Wróć do listy artykułów

COVID-19 - zasady 1G, 2G i 3G obowiązujące w Niemczech

Ważne informacje | 04-12-2021, Aktualizacja: 29-09-2022
pandemia, covid-19, covid zasady obowiązujace w niemczech, niemcy zasady 1g 2g 3g, szczepienia koronawirus, ozdrowieńcy covid-19, testy na covid-19, test pcr, test antygenowy, niemcy koronawirus, unijny certyfikat covid-19, niemcy tranzyt, zasada 3g w hotelu
Zasady covidowe 1G, 2G i 3G od sierpnia 2021 obowiązują w Niemczech — foto: Pixabay

Wjazd do naszych zachodnich sąsiadów, tranzyt przez ten kraj w podróży na upragnione wakacje 2022 z Niemiec i wypoczynek w hotelach należących do niemieckiego organizatora wymagają stosowania obowiązującej w Niemczech zasady 3G lub jej wariantów 2G oraz 1G, Wyjaśniamy, co kryje się pod tajemniczymi zasadami covidowymi z symbolami 1G, 2G i 3G?Koronawirus w kolejnych falach epidemii, ogarniających wszystkie kraje świata i co rusz pojawiające się jego nowe mutacje, wymuszają od rządów wprowadzanie obostrzeń sanitarnych, szczególnie w czasie podróżowania. Wymagania przy wjeździe do danego kraju, w tym także i do Niemiec znacznie utrudniają nam życie, ale ich znajomość i stosowanie są konieczne, aby podróżowanie i wypoczynek na wakacjach były bezpieczne.

 

Covidowa zasada 3G obowiązująca w Niemczech

Oznaczenie 3G to pierwsze litery słów: 

⇒ geimpft — zaszczepiony,

⇒ genesen — ozdrowiony, 

⇒ getestet — przetestowany.

 

Zasada 3G dotycząca walki z pandemią koronawirusa obowiązuje w całych Niemczech od 23 sierpnia 2021 r. Do tego dnia wszystkie kraje związkowe miały czas na wdrożenie wskazanych obostrzeń. 

 

Zgodnie z nową zasadą 3G, dostęp do niektórych obiektów w przestrzeni publicznej oraz wybranych wydarzeń kulturalnych i sportowych mają wyłącznie osoby, które:

zostały zaszczepione i okażą świadectwo szczepienia wykonanego co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE,

są ozdrowieńcami 28 dni — 6 miesięcy po chorobie i posiadają zaświadczenie od lekarza o przebytej infekcji,

posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2 — mogą to być szybkie testy antygenowe, które ważne są tylko przez 24 godziny, albo testy PCR, ważne 48 godzin. 

 

Obowiązek wykonania testów nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia i uczniów, którzy są regularnie badani w szkołach. 

 

Wcześniej testy były darmowe, ale od 11 października 2021 r. wykonywane są na koszt osoby zainteresowanej — jeden test to wydatek około 12 euro. 

 

Informacja z 21 stycznia 2022

 

Kogo Niemcy uważają za osobę zaszczepioną?

U naszych zachodnich sąsiadów za zaszczepioną uważa się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjęła:

⇒ dwie dawki szczepionki (dotyczy szczepionki dwudawkowej)

⇒ jedną dawkę szczepionki (dotyczy szczepionki jednodawkowej preparatem dopuszczonym do użycia w Unii Europejskiej).

Nie jest uznawana za zaszczepioną osoba, która jednorazowo przyjęła szczepionkę Johnson & Johnson.

 

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, uważane są za osoby niezaszczepione.

 

Jak w Niemczech potwierdzić pełne zaszczepienie?

Do potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepienia należy okazać Unijny Certyfikat COVID-19, czyli Europejski Paszport Covidowy w formie papierowej lub elektronicznej z weryfikowalnym kodem QR (nie jest uznawana fotografia papierowej wersji certyfikatu).

Nie są uznawane inne zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie

 

Gdzie w Niemczech obowiązuje zasada 3G?

