Wróć do listy artykułów

COVID-19 - powrót do Polski z wakacji za granicą

Ważne informacje | 16-07-2021, Aktualizacja: 29-06-2022
powrot do polski zasady, powrot do polski kwarantanna, powrot do polski z wakacji, wakacje powrot do polski, wakacje za granica powrot, powrot ze strefy schengen, powrot spoza strefy schengen, wakacje 2022 powrót do polski, wakacje 2022 powrót zza granicy
Powrót do Polski z wakacji w Europie i spoza strefy Schengen — foto: Pixabay

Powracasz do kraju z wakacyjnego wypoczynku za granicą lub dopiero planujesz urlop za granicą — sprawdź jakie zasady obowiązują obecnie przy powrocie do kraju spoza UE i strefy Schengen oraz Turcji i z pozostałych wakacyjnych kierunków.

 

Aktualizacja z 28 lutego 2022 r.

✈ Powrót z UE — Schengen — Turcji 

- osoby zaszczepione i ozdrowieńcy — bez dodatkowych wymagań,

- osoby niezaszczepione — w przypadku braku negatywnego wyniku testu obowiązuje 7-dniowa kwarantanna.

✈ Powrót spoza UE — Schengen — Turcji

- zaszczepieni i ozdrowieńcy — zwolnieni z kwarantanny, ale mają obowiązek wykonania testów 

- niezaszczepieni — w przypadku braku negatywnego wyniku testu obowiązuje 7-dniowa kwarantanna.

- zwolnione z testów tylko dzieci do lat 5

więcej informacji na stronie MSZ

 

Aktualizacja z 15 grudnia 2021 r.

dotyczy podróżnych przyjeżdżających z państw spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen (oprócz powracających z Turcji)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. wprowadza nowe obostrzenia dla podróżnych przyjeżdżających do Polski spoza UE i strefy Schengen. 

Od 15 grudnia przed przylotem do Polski:

⇒ wszyscy podróżni muszą okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-CoV-2,

⇒ testy obowiązują zarówno osoby niezaszczepione jak i zaszczepione,

⇒ test może być wykonany na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy (wprowadzone nowelizacją rozporządzenia z 17 grudnia 2021 r.),

⇒ wynik testu ma być w języku polskim lub angielskim,

⇒ wynik testu nie może być starszy niż 24 h przed przekroczeniem granicy,

⇒ test można wykonać po przylocie, w punkcie testowym na lotnisku w Polsce,

⇒ test może być również wykonany w kraju, z którego podróżny przyjeżdża.

 

Podróżni, którzy nie posiadają negatywnego wyniku testu, zostaną objęci obowiązkową, 14-dniową kwarantanną, która będzie liczona od następnego dnia po przekroczeniu granicy Polski.

Osoby niezaszczepione, nawet gdy posiadają negatywny wynik testu, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Zaleconą obowiązkową kwarantannę można jednak skrócić, po uzyskaniu negatywnego wyniku kolejnego testu na koronawirusa, wykonanego najwcześniej po 8 dniu kwarantanny.

 

Wprowadzone obostrzenia obowiązują do 31 stycznia 2022 r.

 

 

stan na dzień 1 grudnia 2021 r.

 

Zmiany reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 listopada 2021 r., które w obecnym stanie prawnym obowiązują do 17 grudnia 2021 r. Poznaj nowe zasady dla podróżnych wracających z wczasów za granicą.

 

Kwarantanna po powrocie z zagranicy

Od 1 grudnia 2021 r. turystów niezaszczepionych i powracających do kraju z wakacji za granicą poza strefą Schengen obowiązują nowe zasady kwarantanny.

 

Zasady odbywania kwarantanny dotyczą wszystkich podróżnych i nie są uzależnione od celu podróży i sposobu przekraczania granicy. Nie ma też znaczenia, z jakiego kraju powraca podróżny. Obowiązuje zarówno osoby podróżujące z krajów strefy Schengen i Unii Europejskiej, jak i z krajów na innych kontynentach. Jeżeli kwarantanna jest konieczna, rozpoczyna się od następnego dnia po przekroczeniu granicy i obecnie trwa 14 dni.

