Wróć do listy artykułów

Największe atrakcje Dubaju

Warto wiedzieć | 31-01-2023, Aktualizacja: 10-08-2023
wakacje w dubaju, wakacje emiraty arabskie, zjednoczone emiraty arabskie dubaj, emiraty arabskie wakacje, dubaj atrakcje, dubaj wakacje, dubaj wycieczka, dubaj z niemiec, dubaj co zobaczyć, dubaj wypoczynek, dubaj all inclusive, dubaj last minute, dubaj tanie wakacje, dubaj zwiedzanie
Najwyższy budynek świata — Burj Khalifa to jedna z największych atrakcji Dubaju — foto: Jan Vašek na Pixabay

Powstające  z niesamowitym rozmachem projekty budowlane Dubaju przełamują wszelkie zasady inżynierii, a niekiedy wydają się wprost niemożliwe do realizacji. Ilość atrakcji oferowanych turystom w tym mieście luksusu może dosłownie zawrócić w głowie. Prezentujemy tu tylko kilka, tych najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów.

 

 

Dubajskie rekordy

Zachwycający na każdym kroku Dubaj — emirat i miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to synonim luksusu, nowoczesności i ogromnych funduszy. Często określany jest też miastem rekordów, bo tu wszystko musi być naj… - największe, najpiękniejsze i najbardziej wyszukane, a poza tym skrojone z ogromnym przepychem. Nawet hotele mają być najdroższe i najbardziej luksusowe. W Dubaju po prostu — im więcej, wyżej, okazalej, bardziej futurystycznie, nieprawdopodobnie i nowocześnie, tym lepiej. Tylko ludzka wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem rozmachu architektonicznego i technicznego Dubaju.

 

Dubaj oferuje tak wiele atrakcji, że trudno je wszystkie wymienić, a co dopiero zobaczyć podczas jednych wakacji. Na ich poznanie wakacje w Dubaju musiałyby być bardzo dłuuugie, a portfel wyjątkowo gruby. 

 

Burj Khalifa (Burdż Chalifa) — wizytówka Dubaju

Największą atrakcją i symbolem Dubaju jest otwarty w 2010 r. Burj Khalifa — najwyższy budynek na świecie wznoszący się na wysokość 828 m. Ten 163-piętrowy wieżowiec ma 57 wind i może pomieścić nawet 35 tys. osób. Jego wzniesienie kosztowało 1,5 mld dolarów. Hotel znajdujący się na dolnych piętrach wieżowca zaprojektował Giorgio Armani. Na dwupoziomowym tarasie zajmującym 124. i 125. piętro oraz na 148 piętrze utworzono punkty widokowe. Ten drugi to najwyższy na świecie taras obserwacyjny znajdujący się na wysokości 555 m.  Z tarasów tych w ciągu dnia i wieczorem można podziwiać niesamowity widok na miasto. Najwyżej położony na świecie meczet zajmuje 158. piętro. To niejedyne, światowe rekordy tego budynku. Burj Khalifa ma najdłuższą windę i najwyżej położoną restauracją. Po zapadnięciu zmroku wieżowiec Burj Khalifa rozświetla się licznymi, kolorowymi iluminacjami.

 

Burj Khalifa w Dubaju

Burj Khalifa w Dubaju — foto: Pixabay

 

Centrum Dubai Mall i jego atrakcje

W centrum Dubaju obok Burj Khalifa znajduje się największe centrum handlowe na świecie, w którym można zrobić zakupy w najbardziej ekskluzywnych butikach światowych marek. Działa tu ponad 1200 sklepów i 200 restauracji, a czas zakupów umilają niesamowite atrakcje. Największe z nich to park rozrywki, lodowisko, sztuczny wodospad oraz gigantyczne akwarium i podwodne zoo — Dubai Aquarium & Underwater Zoo. To jedno z największych podwieszanych akwariów na świecie o imponujących wymiarach 51 m długości, 20 m szerokości i 11 m wysokości oraz pojemności 10 milionów l. Zgromadzono tu ponad 140 gatunków zwierząt, których bogactwo  można podziwiać podczas spaceru 48-metrowym podwodnym tunelem. W ofercie akwarium jest też pływanie łodzią ze szklanym dnem, a dla odważnych — nurkowanie w towarzystwie rekinów.

