Wróć do listy artykułów

Orientalny Oman — kraina wadi, kadzidła i perfum

Warto wiedzieć | 28-11-2022, Aktualizacja: 20-09-2023
oman, oman wakacje, oman atrakcje, oman maskat, oman co zobaczyć, oman kadzidła, oman perfumy, oman salalah, wakacje w omanie, sułtanat oman, oman zabytki, oman atrakcje przyrodnicze, oman pogoda, oman kiedy jechać, oman all inclusive, oman z niemiec, oman wadi
Wielbłądy na szlaku kadzidła i wadi w Omanie — foto: Pixabay

Marsjańskie krajobrazy, bogata historia i orientalna tradycja to Sułtanat Omanu. Oman słynie z przepięknego wybrzeża. Na turystów czekają tu szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe wody Morza Arabskiego z bajecznymi rafami koralowymi i zabytki wpisane na listę UNESCO. Oman to również niesamowite góry, ogromne pustynie, zielone oazy, malownicze wadi, wszechobecny zapach kadzidła i luksusowych perfum. 

 

 

Oman — Sułtanat Bliskiego Wschodu

Oman to państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. 

 

 

W Omanie przeważa płaski teren, jedynie w północno-wschodniej części kraju wyrastają malownicze góry Al-Dżabal al-Achdar. Ich najwyższym szczytem jest Dżabal Szams wznoszący się na wysokość 3018 m n.p.m. Zachodnia części Omanu to piaszczysta pustynia Ar-Rab al-Chali.

 

Pustynia w Omanie

Pustynia w Omanie — foto: Pixabay

 

Linia brzegowa tego kraju to 2700 km piaszczystych plaż. 

 

Wybrzeże Omanu

Wybrzeże Omanu — foto: Pixabay

 

Oman należy do Ligi Państw Arabskich i jest obecnie bardzo bogatym krajem. Znaczne jego dochody pochodzą z eksportu ropy naftowej. Bogate złoża ropy występujące w północnej części kraju, eksploatowane są od lat 50. ubiegłego wieku. Wydobywa się tu również gaz ziemny. 

 

W ostatnich latach w kraju tym bardzo dynamicznie rozwija się turystyka i błyskawicznie przybywa luksusowych hoteli i infrastruktury turystycznej. Obecnie znajdują się tu jedne z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. 

 

Historia Omanu

Oman to najstarsze niepodległe państwo arabskie na świecie. Przed wiekami leżał na styku ważnych szlaków handlowych. Na terenie dzisiejszego Omanu był najważniejszy przystanek szlaku kadzidła, dlatego już wtedy był krajem o dużym znaczeniu i wyjątkowo bogatym. Na początku XVI w. zaczęli przypływać tu i osiedlać się Portugalczycy. W połowie XVII w. Portugalczycy zostali wyparci przez Arabów. Dynastia panująca obecnie doszła do władzy pod koniec XVIII w. Pomimo że kraj był formalnie niepodległy, uzależnił się od wpływów Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1951 r. za rządów sułtana Said III ibn-Taimur, Wielka Brytania uznała niepodległość Omanu. Sułtanat Omanu jako oficjalna nazwa państwa funkcjonuje od 1970 r. Uwielbiany przez Omańczyków Sułtan Kabus Ibn Saida, panujący w Omanie w latach 1970–2020 skutecznie dbał o rozwój kraju i dążył do jego unowocześniania, ale z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i tradycji.

 

Maskat — stolica Omanu

Stolicą Omanu jest prawie półtoramilionowy Maskat leżący nad Zatoką Omańską. To miasto prawdziwego orientu, do dziś budowane w tradycyjnym arabskim stylu, bez drapaczy chmur. Nie brakuje tu jednak wszechobecnego przepychu i luksusowych hoteli. Jednym z nich jest hotel należący do rodziny sułtana — Al Bustan Palace. 

 

Al Bustan Palace

Al Bustan Palace

 

Maskat założyli w 1515 r. Portugalczycy. Do dziś zachwyt budzi jego wyjątkowe położenie — pomiędzy turkusowymi wodami morza a ciemnobrązowymi górami.

 

Oman, Maskat

Oman, Maskat — foto: Pixabay

 

W Maskacie jest Główny port lotniczy Omanu. Jak w całym kraju tak i w stolicy jest wiele ciekawych obiektów architektury arabskiej. Klimat orientu czuje się przede wszystkim w labiryncie uliczek nadmorskiej dzielnicy Muttrah. Wybierając się na zwiedzanie stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Sułtana Qaboos i Wielki Meczet. To jeden z najwspanialszych meczetów na świecie, a jego rozmiary oszałamiają. Do budowy tego meczetu zużyto 300 tys. ton piaskowca indyjskiego. Wnętrze zdobią złote żyrandole z kryształkami Swarovskiego i ogromny ręcznie tkany dywan, który jeszcze do niedawna był największym dywanem na świecie (teraz największy jest w Abu Dhabi).

