Wróć do listy artykułów

Wakacje na Fuerteventurze — atrakcje wyspy

Warto wiedzieć | 02-07-2024, Aktualizacja: 02-07-2024
fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Atrakcyjne miejsca na Fuerteventurze

Poza pięknym wybrzeżem i ogromnymi, piaszczystymi plażami, wyspa Fuerteventura zapewnia wypoczywającym tu turystom wiele atrakcji. Wśród nich są te stworzone przez matkę naturę oraz takie, które przygotowano z myślą o turystach, szczególnie tych wypoczywających tu z dziećmi. Które z nich są warte zobaczenia i czego na wyspie nie można przegapić?

 

 

Kurort Corralejo i Park Przyrodniczy Wydm Corralejo

Corralejo, niegdyś rybacka wioska obecnie jest tętniącym życiem portem i popularnym kurortem na Fuerteventurze, usytuowanym wzdłuż wschodniego wybrzeża. Najpopularniejszą atrakcją tego miejsca są wydmy, utworzone przez wiatr i piasek nawiewany znad Sahary, tworzące niesamowity krajobraz afrykańskiej pustyni. 10-kilometrowy obszar wydm zaczyna się tuż za kurortem Corralejo. Budzi tu zachwyt kontrast, jaki powstaje pomiędzy jasnym, białym piaskiem, na tle z pobliskich stożków wulkanicznych, a turkusową, nieskazitelnie czystą wodą Atlantyku. 

 

W 1982 r. cały obszar został objęty ochroną  i od tego czasu ten cud natury stanowi Park Krajobrazowy Parque Natural de Las Dunas Corralejo. Park z ogromnymi piaszczystymi wydmami i 8 km plaż oraz częścią pola zastygłej lawy i stożkiem wulkanicznym zajmuje ponad 2600 ha. To największy obszar wydm na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich

 

Wydmy Corralejo

 Wydmy Corralejo — foto: Unsplash

 

Wyspa Lobos

Z portu w miejscowości Corralejo można wybrać się na krótki 15-minutowy rejs statkiem na oddaloną o około 2 km sąsiednią wysepkę Lobos. Nazwa wysepki pochodzi od fok mniszek żyjących tu do XIX w. Wysepka zachwyca urozmaiconą linią brzegową pokrytą niewielkimi plażami z czarnym lub białym piaskiem, piaszczystymi wzgórzami o pomarańczowym kolorze gleby, porośniętymi niską roślinnością i wznoszącymi się na tle surowego wulkanicznego krajobrazu zastygłych pól lawy. To jakby miniatura wyspy matki — Fuerteventury. Nad Lobos góruje 127-metrowy krater Montaña La Caldera.

 

Na wysepce żyje wiele gatunków ptaków i ponad 130 gatunków roślin, a w przybrzeżnych wodach można spotkać żółwie morskie. Walory przyrodnicze wyspy przyczyniły się do tego, że cały jej obszar wraz z otaczającymi wyspę wodami został objęty ochroną.

 

Widok na wyspę Lobos

Widok na wyspę Lobos — foto: Pixabay

 

Wiatraki i muzeum wiatraków w Tiscamanita

Bardzo charakterystycznym elementem, kojarzonym z Fuerteventurą, są białe wiatraki, czyli zabytkowe kamienne młyny z drewnianymi skrzydłami, które stały się wizytówką wyspy. Na szlaku wiatrakowym Ruta de molinos można podziwiać 38 tych malowniczych budowli.

Niestety, można oglądać je tylko z zewnątrz, a do zwiedzania w środku nie są udostępnione. Dla osób zainteresowanych historią i wyglądem tych budowli w środku oraz chcących poznać tajniki działania takiego młyna, na wyspie w miejscowości Tiscamanita zorganizowano muzeum wiatraków El Centro de Interpretación de los Molinos.

 

Zabytkowe kamienne młyny

Zabytkowe kamienne młyny — foto: Pixabay

 

Cueva del Llano

Cueva del Llano to jaskinia powstała na skutek erupcji wulkanicznej, która została uformowana przez zastygłą lawę. Korytarz ma 648 m długości i ok. 12 m szerokości oraz od 3 do 5 m wysokości. Jaskinia była niegdyś zamieszkiwana przez Guanczów i odkryto w niej szczątki wymarłych zwierząt.

 

Góra Montaña de Tindaya

Góra Tindaya wznosząca się na wysokość 401 m n.p.m.znajduje się w północno-zachodniej części Fuerteventury. Łatwo ją dostrzec na tle płaskiego sąsiedniego terenu. Góra objęta jest ochroną jako geomorfologiczny pomnik przyrody. 

 

Pierwotni mieszkańcy wyspy – Guanczowie nazywali ją świętą górą Majos. Z tego okresu pochodzi ponad 200 naskalnych rytów, które odkryto na jej terenie. Ryty są widoczne przy szlaku prowadzącym na szczyt, ale wejście na górę możliwe jest jedynie po uzyskaniu pozwolenia od Cabildo de Fuerteventura.

 

Święta Góra Tindaya

Święta Góra Tindaya — foto: Pixabay

 

Parque Rural de Betancuria 

Założony w 1987 r. obszar chroniony Parque Rural de Betancuria urzeka surowym krajobrazem w kolorze ochry i czerwieni. Park obejmuje masyw Betancuria, będący miejscem licznych wykopalisk. Przez park prowadzi wiele turystycznych szlaków pieszych. Można dotrzeć nimi do wąwozu Barranco de las Peñitas z białą kapliczką i kaktusami i do fantastycznych punktów widokowych. Przez masyw wiedzie kręta górska droga, która turystom dostarcza niezapomnianych widoków i możliwość podziwiania panoramy z punktów widokowych. 

