Wróć do listy artykułów

Orientalny Oman — kraina wadi, kadzidła i perfum

Warto wiedzieć | 28-11-2022, Aktualizacja: 29-11-2022
oman, oman wakacje 2023, oman atrakcje, oman maskat, oman co zobaczyć, oman kadzidła, oman perfumy, oman salalah, wakacje w omanie, sułtanat oman, oman zabytki, oman atrakcje przyrodnicze, oman pogoda, oman kiedy jechać, oman all inclusive, oman z niemiec, oman wadi
Wielbłądy na szlaku kadzidła i wadi w Omanie — foto: Pixabay

Marsjańskie krajobrazy, bogata historia i orientalna tradycja to Sułtanat Omanu. Oman słynie z przepięknego wybrzeża. Na turystów czekają tu szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe wody Morza Arabskiego z bajecznymi rafami koralowymi i zabytki wpisane na listę UNESCO. Oman to również niesamowite góry, ogromne pustynie, zielone oazy, malownicze wadi, wszechobecny zapach kadzidła i luksusowych perfum. 

 

 

Oman — Sułtanat Bliskiego Wschodu

Oman to państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. 

W Omanie przeważa płaski teren, jedynie w północno-wschodniej części kraju wyrastają malownicze góry Al-Dżabal al-Achdar. Ich najwyższym szczytem jest Dżabal Szams wznoszący się na wysokość 3018 m n.p.m. Zachodnia części Omanu to piaszczysta pustynia Ar-Rab al-Chali.

 

Pustynia w Omanie

Pustynia w Omanie — foto: Pixabay

 

Linia brzegowa tego kraju to 2700 km piaszczystych plaż. 

 

Wybrzeże Omanu

Wybrzeże Omanu — foto: Pixabay

 

Oman należy do Ligi Państw Arabskich i jest obecnie bardzo bogatym krajem. Znaczne jego dochody pochodzą z eksportu ropy naftowej. Bogate złoża ropy występujące w północnej części kraju, eksploatowane są od lat 50. ubiegłego wieku. Wydobywa się tu również gaz ziemny. 

 

W ostatnich latach w kraju tym bardzo dynamicznie rozwija się turystyka i błyskawicznie przybywa luksusowych hoteli i infrastruktury turystycznej. Obecnie znajdują się tu jedne z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. 

 

Historia Omanu

Oman to najstarsze niepodległe państwo arabskie na świecie. Przed wiekami leżał na styku ważnych szlaków handlowych. Na terenie dzisiejszego Omanu był najważniejszy przystanek szlaku kadzidła, dlatego już wtedy był krajem o dużym znaczeniu i wyjątkowo bogatym. Na początku XVI w. zaczęli przypływać tu i osiedlać się Portugalczycy. W połowie XVII w. Portugalczycy zostali wyparci przez Arabów. Dynastia panująca obecnie doszła do władzy pod koniec XVIII w. Pomimo że kraj był formalnie niepodległy, uzależnił się od wpływów Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1951 r. za rządów sułtana Said III ibn-Taimur, Wielka Brytania uznała niepodległość Omanu. Sułtanat Omanu jako oficjalna nazwa państwa funkcjonuje od 1970 r. Uwielbiany przez Omańczyków Sułtan Kabus Ibn Saida, panujący w Omanie w latach 1970–2020 skutecznie dbał o rozwój kraju i dążył do jego unowocześniania, ale z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i tradycji.

 

Maskat — stolica Omanu

Stolicą Omanu jest prawie półtoramilionowy Maskat leżący nad Zatoką Omańską. To miasto prawdziwego orientu, do dziś budowane w tradycyjnym arabskim stylu, bez drapaczy chmur. Nie brakuje tu jednak wszechobecnego przepychu i luksusowych hoteli. Jednym z nich jest hotel należący do rodziny sułtana — Al Bustan Palace. 

 

Al Bustan Palace

Al Bustan Palace

 

Maskat założyli w 1515 r. Portugalczycy. Do dziś zachwyt budzi jego wyjątkowe położenie — pomiędzy turkusowymi wodami morza a ciemnobrązowymi górami.

 

Oman, Maskat

Oman, Maskat — foto: Pixabay

 

W Maskacie jest Główny port lotniczy Omanu. Jak w całym kraju tak i w stolicy jest wiele ciekawych obiektów architektury arabskiej. Klimat orientu czuje się przede wszystkim w labiryncie uliczek nadmorskiej dzielnicy Muttrah. Wybierając się na zwiedzanie stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Sułtana Qaboos i Wielki Meczet. To jeden z najwspanialszych meczetów na świecie, a jego rozmiary oszałamiają. Do budowy tego meczetu zużyto 300 tys. ton piaskowca indyjskiego. Wnętrze zdobią złote żyrandole z kryształkami Swarovskiego i ogromny ręcznie tkany dywan, który jeszcze do niedawna był największym dywanem na świecie (teraz największy jest w Abu Dhabi).

