Wróć do listy artykułów

COVID-19 - zasady 1G, 2G i 3G obowiązujące w Niemczech

Ważne informacje | 04-12-2021, Aktualizacja: 29-09-2022
pandemia, covid-19, covid zasady obowiązujace w niemczech, niemcy zasady 1g 2g 3g, szczepienia koronawirus, ozdrowieńcy covid-19, testy na covid-19, test pcr, test antygenowy, niemcy koronawirus, unijny certyfikat covid-19, niemcy tranzyt, zasada 3g w hotelu
Zasady covidowe 1G, 2G i 3G od sierpnia 2021 obowiązują w Niemczech — foto: Pixabay

Wjazd do naszych zachodnich sąsiadów, tranzyt przez ten kraj w podróży na upragnione wakacje 2022 z Niemiec i wypoczynek w hotelach należących do niemieckiego organizatora wymagają stosowania obowiązującej w Niemczech zasady 3G lub jej wariantów 2G oraz 1G, Wyjaśniamy, co kryje się pod tajemniczymi zasadami covidowymi z symbolami 1G, 2G i 3G?Koronawirus w kolejnych falach epidemii, ogarniających wszystkie kraje świata i co rusz pojawiające się jego nowe mutacje, wymuszają od rządów wprowadzanie obostrzeń sanitarnych, szczególnie w czasie podróżowania. Wymagania przy wjeździe do danego kraju, w tym także i do Niemiec znacznie utrudniają nam życie, ale ich znajomość i stosowanie są konieczne, aby podróżowanie i wypoczynek na wakacjach były bezpieczne.

 

Covidowa zasada 3G obowiązująca w Niemczech

Oznaczenie 3G to pierwsze litery słów: 

⇒ geimpft — zaszczepiony,

⇒ genesen — ozdrowiony, 

⇒ getestet — przetestowany.

 

Zasada 3G dotycząca walki z pandemią koronawirusa obowiązuje w całych Niemczech od 23 sierpnia 2021 r. Do tego dnia wszystkie kraje związkowe miały czas na wdrożenie wskazanych obostrzeń. 

 

Zgodnie z nową zasadą 3G, dostęp do niektórych obiektów w przestrzeni publicznej oraz wybranych wydarzeń kulturalnych i sportowych mają wyłącznie osoby, które:

zostały zaszczepione i okażą świadectwo szczepienia wykonanego co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE,

są ozdrowieńcami 28 dni — 6 miesięcy po chorobie i posiadają zaświadczenie od lekarza o przebytej infekcji,

posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2 — mogą to być szybkie testy antygenowe, które ważne są tylko przez 24 godziny, albo testy PCR, ważne 48 godzin. 

 

Obowiązek wykonania testów nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia i uczniów, którzy są regularnie badani w szkołach. 

 

Wcześniej testy były darmowe, ale od 11 października 2021 r. wykonywane są na koszt osoby zainteresowanej — jeden test to wydatek około 12 euro. 

 

Informacja z 21 stycznia 2022

 

Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?

U naszych zachodnich sąsiadów za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:

⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej)

⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).

Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.

 

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.

 

Jak w Niemczech potwierdzić pełne zaszczepienie?

Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).

Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie

 

Gdzie w Niemczech obowiązuje zasada 3G?

Przepisy rządu federalnego i wszystkich 16 krajów związkowych wprowadzające zasadę 3G obowiązują w kinach, teatrach, restauracjach i kawiarniach, szpitalach i klinikach, domach opieki, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, w klubach fitness, na siłowniach, basenach i stadionach piłkarskich oraz podczas imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Zasada 3G obowiązuje także w hotelach, i to nie tylko tych zlokalizowanych na terenie Niemiec — test wykonywany jest w dniu przyjazdu, a następnie przeprowadzane są dwa testy tygodniowo.

 

Chociaż przepisy 3G obowiązują od 23 sierpnia 2021 r. na poziomie federalnym, to każdy z 16 landów w praktyce interpretuje je nieco odmiennie i ustala swoje własne wytyczne w danym zakresie. W określonych przepisami warunkach (wskaźnik infekcji) kraj związkowy może też rozszerzyć lub zawiesić obostrzenia regulowane zasadą 3G. Własne ustalenia mają też niemieckie hotele rozsiane w przeróżnych wakacyjnych destynacjach. W hotelach tych zasady mogą być łagodniejsze (3G) lub bardziej zaostrzone (2G) ze względu na miejscową sytuację pandemiczną i sytuację kraju, z którego przyjeżdżają turyści.

 

Co oznaczają warianty zasady — 1G i 2G?

W niektórych miejscach wprowadzane są zasady bardziej rygorystyczne. Wtedy realizowany jest wariant zasady 2G lub 1G.

 

W wariancie 2G do danego obiektu lub na wydarzenie mogą wejść jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, natomiast negatywny wynik testu na COVID-19 nie upoważnia je do tego. W miejscach, gdzie wprowadzono zasadę 2G, nie ma obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu.

 

Zasada 1G jest najbardziej restrykcyjna i umożliwia dostęp do danego obiektu lub wydarzenia tylko osobom zaszczepionym. Nie jest wprowadzana zbyt często i dotyczy przede wszystkim wydarzeń sportowych.

 

Covidowe zasady 1G, 2G i 3G na skróty

 
 

zaszczepieni

ozdrowieńcy

negatywny wynik testu

3G

X

X

X

2G

X

X

 

1G

X

   

 

Wakacje z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec

Niemcy to kraj wylotu na popularne i polecane przez nas kierunki wakacyjnego wypoczynku w Europie i w krajach egzotycznych. Przy wjeździe do Niemiec i tranzycie przez ten kraj wszystkich podróżnych obowiązuje zasada 3G. Turyści z Polski nie stanowią tu wyjątku, szczególnie teraz, gdy od 5 grudnia 2021 r. Polska oceniana jest jako kraj wysokiego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

 

Znaczne ułatwienia w podróżowaniu przez Niemcy mają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

W niektórych hotelach, szczególnie tych należących do niemieckiego właściciela, pomimo że nie znajdują się one na terenie Niemiec, także obowiązują zasady 2G lub 3G. Przed wyjazdem warto to sprawdzić u organizatora wypoczynku lub na stronie danego hotelu i odpowiednio zabezpieczyć się, aby po przyjeździe na miejsce uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

Najwygodniejszym i honorowanym przez Niemców potwierdzeniem przejścia pełnego cyklu szczepienia lub przejścia choroby i bycie ozdrowieńcem jest Unijny Certyfikat COVID-19, dlatego wybierając się na wakacje 2022 za granicą — warto go mieć!

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Ferie zimowe 2024 w Egipcie

Ferie zimowe 2024 all inclusive w popularnych regionach Egiptu nad Morzem Czerwonym — Hurghada i Marsa Alam

Wakacje 2024 w Tajlandii

Egzotyczne wakacje 2024 w Tajlandii — w regionie Krabi, na wyspach Phuket, Koh Samui i Koh Chang oraz w Bangkoku

Słoneczne wakacje w grudniu 2023

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2023? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Egzotyczne kierunki od jesieni do wiosny

Na chłodne dni — egzotyczne wakacje w najdalszych i najpiękniejszych zakątkach świata

Zimowe wakacje 2024 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2024 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.