Wjeżdżając do Niemiec drogą lądową z kraju wysokiego ryzyka, w tym także i z Polski lub z obszaru występowania mutacji wirusa SARS-CoV-2, osoby niezaszczepione muszą okazać się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.
Poznaj aktualne zasady obowiązujące turystów podróżujących przez Niemcy w tranzycie.
stan na 21 stycznia 2022 r.
Obostrzenia covidowe w Niemczech
Władze Niemiec wprowadziły obostrzenia covidowe zgodne z zasadą 2G, która obowiązuje obecnie u naszych zachodnich sąsiadów również przy wjeździe do tego kraju i w czasie podróży tranzytowej.
Od 1 sierpnia 2021 r. Niemcy wyróżniają dwa obszary ryzyka:
⇒ Hochrisikogebiet — obszar wysokiego ryzyka,
⇒ Virusvariantengebiet — obszar występowania mutacji.
Obecnie ze względu na znaczne nasilenie zakażeń wirusem SARS-CoV-2, większość państw Unii Europejskiej, a od 5 grudnia 2021 r. także i Polska, są uznawane przez Niemców za kraje z obszaru wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet).
Wykaz państw uznanych w Niemczech za obszary o szczególnie wysokim ryzyku infekcji wirusem SARS-CoV-2 znajduje się na stronie Instytutu Roberta Kocha i jest systematycznie aktualizowany.
Z uwagi na to, że nasze Biuro podróży Amigos B.B. organizuje wyjazdy wakacyjne za granicą i z wylotem z Niemiec, omawiamy wymagania, jakie muszą spełnić polscy turyści podróżujący tranzytem przez Niemcy. Pozostałe osoby, przejeżdżające przez Niemcy poza celami turystycznymi, szczegółowe informacje na temat tranzytu znajdą na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Co oznacza podróżowanie tranzytem
Władze niemieckie za podróż tranzytową uznają:
⇒ przejazd drogą lądową — samochodem, autobusem lub pociągiem,
⇒ przesiadkę na lotnisku,
⇒ przypłynięcie statkiem lub wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową.
Tranzyt powinien odbywać się bezpośrednio, nie później niż w ciągu 24 godz. a w czasie podróży tranzytowej nie można robić zbędnych postojów oraz korzystać z noclegów. Dopuszczalne jest tylko zatrzymanie się na stacji benzynowej przy autostradzie.
Tranzyt przez Niemcy z krajów wysokiego ryzyka
W obecnej sytuacji epidemicznej, w każdej formie tranzytu przez Niemcy — lądowej, wodnej czy przez niemieckie lotnisko — turysta musi posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). Wynik musi być wystawiony w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Wyniki testów przeprowadzonych w Polsce muszą być przetłumaczone. Czas ważności testu liczony jest od momentu pobrania próbki do badań. W razie kontroli wynik testu należy okazać przewoźnikowi lub służbom granicznym.
Obowiązek wykonania testu nie dotyczy:
⇒ dzieci do 6 r. życia,
⇒ osób w pełni zaszczepionych, będących co najmniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki akceptowanej w UE,
⇒ ozdrowieńców, którzy są po chorobie od 28 dni do 6 miesięcy.
Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?
Za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:
⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej),
⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).
Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.
Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.
Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).
Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie
Tranzyt przez Niemcy z obszarów występowania mutacji
W czasie podróży przez Niemcy z obszaru występowania mutacji wszystkie osoby powyżej 6 roku życia muszą posiadać negatywny wynik testu PCR — także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy — wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek).
Turyści wracający samolotem z wakacji na obszarze występowania mutacji nie mogą opuszczać niemieckiego lotniska i udać się w dalszą podróż do Polski drogą lądową. W tej sytuacji należy skontaktować się z przewoźnikiem.
Tranzyt przez Niemcy z krajów bez ryzyka
Turyści wjeżdżający do Niemiec z kraju, który nie jest obszarem ryzyka, nie mają obowiązku wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 pod warunkiem, że:
⇒ wjeżdżają do Niemiec drogą lądową, a ich podróż tranzytowa przez Niemcy nie przekroczy 24 h,
⇒ wjeżdżają do Niemiec samochodem, aby na lotnisku w Niemczech wsiąść do samolotu lecącego do innego kraju.
Przed podróżą tranzytową przez Niemcy sprawdź aktualne szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących obostrzeń w serwisie Polska w Niemczech — COVID-19: Niemcy.