Poza pięknym wybrzeżem i ogromnymi, piaszczystymi plażami, wyspa Fuerteventura zapewnia wypoczywającym tu turystom wiele atrakcji. Wśród nich są te stworzone przez matkę naturę oraz takie, które przygotowano z myślą o turystach, szczególnie tych wypoczywających tu z dziećmi. Które z nich są warte zobaczenia i czego na wyspie nie można przegapić?
Kurort Corralejo i Park Przyrodniczy Wydm Corralejo
Corralejo, niegdyś rybacka wioska obecnie jest tętniącym życiem portem i popularnym kurortem na Fuerteventurze, usytuowanym wzdłuż wschodniego wybrzeża. Najpopularniejszą atrakcją tego miejsca są wydmy, utworzone przez wiatr i piasek nawiewany znad Sahary, tworzące niesamowity krajobraz afrykańskiej pustyni. 10-kilometrowy obszar wydm zaczyna się tuż za kurortem Corralejo. Budzi tu zachwyt kontrast, jaki powstaje pomiędzy jasnym, białym piaskiem, na tle z pobliskich stożków wulkanicznych, a turkusową, nieskazitelnie czystą wodą Atlantyku.
W 1982 r. cały obszar został objęty ochroną i od tego czasu ten cud natury stanowi Park Krajobrazowy Parque Natural de Las Dunas Corralejo. Park z ogromnymi piaszczystymi wydmami i 8 km plaż oraz częścią pola zastygłej lawy i stożkiem wulkanicznym zajmuje ponad 2600 ha. To największy obszar wydm na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Wydmy Corralejo — foto: Unsplash
Wyspa Lobos
Z portu w miejscowości Corralejo można wybrać się na krótki 15-minutowy rejs statkiem na oddaloną o około 2 km sąsiednią wysepkę Lobos. Nazwa wysepki pochodzi od fok mniszek żyjących tu do XIX w. Wysepka zachwyca urozmaiconą linią brzegową pokrytą niewielkimi plażami z czarnym lub białym piaskiem, piaszczystymi wzgórzami o pomarańczowym kolorze gleby, porośniętymi niską roślinnością i wznoszącymi się na tle surowego wulkanicznego krajobrazu zastygłych pól lawy. To jakby miniatura wyspy matki — Fuerteventury. Nad Lobos góruje 127-metrowy krater Montaña La Caldera.
Na wysepce żyje wiele gatunków ptaków i ponad 130 gatunków roślin, a w przybrzeżnych wodach można spotkać żółwie morskie. Walory przyrodnicze wyspy przyczyniły się do tego, że cały jej obszar wraz z otaczającymi wyspę wodami został objęty ochroną.
Widok na wyspę Lobos — foto: Pixabay
Wiatraki i muzeum wiatraków w Tiscamanita
Bardzo charakterystycznym elementem, kojarzonym z Fuerteventurą, są białe wiatraki, czyli zabytkowe kamienne młyny z drewnianymi skrzydłami, które stały się wizytówką wyspy. Na szlaku wiatrakowym Ruta de molinos można podziwiać 38 tych malowniczych budowli.
Niestety, można oglądać je tylko z zewnątrz, a do zwiedzania w środku nie są udostępnione. Dla osób zainteresowanych historią i wyglądem tych budowli w środku oraz chcących poznać tajniki działania takiego młyna, na wyspie w miejscowości Tiscamanita zorganizowano muzeum wiatraków El Centro de Interpretación de los Molinos.
Zabytkowe kamienne młyny — foto: Pixabay
Cueva del Llano
Cueva del Llano to jaskinia powstała na skutek erupcji wulkanicznej, która została uformowana przez zastygłą lawę. Korytarz ma 648 m długości i ok. 12 m szerokości oraz od 3 do 5 m wysokości. Jaskinia była niegdyś zamieszkiwana przez Guanczów i odkryto w niej szczątki wymarłych zwierząt.
Góra Montaña de Tindaya
Góra Tindaya wznosząca się na wysokość 401 m n.p.m.znajduje się w północno-zachodniej części Fuerteventury. Łatwo ją dostrzec na tle płaskiego sąsiedniego terenu. Góra objęta jest ochroną jako geomorfologiczny pomnik przyrody.
Pierwotni mieszkańcy wyspy – Guanczowie nazywali ją świętą górą Majos. Z tego okresu pochodzi ponad 200 naskalnych rytów, które odkryto na jej terenie. Ryty są widoczne przy szlaku prowadzącym na szczyt, ale wejście na górę możliwe jest jedynie po uzyskaniu pozwolenia od Cabildo de Fuerteventura.