 

Centrum handlowe Dubai Mall

Centrum handlowe Dubai Mall — foto: Unsplash

 

Akwarium w Dubai Mall

Akwarium w Dubai Mall — foto: Unsplash

 

Tańczące fontanny — The Dubai Fountain

Pomiędzy wieżowcem Burj Khalifa i centrum Dubai Mall znajduje się największa i najwyższa na świecie tańcząca fontanna — The Dubai Fountain. Na powierzchni 30-hektarowego sztucznego jeziora Burj rozmieszczono 270-metrowy pas podświetlanych fontann, które przy zsynchronizowanej muzyce tworzą niesamowity, wodny spektakl. W czasie codziennego pokazu  widocznego nawet z odległości 30 km, wykorzystanych jest ponad 6600 świateł, a strumień wody wyrzucany jest aż na wysokość 154 m. Kolorowe spektakle dubajskiej fontanny zachwycają turystów od 8 maja 2009 r., a jej budowa kosztowała ponad 210 milionów dolarów.

 

The Dubai Fountain

The Dubai Fountain — foto: Unsplash

 

Ski Dubai — narciarski stok na pustyni

Dubaj to miasto, w którym wszystko jest możliwe, dlatego nikogo już nie dziwi, że pośrodku pustyni i w upalną pogodą można tu jeździć… na nartach w Ski Dubai. Ta niesamowita atrakcja znajduje się pod dachem centrum handlowego Mall of the Emirates. Oprócz zjazdu ze sztucznego stoku są tu również inne zimowe atrakcje takie jak: zabawy z pingwinami, lepienie bałwana, zjazd na podwójnym torze bobslejowym lub zwiedzanie śnieżnej jaskini. Nie zabrakło też zjazdu linowego, a na szczyt można wjechać najprawdziwszym wyciągiem.

 

Na nartach w Dubaju

Na nartach w Dubaju - foto: Wikimedia

 

Sztuczne Wyspy Palmowe

Dubaj słynie z Wysp Palmowych — jedynych na świecie tak ogromnych wysp usypanych sztucznie przez człowieka. Cały kompleks tworzą trzy wyspy w kształcie palm: Palma Jebel Ali, Palma Deira oraz Palma Jumeirah (Palma Dżamira) — jedna z największych na świecie sztucznych wysp. Budowa wyspy trwała 7 lat, a koszt tej inwestycji wyniósł 10 mld dolarów. Wyspa Palma Jumeirah, wizytówka Dubaju i całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich określana jest jako ósmy cud świata. Jej budowę jako pierwszej z wysp ukończono w 2006 r., a 72-kilometrowy pas wybrzeża został powiększony do ponad 500 km. Długa i szeroka na 5 km wyspa ma kształt palmy daktylowej z pniem i 16 rozgałęzieniami w formie liści. Zlokalizowano na nich wiele luksusowych hoteli, ekskluzywnych restauracji i wieżowców z komfortowymi apartamentami mieszkalnymi. Ten luksus przyciąga największe gwiazdy światowej finansjery, polityki, sportu i show-biznesu. 

 

Wyspy Palmowe w Dubaju

Wyspy Palmowe w Dubaju — foto: Unsplash

 

Hotele na Palma Jumeirah

Hotele na Palma Jumeirah — foto: Unsplash

 

Hotel Atlantis i Park wodny Aquaventure

Palmę otacza 11-kilometrowa wyspa w kształcie półksiężyca. Na jej wierzchołku wznosi się wybudowany tu jako pierwszy, luksusowy 5-gwiazdkowy hotel Atlantis. Jego otwarcie uświetnił największy na świecie pokaz fajerwerków. 

 

Dubaj, hotel Atlantis

Dubaj, hotel Atlantis — foto: Pixabay
 

Obok hotelu Atlantis, fantastycznych rozrywek dla dzieci i dorosłych dostarcza Aquaventure — największy park wodny Dubaju, a nawet na Bliskim Wschodzie. Park z największym na świecie przybrzeżnym rezerwatem delfinów Dolphin Bay rozlokowany jest na powierzchni 160 tys. m2.

