Wróć do listy artykułów

Wakacje w Bułgarii – historyczny Nessebar

Warto wiedzieć | 01-04-2020, Aktualizacja: 21-06-2022
wakacje 2022, wczasy 2022, bulgaria 2022, wakacje w bulgarii, wczasy w bulgarii, wycieczki w bulgarii, bulgaria wakacje all inclusive, bulgaria wakacje last minute, bulgaria wczasy all inclusive, bulgaria wczasy last minute, bulgaria wycieczki all inclusive, bulgaria wycieczki last minute, nessebar wakacje, nessebar wczasy, nesebyr wycieczki
Historyczne miasto Nessebar w Bułgarii leży obok Słonecznego Brzegu — popularnego miejsca na wakacje all inclusive — foto: Pixabay.

Na wybrzeżu Morza Czarnego, w kierunku południowym od Słonecznego Brzegu, na malowniczym półwyspie połączonym groblą ze stałym lądem leży najstarsze miasto Bułgarii i jedno z najstarszych osiedli Europy – Nessebar. To starożytne, urokliwe miasto często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii. 

 

Dwa oblicza Nessebaru

Wakacje w Bułgarii kojarzą się głównie z piaszczystymi plażami i dużymi kompleksami hotelowymi w kurortach Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Ale Bułgaria ma też inne oblicze — z malowniczymi górami, kanionami i jaskiniami oraz monastyrami wykutymi w skale i klimatycznymi, historycznymi miasteczkami. Jednym z nich jest leżące w pobliżu Słonecznego Brzegu miasteczko Nessebar, podzielone na dwie części — starożytną i współczesną.

 

Starożytna część miasta z antycznymi budowlami, muzeami i historyczną zabudową kiedyś położona była na wyspie. Obecnie z nową częścią połączona jest wąskim przesmykiem, na którym mieści się tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych oraz stoi przy nim zabytkowy młyn, który jest symbolem miasta. Niestety, młyn można oglądać jedynie na zewnątrz, bo wejście do środka jest niemożliwe.

 

Nessebar, zabytkowy młyn

Nessebar, zabytkowy młyn — foto: Pixabay

 

W nowej części Nessebaru znajdują się okazałe hotele i piękne piaszczyste plaże. 

 

Nessebar — najstarsze miasto Bułgarii

Miasto Nessebar zwane też Nesebyr jest wspaniałą atrakcją turystyczną Bułgarii i skrywa wiele tajemnic. Zostało założone przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane wówczas Mesambria. Nazwa Nessebar wprowadzona została dopiero w XI w. n.e. Po Trakach miasto było pod panowaniem Greków, Rzymian i Bizantyńczyków. Później nastała era chrześcijan, po których w miasteczku pozostały wielowiekowe świątynie. 

 

Ruiny cerkwi św. Zofii

Ruiny cerkwi św. Zofii — foto: Pixabay

 

Niegdyś półwysep, na którym znajduje się Nessebar był znacznie szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się i został zalany przez wodę. Teraz jest to wyśmienite miejsce dla nurków do odkrywania pozostałości tego starożytnego osiedla. 

 

Z miasteczka widać wielkie kompleksy hotelowe wybudowane w Słonecznym Brzegu, ale Nessebar to niemal w całości pełna uroku stara zabudowa. Obecnie Starówka ma 850 m długości i 350 m szerokości. Od 1956 r. stare miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 r. w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według nieoficjalnych źródeł, o mały włos mogło być z tej listy skreślone, bo... nocą słychać tu muzykę ze Słonecznego Brzegu. Na szczęście do tego nie doszło i miasteczko nadal pozostaje na liście. 

 

Nessebar, Stare Miasto

Nessebar, Stare Miasto — foto: Unsplash

 

W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. Uroku i klimatu temu miejscu dodają wąskie uliczki i kamienno-drewniane domki. To piętrowe domy bogatych kupców z przełomu XVIII i XIX w. Kamienny parter i drewniane piętro to styl charakterystyczny dla drugiego odrodzenia bułgarskiego. Obecnie w wielu z nich znajdują się świetne restauracje serwujące potrawy tradycyjnej kuchni bułgarskiej. W tych zabytkowych budynkach wciąż mieszkają też lokalsi.

 

Kamienno-drewniane domy w Nessebarze

Kamienno-drewniane domy w Nessebarze — foto: Unsplash

 

Nessebar — miasteczko kościołów 

W tym klimatycznym, pełnym uroku miasteczku było niegdyś aż 41 kościołów. Ich liczba nie była związana z wyjątkową religijnością mieszkańców, bo wcale nie było tu tylu wiernych. Majętni mieszczanie budowali je dla prestiżu, bo... kto bogatemu zabroni. Do dziś w całości zachowało się 5, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy – Cerkiew Chrystusa Pantokratora to budowla XIII-wieczna, która jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń w Nessebarze i jednym z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni przeplatanych cegłami oraz ozdobiona ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.

 

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Cerkiew Chrystusa Pantokratora — foto: Pixabay

 

Cerkiew św. Jana Chrzciciela

Cerkiew św. Jana Chrzciciela — foto: Unsplash

 

Wakacje ze zwiedzaniem Nessebaru

Nessebar jest wspaniałym miejscem na wakacje w Bułgarii połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Nessebaru także ze względu na piaszczyste plaże, które są tu urzekające. Poza tym miasteczko leży na tyle blisko Słonecznego Brzegu, że można się tu dostać pieszo. Ze Słonecznego Brzegu można też dotrzeć tu taksówką wodną lub mini tramwajem turystycznym. Bardzo popularne są też wycieczki wodolotem, w których jeszcze bardziej podkreślone zostają uroki starej zabudowy Nessebaru. 

 

W miasteczku oprócz zabytkowych budowli, przy grobli znajduje się Muzeum Archeologiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić. Tu można dowiedzieć się, dlaczego Nessebar jest tak niezwykłe, że jego starożytna część w całości została wpisana na listę UNESCO. W miejscowym muzeum obok starożytnej ceramiki i ikon z XVI-XIX w., na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu starożytne kotwice. To kamienne płyty z 3 otworami, w 2 z nich wbijano belki do zahaczenia o dno, a przez trzeci przeciągano linę.

 

Ze względu na swoje niezwykłe położenie i wielowiekową zabudowę Nessebar jest perełką bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w Bułgarii. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Narty zima 2023

Zimowe wakacje 2023 za granicą w znanych ośrodkach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja i Czechy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.