Półwysep Jukatan słynie z pięknych, piaszczystych plaż oblewanych szmaragdowymi wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, luksusowych kurortów oraz zawsze świetnej pogody. Turystów urzeka tu historia i kultura Majów z majestatycznymi ruinami starożytnych miast i piramid oraz niesamowita przyroda. Kąpiele w leczniczych błotach, nurkowanie w bajecznej rafie koralowej i cenotach, czy pływanie z żółwiami, będą niezapomnianym przeżyciem fantastycznych wakacji w Meksyku.
Dla kogo wakacje na Jukatanie?
Półwysep Jukatan podzielony jest pomiędzy 3 państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Na meksykańskiej, największej części Półwyspu znajduje się wszystko, czego na wymarzony urlop może oczekiwać nawet najbardziej wymagający turysta. Na Jukatanie mogą planować wypoczynek osoby lubiące błogie leniuchowanie na rajskich plażach. To również idealne miejsce dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, bo są tu doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania różnych sportów wodnych oraz do pieszych wędrówek.
Nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay
Na Półwyspie Jukatan znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody i pasjonaci historii. Goście mają do dyspozycji hotele z ofertą skrojoną na każdą kieszeń, w tym i te bardzo ekskluzywne z bogatym zapleczem turystycznym i kulturalnym. Odpowiednie hotele znajdą dla siebie zarówno single i pary stroniące od dziecięcego gwaru, jak i rodziny z dziećmi, gdzie wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych.
Region znany jest z urzekającej Riwiery Maya i zlokalizowanych tam popularnych kurortów z luksusowymi kompleksami hotelowymi, gwarantującymi komfortowy wypoczynek, klubami nocnymi dla lubiących imprezować i ekskluzywnymi butikami na luksusowe zakupy.
Plaże Jukatanu
Zjawiskowe plaże na Jukatanie — foto: Pixabay
Ale Jukatan to przede wszystkim ciągnące się kilometrami, bajeczne plaże pokryte białym piaskiem, które już samym widokiem zachęcają do błogiego wypoczynku i relaksu na wakacjach w Meksyku. Można wypoczywać tu na leżaku lub w hamaku zawieszonym między otaczającymi plażę palmami. Plaże oblewają ciepłe, przejrzyste wody w urzekającym szmaragdowym kolorze i mieniące się w słońcu złotymi refleksami.
Plaże na Jukatanie są piękne, czyste i zadbane. Chociaż wszystkie są publiczne, to na te zlokalizowane przy hotelach trudno wejść, bo trzeba przejść przez teren hotelu. Wejście publiczne umożliwia nieograniczone poruszanie się po plażach i przechodzenie z jednej na drugą.
Przyroda na Jukatanie
Półwysep Jukatan obfituje w cuda przyrody i niepowtarzalne formy utworzone przez zjawiska krasowe w wapieniu. Jukatan w znacznej części porasta las tropikalny, któremu idealne warunki zapewnia panujący tu klimat równikowy. Jukatańska fauna i flora zachwyca swoją różnorodnością i niepowtarzalnością. Miłośnicy kontaktów z naturą będą tu wprost oczarowani. Żeby, choć częściowo poznać skarby natury, jakie kryje półwysep, nie wystarczy przyjechać tu tylko raz.
Jakie przyrodnicze atrakcje powinny znaleźć się na ich liście „must see” w czasie wakacji w tym zakątku świata?
Kąpiele i nurkowanie w cenotach
Cenoty na Jukatanie — foto: Pixabay
Najciekawszym i najpiękniejszym cudem przyrody w Meksyku są cenoty. To głębokie, naturalne studnie krasowe, utworzone w skale wapiennej, które występują jedynie na Jukatanie. Jest ich tu kilka tysięcy — trudno określić ile, bo różne źródła podają rozbieżne dane. Jedynie połowa z nich została udostępniona. Szacuje się, że sieć podziemnych korytarzy i kanałów ma ponad 500 km długości. Nazwa cenota w języku Majów oznacza „jaskinię z wodą”.
Wypełnione są słodką, ciepłą i krystalicznie czystą wodą, filtrowaną przez wapienne podłoże. Cenoty mogą być bardzo różne — najstarsze z nich, czyli otwarte i otoczone bujną, tropikalną roślinnością, półotwarte, oświetlone przez otwór w sklepieniu i zamknięte, ukryte w jaskiniach, z niesamowitymi stalaktytami, stalagmitami i formacjami skalnymi. Niektóre cenoty połączone są ze sobą podziemnymi korytarzami. To idealne miejsce do nurkowania, ale tylko dla doświadczonych nurków.
Cenoty w wierzeniach Majów były miejscami świętymi. Wierzyli oni, że studnie prowadzą w zaświaty. Przede wszystkim jednak, przez cały rok były one dla nich źródłem wody pitnej. Większość miast Majowie budowali wokół tych naturalnych świętych studni. Najsłynniejsza i największa cenota na Jukatanie to Ik Kil, położona niedaleko Chichen Itza.
Obecnie wiele z nich zostało przystosowanych do celów rekreacyjnych i turystycznych, czyli do zwiedzania, kąpieli i nurkowania. Które z nich warto odwiedzić w czasie wakacji all inclusive na półwyspie Jukatan?