 

Wąwóz Barranco de las Peñitas z białą kapliczką

Wąwóz Barranco de las Peñitas z białą kapliczką — foto: Unsplash

 

Czarna plaża i jaskinie Cuevas de Ajuy

Ajuy to wioska rybacka znajdująca się na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury w sąsiedztwie Parque Rural de Betancuria. Miejscowość ta zachwyca plażą Playa Ajuy z czarnym, wulkanicznym piaskiem i przepięknymi zachodami słońca. Droga do wioski prowadzi przez malowniczy wąwóz Barranco de Malpaso.

 

W pobliżu wioski są również imponujące jaskinie Cuevas de Ajuy, które zostały wyżłobione przez zimowe fale oceanu w bardziej miękkich częściach wapiennych klifów. 

 

To najstarsze formacje skalne na Wyspach Kanaryjskich, mające ok. 20 milionów lat. Jaskinie znajdują się w zatoce Caleta Negra, a droga do nich prowadzi wzdłuż klifu. Największa jaskinia wchodzi aż 600 m w skały, dlatego nie dziwi legenda, według której były one ponoć miejscem składowania pirackich łupów. Do jaskiń można dojść szlakiem z przepięknymi widokami, który zaczyna się na plaży i prowadzi klifem wzdłuż wybrzeża. Przy szlaku znajdują się stare piece, w których niegdyś wypalano wapno.

 

Czarna plaża i jaskinie Cuevas de Ajuy

Czarna plaża i jaskinie Cuevas de Ajuy — foto: Unsplash

 

Mirador La Pared

To miejsce stworzone przez naturę — most skalny z punktem widokowym, z którego można  podziwiać fantastyczne zachody słońca.  Miejsce to niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów, szczególnie tych przebywających na wyspie na romantycznych wakacjach we dwoje.

 

Wulkan Calderon Hondo

To właśnie wybuch między innymi tego wulkanu przyczynił się do powstania Fuerteventury około 50 000 lat temu. Karter wulkanu Calderon Hondo ma blisko 70-metrowe, ziejące pustką spore zagłębienie. Wokół krateru wyznaczona jest ścieżka, którą można obejść go dookoła. Spacer krawędzią krateru nie wymaga szczególnej kondycji i przygotowań. Warto jednak wziąć ze sobą aparat, bo na specjalnie zbudowanym pomoście można zrobić świetne zdjęcia.

 

Karter wulkanu Calderon Hondo

Karter wulkanu Calderon Hondo — foto: Unsplash

 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

Na rodzinnych wakacjach z dziećmi, warto zafundować pociechom ciekawe atrakcje. Wśród tych na wyspie Fuerteventura są takie, gdzie najmłodsi bawią się doskonale. Kurorty i ośrodki wypoczynkowe na Fuerteventurze oferują parki wodne z różnymi zjeżdżalniami dla małych i dużych dzieci i tych największych… na wakacjach też często dzieci.

 

Oasis Park 

Oasis Park to jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Ogród botaniczno-zoologiczny znajduje się  w południowej części Fuerteventury. To jedyny na wyspie ogród zoologiczny. Na jego terenie żyje ok. 2 tysiące zwierząt oraz 7 tysięcy roślin – drzew, krzewów i kwiatów. Ogród jest świetnym miejscem na wycieczkę z dziećmi, dla których największą atrakcją jest karmienie zwierzaków oraz przejażdżka na wielbłądzie. Miejscowa hodowla wielbłądów uznawana jest za największą w Europie, ponieważ jest ich tu ok. 450. W Parku Oasis można oglądać także: żyrafy, lemury, kangury, strusie i surykatki. W parku organizowane są pokazy papug, for, aligatorów, węży i słoni morskich.

 

Oasis Park

Oasis Park — foto: Unsplash

 

Festiwal latawców

Ta bardzo ciekawa impreza co roku  odbywa się w pierwszym tygodniu listopada w miejscowości Corralejo i trwa 3 dni. Miłośnicy tego dość nietypowego sportu spotykają się, aby puszczać swoje kolorowe latawce. Autorzy najciekawszych kształtów, zestawień kolorystycznych i konstrukcji zostają nagrodzeni. 

 

Festiwal latawców

Festiwal latawców — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

ferie zimowe 2025, rejs statkiem, morze śródziemne, luksusowy statek, kabina wewnętrzna, kabina z oknem, statek msc sinfonia, rejs all inclusive, bari włochy, grecja korfu, grecja ateny, turcja izmir, turcja stambuł, rejs z rodziną, oferta dla rodzin, rejs zwiedzanie, trasa rejsu, harmonogram rejsu
Wypoczynek z Amigos
Rejs statkiem MSC Sinfonia po Morzu Śródziemnym

W czasie ferii zimowych 2025 wybierz się z rodziną na rejs statkiem po Morzu Śródziemnym

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Rejs statkiem po Morzu Śródziemnym

Ferie zimowe 2025 - rodzinny rejs statkiem MSC Sinfonia po Morzu Śródziemnym

Wakacje 2024 all inclusive

Wakacje 2024 za granicą w wygodnej formule all inclusive

Wakacje 2024 na wyspach południowej Europy

Wakacje 2024 na najpiękniejszych wyspach południowej Europy

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.