 

Oman, Wielki Meczet

Oman, Wielki Meczet — foto: Pixabay

 

Żyrandole w Wielkim Meczecie

Żyrandole w Wielkim Meczecie - foto: Unsplash

 

W Maskacie warto też wybrać się na zakupy orientalnych pamiatek do jednego z miejscowych souków. 

 

Souk w Maskacie

Souk w Maskacie — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda w Omanie

Oman znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Na wybrzeżu dominuje jego odmiana gorąca i bardziej wilgotna, a w głębi lądu jest suchy. Opady są tu niskie lub w ogóle nie występują. Na terenach pustynnych częstym zjawiskiem są burze piaskowe. Na wybrzeżu, gdzie z powodu monsunów latem mogą występować krótkotrwałe ulewne deszcze, czasami nawet są powodzie.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury są tu przez cały rok. Dla mieszkańców klimatu umiarkowanego latem mogą jednak być zbyt wysokie. 

 

Do Omanu najlepiej wybrać się od października do marca, gdy temperatury nie są tak uciążliwe. W tym czasie pogoda w Omanie jest odpowiednia zarówno do plażowania, jak i zwiedzania licznych atrakcji W miesiącach zimowych średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą 24-26°C i ok. 18°C w nocy. Temperatura wody w morzu zapewnia komfort termiczny i zdecydowanie zachęca do kąpieli. Wody Morza Arabskiego są niemal tak samo ciepłe, jak otaczające je powietrze — ich temperatura wynosi ok. 23-24°C  Od maja do października temperatury są już bardzo wysokie i średnio osiągają 40°C. Latem na terenach pustynnych temperatury mogą sięgać nawet 50°C.

 

Turystyczne atrakcje Omanu

Oman to nie tylko plaże, ale też wiele wspaniałych miejsc. To także pustynia, góry z księżycowymi krajobrazami, zielone oazy oraz mnóstwo historycznych i przyrodniczych atrakcji, które warto odwiedzić. 

 

Krajobraz górski Omanu

Krajobraz górski Omanu — foto: Pixabay

 

5 obiektów należących do Omanu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

  • Część średniowiecznego szlaku kadzidła i rezerwat Wadi Dawkah z ruinami miast i oazą oraz kadzidłowcami;
  • Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chatm i Al-Ajn - prehistoryczne osiedla i nekropolie z III w. p.n.e.;
  • 5 z 3000 nadal użytkowanych systemów kanałów do nawadniania grawitacyjnego pól;
  • Ruiny starożytnego miasta Qalhat.
  • Fort Bahla — twierdza z XVII w. wybudowana z suszonej cegły;

 

Oman, latarnia i twierdza

Oman, latarnia i twierdza — foto: Pixabay

 

Nizwa Souk to historyczne miejsce — najstarsze targowisko w Omanie i jednocześnie jedno z najstarszych w tej części świata. Tu w piątkowy poranek można poddać się zakupowemu szaleństwu, bo chociaż to kozi targ oprócz zwierząt można kupić tu niemal wszystko.

 

Nizwa Souk

Nizwa Souk — foto: Pixabay

 

Przyrodnicze perełki Omanu

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu w omanie są wadi. To suche doliny, które występują na obszarach pustynnych. Podczas opadów wadi wypełniają się turkusową wodą i tworzą się w nich baseny oraz długie rzeki. W Omanie jest wiele wadi i są niezwykle różnorodne i malownicze.

 

Oman, wadi

Oman, wadi — foto: Pixabay

 

Wadi Bani Khalid, Oman - foto: Unsplash

 

 Najpopularniejsze omańskie wadi to Wadi Ash Shab znajdujące się blisko stolicy. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Maskatu, a wycieczka do basenów wadi to doskonałe połączenie relaksu i aktywnego wypoczynku.

 

Wadi Ash Shab

Wadi Ash Shab - foto: Unsplash

 

Przyrodniczą atrakcją Omanu są też jaskinie Marneef Cave i Wielki Kanion Wadi Ghul leżący u podnóża najwyższych omańskich szczytów.

 

W wakacyjnym planie poznania Omanu nie powinno zabraknąć wizyty w rezerwacie żółwi Ras Al Jinz. Samice ogromnych żółwi zielonych każdego roku pokonują Ocean Indyjski, aby na plaży w tym rezerwacie złożyć jaja. Z żółwi i zjawiskowych plaż słynie też południowe wybrzeże kraju. 