 

Oman, Wielki Meczet

Oman, Wielki Meczet — foto: Pixabay

 

Żyrandole w Wielkim Meczecie

Żyrandole w Wielkim Meczecie - foto: Unsplash

 

W Maskacie warto też wybrać się na zakupy orientalnych pamiatek do jednego z miejscowych souków. 

 

Souk w Maskacie

Souk w Maskacie — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda w Omanie

Oman znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Na wybrzeżu dominuje jego odmiana gorąca i bardziej wilgotna, a w głębi lądu jest suchy. Opady są tu niskie lub w ogóle nie występują. Na terenach pustynnych częstym zjawiskiem są burze piaskowe. Na wybrzeżu, gdzie z powodu monsunów latem mogą występować krótkotrwałe ulewne deszcze, czasami nawet są powodzie.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury są tu przez cały rok. Dla mieszkańców klimatu umiarkowanego latem mogą jednak być zbyt wysokie. 

 

Na wakacje do Omanu najlepiej wybrać się od października do marca, gdy temperatury nie są tak uciążliwe. W tym czasie pogoda w Omanie jest odpowiednia zarówno do plażowania, jak i zwiedzania licznych atrakcji W miesiącach zimowych średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą 24-26°C i ok. 18°C w nocy. Temperatura wody w morzu zapewnia komfort termiczny i zdecydowanie zachęca do kąpieli. Wody Morza Arabskiego są niemal tak samo ciepłe, jak otaczające je powietrze — ich temperatura wynosi ok. 23-24°C  Od maja do października temperatury są już bardzo wysokie i średnio osiągają 40°C. Latem na terenach pustynnych temperatury mogą sięgać nawet 50°C.

 

Turystyczne atrakcje Omanu

Oman to nie tylko plaże, ale też wiele wspaniałych miejsc. To także pustynia, góry z księżycowymi krajobrazami, zielone oazy oraz mnóstwo historycznych i przyrodniczych atrakcji, które warto odwiedzić. 

 

Krajobraz górski Omanu

Krajobraz górski Omanu — foto: Pixabay

 

5 obiektów należących do Omanu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  • Część średniowiecznego szlaku kadzidła i rezerwat Wadi Dawkah z ruinami miast i oazą oraz kadzidłowcami;
  • Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chatm i Al-Ajn - prehistoryczne osiedla i nekropolie z III w. p.n.e.;
  • 5 z 3000 nadal użytkowanych systemów kanałów do nawadniania grawitacyjnego pól;
  • Ruiny starożytnego miasta Qalhat.
  • Fort Bahla — twierdza z XVII w. wybudowana z suszonej cegły;

 

Oman, latarnia i twierdza

Oman, latarnia i twierdza — foto: Pixabay

 

Nizwa Souk to historyczne miejsce — najstarsze targowisko w Omanie i jednocześnie jedno z najstarszych w tej części świata. Tu w piątkowy poranek można poddać się zakupowemu szaleństwu, bo chociaż to kozi targ oprócz zwierząt można kupić tu niemal wszystko.

 

Nizwa Souk

Nizwa Souk — foto: Pixabay

 

Przyrodnicze perełki Omanu

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu w omanie są wadi. To suche doliny, które występują na obszarach pustynnych. Podczas opadów wadi wypełniają się turkusową wodą i tworzą się w nich baseny oraz długie rzeki. W Omanie jest wiele wadi i są niezwykle różnorodne i malownicze.

 

Oman, wadi

Oman, wadi — foto: Pixabay

 

Wadi Bani Khalid, Oman - foto: Unsplash

 

 Najpopularniejsze omańskie wadi to Wadi Ash Shab znajdujące się blisko stolicy. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Maskatu, a wycieczka do basenów wadi to doskonałe połączenie relaksu i aktywnego wypoczynku.

 

Wadi Ash Shab

Wadi Ash Shab - foto: Unsplash

 

Przyrodniczą atrakcją Omanu są też jaskinie Marneef Cave i Wielki Kanion Wadi Ghul leżący u podnóża najwyższych omańskich szczytów.

 

W wakacyjnym planie poznania Omanu nie powinno zabraknąć wizyty w rezerwacie żółwi Ras Al Jinz. Samice ogromnych żółwi zielonych każdego roku pokonują Ocean Indyjski, aby na plaży w tym rezerwacie złożyć jaja. Z żółwi i zjawiskowych plaż słynie też południowe wybrzeże kraju. 

