Wjazd do naszych zachodnich sąsiadów, tranzyt przez ten kraj w podróży na upragnione wakacje 2022 z Niemiec i wypoczynek w hotelach należących do niemieckiego organizatora wymagają stosowania obowiązującej w Niemczech zasady 3G lub jej wariantów 2G oraz 1G, Wyjaśniamy, co kryje się pod tajemniczymi zasadami covidowymi z symbolami 1G, 2G i 3G?
Koronawirus w kolejnych falach epidemii, ogarniających wszystkie kraje świata i co rusz pojawiające się jego nowe mutacje, wymuszają od rządów wprowadzanie obostrzeń sanitarnych, szczególnie w czasie podróżowania. Wymagania przy wjeździe do danego kraju, w tym także i do Niemiec znacznie utrudniają nam życie, ale ich znajomość i stosowanie są konieczne, aby podróżowanie i wypoczynek na wakacjach były bezpieczne.
Covidowa zasada 3G obowiązująca w Niemczech
Oznaczenie 3G to pierwsze litery słów:
⇒ geimpft — zaszczepiony,
⇒ genesen — ozdrowiony,
⇒ getestet — przetestowany.
Zasada 3G dotycząca walki z pandemią koronawirusa obowiązuje w całych Niemczech od 23 sierpnia 2021 r. Do tego dnia wszystkie kraje związkowe miały czas na wdrożenie wskazanych obostrzeń.
Zgodnie z nową zasadą 3G, dostęp do niektórych obiektów w przestrzeni publicznej oraz wybranych wydarzeń kulturalnych i sportowych mają wyłącznie osoby, które:
⇒ zostały zaszczepione i okażą świadectwo szczepienia wykonanego co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE,
⇒ są ozdrowieńcami 28 dni — 6 miesięcy po chorobie i posiadają zaświadczenie od lekarza o przebytej infekcji,
⇒ posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2 — mogą to być szybkie testy antygenowe, które ważne są tylko przez 24 godziny, albo testy PCR, ważne 48 godzin.
Obowiązek wykonania testów nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia i uczniów, którzy są regularnie badani w szkołach.
Wcześniej testy były darmowe, ale od 11 października 2021 r. wykonywane są na koszt osoby zainteresowanej — jeden test to wydatek około 12 euro.
Informacja z 21 stycznia 2022
Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?
U naszych zachodnich sąsiadów za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:
⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej)
⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).
Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.
Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.
Jak w Niemczech potwierdzić pełne zaszczepienie?
Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).
Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie
Gdzie w Niemczech obowiązuje zasada 3G?
Przepisy rządu federalnego i wszystkich 16 krajów związkowych wprowadzające zasadę 3G obowiązują w kinach, teatrach, restauracjach i kawiarniach, szpitalach i klinikach, domach opieki, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, w klubach fitness, na siłowniach, basenach i stadionach piłkarskich oraz podczas imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Zasada 3G obowiązuje także w hotelach, i to nie tylko tych zlokalizowanych na terenie Niemiec — test wykonywany jest w dniu przyjazdu, a następnie przeprowadzane są dwa testy tygodniowo.
Chociaż przepisy 3G obowiązują od 23 sierpnia 2021 r. na poziomie federalnym, to każdy z 16 landów w praktyce interpretuje je nieco odmiennie i ustala swoje własne wytyczne w danym zakresie. W określonych przepisami warunkach (wskaźnik infekcji) kraj związkowy może też rozszerzyć lub zawiesić obostrzenia regulowane zasadą 3G. Własne ustalenia mają też niemieckie hotele rozsiane w przeróżnych wakacyjnych destynacjach. W hotelach tych zasady mogą być łagodniejsze (3G) lub bardziej zaostrzone (2G) ze względu na miejscową sytuację pandemiczną i sytuację kraju, z którego przyjeżdżają turyści.
Co oznaczają warianty zasady — 1G i 2G?
W niektórych miejscach wprowadzane są zasady bardziej rygorystyczne. Wtedy realizowany jest wariant zasady 2G lub 1G.
W wariancie 2G do danego obiektu lub na wydarzenie mogą wejść jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, natomiast negatywny wynik testu na COVID-19 nie upoważnia je do tego. W miejscach, gdzie wprowadzono zasadę 2G, nie ma obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu.
Zasada 1G jest najbardziej restrykcyjna i umożliwia dostęp do danego obiektu lub wydarzenia tylko osobom zaszczepionym. Nie jest wprowadzana zbyt często i dotyczy przede wszystkim wydarzeń sportowych.
Covidowe zasady 1G, 2G i 3G na skróty
|
zaszczepieni
|
ozdrowieńcy
|
negatywny wynik testu
|
3G
|
X
|
X
|
X
|
2G
|
X
|
X
|
|
1G
|
X
|
|
|
Wakacje z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec
Niemcy to kraj wylotu na popularne i polecane przez nas kierunki wakacyjnego wypoczynku w Europie i w krajach egzotycznych. Przy wjeździe do Niemiec i tranzycie przez ten kraj wszystkich podróżnych obowiązuje zasada 3G. Turyści z Polski nie stanowią tu wyjątku, szczególnie teraz, gdy od 5 grudnia 2021 r. Polska oceniana jest jako kraj wysokiego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Znaczne ułatwienia w podróżowaniu przez Niemcy mają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.
W niektórych hotelach, szczególnie tych należących do niemieckiego właściciela, pomimo że nie znajdują się one na terenie Niemiec, także obowiązują zasady 2G lub 3G. Przed wyjazdem warto to sprawdzić u organizatora wypoczynku lub na stronie danego hotelu i odpowiednio zabezpieczyć się, aby po przyjeździe na miejsce uniknąć niemiłych niespodzianek.
Najwygodniejszym i honorowanym przez Niemców potwierdzeniem przejścia pełnego cyklu szczepienia lub przejścia choroby i bycie ozdrowieńcem jest Unijny Certyfikat COVID-19, dlatego wybierając się na wakacje 2022 za granicą — warto go mieć!