Leżąca nad Morzem Czarnym Bułgaria, jedno z najstarszych państw w Europie słynie nie tylko ze złotych plażach, idealnych na wypoczynek all inclusive, ale również z malowniczych, górskich widoków, niesamowitych trackich budowli, bizantyjskich fortec oraz skalnych cerkwi i monasterów. Warta zobaczenia jest też jej stolica — Sofia.
Bułgaria to bałkańskie państwo w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Czarnym.
Kraj ten ma fantastyczną linię brzegową, pełną przepięknych piaszczystych plaż, parki narodowe i wiele miejsc historycznych.
Około 60% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry z najwyższym szczytem Bałkanów, Musała o wysokości 2925 m n.p.m. Są tu doskonałe warunki do uprawiania różnych form aktywnej turystyki.
Krajobraz Bułgarii — foto: Pixabay
Bułgaria jest najstarszym krajem w Europie. Jej bogatą historię można poznać odwiedzając Plovdiv, Kopriwszticę czy miasto stołeczne — Sofię.
W Bułgarii powstała używana do dziś cyrlica.
Sofia — stolica Bułgarii
Sofia — stolica Bułgarii jest najwyżej położoną stolicą europejską. To miasto, które niewątpliwie warto odwiedzić, bo słynie ono z wielu wspaniałych zabytków i fantastycznych terenów zielonych. Podczas II wojny światowej centrum stolicy uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie w tym miejscu powstało wiele komunistycznych budynków, ale odrestaurowano też najpiękniejsze zabytki. Teraz zabytki z czasów Imperium Osmańskiego wznoszą się obok budynków będących pozostałością czasów komunizmu. To doprawdy niesamowite połączenie!
Zwiedzając Sofię nie można przegapić Cerkwi Bojańskiej, Cerkwi Świętej Niedzieli oraz Soboru św. Aleksandra Newskiego. To prawdziwe perełki architektoniczne stolicy.
W centrum znajduje się wiele restauracji, w których można skosztować rakiję – słynne wino bułgarskie. Warto również spróbować banicę – specjał serwowany przez lokalne piekarnie.
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii — foto: Pixabay
Atrakcje turystyczne Bułgarii
Bułgaria to piękny i wyjątkowy kraj, w którym 9 obiektów znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO — 7 z nich to obiekty dziedzictwa kulturowego, a 2 stanowią dziedzictwo przyrodnicze.
Zabytków i ciekawych miejsc jest w Bułgarii wiele, dlatego turyści lubiący zwiedzanie nie będą narzekali na nudę. Mogą podziwiać tu starożytne cerkwie, meczety rzymskie budowle i tureckie łaźnie oraz średniowieczne twierdze, których samo malownicze położenie to już nie lada atrakcja. W okolicy kurortu Złote Piaski leży Kamienny Brzeg, Przylądek Kaliakra i Warna, w której sąsiedztwie znajduje się kamienny las. Wypoczywając w kurorcie Słoneczny Brzeg, warto odwiedzić Burgas, Lozenec, Park Narodowy Strandża oraz starożytne miasta Nessebar i Sozopol.
Nessebar — miasto 40 cerkwi
Wypoczywając na wakacjach w Słonecznym Brzegu, koniecznie trzeba odwiedzić położone nieopodal starożytne miasto — Nessebar, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Położone na skalistym półwyspie, nad turkusowymi wodami Morza Czarnego i otoczone antycznymi murami robi niesamowite wrażenie. Wzdłuż brukowanych uliczek wznoszą się zabytkowe cerkwie i kamienne domy, do których prowadzą schody też wykute w kamieniu.
Zabytkowa część miasta wita turystów majestatycznym wiatrakiem z XVIII w. Stare Miasto to także wiele cerkwi. Najpiękniejsze z nich to średniowieczna Cerkiew Chrystusa Pantokratora, Cerkiew św. Apostołów i Cerkiew Bogurodzicy. Atrakcją turystyczną Nessebaru jest wybudowana ok. V w. bazylika. Bogatą kolekcję ikon i wyrobów garncarskich można podziwiać w miejscowym Muzeum Archeologicznym.
Jedynie wąska grobla łączy miasto ze stałym lądem. Po zwiedzaniu można odpocząć na osłoniętej wydmami plaży.