Przepisy rządu federalnego i wszystkich 16 krajów związkowych wprowadzające zasadę 3G obowiązują w kinach, teatrach, restauracjach i kawiarniach, szpitalach i klinikach, domach opieki, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, w klubach fitness, na siłowniach, basenach i stadionach piłkarskich oraz podczas imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Zasada 3G obowiązuje także w hotelach, i to nie tylko tych zlokalizowanych na terenie Niemiec — test wykonywany jest w dniu przyjazdu, a następnie przeprowadzane są dwa testy tygodniowo.

 

Chociaż przepisy 3G obowiązują od 23 sierpnia 2021 r. na poziomie federalnym, to każdy z 16 landów w praktyce interpretuje je nieco odmiennie i ustala swoje własne wytyczne w danym zakresie. W określonych przepisami warunkach (wskaźnik infekcji) kraj związkowy może też rozszerzyć lub zawiesić obostrzenia regulowane zasadą 3G. Własne ustalenia mają też niemieckie hotele rozsiane w przeróżnych wakacyjnych destynacjach. W hotelach tych zasady mogą być łagodniejsze (3G) lub bardziej zaostrzone (2G) ze względu na miejscową sytuację pandemiczną i sytuację kraju, z którego przyjeżdżają turyści.

 

Co oznaczają warianty zasady — 1G i 2G?

W niektórych miejscach wprowadzane są zasady bardziej rygorystyczne. Wtedy realizowany jest wariant zasady 2G lub 1G.

 

W wariancie 2G do danego obiektu lub na wydarzenie mogą wejść jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, natomiast negatywny wynik testu na COVID-19 nie upoważnia je do tego. W miejscach, gdzie wprowadzono zasadę 2G, nie ma obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu.

 

Zasada 1G jest najbardziej restrykcyjna i umożliwia dostęp do danego obiektu lub wydarzenia tylko osobom zaszczepionym. Nie jest wprowadzana zbyt często i dotyczy przede wszystkim wydarzeń sportowych.

 

Covidowe zasady 1G, 2G i 3G na skróty

 
 

zaszczepieni

ozdrowieńcy

negatywny wynik testu

3G

X

X

X

2G

X

X

 

1G

X

   

 

Wakacje z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec

Niemcy to kraj wylotu na popularne i polecane przez nas kierunki wakacyjnego wypoczynku w Europie i w krajach egzotycznych. Przy wjeździe do Niemiec i tranzycie przez ten kraj wszystkich podróżnych obowiązuje zasada 3G. Turyści z Polski nie stanowią tu wyjątku, szczególnie teraz, gdy od 5 grudnia 2021 r. Polska oceniana jest jako kraj wysokiego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

 

Znaczne ułatwienia w podróżowaniu przez Niemcy mają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

W niektórych hotelach, szczególnie tych należących do niemieckiego właściciela, pomimo że nie znajdują się one na terenie Niemiec, także obowiązują zasady 2G lub 3G. Przed wyjazdem warto to sprawdzić u organizatora wypoczynku lub na stronie danego hotelu i odpowiednio zabezpieczyć się, aby po przyjeździe na miejsce uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

Najwygodniejszym i honorowanym przez Niemców potwierdzeniem przejścia pełnego cyklu szczepienia lub przejścia choroby i bycie ozdrowieńcem jest Unijny Certyfikat COVID-19, dlatego wybierając się na wakacje 2022 za granicą — warto go mieć!

Podobne wpisy

wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, wakacje z wylotem z niemiec, wczasy z wylotem z niemiec, wycieczki z wylotem z niemiec, wypoczynek z niemiec, wakacje all inclusive z niemiec, tanie wakacje z niemiec, biuro podróży amigos, niemieckie biura podróży, niemieccy organizatorzy wypoczynku, niemieccy touroperatorzy
Dlaczego z Niemiec?
Tanie wakacje z Niemiec z Biurem Podróży Amigos

Niemieckie biura podróży mają bogatą i atrakcyjną cenowo ofertę wycieczek do wszystkich wakacyjnych miejsc na świecie.

