Fuerteventura słynie z rozległych plaż z białym, żółtym i czarnym piaskiem, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive oraz białych wiatraków i pól aloesu, będących charakterystycznym elementem jej krajobrazu. Wyspa oferuje też bogactwo przyrody, jaskinie i zjawiskowe wydmy oraz miejsca widokowe z niesamowitymi krajobrazami.
Jaka jest wyspa Fuerteventura?
Fuerteventura jest najstarszą wyspą archipelagu Kanarów, która pojawiła się na Oceanie Atlantyckim aż 21 milionów lat temu. Jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie jest pochodzenia wulkanicznego. Fuerteventura ma powierzchnię 1659,74 km² - 97 km długości i 31 km szerokości.
To druga co do wielkości Wyspa Kanaryjska. Jej linia brzegowa, będąca najdłuższą ze wszystkich wysp archipelagu, ma aż 340 km długości. Wybrzeże Fuerteventury zachwyca kilometrami zjawiskowych, naturalnych i szerokich plaż, pokrytych jasnym piaskiem, prawdopodobnie nawiewanym znad pobliskiej afrykańskiej Sahary, od której dzieli wyspę zaledwie 115 km. To z powodu tych przepięknych plaż Fuerteventurę nazywa się „plażą Wysp Kanaryjskich”.
Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajdują się liczne kurorty turystyczne i niewielkie wioski rybackie, które nadal zachowują swój kanaryjski charakter. Zachodnie wybrzeże o długości ponad 100 km jest dzikie i właściwie bezludne.
Wybrzeże Fuerteventury — foto: Pixabay
Stolicą Fuerteventury jest leżące na wschodnim wybrzeżu, nadmorskie miasteczko Puerto del Rosario. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy, który obsługuje loty z/do wielu europejskich miast.
Na wyspie istnieje również dość dobra sieć drogowa, która ułatwia przemieszczanie się po wyspie i możliwość dotarcia do wielu jej atrakcji.
Krajobrazy Fuerteventury
Na Fuerteventurze dominuje krajobraz pustynny z masywem wulkanicznym i najwyższym szczytem Pico de la Zarza (807 m n.p.m.) położonym w południowo-zachodniej części wyspy. O tym pustynnym krajobrazie wyspy mówi się, że jest ona odłączonym kawałkiem pustyni, wyrzuconym na Ocean Atlantycki.
Kolor gliniastej gleby, jaka pokrywa wnętrze wyspy, nadaje jej niepowtarzalnego wyglądu i z tego powodu Fuerteventura nazywana jest też wyspą czerwoną.
Czerwone skały na Fuerteventurze - foto: unsplash.com
Krajobraz pustynny z masywem wulkanicznym - foto: Pixabay
Krajobrazy Fuerteventury znalazły się w kadrach wielu produkcji filmowych. Na wyspie krecono sceny do filmów "Exodus: Gods and Kings" Ridleya Scotta oraz "Star Wars: The Rise of Skywalker".
Dzieje Fuerteventury
Pierwsi mieszkańcy Fuerteventury to Guaczanowie, którzy przybyli na wyspę najprawdopodobniej z Afryki Północnej i zamieszkali w jaskiniach. Później jako jedna z Wysp Szczęśliwych, Fuerteventura cieszyła się zainteresowaniem starożytnych Rzymian.
W XV wieku została podbita przez Hiszpanów. Na zachodnim brzegu wyspy, niedaleko wioski Ajuy na plaży Playa Ajuy w 1402 roku wylądował Norman Jean de Béthencourt, aby podbić wyspę dla korony hiszpańskiej. Jego nazwiskiem nazwano pierwszą stolicę wyspy – Betancurię.
W 1492 r. podczas swojej podróży na zachód na wyspie zatrzymał się Krzysztof Kolumb.
Skąd wzięła się nazwa wyspy?
Nazwa wyspy wyjaśniana jest dwojako:
1) nadana przez hiszpańską ekspedycję Jeana de Béthencourt, która podbiła Fuerteventurę, a żeglarz określił ją z języka francuskiego jako „mocna pogoda” (fr. forte aventure).
2) określenie z języka hiszpańskiego silnych wiatrów wiejących na wyspie (hiszp. fuerte – mocny, viento – wiatr).
Z czego znana jest Fuerteventura?
