Marsjańskie krajobrazy, bogata historia i orientalna tradycja to Sułtanat Omanu. Oman słynie z przepięknego wybrzeża. Na turystów czekają tu szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe wody Morza Arabskiego z bajecznymi rafami koralowymi i zabytki wpisane na listę UNESCO. Oman to również niesamowite góry, ogromne pustynie, zielone oazy, malownicze wadi, wszechobecny zapach kadzidła i luksusowych perfum.
Oman — Sułtanat Bliskiego Wschodu
Oman to państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską.
W Omanie przeważa płaski teren, jedynie w północno-wschodniej części kraju wyrastają malownicze góry Al-Dżabal al-Achdar. Ich najwyższym szczytem jest Dżabal Szams wznoszący się na wysokość 3018 m n.p.m. Zachodnia części Omanu to piaszczysta pustynia Ar-Rab al-Chali.
Pustynia w Omanie — foto: Pixabay
Linia brzegowa tego kraju to 2700 km piaszczystych plaż.
Wybrzeże Omanu — foto: Pixabay
Oman należy do Ligi Państw Arabskich i jest obecnie bardzo bogatym krajem. Znaczne jego dochody pochodzą z eksportu ropy naftowej. Bogate złoża ropy występujące w północnej części kraju, eksploatowane są od lat 50. ubiegłego wieku. Wydobywa się tu również gaz ziemny.
W ostatnich latach w kraju tym bardzo dynamicznie rozwija się turystyka i błyskawicznie przybywa luksusowych hoteli i infrastruktury turystycznej. Obecnie znajdują się tu jedne z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie.
Historia Omanu
Oman to najstarsze niepodległe państwo arabskie na świecie. Przed wiekami leżał na styku ważnych szlaków handlowych. Na terenie dzisiejszego Omanu był najważniejszy przystanek szlaku kadzidła, dlatego już wtedy był krajem o dużym znaczeniu i wyjątkowo bogatym. Na początku XVI w. zaczęli przypływać tu i osiedlać się Portugalczycy. W połowie XVII w. Portugalczycy zostali wyparci przez Arabów. Dynastia panująca obecnie doszła do władzy pod koniec XVIII w. Pomimo że kraj był formalnie niepodległy, uzależnił się od wpływów Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1951 r. za rządów sułtana Said III ibn-Taimur, Wielka Brytania uznała niepodległość Omanu. Sułtanat Omanu jako oficjalna nazwa państwa funkcjonuje od 1970 r. Uwielbiany przez Omańczyków Sułtan Kabus Ibn Saida, panujący w Omanie w latach 1970–2020 skutecznie dbał o rozwój kraju i dążył do jego unowocześniania, ale z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i tradycji.
Maskat — stolica Omanu
Stolicą Omanu jest prawie półtoramilionowy Maskat leżący nad Zatoką Omańską. To miasto prawdziwego orientu, do dziś budowane w tradycyjnym arabskim stylu, bez drapaczy chmur. Nie brakuje tu jednak wszechobecnego przepychu i luksusowych hoteli. Jednym z nich jest hotel należący do rodziny sułtana — Al Bustan Palace.
Al Bustan Palace
Maskat założyli w 1515 r. Portugalczycy. Do dziś zachwyt budzi jego wyjątkowe położenie — pomiędzy turkusowymi wodami morza a ciemnobrązowymi górami.
Oman, Maskat — foto: Pixabay
W Maskacie jest Główny port lotniczy Omanu. Jak w całym kraju tak i w stolicy jest wiele ciekawych obiektów architektury arabskiej. Klimat orientu czuje się przede wszystkim w labiryncie uliczek nadmorskiej dzielnicy Muttrah. Wybierając się na zwiedzanie stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Sułtana Qaboos i Wielki Meczet. To jeden z najwspanialszych meczetów na świecie, a jego rozmiary oszałamiają. Do budowy tego meczetu zużyto 300 tys. ton piaskowca indyjskiego. Wnętrze zdobią złote żyrandole z kryształkami Swarovskiego i ogromny ręcznie tkany dywan, który jeszcze do niedawna był największym dywanem na świecie (teraz największy jest w Abu Dhabi).
