Sumatra jest szóstą pod względem wielkości wyspą na świecie i drugą (po Borneo) w archipelagu indonezyjskim, a zamieszkuje ją ok. 48 mln ludzi. W zgodzie z naturą żyją tu różne grupy etniczne i plemiona, dlatego Sumatra jest bardzo zróżnicowana pod względem tradycji i wierzeń. Swoją unikatową i wielowiekową kulturę pielęgnują Batakowie, Minangowie oraz Mentawajowie. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i rybołówstwa. Uprawiają palmy oleiste, kauczuk, palmy kokosowe, kawę i przyprawy korzenne.
Stolica Sumatry to Medan. Jest to ponad dwumilionowe, największe na wyspie i zarazem czwarte pod względem wielkości miasto w Indonezji.
Centralna część wyspy jest górzysta i pokryta 26 czynnymi wulkanami, z których najwyższy Kerinci wznosi się na wysokość 3805 m n.p.m. Na niektóre z nich można wejść bez specjalistycznego sprzętu i wcześniejszych przygotowań, ale wskazana jest odpowiednia kondycja fizyczna. W kraterze o powierzchni ok. 3000 km² utworzyło się największe wulkaniczne jezioro na świecie – Toba, które zajmuje 1940 km² (ma ponad 100 km długości i 34 km szerokości) a jego głębokość dochodzi do 500 m. Na jeziorze znajduje się wyspa Samosir, która jest odradzającym się nowym stożkiem wulkanicznym. Niegdyś podobno zamieszkiwali ją kanibale. Jezioro jest chętnie odwiedzane przez turystów z powodu pięknych widoków i możliwości kąpieli w gorących źródłach, ogrzewanych przez wulkan. W okolicy jeziora znajduje się najwyższy w Indonezji wodospad ‒ 120-metrowy Sipiso Piso.
Równikowy i bardzo wilgotny klimat Sumatry oraz jej wulkaniczne działania sprawiają, że gleba jest tu niezwykle żyzna, a tropikalna roślinność bardzo bujna. Na Sumatrze rośnie raflezja arnoldi — największy kwiat na świecie o zapachu… padliny, wyczuwalnym nawet z odległości 500 m. Jego kielich na 1 m średnicy, a płatki ważą nawet 7 kg.
Sumatra to kraina dzikich zwierząt, dom wielu unikatowych, często zagrożonych wyginięciem gatunków. Obecnie tylko na Sumatrze i sąsiedniej wyspie Borneo można spotkać żyjące na wolności orangutany. Żyją tu także sumatrzańskie nosorożce, tygrysy i słonie. W północnej części wyspy znajduje się Park Narodowy Gunung Leuser — jeden z największych w Indonezji rezerwatów przyrody. Park porośnięty jest lasem deszczowym i jest idealnym miejscem do trekkingu. Można tu spotkać żyjące w naturalnym środowisku orangutany i pojeździć na małym sumatrzańskim słoniu. W 2004 r. trzy parki narodowe na wyspie — Mount Leuser, Kerinci Seblat i Bukit Barisan Selatan — wspólnie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sumatrę otacza wiele wysp i wysepek, często będących istnym rajem na ziemi. Są na nich piękne plaże zachęcające do błogiego wakacyjnego relaksu, bajeczna rafa koralowa i świetne miejsca do nurkowania. To również idealne miejsca do uprawiania surfingu.