 

Biuro turystyczne Amigos B.B. przekazuje najnowsze ustalenia przede wszystkim osobom powracającym do Polski z wakacyjnego wypoczynku. Pozostali podróżni znajdą szczegółowe wytyczne na oficjalnej  stronie z informacjami dla podróżujących 

 

Na szczęście nie wszyscy po powrocie do kraju muszą odbyć kwarantannę!

 

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są:

 

podróżni, którzy posiadają zaświadczenie (Unijny Certyfikat COVID-19) o przyjęciu pełnej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej  i od wykonania ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 14 dni (liczone od następnego dnia po dniu podania ostatniej dawki).

 

Unijny Certyfikat COVID-19 z kodem QR można wygenerować ze strony https://pacjent.gov.pl/ Automatycznie pojawia się też w aplikacji mObywatel zainstalowanej w telefonie.

 

Unijny Certyfikat COVID-19

Unijny Certyfikat COVID-19 - foto: Pixabay

 

Szczegółowe informacje o certyfikacie znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje;

 

√ ozdrowieńcy, którzy byli zakażeni wirusem SARS-CoV-2 i zakończyły kwarantannę lub izolację nie później niż w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granic RP; 

Ozdrowieńcy muszą posiadać dokument potwierdzający przebycie choroby wystawiony w języku polskim lub angielskim. Taką informację potwierdza też Unijny Certyfikat COVID.

 

podróżni posiadający negatywny wynik testu na COVID-19, którzy powracają z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcji. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy RP, a negatywny wynik testu należy potwierdzić  Unijnym Certyfikatem COVID-19 albo innym dokumentem w języku polskim lub angielskim.

 

√ dzieci poniżej 12 roku życia, które podróżują pod opieką w pełni zaszczepionych osób dorosłych lub posiadających negatywny wynik testu wykonanego nie później niż 48 godzin przed wjazdem do Polski.

 

Skrócenie obowiązkowej kwarantanny

Podróżni, wracający do Polski z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcji, których nie obejmuje zwolnienie z kwarantanny, mogą skrócić ją po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy RP. Test na obecność koronawirusa można wykonać na lotnisku od razu po przylocie, lub w dowolnym laboratorium diagnostycznym w kraju.

 

Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 grudnia 2021 r., turyści powracający do kraju z państw spoza strefy Schengen i UE, mogą wykonać tylko test RT-PCR i to dopiero po 8 dniach kwarantanny.

 

Test na obecnośc koronawirusa

Test na obecność koronawirusa — foto: Pixabay

 

Pełną, 14-dniową kwarantannę bez możliwości skrócenia muszą odbyć podróżni wracający do Polski z państw południowej Afryki — Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. 

 

Zmiany w kwarantannie od 1 grudnia 2021 r. w skrócie

Rozporządzenie wprowadza zmiany od 1 grudnia 2021 r. tylko w odniesieniu do osób niezaszczepionych i  powracających do kraju spoza strefy Schengen.

 

Zmiany dotyczą:

wydłużenia obowiązkowej kwarantanny z 10 do 14 dni,

wydłużenia czasu możliwego skrócenia kwarantanny z 7 do 8 dni.

 

Turyści zaszczepieni i wypoczywający w strefie Schengen oraz w Turcji  mogą po powrocie przekraczać granicę Polski na tych samych zasadach co dotychczas.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacyjne wyspy na Atlantyku

Wakacje na wyspach Atlantyku — Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory i Madera

Wakacje 2022 all inclusive

Wakacje 2022 za granicą w wygodnej formule all inclusive

Indonezja na wakacje 2022

Wakacje 2022 w Indonezji na egzotycznych wyspach – Bali, Jawa, Sumatra i Lombok

Egzotyczne wakacje 2022 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive 2022 na rajskich Karaibach – Meksyk, Dominikana, Kuba, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.