Wróć do listy artykułów

COVID-19 - tranzyt przez Niemcy w czasie pandemii

Ważne informacje | 15-12-2020, Aktualizacja: 29-06-2022
tranzyt niemcy, tranzyt przez niemcy, niemcy koronawirus, niemcy koronawirus wjazd, wjazd do niemiec koronawirus, przejazd przez niemcy tranzyt, przejazd przez niemcy koronawirus, sars-cov-2 niemcy, niemcy covid-19, niemcy obszar wysokiego ryzyka, wakacje za granicą, wakacje z wylotem z niemiec
Turyści podróżujący na wakacje za granicą z Niemiec — zasady wjazdu i tranzytu przez Niemcy — foto: Pixabay.

Wjeżdżając do Niemiec drogą lądową z kraju wysokiego ryzyka, w tym także i z Polski lub z obszaru  występowania mutacji wirusa SARS-CoV-2, osoby niezaszczepione muszą okazać się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Poznaj aktualne zasady obowiązujące turystów podróżujących przez Niemcy w tranzycie.

 

stan na 21 stycznia 2022 r.

 

Obostrzenia covidowe w Niemczech

Władze Niemiec wprowadziły obostrzenia covidowe zgodne z zasadą 2G, która obowiązuje obecnie u naszych zachodnich sąsiadów również przy wjeździe do tego kraju i w czasie podróży tranzytowej. 

 

Od 1 sierpnia 2021 r. Niemcy wyróżniają dwa obszary ryzyka:

⇒ Hochrisikogebiet — obszar wysokiego ryzyka,

⇒ Virusvariantengebiet — obszar występowania mutacji.

 

Obecnie ze względu na znaczne nasilenie zakażeń wirusem SARS-CoV-2, większość państw Unii Europejskiej, a od 5 grudnia 2021 r. także i Polska, są uznawane przez Niemców za kraje z obszaru wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet). 

 

Wykaz państw uznanych w Niemczech za obszary o szczególnie wysokim ryzyku infekcji wirusem SARS-CoV-2 znajduje się na stronie Instytutu Roberta Kocha i jest systematycznie aktualizowany. 

 

Z uwagi na to, że nasze Biuro podróży Amigos B.B. organizuje wyjazdy wakacyjne za granicą i z wylotem z Niemiec, omawiamy wymagania, jakie muszą spełnić polscy turyści podróżujący tranzytem przez Niemcy. Pozostałe osoby, przejeżdżające przez Niemcy poza celami turystycznymi, szczegółowe informacje na temat tranzytu znajdą na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Co oznacza podróżowanie tranzytem

Władze niemieckie za podróż tranzytową uznają:

⇒ przejazd drogą lądową — samochodem, autobusem lub pociągiem, 

⇒ przesiadkę na lotnisku, 

⇒ przypłynięcie statkiem lub wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową.

 

Tranzyt powinien odbywać się bezpośrednio, nie później niż w ciągu 24 godz. a w czasie podróży tranzytowej nie można robić zbędnych postojów oraz korzystać z noclegów. Dopuszczalne jest tylko zatrzymanie się na stacji benzynowej przy autostradzie.

 

Tranzyt przez Niemcy z krajów wysokiego ryzyka

W obecnej sytuacji epidemicznej, w każdej formie tranzytu przez Niemcy — lądowej, wodnej czy przez niemieckie lotnisko — turysta musi posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). Wynik musi być wystawiony w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Wyniki testów przeprowadzonych w Polsce muszą być przetłumaczone. Czas ważności testu liczony jest od momentu pobrania próbki do badań. W razie kontroli wynik testu należy okazać przewoźnikowi lub służbom granicznym.

 

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy:

⇒ dzieci do 6 r. życia,

⇒ osób w pełni zaszczepionych, będących co najmniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki akceptowanej w UE,

⇒ ozdrowieńców, którzy są po chorobie od 28 dni do 6 miesięcy.

 

Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?

Za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:

⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej),

⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).

Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.

 

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.

 

Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać  Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).

Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie

 

Tranzyt przez Niemcy z obszarów występowania mutacji

W czasie podróży przez Niemcy z obszaru występowania mutacji wszystkie osoby powyżej 6 roku życia muszą posiadać negatywny wynik testu PCR — także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy — wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub przed planowanym początkiem podróży środkiem transportu zapewnionym przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). 

 

Turyści wracający samolotem z wakacji na obszarze występowania mutacji nie mogą opuszczać niemieckiego lotniska i udać się w dalszą podróż do Polski drogą lądową. W tej sytuacji należy skontaktować się z przewoźnikiem.

 

Tranzyt przez Niemcy z krajów bez ryzyka

Turyści wjeżdżający do Niemiec z kraju, który nie jest obszarem ryzyka, nie mają obowiązku wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 pod warunkiem, że:

⇒ wjeżdżają do Niemiec drogą lądową, a ich podróż tranzytowa przez Niemcy nie przekroczy 24 h, 

⇒ wjeżdżają do Niemiec samochodem, aby na lotnisku w Niemczech wsiąść do samolotu lecącego do innego kraju. 

 

Przed podróżą tranzytową przez Niemcy sprawdź aktualne szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących obostrzeń w serwisie Polska w Niemczech — COVID-19: Niemcy.  Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.