Wróć do listy artykułów

COVID-19 - tranzyt przez Niemcy w czasie pandemii

Ważne informacje | 15-12-2020, Aktualizacja: 29-06-2022
tranzyt niemcy, tranzyt przez niemcy, niemcy koronawirus, niemcy koronawirus wjazd, wjazd do niemiec koronawirus, przejazd przez niemcy tranzyt, przejazd przez niemcy koronawirus, sars-cov-2 niemcy, niemcy covid-19, niemcy obszar wysokiego ryzyka, wakacje za granicą, wakacje z wylotem z niemiec
Turyści podróżujący na wakacje za granicą z Niemiec — zasady wjazdu i tranzytu przez Niemcy — foto: Pixabay.

Wjeżdżając do Niemiec drogą lądową z kraju wysokiego ryzyka, w tym także i z Polski lub z obszaru  występowania mutacji wirusa SARS-CoV-2, osoby niezaszczepione muszą okazać się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Poznaj aktualne zasady obowiązujące turystów podróżujących przez Niemcy w tranzycie.

 

stan na 21 stycznia 2022 r.

 

Obostrzenia covidowe w Niemczech

Władze Niemiec wprowadziły obostrzenia covidowe zgodne z zasadą 2G, która obowiązuje obecnie u naszych zachodnich sąsiadów również przy wjeździe do tego kraju i w czasie podróży tranzytowej. 

 

Od 1 sierpnia 2021 r. Niemcy wyróżniają dwa obszary ryzyka:

⇒ Hochrisikogebiet — obszar wysokiego ryzyka,

⇒ Virusvariantengebiet — obszar występowania mutacji.

 

Obecnie ze względu na znaczne nasilenie zakażeń wirusem SARS-CoV-2, większość państw Unii Europejskiej, a od 5 grudnia 2021 r. także i Polska, są uznawane przez Niemców za kraje z obszaru wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet). 

 

Wykaz państw uznanych w Niemczech za obszary o szczególnie wysokim ryzyku infekcji wirusem SARS-CoV-2 znajduje się na stronie Instytutu Roberta Kocha i jest systematycznie aktualizowany. 

 

Z uwagi na to, że nasze Biuro podróży Amigos B.B. organizuje wyjazdy wakacyjne za granicą i z wylotem z Niemiec, omawiamy wymagania, jakie muszą spełnić polscy turyści podróżujący tranzytem przez Niemcy. Pozostałe osoby, przejeżdżające przez Niemcy poza celami turystycznymi, szczegółowe informacje na temat tranzytu znajdą na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Co oznacza podróżowanie tranzytem

Władze niemieckie za podróż tranzytową uznają:

⇒ przejazd drogą lądową — samochodem, autobusem lub pociągiem, 

⇒ przesiadkę na lotnisku, 

⇒ przypłynięcie statkiem lub wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową.

 

Tranzyt powinien odbywać się bezpośrednio, nie później niż w ciągu 24 godz. a w czasie podróży tranzytowej nie można robić zbędnych postojów oraz korzystać z noclegów. Dopuszczalne jest tylko zatrzymanie się na stacji benzynowej przy autostradzie.

 

Tranzyt przez Niemcy z krajów wysokiego ryzyka

W obecnej sytuacji epidemicznej, w każdej formie tranzytu przez Niemcy — lądowej, wodnej czy przez niemieckie lotnisko — turysta musi posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). Wynik musi być wystawiony w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Wyniki testów przeprowadzonych w Polsce muszą być przetłumaczone. Czas ważności testu liczony jest od momentu pobrania próbki do badań. W razie kontroli wynik testu należy okazać przewoźnikowi lub służbom granicznym.

 

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy:

⇒ dzieci do 6 r. życia,

⇒ osób w pełni zaszczepionych, będących co najmniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki akceptowanej w UE,

⇒ ozdrowieńców, którzy są po chorobie od 28 dni do 6 miesięcy.

 

Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?

Za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:

⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej),

⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).

Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.

 

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.

 

Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać  Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).

Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie

 

Tranzyt przez Niemcy z obszarów występowania mutacji

W czasie podróży przez Niemcy z obszaru występowania mutacji wszystkie osoby powyżej 6 roku życia muszą posiadać negatywny wynik testu PCR — także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy — wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). 

 

Turyści wracający samolotem z wakacji na obszarze występowania mutacji nie mogą opuszczać niemieckiego lotniska i udać się w dalszą podróż do Polski drogą lądową. W tej sytuacji należy skontaktować się z przewoźnikiem.

 

Tranzyt przez Niemcy z krajów bez ryzyka

Turyści wjeżdżający do Niemiec z kraju, który nie jest obszarem ryzyka, nie mają obowiązku wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 pod warunkiem, że:

⇒ wjeżdżają do Niemiec drogą lądową, a ich podróż tranzytowa przez Niemcy nie przekroczy 24 h, 

⇒ wjeżdżają do Niemiec samochodem, aby na lotnisku w Niemczech wsiąść do samolotu lecącego do innego kraju. 

 

Przed podróżą tranzytową przez Niemcy sprawdź aktualne szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących obostrzeń w serwisie Polska w Niemczech — COVID-19: Niemcy.  Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.