Bułgaria, starożytne miasto — Nessebar — foto: Pixabay
Zabytkowy Sozopol
Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO znajduje się również jedno z najstarszych miast Bułgarii — Sozopol posiadające przepiękną starówkę z zabytkowymi różnokolorowymi budynkami zlokalizowanymi nad skalnym klifem. Popularnym miejscem spacerowym Sozopolu jest nadmorska promenada, ciągnąca się wzdłuż półwyspu. Na Starym Mieście można zrelaksować się w licznych restauracjach z tarasami oferującymi malownicze widoki na morze i lokalne, atrakcyjne plaże.
Zabytkowy Sozopol — foto: Pixabay
Inne zabytkowe miasta Bułgarii
Jednym z największych miast Bułgarii jest Warna. Tu znajdują się słynne, historyczne pola z bitwy pod Warną oraz symboliczny grobowiec Władysława Warneńczyka — króla Polski, który zginął pod Warną w 1444 r. Turyści szukający relaksu i wytchnienia chętnie odwiedzają pobliski Primorski Park utworzony z okolicznych ogrodów, lasów i winnic.
Bułgaria, Warna — foto: Pixabay
W centralnej części Bułgarii leży otoczona malowniczymi wzgórzami Kopriwsztica, najbardziej klimatyczne, bułgarskie miasto — skansen z wąskimi, brukowanymi uliczkami i zabytkowymi domami-muzeami.
Kopriwsztica, miasto — skansen — foto: Pixabay
Warto odwiedzić położone na siedmiu wzgórzach miasto Plovdiv. To najstarsze miasto w Bułgarii i jednocześnie jedno z najstarszych w Europie. Na uliczkach malowniczej starówki można podziwiać starą zabudowę, starożytne ruiny i wyjątkowy Meczet Dżumaja.
Bułgaria, miasto Plovdiv — foto: Pixabay
Monaster Rylski
Rylski Monaster to najsłynniejszy i największy w Bułgarii klasztor prawosławny. Wybudowany przez pustelnika Iwana z Riły mieści się u stóp pasma górskiego Riła. Miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to jeden z najsłynniejszych klasztorów w Bułgarii. Centrum zajmuje przyozdobiona licznymi freskami cerkiew Świętej Bogurodzicy. Można tu również zwiedzić muzeum cerkiewno-historyczne i muzeum historyczne.
Rylski Monastyr — foto: Pixabay
Skalne monastery
Monastery te to kompleksy klasztorne, które powstały w XII-XIV w., gdy mnisi opuszczali bogate murowane klasztory i szukając odosobnienia, zagospodarowywali naturalne jaskinie. Cały kompleks liczy ponad 250 kościołów ukrytych w skałach.
Skalne monastery — foto: Pixabay
Kamienny Las
W pobliżu Warny jest miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć — to kamienny las, czyli skały w formie kamiennych kolumn, rozrzucone na obszarze ok. 7 km2. Stworzyła je sama natura, ale wyglądają jak pozostałości antycznych budowli. Kamienne kolumny powstały przez naciekanie wapienia w piasku.
Kamienny las — foto: Pixabay
Przylądek Kaliakra
To 2-kilometrowy półwysep, będący rezerwatem przyrody i domem dla ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków. Znajduje się tu twierdza Kalikra, na której terenie odnaleziono ruiny cerkwi, łaźni i grobowce. 70-metrowe skały kryją liczne jaskinie, w których utworzono muzeum.
Przylądek Kaliakra — foto: Pixabay
Różana Bułgaria
Symbolem Bułgarii i zarazem jej głównym towarem eksportowym jest olejek różany. Już od XVII w. uprawiano tu róże dla pozyskania tego cennego surowca dodawanego do perfum i kosmetyków. Obecnie uprawy róż prowadzi się przede wszystkim w słynnej Dolinie Róż, gdzie różanymi krzewami obsadzono ponad 10 tys. ha. Rocznie w Bułgarii zbiera się ok. 4-5 ton różanych płatków, natomiast aż 3000 kg różanych płatków potrzeba do wyprodukowania 1 kg czystego olejku różanego. To powoduje, że na światowych rynkach jego ceny są bardzo wysokie. Olejek ma bardzo intensywny zapach i dla uzyskania odpowiedniego efektu wystarczy użyć 1-3 krople.
Zbiór płatków różanych — foto: Pixabay