Święta Góra Tindaya — foto: Pixabay
Parque Rural de Betancuria
Założony w 1987 r. obszar chroniony Parque Rural de Betancuria urzeka surowym krajobrazem w kolorze ochry i czerwieni. Park obejmuje masyw Betancuria, będący miejscem licznych wykopalisk. Przez park prowadzi wiele turystycznych szlaków pieszych. Można dotrzeć nimi do wąwozu Barranco de las Peñitas z białą kapliczką i kaktusami i do fantastycznych punktów widokowych. Przez masyw wiedzie kręta górska droga, która turystom dostarcza niezapomnianych widoków i możliwość podziwiania panoramy z punktów widokowych.
Wąwóz Barranco de las Peñitas z białą kapliczką — foto: Unsplash
Czarna plaża i jaskinie Cuevas de Ajuy
Ajuy to wioska rybacka znajdująca się na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury w sąsiedztwie Parque Rural de Betancuria. Miejscowość ta zachwyca plażą Playa Ajuy z czarnym, wulkanicznym piaskiem i przepięknymi zachodami słońca. Droga do wioski prowadzi przez malowniczy wąwóz Barranco de Malpaso.
W pobliżu wioski są również imponujące jaskinie Cuevas de Ajuy, które zostały wyżłobione przez zimowe fale oceanu w bardziej miękkich częściach wapiennych klifów.
To najstarsze formacje skalne na Wyspach Kanaryjskich, mające ok. 20 milionów lat. Jaskinie znajdują się w zatoce Caleta Negra, a droga do nich prowadzi wzdłuż klifu. Największa jaskinia wchodzi aż 600 m w skały, dlatego nie dziwi legenda, według której były one ponoć miejscem składowania pirackich łupów. Do jaskiń można dojść szlakiem z przepięknymi widokami, który zaczyna się na plaży i prowadzi klifem wzdłuż wybrzeża. Przy szlaku znajdują się stare piece, w których niegdyś wypalano wapno.
Czarna plaża i jaskinie Cuevas de Ajuy — foto: Unsplash
Mirador La Pared
To miejsce stworzone przez naturę — most skalny z punktem widokowym, z którego można podziwiać fantastyczne zachody słońca. Miejsce to niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów, szczególnie tych przebywających na wyspie na romantycznych wakacjach we dwoje.
Wulkan Calderon Hondo
To właśnie wybuch między innymi tego wulkanu przyczynił się do powstania Fuerteventury około 50 000 lat temu. Karter wulkanu Calderon Hondo ma blisko 70-metrowe, ziejące pustką spore zagłębienie. Wokół krateru wyznaczona jest ścieżka, którą można obejść go dookoła. Spacer krawędzią krateru nie wymaga szczególnej kondycji i przygotowań. Warto jednak wziąć ze sobą aparat, bo na specjalnie zbudowanym pomoście można zrobić świetne zdjęcia.
Karter wulkanu Calderon Hondo — foto: Unsplash
Atrakcje dla rodzin z dziećmi
Na rodzinnych wakacjach z dziećmi, warto zafundować pociechom ciekawe atrakcje. Wśród tych na wyspie Fuerteventura są takie, gdzie najmłodsi bawią się doskonale. Kurorty i ośrodki wypoczynkowe na Fuerteventurze oferują parki wodne z różnymi zjeżdżalniami dla małych i dużych dzieci i tych największych… na wakacjach też często dzieci.
Oasis Park
Oasis Park to jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Ogród botaniczno-zoologiczny znajduje się w południowej części Fuerteventury. To jedyny na wyspie ogród zoologiczny. Na jego terenie żyje ok. 2 tysiące zwierząt oraz 7 tysięcy roślin – drzew, krzewów i kwiatów. Ogród jest świetnym miejscem na wycieczkę z dziećmi, dla których największą atrakcją jest karmienie zwierzaków oraz przejażdżka na wielbłądzie. Miejscowa hodowla wielbłądów uznawana jest za największą w Europie, ponieważ jest ich tu ok. 450. W Parku Oasis można oglądać także: żyrafy, lemury, kangury, strusie i surykatki. W parku organizowane są pokazy papug, for, aligatorów, węży i słoni morskich.
Oasis Park — foto: Unsplash
Festiwal latawców
Ta bardzo ciekawa impreza co roku odbywa się w pierwszym tygodniu listopada w miejscowości Corralejo i trwa 3 dni. Miłośnicy tego dość nietypowego sportu spotykają się, aby puszczać swoje kolorowe latawce. Autorzy najciekawszych kształtów, zestawień kolorystycznych i konstrukcji zostają nagrodzeni.
Festiwal latawców — foto: Pixabay