 

Akwarium w parku wodnym Aquaventure

 Akwarium w parku wodnym Aquaventure — foto: Unsplash

 

Hotel żagiel — Burdż Al Arab

Burdż Al Arab to jedyny na świecie 7-gwiazdkowy hotel. Wybudowano go na sztucznej wyspie usypanej w odległości 280 m od wybrzeża Zatoki Perskiej. Ten najbardziej rozpoznawalny, luksusowy hotel Dubaju w kształcie żagla wznosi się na wysokość 321 m — tylko 3 hotele na świecie są od niego wyższe. Hotel ma 200 ekskluzywnych apartamentów o  powierzchni od 170 m2 aż do 780 m2. W niektórych apartamentach są złote lub pozłacane elementy wyposażenia. W hotelu jest muzeum, biblioteka i lądowisko dla śmigłowców, a w kilkupiętrowym akwarium można podziwiać żywą rafę koralową. Jest też podwodna restauracja Al Mahara, która została zlokalizowana pod powierzchnią oceanu. Do hotelu Burdż Al Arab można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i na własne oczy zobaczyć jego niesamowite, bogate wnętrza.

 

Hotel Burdż Al Arab

Hotel Burdż Al Arab — foto: Unsplash

 

AURA Skypool — basen w chmurach

Na 50. piętrze Palm Tower Nakheel utworzono pierwszy i najwyższy na świecie, 360-stopniowy basen typu infinity — Aura Skypool. Basen o powierzchni 750 m2 znajduje się na tarasie położonym na wysokości 200 m, oferując zapierające dech w piersi widoki na Dubaj.

 

Wśród kwiatów Dubai Miracle Garden

Zimą w Dubaju niesamowitą atrakcję mogą podziwiać miłośnicy kwiatów. Pomimo że miasto znajduje się na pustyni, utworzono tam największy naturalny ogród botaniczny na świecie — Miracle Garden. W ogrodzie otwartym w Walentynki 2013 r., na powierzchni 72 tys. m² znajduje się 150 mln kwitnących kwiatów. Pokryto nimi zachwycającą kolekcję słynnych budowli i konstrukcji. Kwiaty tworzą fantastyczne rzeźby i barwne kompozycje. Największą konstrukcją w ogrodzie, jest dwupokładowy Airbus A380 —  samolot linii Emirates wykonany w rozmiarze rzeczywistym 1:1. Ogromny samolot w całości został pokryty ponad 500 tys. świeżych kwiatów. Jako największa rzeźba kwiatowa na świecie trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Miracle Garden w każdym sezonie przygotowuje zwiedzającym wiele nowych atrakcji, barwnych instalacji i kompozycji kwiatowych.


Kwiatowe kompozycje w Miracle Garden

Kwiatowe kompozycje w Miracle Garden — foto: Unsplash

 

Dubaj, Kwiatowy Airbus A380

Dubaj, Kwiatowy Airbus A380 — foto: Unsplash

 

Jak kiedyś będzie? — Muzeum Przyszłości

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Dubaju jest otwarte 22 lutego 2022 r. Muzeum Przyszłości. Muzeum w kształcie asymetrycznego torusa pokrytego stalą i szkłem znajduje się przy miejskiej autostradzie, Sheikh Zayed Road. Dzięki tematycznym pokazom zaprezentowano w nim, jak dzięki nauce i technologii w następnych latach może zmienić się świat. National Geographic uznał je za jedno z 14 najpiękniejszych muzeów na świecie. 

 

Dubaj, Muzeum Przyszłości

Dubaj, Muzeum Przyszłości — foto: Pixabay

 

Dubajskie zautomatyzowane metro

Do wielu atrakcji Dubaju można dotrzeć otwartym 9 września  2009 r. super nowoczesnym i luksusowym metrem z klimatyzowanymi wagonami. I jak na Dubaj przystało, niemal 90-kilometrowe metro też jest rekordowe, ponieważ to najdłuższy, zautomatyzowany systemem kolejowy na świecie, z pociągami poruszającymi się bez maszynisty. Dubajskie metro ma 2 linie — czerwoną i zieloną. Tylko w centrum miasta biegnie pod ziemią, natomiast poza centrum przebiega estakadą na powierzchni. Metro ma 24 stacje w mieście, a także stację na Międzynarodowym Lotnisku (DXB).

 

Metro w Dubaju

Metro w Dubaju — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.