Oman, Wielki Meczet — foto: Pixabay
Żyrandole w Wielkim Meczecie - foto: Unsplash
W Maskacie warto też wybrać się na zakupy orientalnych pamiatek do jednego z miejscowych souków.
Souk w Maskacie — foto: Pixabay
Klimat i pogoda w Omanie
Oman znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Na wybrzeżu dominuje jego odmiana gorąca i bardziej wilgotna, a w głębi lądu jest suchy. Opady są tu niskie lub w ogóle nie występują. Na terenach pustynnych częstym zjawiskiem są burze piaskowe. Na wybrzeżu, gdzie z powodu monsunów latem mogą występować krótkotrwałe ulewne deszcze, czasami nawet są powodzie.
Słoneczna pogoda i wysokie temperatury są tu przez cały rok. Dla mieszkańców klimatu umiarkowanego latem mogą jednak być zbyt wysokie.
Na wakacje do Omanu najlepiej wybrać się od października do marca, gdy temperatury nie są tak uciążliwe. W tym czasie pogoda w Omanie jest odpowiednia zarówno do plażowania, jak i zwiedzania licznych atrakcji W miesiącach zimowych średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą 24-26°C i ok. 18°C w nocy. Temperatura wody w morzu zapewnia komfort termiczny i zdecydowanie zachęca do kąpieli. Wody Morza Arabskiego są niemal tak samo ciepłe, jak otaczające je powietrze — ich temperatura wynosi ok. 23-24°C Od maja do października temperatury są już bardzo wysokie i średnio osiągają 40°C. Latem na terenach pustynnych temperatury mogą sięgać nawet 50°C.
Turystyczne atrakcje Omanu
Oman to nie tylko plaże, ale też wiele wspaniałych miejsc. To także pustynia, góry z księżycowymi krajobrazami, zielone oazy oraz mnóstwo historycznych i przyrodniczych atrakcji, które warto odwiedzić.
Krajobraz górski Omanu — foto: Pixabay
5 obiektów należących do Omanu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Część średniowiecznego szlaku kadzidła i rezerwat Wadi Dawkah z ruinami miast i oazą oraz kadzidłowcami;
- Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chatm i Al-Ajn - prehistoryczne osiedla i nekropolie z III w. p.n.e.;
- 5 z 3000 nadal użytkowanych systemów kanałów do nawadniania grawitacyjnego pól;
- Ruiny starożytnego miasta Qalhat.
- Fort Bahla — twierdza z XVII w. wybudowana z suszonej cegły;
Oman, latarnia i twierdza — foto: Pixabay
Nizwa Souk to historyczne miejsce — najstarsze targowisko w Omanie i jednocześnie jedno z najstarszych w tej części świata. Tu w piątkowy poranek można poddać się zakupowemu szaleństwu, bo chociaż to kozi targ oprócz zwierząt można kupić tu niemal wszystko.
Nizwa Souk — foto: Pixabay
Przyrodnicze perełki Omanu
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu w omanie są wadi. To suche doliny, które występują na obszarach pustynnych. Podczas opadów wadi wypełniają się turkusową wodą i tworzą się w nich baseny oraz długie rzeki. W Omanie jest wiele wadi i są niezwykle różnorodne i malownicze.
Oman, wadi — foto: Pixabay
Wadi Bani Khalid, Oman - foto: Unsplash
Najpopularniejsze omańskie wadi to Wadi Ash Shab znajdujące się blisko stolicy. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Maskatu, a wycieczka do basenów wadi to doskonałe połączenie relaksu i aktywnego wypoczynku.
Wadi Ash Shab - foto: Unsplash
Przyrodniczą atrakcją Omanu są też jaskinie Marneef Cave i Wielki Kanion Wadi Ghul leżący u podnóża najwyższych omańskich szczytów.
W wakacyjnym planie poznania Omanu nie powinno zabraknąć wizyty w rezerwacie żółwi Ras Al Jinz. Samice ogromnych żółwi zielonych każdego roku pokonują Ocean Indyjski, aby na plaży w tym rezerwacie złożyć jaja. Z żółwi i zjawiskowych plaż słynie też południowe wybrzeże kraju.
