Wyspa Lanzarote wchodzi w skład czterech głównych wysp archipelagu kanaryjskiego na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się na zachód od Afryki i jest najdalej wysuniętą wyspą na północnym-wschodzie. Jej sąsiadująca wyspa to Fuerteventura, na którą można wybrać się na wycieczkę statkiem.
Na terenie Lanzarote znajduje się ponad 300 stożków, z których wypłynęło łącznie ponad 48 mln3 lawy! W wyniku wielu erupcji wulkanicznych wyspa została pokryta materiałem wulkanicznym i pyłem. W przeciwieństwie do pozostałych wysp Lanzarote jest najmniej zielona i charakteryzuje się opustoszałym krajobrazem oraz ciemnymi plażami. Wyspa została uchroniona przed masową turystyką przez znanego architekta César Manrique. To dzięki niemu został wprowadzony zaraz budowania wysokich budynków, a lokalne domy pokryte są białą farbą i mają zielone lub niebieskie okiennice.
Wybór plaży na wyspie to nie lada problem, bo jest ich tu bardzo dużo, a jedna piękniejsza od drugiej. Są takie, które najlepiej nadają się dla rodzin z dziećmi lub malownicze, zapierające dech w piersiach.
Niezwykłą plażą na Lanzarote jest Playa del Charco de los Clicos, zlokalizowana na terenie Parku Narodowego Timanfaya, w sąsiedztwie zielonego jeziorka. Czarny, wulkaniczny piasek w otoczeniu czerwonych skał sprawia, że wypoczynek jest niesamowicie egzotyczny.
Na południu wyspy, na terenie Parku Narodowego Los Ajaches, jest bardzo popularna Playa Papagayo. Plaża z białym piaskiem jest w kształcie muszli. Ma tylko 120 m, ale w połączeniu z przejrzystym, szmaragdowym oceanem, jest niezwykle malownicza. Do tego spokojne, osłonięte od wiatru wody sprawiają, że chętnie wybierana jest na wypoczynek z rodziną. Leżąca nieopodal Playa Mujeres jest równie piękna, szczególnie gdy podziwia się ją z pobliskiego klifu.
W okolicach Puerto del Carmen, popularna na wakacje dla rodzin z dziećmi, jest Playa de los Pocillos o intensywnie żółtym piasku i łagodnym zejściu do oceanu. W kurorcie Playa Blanca znana i bezpieczna jest Playa Flamingo, pokryta delikatnym piaskiem, również mająca łagodne zejście do wody.
Oprócz błogiego plażowania, wyspa ma także doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu, bo są tu duże fale i najsilniejsze wiatry na Wyspach Kanaryjskich. Ulubioną plażą do uprawiania tych sportów jest Playa Famara z żółtym, drobnym piaskiem, znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu. Plażę tę lubią też paralotniarze, bo mogą tu skakać ze skał.
Na wyspie jest wiele atrakcyjnych miejsc dla amatorów nurkowania i snorkelingu. Trudno bowiem nie zachwycić się niesamowitym, podwodnym krajobrazem, ukształtowanym przez erupcje wulkaniczne. Dla nich idealnym miejscem będzie Playa Chica w Puerto del Carmen – maleńka, 100-metrowa plaża osłonięta przez skały.
Lanzarote nazywana jest „wyspą wulkanów”, bo na 846 km² tej niewielkiej wyspy jest ponad 300 stożków wulkanicznych. Stożki ukształtowały się po ogromnej erupcji, która rozpoczęła się w 1730 r. i trwała przez 6 lat. Po tym wyspa pokryła się popiołem i nieodwracalnie zmienił się jej krajobraz. Największe zmiany widoczne są w Parku Narodowym Timanfaya, zwanym również Górami Ognia, ponieważ cały obszar jest nadal aktywny i gorący. Można przekonać się o tym podczas pokazów geotermalnych, prowadzonych przez pracowników parku.