Kąpiele i nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay
Meksykańskie parki i rezerwaty z cenotami
W ekoparku Kantun Chi na Rivierze Maya są cenoty i podziemna rzeka. W pięciu różnych cenotach można pływać, nurkować, skakać do wody i relaksować się na kajaku. Na pobyt tu warto przeznaczyć cały dzień.
Río Secreto to rezerwat przyrody znajdujący się w okolicy Playa del Carmen. Do tego rezerwatu włączono jaskinie z przepięknymi cenotami, urzekającymi stalaktytami i stalagmitami oraz lasy deszczowe.
Jaskinia z cenotami, stalaktytami i stalagmitami — foto: Pixabay
Rezerwat Biosfery Rio Lagartos
Na wschodnim krańcu Półwyspu nad Zatoką Meksykańską znajduje się naturalny Rezerwat Biosfery UNESCO — Rio Lagartos. W rezerwacie tym są małe zatoczki, plaże, wydmy, lasy namorzynowe, bagna, trzcinowiska i przybrzeżne laguny. Rezerwat zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków i można tu obserwować m.in. różowe flamingi, czaple i kormorany oraz spotkać żółwie i krokodyle. W rezerwacie organizowane są rejsy po rzece, a w ramach relaksu można też zażyć kąpieli w leczniczych błotach.
Krokodyl w rezerwacie — foto: Pixabay
Saliny Las Coloradas
Saliny Las Coloradas są miejscem pozyskiwania soli z morskiej wody. Znajdują się w wiosce o tej samej nazwie. Region ten znany był z produkcji soli już w czasach starożytnych Majów. Saliny mają niesamowity różowy kolor, dzięki mikroorganizmom żyjącym w zbiornikach wodnych. To skorupiaki Artemia, które ze względu na bardzo duże zasolenie są jedynymi mieszkańcami salin. Po wodach zbiorników brodzi wiele flamingów, bo skorupiaki są ich pożywieniem.
Zatoka Akumal i pływanie z żółwiami
Nurkowanie z żółwiami — foto: Pixabay
Zatoka Akumal to spokojna część wybrzeża Jukatanu, gdzie w naturalnym środowisku można spotkać ogromne żółwie. Gromadzą się tu dzięki wyjątkowej trawie porastającej dno zatoki, która jest dla nich przysmakiem. Można tu pływać z rurką i podglądać te olbrzymy (nurkowanie i dotykanie żółwi jest zabronione). W Akumal rafa koralowa znajduje się zaledwie parę metrów od plaży. Ta meksykańska, to druga co do wielkości rafa na świecie.
Kolorowa Laguna Bacalar
Laguna Bacalar — foto: Pixabay
Do najbardziej malowniczych miejsc na Jukatanie należy Laguna Bacalar, położona nieopodal miejscowości Bacalar. Jej wody przybierają różne odcienie błękitu — turkusowe przeplatają się z błękitnymi, szmaragdowymi i lazurowymi. Laguna ma 42 km długości i w najszerszych miejscach do 2 km szerokości.
Prekolumbijskie skarby Jukatanu
Półwysep Jukatan słynie z licznych miast i ruin — prekolumbijskich perełek architektury i kultury Majów.
Chichen Itza na Jukatanie — foto: Pixabay
W antycznych miastach Chichen Itza i Tulum podziwiać można pozostałości po cywilizacji Majów. To największe skupiska monumentalnych budowli z tamtego okresu, które w niezłym stanie przetrwały do dziś. W 1988 r. stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 2007 r. jest uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Prekolumbijskie ruiny w Tulum są też bardzo popularne wśród turystów. To jedyne miasto Majów, które zostało zbudowane nad brzegiem morza na 12- metrowym klifie.
Prekolumbijskie ruiny w Tulum — foto: Pixabay
Cobá — miasto Majów, obecnie stanowisko archeologiczne na Jukatanie udostępnia do zwiedzania tylko część ruin, ponieważ ich większy obszar porasta dżungla.
Piramida w Meksyku — Coba — foto: Pixabay
Na podobieństwo Chichen Itza, Majowie zbudowali Mayapan. Podczas przesilenia wiosennego i jesiennego na piramidzie Kukulkana można obserwować cień Pierzastego Węża.
Jedno z najlepiej zachowanych miast Majów to Uxmal, budowany przez kilka stuleci. Można tu wejść po stromych stopniach na jedną z piramid.
Kiedy jechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku?
Plaża na Jukatanie — foto: Pixabay
Wakacje all inclusive na Półwyspie Jukatan to gwarancja wspaniałych przeżyć i fantastycznych doznań. Kto odwiedzi Jukatan choćby raz, zapewne zechce tu wrócić, bo tak wielu atrakcji nie sposób zobaczyć w ciągu jednego urlopu w Meksyku.
Planując wycieczkę na Jukatan i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc, warto wybrać się tam w porze zimowej suchej, czyli od listopada do kwietnia. W tym czasie jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność i upał, które utrudniają zwiedzanie. Osoby, którym upały nie straszne, mogą odwiedzać Jukatan przez cały rok.
Dla zapewnienia odpowiednio wysokiego standardu wczasów, przy jednocześnie niższych kosztach, warto zaplanować wyjazd do Meksyku z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec.
Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne wymagania wjazdowe dotyczące Meksyku, które publikowane są na stronie MSZ i odpowiednio przygotować się do podróży.