Żółw na plaży w Omanie - foto: Unsplash
Na granicy Omanu i ZEA są… fiordy. Na tym obszarze ponad 2000-metrowe szczyty gór wyłaniają się wprost z morza, tworząc niesamowicie malownicze krajobrazy. Omańskie fiordy w odróżnieniu od norweskich mają znacznie cieplejsze wody (ok 23°C).
Oman — zapach kadzidła i perfum
Oman to najbardziej orientalny kraj na półwyspie Arabskim. Już na lotnisku wita turystów wszechobecny, charakterystyczny zapach kadzidła, Aromatyczne kadzidła czuje się tu w każdym miejscu — w sklepach, hotelach, na ulicy… To wizytówka tego niezwykłego kraju.
Oman, wielka kadzielnica - foto: Pixabay
Żywica kadzidłowca — foto: Pixabay
Oman jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie rośnie kadzidłowiec. To niskie, rozłożyste drzewo, z którego pozyskuje się wonną żywicę o właściwościach leczniczych. Już w czasach starożytnych z terenu obecnego Omanu eksportowano ogromne ilości kadzidła do wielu krajów ówczesnego świata. To dzięki temu Oman stał się jednym z najbogatszych krajów, bo w starożytności kadzidło kosztowało więcej niż złoto.
Obecnie rejon Dhofar (Zofar) — omańska kraina kadzidła wpisana została na listę UNESCO.
Drzewa kadzidłowca — foto: Pixabay
Omańskie perfumy produkowane są wyłącznie na bazie naturalnych olejków i bez dodatku alkoholu, dlatego są bardzo wydajne i trwałe. Ich podstawowym składnikiem są żywice kadzidłowca i drzewa agarowego oraz woda różana. Niestety, perfumy z Omanu nie należą do tanich, ale warto je mieć, bo nawet niewielka ich ilość potrafi utrzymać się na skórze przez kilkanaście godzin.
W Omanie stworzono perfumy Amouage, jedną z najbardziej luksusowych marek perfum na świecie. Pierwszy zapach „Gold” powstał w 1983 r. Ręcznie szlifowanymi, kryształowymi flakonami dekorowanymi 24-karatowym złotem z tym zapachem, Sułtan Omanu obdarowywał przywódców państw i członków rodzin królewskich.
Oman — kawa i daktyle
W Omanie kawę pije się przez cały dzień, ale za to w niewielkich ilościach. Częstowanie aromatyczną kawą to element omańskiej gościnności, dlatego dzbanki z zaparzoną kawą stoją w hotelach, sklepach, na straganach i w wielu miejscach użyteczności publicznej. Omańska kawa ma wyjątkowy aromat, bo przygotowuje się ją na wodzie różanej z dodatkiem kardamonu.
Do kawy zwykle podaje się słodkie daktyle. Oman to kraj palm daktylowych, których jest tu aż 250 odmian. Ich uprawy stanowią niemal 80% wszystkich owoców, jakie występują w Omanie. Z jednej palmy daktylowej można uzyskać rocznie do 80 kg owoców. Omańscy ojcowie sadzą palmę daktylową na powitanie każdego urodzonego syna.
Omańskie daktyle — foto: Pixabay
Wakacje w Salalah
Oprócz stolicy Maskat popularnym kurortem Omanu jest miasto Salalah leżące nad Morzem Arabskim. To trzecie co do wielkości miasto Omanu i arabska stolica perfum i znany region występowania drzew kadzidłowca. Długa, piaszczysta plaża w Salalah ciągnie się kilometrami. Jej biały koralowy piasek jest bardzo delikatny i pięknie kontrastuje z zielenią rosnących na niej palm kokosowych.
Plaża w Salalah - foto: Unsplash
W Salalah znajduje się wiele luksusowych hoteli oferujących komfortowy wypoczynek w formule all inclusive.
Hilton Salalah
Plaża to niejedyny atut tego miejsca. Pasjonaci historii mogą odwiedzić wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruiny Al Baleed. Miasto, które było niegdyś centrum handlu kadzidłem i koni arabskich odwiedził znany podróżnik Marco Polo.
Atrakcją tego regionu są również majestatyczne góry Qara i jaskinie Marneef Cave, gdzie można podziwiać naturalne gejzery
Na bazarze w centrum Salalah można zaopatrzyć się w kadzidła, których jest tu ogromny wybór.
Kadzidła na bazarze w Salalah - foto: Unsplash