

Abu Dhabi, wejście do meczetu — foto: Pixabay

 

Publiczne okazywanie uczuć

W tym przypadku również należy mieć na uwadze kulturę i kraj, w jakim się znajdujemy. Trzymanie się za ręce jest jak najbardziej dozwolone, natomiast przytulanie i całowanie w miejscach publicznych jest zabronione. W najlepszym wypadku takie zachowanie może zostać uznane za nietakt, a w najgorszym nawet za przestępstwo, za które grozi kara więzienia. W 2010 roku miała miejsce bardzo niemiła sytuacja, w której brała udział para brytyjskich turystów. Za całowanie się w centrum Dubaju zostali skazani na miesiąc więzienia.

 

ZEA, Dubaj

ZEA, Dubaj — foto: Pixabay

 

Spożywanie alkoholu 

W kwestii spożywania alkoholu na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wiele zakazów i ograniczeń. Przede wszystkim, aby móc spożywać alkohol trzeba mieć ukończone 21 lat. W miejscach publicznych obowiązuje kategoryczny zaraz picia alkoholu. Wyjątkiem są tereny hotelowe oraz wyznaczone lokale ze specjalną licencją.

 

Na ulicę nie należy wychodzić pod wpływem alkoholu. Jeżeli jednak jest taka potrzeba, to nie powinno się zwracać na siebie uwagi, ponieważ można zostać ukaranym grzywną lub aresztowaniem. Zakaz dotyczy również posiadania alkoholu przy sobie (nawet zamkniętego). Podobnie jest z jazdą po alkoholu. Mieszkańcy ZEA nie wykazują pod tym względem żadnej tolerancji – karą jest więzienie. Wwiezienie alkoholu na teren kraju jest dozwolony (max. 2 litry). Wybierając się na wakacje do emiratu Sharjah musimy pamiętać, że w tym miejscu jest całkowity zaraz sprzedaży i spożywania alkoholu. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Narty zima 2023

Zimowe wakacje 2023 za granicą w znanych ośrodkach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja i Czechy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.