W 2009 r. cała wyspa została uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO. Dzięki temu Fuerteventura jest chroniona i promowana jako obszar zrównoważonego rozwoju.
Ze względu na klimat panujący na Fuerteventurze uprawiany jest tu aloes, który stał się nawet symbolem wyspy. W wielu miejscach na wyspie można kupić najprzeróżniejsze lokalne produkty wykonane na bazie tej rośliny.
Plantacja aloesu - foto: Pixabay
Fuerteventura słynie też z koziego mleka i wytwarzanych z niego produktów. Szczególnie znanym jest tradycyjnie wytwarzany tu hiszpański ser Majorero. Na wyspie jest kilka serowarni z punktami sprzedaży, które można odwiedzić w czasie wakacji.
Fuerteventura ma bogatą kulturę ludową, która jest widoczna w lokalnych festiwalach, muzyce i tańcach. Wyspa jest także znana z tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, a szczególnie ceramiki i koronek.
Sportowe oblicze Fuertenventury
Wiejące na wyspie wiatry stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dlatego Fuerteventura jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Corocznie odbywają się tu różne zawody i mistrzostwa w sportach wodnych, w tym liczne zawody międzynarodowe w windsurfingu i kitesurfingu. Szczególnie doniosłą sportową imprezą na wyspie jest Puchar Świata w windsurfingu, który organizowany jest na plaży Sotavento.
Surferzy na Fuerteventurze — foto: Pixabay
Fuerteventura słynie również z rekreacyjnych i wyczynowych pól golfowych.
Pole golfowe na Fuerteventurze — foto: Pixabay
Urokliwe miasteczka Fuerteventury
Oprócz atrakcji przyrodniczych i turystycznych wyspa ma jeszcze wiele ciekawych i pełnych uroku miejscowości z bogatą historią i prawdziwie kanaryjskim klimatem. Tu skupimy się na dwóch, ale w czasie wakacji na Fuerteventurze warto poznać wszystkie w okolicy, bo w każdej jest to coś…
Puerto del Rosario — stolica wyspy
Puerto del Rosario — foto: Pixabay
Puerto del Rosario to zjawiskowe miasteczko z białą zabudową i portem morskim, obecnie stolica Fuerteventury, położona na północnym wybrzeżu wyspy, którą zamieszkuje ponad 30 000 osób. Miasto ma bardzo ładną i zadbaną plażę miejską. Z portu można popłynąć do stolic trzech pozostałych największych wysp archipelagu kanaryjskiego — Teneryfy, Lanzarote i Gran Canarii.
Jedną z atrakcji stolicy jest urządzona w morskim klimacie kawiarnia Cafeteria el Naufragio. W kawiarni znajdują się elementy słynnego statku American Star, który zatonął u wybrzeży Fuerteventury. W różnych miejscach miasta znajduje się ponad 100 rzeźb, które powstały na Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby. Nadmorska promenada z alejkami, ławeczkami i kafejkami – Avenida Maritima to ulubiony trakt spacerowy i miejsce spotkań turystów oraz mieszkańców miasta. W miasteczku znajduje się Casa Museo de Unamuno, które było dawniej domem filozofa i pisarza Miguela de Unamuno.
W słynnym Ekomuzeum La Alcogida, w 7 odrestaurowanych domach można poznać wiele zawodów, które były dawniej wykonywane na wyspie i obejrzeć wiele tradycyjnych przedmiotów, prezentujących przeszłość Fuerteventury.
Betancuria — dawna stolica skąpana w kwiatach
Betancuria — foto: Pixabay
Betancuria to pełna kwiatów dawna stolica wyspy, która znajduje się na terenie Parque Rural de Betancuria, w najstarszym geologicznie regionie wyspy. Uznana została za najpiękniejsze miasteczko na Fuerteventurze. Jej stara część z malowniczymi, kamiennymi uliczkami pod koniec lat 70. XX w. została wpisana na Hiszpańską Listę Dziedzictwa Kulturalnego. Zachowało się tutaj wiele zabytków, a jednym z nich jest kościół Św. Marii (Iglesia de Santa Maria) z barokowym ołtarzem oraz malowidłem Sądu Ostatecznego. To pierwsza świątynia wzniesiona na wyspie przez Hiszpanów. Niedaleko świątyni znajduje się dworek Casa Santa Maria, gdzie można obejrzeć pozostałości ruin klasztoru franciszkanów z XV wieku.