 

Żółw na plaży w Omanie

Żółw na plaży w Omanie - foto: Unsplash

 

Na granicy Omanu i ZEA są… fiordy.  Na tym obszarze ponad 2000-metrowe szczyty gór wyłaniają się wprost z morza, tworząc niesamowicie malownicze krajobrazy. Omańskie fiordy w odróżnieniu od norweskich mają znacznie cieplejsze wody (ok 23°C).

 

Oman — zapach kadzidła i perfum

Oman to najbardziej orientalny kraj na półwyspie Arabskim. Już na lotnisku wita turystów wszechobecny, charakterystyczny zapach kadzidła, Aromatyczne kadzidła czuje się tu w każdym miejscu — w sklepach, hotelach, na ulicy… To wizytówka tego niezwykłego kraju.

 

Oman, wielka kadzielnica

Oman, wielka kadzielnica - foto: Pixabay

 

Żywica kadzidłowca

Żywica kadzidłowca — foto: Pixabay

 

 

Oman jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie rośnie kadzidłowiec. To niskie, rozłożyste drzewo, z którego pozyskuje się wonną żywicę o właściwościach leczniczych. Już w czasach starożytnych z terenu obecnego Omanu eksportowano ogromne ilości kadzidła do wielu krajów ówczesnego świata. To dzięki temu Oman stał się jednym z najbogatszych krajów, bo w starożytności kadzidło kosztowało więcej niż złoto. 

Obecnie rejon Dhofar (Zofar) — omańska kraina kadzidła wpisana została na listę UNESCO. 

 

Drzewa kadzidłowca

Drzewa kadzidłowca — foto: Pixabay

 

Omańskie perfumy produkowane są wyłącznie na bazie naturalnych olejków i bez dodatku alkoholu, dlatego są bardzo wydajne i trwałe. Ich podstawowym składnikiem są żywice kadzidłowca i drzewa agarowego oraz woda różana. Niestety, perfumy z Omanu nie należą do tanich, ale warto je mieć, bo nawet niewielka ich ilość potrafi utrzymać się na skórze przez kilkanaście godzin.

 

W Omanie  stworzono perfumy Amouage, jedną z najbardziej luksusowych marek perfum na świecie. Pierwszy zapach „Gold” powstał w 1983 r.  Ręcznie szlifowanymi, kryształowymi flakonami dekorowanymi 24-karatowym złotem z tym zapachem, Sułtan Omanu obdarowywał przywódców państw i członków rodzin królewskich. 

 

Oman — kawa i daktyle

W Omanie kawę pije się przez cały dzień, ale za to w niewielkich ilościach. Częstowanie aromatyczną kawą to element omańskiej gościnności, dlatego dzbanki z zaparzoną kawą stoją w hotelach, sklepach, na straganach i w wielu miejscach użyteczności publicznej.  Omańska kawa ma wyjątkowy aromat, bo przygotowuje się ją na wodzie różanej z dodatkiem kardamonu.

Do kawy zwykle podaje się słodkie daktyle. Oman to kraj palm daktylowych, których jest tu aż 250 odmian. Ich uprawy stanowią niemal 80% wszystkich owoców, jakie występują w Omanie. Z jednej palmy daktylowej można uzyskać rocznie do 80 kg owoców. Omańscy ojcowie sadzą palmę daktylową na powitanie każdego urodzonego syna.

 

Omańskie daktyle

Omańskie daktyle — foto: Pixabay

 

Wakacje w Salalah

Oprócz stolicy Maskat popularnym kurortem Omanu  jest miasto Salalah leżące nad Morzem Arabskim. To trzecie co do wielkości miasto Omanu i arabska stolica perfum i znany region występowania drzew kadzidłowca. Długa, piaszczysta plaża w Salalah ciągnie się kilometrami. Jej biały koralowy piasek jest bardzo delikatny i pięknie kontrastuje z zielenią rosnących na niej palm kokosowych.

 

Plaża w Salalah

Plaża w Salalah - foto: Unsplash

 

W Salalah znajduje się wiele luksusowych hoteli oferujących komfortowy wypoczynek w formule all inclusive.

 

Hilton Salalah

Hilton Salalah

 

Plaża to niejedyny atut tego miejsca. Pasjonaci historii mogą odwiedzić wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruiny Al Baleed. Miasto, które było niegdyś centrum handlu kadzidłem i koni arabskich odwiedził znany podróżnik Marco Polo. 

 

Atrakcją tego regionu są również majestatyczne góry Qara i jaskinie Marneef Cave, gdzie można podziwiać naturalne gejzery

 

Na bazarze w centrum Salalah można zaopatrzyć się w kadzidła, których jest tu ogromny wybór.

 

Kadzidła na bazarze w Salalah

Kadzidła na bazarze w Salalah - foto: UnsplashPoprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Grecja na wakacje 2023

Greckie wakacje 2023 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos i Zakyntos

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.