Wakacje to idealny moment na to, aby zwiedzić ciekawe miejsca, przeżyć niesamowitą przygodę i poznać nowy, ciekawy świat... ten pod wodą! Jest on niezwykły, pełen kolorów i różnorodnych stworzeń — tych znanych i tych do odkrycia. Na dnie mórz pełno też zatopionych wraków kryjących niezwykłe tajemnice. Na świecie są takie miejsca, gdzie można nurkować przez cały rok!
Dlaczego wakacje z nurkowaniem?
Nurkowanie i snorkeling stają się coraz bardziej popularne wśród turystów podróżujących za granicę, szczególnie do ciepłych, egzotycznych krajów. To przebywanie pod wodą przy wstrzymanym oddechu lub z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu do oddychania – amatorskiego lub profesjonalnego. Alternatywą jest użycie sprzętu umożliwiającego oddychanie sprężonym powietrzem (lub inną mieszanką gazów), co pozwala na dłuższe przebywanie pod wodą.
Nurkować można rekreacyjnie lub sportowo, a także w celach naukowych, technicznych, ratunkowych i innych. Jest to bardzo ciekawa, ale i ekstremalna forma spędzania wolnego czasu.
Rodzaje nurkowania:
🤿 snorkeling — nurkowanie z rurką tuż pod powierzchnią wody i oglądanie podwodnego świata blisko brzegu — bardzo popularne np. w Egipcie;
🤿 bezdechowe (freediving) — nurkowanie na wstrzymanym w płucach powietrzu (zatrzymany oddech);
🤿 płetwonurkowanie — rekreacyjne do głębokości 40 m, dostępne nawet dla dzieci już od 10 roku życia (na znacznie mniejszych głębokościach i pod opieką instruktora) bez wyznaczonej górnej granicy wieku, określonej stanem zdrowia osoby nurkującej;
🤿 techniczne — dekompresyjne, trudne logistycznie, przekraczające limity rekreacyjne (zarówno głębokości jak i czasu pobytu pod wodą), związane ze zmianami mieszanin oddechowych pod powierzchnią wody, wykonywane z użyciem bardziej skomplikowanych konfiguracji i większej ilości sprzętu, złożonym planowaniu, przeznaczone dla osób o bardzo dobrym stanie zdrowia;
🤿 wrakowe — wiążące się z penetracją wnętrza zatopionych wraków oraz innych obiektów będących dziełem człowieka (np. zatopionych platform wiertniczych);
🤿 nurkowanie jaskiniowe (podwodna penetracja zalanych korytarzy, sztolni, jaskiń) — nurkowanie bez możliwości wynurzenia się pionowo na powierzchnię, niekoniecznie głęboko, ale niekiedy daleko od wyjścia. Wymaga wielu umiejętności wykraczających poza nurkowanie rekreacyjne;
🤿 komercyjne (zawodowe, prace podwodne) — często saturowane, bardzo trudne nurkowania z użyciem skomplikowanego sprzętu nurkowego, daleko odbiegającego od stosowanego w przypadkach wymienionych powyżej, często z powietrzem lub innym gazem dostarczanym z powierzchni wody ze stacji obsługującej, nadzorujące i zabezpieczającej pracę nurka. Wymagania stawiane kandydatom są bardzo wysokie i dotyczą predyspozycji psychofizycznych i innych umiejętności wykorzystywanych do skomplikowanych prac w nieprzyjaznych, podwodnych warunkach. Do wykonywania takich prac są dopuszczane osoby posiadające ukończone specjalistyczne kursy i legitymujące się odpowiednimi dokumentami;
🤿 saturowane — w którym poziom gazu obojętnego wchłoniętego przez organizm nurka, a pochodzącego z mieszaniny oddechowej, osiąga największą możliwą dla danego ciśnienia zewnętrznego wartość. Wykorzystuje się do tych celów komory dekompresyjne, w których nurkowie przebywają 4-5 tygodni. Nurkowie oddychają mieszanką tlenu i helu (HeO2).