biuro podróży, niemieckie biuro podróży, biuro podróży jelenia góra, tanie biuro podróży, biuro podróży niemieckie oferty, jesień 2022, lato 2023, zima 2023, wakacje 2022, wakacje 2023, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, turcja z niemiec, bułgaria z niemiec, hiszpania z niemiec, grecja z niemiec, cypr z niemiec, dominikana z niemiec, meksyk z niemiec, egipt z niemiec, tanie wakacje z niemiec, niemiecki touroperator
Dlaczego z Niemiec?
Tanie wakacje z niemieckim biurem podróży

Wakacje z wylotem z Niemiec są tańsze i lepsze jakościowo w porównaniu z ofertami polskich organizatorów w tej samej lokalizacji i terminie.

wakacje za granicę, wakacje z niemiec, wycieczki z niemiec, wczasy z niemiec, tanie wycieczki z niemiec, tanie wakacje z niemiec, tanie wczasy z niemiec, najlepsze oferty wczasów, najlepsze biuro podróży, najlepsze biuro podróży jelenia góra, biuro podróży jelenia góra
Ważne informacje
Co się dzieje po upadłości organizatora?

Jak się zachować w przypadku upadłości niemieckiego organizatora wycieczki?

wakacje z niemiec, last minute wylot z niemiec, niemieckie biura podróży, wakacje z dziećmi z niemiec, najtańsze wakacje z niemiec, wakacje z niemiec all inclusive, wakacje z niemiec last minute, wakacje z niemiec dla rodzin, niemieckie biuro podróży, wakacje z niemieckim biurem podróży, wczasy z niemieckim biurem podróży, wczasy z biuro podróży wyloty z niemiec, wakacje wyloty z niemiec, wczasy wyloty z niemiec
Dlaczego z Niemiec?
Wakacje z niemieckim biurem podróży

Coraz więcej Klientów wybiera oferty niemieckich organizatorów. Dlaczego warto polecieć na wakacje z wylotem z Niemiec?

bezpieczeństwo na wakacjach, bezpieczne podróżowanie, bezpieczne podróżowanie zasady, bezpieczne wakacje, bezpieczny wyjazd za granicę, bezpieczne wakacje za granicą, jak bezpiecznie podróżować, wakacje za granicą, wakacje z wylotem z niemiec, wczasy z wylotem z niemiec, wycieczki z wylotami z niemiec, wakacje all inclusive, wakacje last minute, wakacje last minute z niemiec, wakacje all inclusive z niemiec, biuro podróży niemieckie, wakacje z biura podróży z wylotami z niemiec, wakacje z niemieckim organizatorem, wakacje z niemiec biuro podróży, biuro podróży wakacje z niemiec
Ważne informacje
Bezpieczeństwo na wakacjach za granicą

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na wakacjach za granicą. Poznaj złote zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego podróżowania

wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, tanie wakacje za granicą, pociąg zug zum flug, podróż pociągiem na wakacje, podróż pociągiem do niemiec, transport na niemieckie lotnisko, pociągiem na niemieckie lotnisko, wyloty z niemiec, tanie wakacje z niemiec
Dlaczego z Niemiec?
Zug zum Flug – przejazd pociągiem na lotnisko

Wakacje z Niemiec zawierają atrakcyjne oferty z darmowym dojazdem pociągiem Zug Zum Flug na dowolne lotniska w Niemczech

niemieckie biuro podrozy, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, dlaczego wakacje z niemiec, dlaczego wakacje z niemieckim organizatorem, biuro podrozy jelenia gora, niemieckie biuro podrozy jelenia gora
Dlaczego z Niemiec?
Najczęściej zadawane pytania – wycieczki z Niemiec

Dlaczego warto wybrać się na wakacje z Niemiec? Odpowiadamy na pytania dotyczące ofert niemieckich organizatorów

ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podrozne, ubezpieczenie wakacji, ubezpieczenie wczasów, ubezpieczenie wycieczki, ubezpieczenie koronawirus, ubezpieczenie covid-19, ubezpieczenie covid-19 wakacje, ubezpieczenie wakacje za granicą
Ważne informacje
Bezpieczne wakacje 2021 – ubezpieczenia podróżne

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.