Wróć do listy artykułów

Wakacje w Bułgarii – Nessebar

Wypoczynek z Amigos | 01-04-2020, Aktualizacja: 04-05-2020
wakacje 2020, wczasy 2020, bulgaria 2020, wakacje w bulgarii, wczasy w bulgarii, wycieczki w bulgarii, bulgaria wakacje all inclusive, bulgaria wakacje last minute, bulgaria wczasy all inclusive, bulgaria wczasy last minute, bulgaria wycieczki all inclusive, bulgaria wycieczki last minute, nesebar wakacje, nesebar wczasy, nesebar wycieczki
Turystyczne miasto Nessebar w Bułgarii jest położone niedaleko popularnego miejsca na wakacje all inclusive czyli Słonecznego Brzegu.

Na południe od Słonecznego Brzegu, na malowniczym półwyspie połączonym z groblą lądem, leży najstarsze miasto Bułgarii i jedno z najstarszych osiedli Europy – Nessebar. Często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii. 

 

 

Informacje o regionie Nessebar

Miasto Nessebar jest wspaniałą atrakcją turystyczną i skrywa wiele tajemnic. Założone zostało przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane Mesambria. Kiedyś półwysep na którym się znajduje był szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się w wodzie. Teraz jest to wyśmienite miejsce do odkrywania pozostałości przez nurków. 

 

Nessebar (Nesebyr) to miasto w obwodzie Burgas, w Bułgarii, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego. Obecnie Starówka ma 850 m długości i 350 m szerokości. Od 1956 r. stare miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prawdopodobnie mogło być z tej listy skreślone, bo... nocą słychać tu muzykę ze Słonecznego Brzegu. Na szczęście do tego nie doszło. Do tej części miasteczka dojść można po wąskim przesmyku, na którym mieści się tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych. Stoją przy nim dwa wiatraki.

 

W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. Uroku i klimatu temu miejscu dodają wąskie uliczki i kamienno-drewniane domki. To piętrowe domy bogatych kupców z przełomu XVIII i XIX w. Kamienny parter i drewniane piętro to styl bułgarskiego odrodzenia narodowego. To wspaniałe miejsce na wakacje i zwiedzanie ciekawych miejsc.

 

W tym klimatycznym, pełnym uroku miasteczku było kiedyś aż 41 kościołów. I wcale nie było tu tylu wiernych, tylko... kto bogatemu zabroni – majętni mieszczanie budowali je dla prestiżu. Do dziś zachowało się 5, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy to budowla XIII-wieczna. To jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii – Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni i przeplatających je cegieł, ozdobiona dodatkowo ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.

 

W miejscowym muzeum obok starożytnej ceramiki i ikon z XVI-XIX w., na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu starożytne kotwice. To kamienne płyty z 3 otworami, w 2 z nich wbijano belki do zahaczenia o dno, a przez trzeci przeciągano linę.

 

Wiele osób decyduje się na wakacje w Nessebyrze także ze względu na piaszczyste plaże, które są tu urzekające. Miasteczko leży na tyle blisko Słonecznego Brzegu, że można się tam dostać pieszo.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

lato 2021 koronawirus, bułgaria 2021, bułgaria koronawirus, podróże koronawirus, podróże 2021 koronawirus, wycieczki za granicą, wakacje za granicą, wczasy za granicą
Ważne informacje
Lato 2021 w rzeczywistości koronawirusa

Jak będą wyglądać przyszłoroczne wakacje za granicą?

wakacje za granicą, wczasy za granicą, wycieczki za granicą, wakacje koronawirus, wczasy koronawirus, wycieczki koronawirus, zasady na wakacjach za granicą, zasady na wczasach za granicą
Ważne informacje
Zasady obowiązujące na wakacjach za granicą

Jakie obostrzenia i zasady należy przestrzegać na wakacjach w poszczególnych krajach?

wakacje w grecji, wczasy w grecji, wycieczki w grecji, wakacje grecja, wczasy grecja, wycieczki grecja, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja z niemiec, grecja koronawirus, grecja testy na covid-19
Ważne informacje
Wakacje w Grecji z negatywnym testem PCR

Grecja wprowadziła obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR dla polskich turystów od 3 października 2020 roku

najlepsze hotele meksyk, super hotele meksyk, top hotele meksyk, popularne hotele meksyk, polecane hotele meksyk, najlepsze hotele dla dorosłych w meksyku, top hotele dla dorosłych w meksyku
Wypoczynek z Amigos
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Meksyk

Wakacje all inclusive w najlepszych hotelach tylko dla dorosłych w Meksyku

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Wakacje z Niemiec

Wysoka jakość wakacji 2021 z wylotem z Niemiec w korzystnych cenach – zyskaj nawet do 40% zniżki na wczasy za granicą

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Egzotyka 2020/2021

Egzotyczne wakacje 2020/2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Zima 2020/2021 w tropikach

Zima 2020/2021 na egzotycznych kierunkach, rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach w formule all inclusive

Ferie zimowe 2021

Ferie zimowe 2021 na popularnych kierunkach z wylotem z Niemiec – Egipt, Meksyk, Kuba, Dominikana, Emiraty Arabskie

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.