 

Żółw na plaży w Omanie

Żółw na plaży w Omanie - foto: Unsplash

 

Na granicy Omanu i ZEA są… fiordy.  Na tym obszarze ponad 2000-metrowe szczyty gór wyłaniają się wprost z morza, tworząc niesamowicie malownicze krajobrazy. Omańskie fiordy w odróżnieniu od norweskich mają znacznie cieplejsze wody (ok 23°C).

 

Oman — zapach kadzidła i perfum

Oman to najbardziej orientalny kraj na półwyspie Arabskim. Już na lotnisku wita turystów wszechobecny, charakterystyczny zapach kadzidła, Aromatyczne kadzidła czuje się tu w każdym miejscu — w sklepach, hotelach, na ulicy… To wizytówka tego niezwykłego kraju.

 

Oman, wielka kadzielnica

Oman, wielka kadzielnica - foto: Pixabay

 

Żywica kadzidłowca

Żywica kadzidłowca — foto: Pixabay

 

 

Oman jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie rośnie kadzidłowiec. To niskie, rozłożyste drzewo, z którego pozyskuje się wonną żywicę o właściwościach leczniczych. Już w czasach starożytnych z terenu obecnego Omanu eksportowano ogromne ilości kadzidła do wielu krajów ówczesnego świata. To dzięki temu Oman stał się jednym z najbogatszych krajów, bo w starożytności kadzidło kosztowało więcej niż złoto. 

Obecnie rejon Dhofar (Zofar) — omańska kraina kadzidła wpisana została na listę UNESCO. 

 

Drzewa kadzidłowca

Drzewa kadzidłowca — foto: Pixabay

 

Omańskie perfumy produkowane są wyłącznie na bazie naturalnych olejków i bez dodatku alkoholu, dlatego są bardzo wydajne i trwałe. Ich podstawowym składnikiem są żywice kadzidłowca i drzewa agarowego oraz woda różana. Niestety, perfumy z Omanu nie należą do tanich, ale warto je mieć, bo nawet niewielka ich ilość potrafi utrzymać się na skórze przez kilkanaście godzin.

 

W Omanie  stworzono perfumy Amouage, jedną z najbardziej luksusowych marek perfum na świecie. Pierwszy zapach „Gold” powstał w 1983 r.  Ręcznie szlifowanymi, kryształowymi flakonami dekorowanymi 24-karatowym złotem z tym zapachem, Sułtan Omanu obdarowywał przywódców państw i członków rodzin królewskich. 

 

Oman — kawa i daktyle

W Omanie kawę pije się przez cały dzień, ale za to w niewielkich ilościach. Częstowanie aromatyczną kawą to element omańskiej gościnności, dlatego dzbanki z zaparzoną kawą stoją w hotelach, sklepach, na straganach i w wielu miejscach użyteczności publicznej.  Omańska kawa ma wyjątkowy aromat, bo przygotowuje się ją na wodzie różanej z dodatkiem kardamonu.

Do kawy zwykle podaje się słodkie daktyle. Oman to kraj palm daktylowych, których jest tu aż 250 odmian. Ich uprawy stanowią niemal 80% wszystkich owoców, jakie występują w Omanie. Z jednej palmy daktylowej można uzyskać rocznie do 80 kg owoców. Omańscy ojcowie sadzą palmę daktylową na powitanie każdego urodzonego syna.

 

Omańskie daktyle

Omańskie daktyle — foto: Pixabay

 

Wakacje w Salalah

Oprócz stolicy Maskat popularnym kurortem Omanu  jest miasto Salalah leżące nad Morzem Arabskim. To trzecie co do wielkości miasto Omanu i arabska stolica perfum i znany region występowania drzew kadzidłowca. Długa, piaszczysta plaża w Salalah ciągnie się kilometrami. Jej biały koralowy piasek jest bardzo delikatny i pięknie kontrastuje z zielenią rosnących na niej palm kokosowych.

 

Plaża w Salalah

Plaża w Salalah - foto: Unsplash

 

W Salalah znajduje się wiele luksusowych hoteli oferujących komfortowy wypoczynek w formule all inclusive.

 

Hilton Salalah

Hilton Salalah

 

Plaża to niejedyny atut tego miejsca. Pasjonaci historii mogą odwiedzić wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruiny Al Baleed. Miasto, które było niegdyś centrum handlu kadzidłem i koni arabskich odwiedził znany podróżnik Marco Polo. 

 

Atrakcją tego regionu są również majestatyczne góry Qara i jaskinie Marneef Cave, gdzie można podziwiać naturalne gejzery

 

Na bazarze w centrum Salalah można zaopatrzyć się w kadzidła, których jest tu ogromny wybór.

 

Kadzidła na bazarze w Salalah

Kadzidła na bazarze w Salalah - foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.