W 1993 r. UNESCO przyznało całej wyspie tytuł Rezerwatu Biosfery.
Dwie najpopularniejsze jaskinie na wyspie Jameos del Agua i Cueva de los Verdes połączone są jednym z najdłuższych wulkanicznych tuneli na świecie. Tunel ma 7 km długości, a utworzyła go zastygająca lawa podczas wybuchu wulkanu La Corona ok. 3000-5000 r. p.n.e. Część jaskini znajduje się pod wodą i wciąż nie została do końca zbadana. Wewnątrz jaskini Jameos del Agua znajduje się słone jezioro, w którym żyją 1-centymetrowe ślepe kraby albinosy, występujące tylko na dnie oceanu. Niewielkie zwierzątka są symbolem jaskini.
Charco de los Clicos na wybrzeżu zachodnim to utworzone w kraterze wulkanicznym jezioro o niesamowitej, jaskrawozielonej barwie, które swój kolor zawdzięcza obecności alg na dnie laguny. Jezioro jest najbardziej charakterystyczną laguną na wyspie.
Atrakcją wybrzeża zachodniego Los Hervideros, nazywane Wrzącym Wybrzeżem, które zostały stworzone przez naturę i są pozostałością po wybuchu wulkanu Montana Rajada. Gorąca lawa po zetknięciu z wodą utworzyła przedziwne konstrukcje skalne – tunele, poszarpane klify i szczeliny, w których przelewają się morskie fale.
Los Ajaches na południu to najstarszy masyw wulkaniczny wyspy Lanzarote, którego wiek szacowany jest na ok. 11 mln lat. Obszar ten został uznany za pomnik natury i jest objęty ochroną.
Architektura wyspy utrzymana jest w prostym, tradycyjnym stylu, z białymi domkami ozdobionymi niebieskimi i zielonymi elementami. To koncepcja architektoniczna Césara Manrique, kanaryjskiego architekta, którego celem było zachowanie dawnego charakteru wyspy i ochrona jej przed nadmiernym zurbanizowaniem. W latach 60. i 70. XX w. stworzył on wiele ciekawych projektów, łączących naturę ze sztuką. W domu Césara Manrique, w miejscowości Haría na północy Lanzarote, sam artysta nadzorował utworzenie Fundación César Manrique, gdzie znalazły się jego dzieła i prywatna kolekcja sztuki współczesnej.
W niewielkim miasteczku Guatiza, w północno-wschodniej części wyspy jest Jardín de Cactus. W ogrodzie kaktusów, zaprojektowanym przez Césara Manrique, rośnie ponad 1400 gatunków tych roślin, od maleńkich kilku-centymetrowych okazów do ogromnych, mierzących kilkadziesiąt metrów gigantów. Ich kształty, kolory i formy mogą przyprawić o zawrót głowy. Ogród urządzony został na tarasach zbudowanych ze skał wulkanicznych o ciemnej barwie, pochodzących z Lanzarote. Na terenie ogrodu znajduje się restauracja serwująca dania i trunki z kaktusów.
Niezwykłą atrakcją Lanzarote jest podwodne Museo Atlántico w Playa Blanca otwarte w 2017 r. Jego tworzenie zajęło aż trzy lata, a zaprojektował je Jason deCaires Taylor. 14 m pod wodą umieszczone zostały rzeźby, od momentu otwarcia cały czas w naturalny sposób obrastające glonami i rafą koralową. Ten proces trwa nieprzerwanie, dlatego wizyty tu nie należy odkładać.
Niegdyś wyspa była bardzo narażona na ataki piratów. Dziś można ich spotkać jedynie w Museo de la Pirateria, czyli Muzeum Piratów w miejscowości Teguise, położonej w centralnej części wyspy. Wywarli oni ogromny wpływ na Lanzarote, dlatego warto poznać ich historię i zwyczaje. Muzeum zostało utworzone w Zamku św. Barbary.