Od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem swojej przygody z podwodnym światem, trzeba udać się do lekarza i wykonać serię podstawowych badań, potwierdzających, czy nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do uprawiania nurkowania. Przyszli nurkowie powinni przede wszystkim przebadać się pod kątem neurologicznym, badaniami EKG i RTG klatki piersiowej sprawdzić stan swojego serca, zbadać ciśnienie krwi oraz zrobić podstawowe badanie morfologi i moczu. Osoby mające częste problemy z chorobami górnych dróg oddechowych, powinny przebadać się również u laryngologa. Chociaż mówi się, że jest to bezpieczny sport, bardzo ważne jest, aby podejść do niego odpowiedzialnie. Nieodpowiednie przygotowanie i przeciwwskazania zdrowotne mogą spowodować różne sytuacje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu przyszłych adeptów nurkowania.
Bezwzględnie zabrania się nurkowania:
⇒ osobom, które leczą się psychiatrycznie i biorą silne leki antydepresyjne,
⇒ kobietom w ciąży,
⇒ osobom po torakotomii,
⇒ cukrzykom,
⇒ osobom, które miewaj drgawki lub utraty przytomności,
⇒ osobom cierpiącym na padaczkę,
⇒ astmatykom.
Nurkowania nie poleca się też osobom z otyłością, poważną wadą wzroku, cierpiącym na chorobę wieńcową lub z nadciśnieniem tętniczym.
Jak przygotować się do wyjazdu na wakacyjne nurkowanie?
Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że wyjazd na urlop z nurkowaniem nie jest tylko standardowym wyjazdem wakacyjnym, ale aktywnym, sportowym wypoczynkiem, wymagającym odpowiednich przygotowań i zadbania o wystarczającą formę fizyczną. Ważne jest też przygotowanie właściwego sprzętu i odzieży, szczególnie przy nurkowaniu z akwalungiem. W dużych, znanych kurortach skupiających amatorów nurkowania są wypożyczalnie takiego sprzętu, ale sukcesywnie warto zadbać o własne wyposażenie.
Przed zejściem pod wodę...
W snorkelingu nie są wymagane żadne specjalistyczne umiejętności, poza umiejętnością pływania.
Nurkowanie z akwalungiem wymaga natomiast znajomości i umiejętności obsługi sprzętu, w który pod wodą wyposażony jest nurek. Przed właściwym zejściem pod wodę przyszli nurkowie muszą przejść różne szkolenia, które ich do tego odpowiednio przygotują. Zwykle rozpoczynają od nauki prawidłowego oddychania ze sprzętem i jego obsługi. Po opanowaniu tych umiejętności przechodzą do stopniowego zanurzania i schodzenia na coraz większą głębokość. Jak twierdzą ci, którzy już nurkują, przeciętny człowiek nie ma trudności w opanowaniu materiału z podstawowego kursu nurkowego.
Wakacyjne kurorty nastawione na nurkowanie mają w swojej ofercie liczne szkółki wprowadzające do tego sportu dla osób na każdym poziomie zaawansowania i doświadczonych instruktorów.
Największą trudnością jest przezwyciężenie swoich lęków. Pod wodą bardzo ważne jest opanowanie i niepoddawanie się panice i pozbycie się strachu przed nieznanym. Te zachowania można doskonale wypracować odpowiednim treningiem przygotowującym. Warto jednak o to zadbać dużo wcześniej, jeszcze przed wyjazdem stosując odpowiednie ćwiczenia w domu i na basenie.
Gdzie pojechać na wakacje z nurkowaniem?
Przed podjęciem decyzji o zwiedzaniu podwodnego świata, warto wcześniej sprawdzić, gdzie znaleźć najlepsze miejsca do nurkowania i wybrać odpowiednie do swoich zainteresowań, ale przede wszystkim do posiadanych umiejętności i wypracowanej sprawności fizycznej.
Na wakacje z nurkowaniem można wybrać się o każdej porze roku. Są takie miejsca, w których ciągle jest lato, i w których można połączyć wypoczynek all inclusive na plaży z penetrowaniem podmorskiego, niesamowicie fascynującego świata.
Przepiękne rafy koralowe można podziwiać na wakacjach w Egipcie — w Morzu Czerwonym, w Morzu Karaibskim u wybrzeży Meksyku, a szczególnie w okolicach wyspy Cozumel, w Dominikanie, na Kubie i na Jamajce, w morzach oblewających Malediwy, Tajlandię i wyspy Indonezji. Jest w czym wybierać, a każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok!
Wakacje z nurkowaniem to będzie wyjazd pełen wrażeń, który każdy zapamięta na długo!