Malediwy to rajski archipelag 1200 malowniczych wysepek na Oceanie Indyjskim, z ciągnącymi się po horyzont plażami o białym aksamitnym piasku, mieniącą się w słońcu przejrzystą, lazurową wodą, błękitnymi lagunami. Wysepki wyrastają z bajecznie kolorowej rafy koralowej, a na dnie drzemie uśpiony wulkan.
Rajski archipelag Malediwów
Archipelag Malediwów liczy ponad 1200 wysp i wysepek leżących na Oceanie Indyjskim na powierzchni o długości 820 km i 130 km szerokości. To niewielkie wyspiarskie państwo usytuowane jest na podmorskim łańcuchu wulkanicznym. Łączna powierzchnia wszystkich wysp archipelagu nie przekracza 300 km², a ich linia brzegowa ma długość 644 km. Malediwy są najniżej położonym i najbardziej płaskim krajem na świecie. Ich najwyższe wzniesienie ma wysokość 2,3 m n.p.m. Wyspy powstały z narastających korali i nie występują na nich wody powierzchniowe — jeziora i rzeki.
Przepiękne plaże na Malediwach — foto: Pixabay
Wyspy archipelagu są rozrzucone na 26 atolach koralowych, czyli grupach wysp połączonych w pierścienie, z czego 19 atoli jest zamieszkałych. Znajdują się na nich kurorty, kompleksy wypoczynkowe z domkami na wodzie i pokoje dla turystów. Tylko na większych wyspach są sklepy i meczety. Każdą wyspę otacza biały i aksamitny piasek oraz laguna z turkusową, krystalicznie czystą i ciepłą wodą. Dominującymi drzewami są tu palmy kokosowe, ale tylko 3% powierzchni wysp zajmują lasy tropikalne.
Przepiękne plaże na Malediwach — foto: Pixabay
Niestety, te rajskie wyspy mogą wkrótce zniknąć w wodach oceanu. Powierzchnia wysp jest płaska jak stół i nie ma w ogóle żadnych wzniesień. Ich przyszłość nierozerwalnie związana jest z poziomem wód Oceanu Indyjskiego, które za sprawą globalnego ocieplenia już niedługo mogą podnieść się na tyle, że wyspy zostaną zalane. Póki jeszcze czas może warto pomyśleć o wakacjach w tym przepięknym zakątku świata?
Powierzchnia wysp jest płaska — foto: Pixabay
Male — stolica archipelagu Malediwów
Na Północnym Atolu Male znajduje się stolica archipelagu o tej samej nazwie i główny port kraju. Male to najmniejsza stolica świata — ma tylko 2 km długości i 1 km szerokości. Miasto, choć niewielkie imponuje sporych rozmiarów wieżowcami, czyniąc ze stolicy Malediwów namiastkę Manhattanu na Oceanie Indyjskim. Stolica skupia ¼ ludności całego kraju. Male to jedyne miasto archipelagu, w którym znajdują się markety, centra handlowe i w pełni wyposażone szpitale. Pomimo znacznego zagęszczenia, to jedyne miasto na Malediwach urzeka wyjątkową czystością. Od strony oceanu miasto zabezpiecza potężny falochron.
Stolica Male — foto: unsplash.com
Na wypoczynek turyści przeważnie wybierają inne wyspy, a na niewielkiej i zatłoczonej wyspie ze stolicą Male są tylko przejazdem. Tu robią podstawowe zakupy, a następnie transportem wodnym lub lokalnymi samolotami, udają się na inne, typowo wypoczynkowe atole.
W Male warto odwiedzić Pałac i Park Sułtana z XIX w. Część Parku Sułtana przeznaczona została na Muzeum Narodowe w Male, w którym zgromadzono liczne eksponaty związane z historią wysp i mieszkającej tu rdzennej ludności. Meczet Wielkiego Piątku z XVII w. to najstarszy i największy meczet na wyspach, wyróżniający się złotą kopułą i ścianami wykonanymi z morskiego korala. W stolicy archipelagu warto też zobaczyć budynek Parlamentu.
Nie można również przeoczyć miejscowego targu rybnego i owocowego, gdzie koniecznie trzeba zaopatrzyć się w regionalne owoce, warzywa i orientalne przyprawy. A jest w czym wybierać!
Co warto zobaczyć na Malediwach
Największymi atrakcjami na wyspach archipelagu Malediwów jest… plażowanie na białym piasku w otoczeniu palm, kąpiele w ciepłych, krystalicznie czystych wodach Oceanu Indyjskiego i nurkowanie w bajecznie kolorowej rafie koralowej. Największymi, ale nie jedynymi — oprócz ciekawych miejsc w stolicy Male jest tu jeszcze kilka atrakcji, które warto zobaczyć.
Rafa koralowa Malediwów — foto: Pixabay
Podczas wakacji na Malediwach, warto wybrać się w rejs do pozostałych wysp archipelagu. Jest tu wiele ciekawych przyrodniczo zakątków i ruin buddyjskich świątyń.
Wartą odwiedzenia atrakcją jest podwodna restauracja Ithaa, znajdująca się na wyspie Kudahuvadhoo. Ta fantastyczna, choć niewielka restauracja o dachu i ścianach ze szkła powstała w 2005 r. Nie budowano jej jednak pod wodą, ale konstrukcję wykonano w Singapurze i przewieziono statkiem na Malediwy. Tu została umieszczona 5 m pod poziomem morza i prowadzą do niej spiralne schody. W czasie wykwintnego posiłku nad głowami gości i wokół nich pływają ryby i różne stworzenia morskie.
W atolu Baa, na wyspie Mudhdhoo jest wyjątkowa plaża, którą koniecznie trzeba odwiedzić po zmroku. Jej wyjątkowość tworzą żyjące tu mikroskopijne organizmy roślinne, które za sprawą ruchu wody świecą niebieskim blaskiem. To zjawisko bioluminescencji, które występuje u wielu żywych organizmów. Tu na Malediwach każda fala zalewająca plażę powoduje rozświetlenie setek tysięcy maleńkich punkcików lingulodinium polyedrum, czyli bruzdnic — glonów, dzięki którym plaża wygląda wprost magicznie.
Rekinie safari na Malediwach
Wody Oceanu Indyjskiego otaczające Malediwy słyną z bogactwa dużych ryb i różnych stworzeń morskich, w tym także z rekinów, których żyje tu 26 rodzajów. Podczas nurkowania można spotkać ogromnego, ale zupełnie nieszkodliwego rekina wielorybiego. Można też „stanąć oko w oko” z jednym z najbardziej niebezpiecznych — rekinem tygrysim, ale takie spotkania zdarzają się bardzo rzadko. Na rekinie safari przyjeżdżają tu turyści z całego świata, ale tylko nielicznym udaje się zobaczyć tego groźnego morskiego olbrzyma.
Rekinie safari na Malediwach — foto: Pixabay
Malediwy z powierza i z wody
Wiele malowniczych zakątków na Malediwach można zobaczyć podczas wycieczkowego lotu nad wyspami archipelagu. Taka wyprawa, choć dość kosztowna, będzie na pewno ucztą dla oczu, bo widoki zielonych wysepek otoczonych niesamowicie błękitnymi wodami dosłownie zapierają dech w piersiach.
Lot nad wyspami archipelagu — unsplash.com
Na Malediwach popularne są również rejsy łodzią lub katamaranem pozwalające na przemieszczanie się pomiędzy wyspami. Kilkugodzinny rejs to także doskonały sposób na poznanie przynajmniej niewielkiej części tego rajskiego archipelagu.