Wróć do listy artykułów

Wakacje w Bułgarii – historyczny Nessebar

Warto wiedzieć | 01-04-2020, Aktualizacja: 21-03-2023
bułgaria nessebar, wakacje w bułgarii, wczasy w bułgarii, wycieczki do bułgarii, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, bułgaria wczasy all inclusive, bułgaria wczasy last minute, nessebar wakacje, nessebar wczasy, bułgaria nesebyr, nessebar zwiedzanie
Historyczne miasto Nessebar w Bułgarii leży obok Słonecznego Brzegu — popularnego miejsca na wakacje all inclusive — foto: Pixabay.

Na wybrzeżu Morza Czarnego, w kierunku południowym od Słonecznego Brzegu, na malowniczym półwyspie połączonym groblą ze stałym lądem leży najstarsze miasto Bułgarii i jedno z najstarszych osiedli Europy – Nessebar. To starożytne, urokliwe miasto często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii. 

 

 

Dwa oblicza Nessebaru

Wakacje w Bułgarii kojarzą się głównie z piaszczystymi plażami i dużymi kompleksami hotelowymi w kurortach Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Ale Bułgaria ma też inne oblicze — z malowniczymi górami, kanionami i jaskiniami oraz monastyrami wykutymi w skale i klimatycznymi, historycznymi miasteczkami. Jednym z nich jest leżące w pobliżu Słonecznego Brzegu miasteczko Nessebar (Nesebyr), podzielone na dwie części — starożytną i współczesną.

 

 

Starożytna część miasta z antycznymi budowlami, muzeami i historyczną zabudową kiedyś położona była na wyspie. Obecnie z nową częścią połączona jest wąskim przesmykiem, na którym mieści się tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych oraz stoi przy nim zabytkowy młyn, który jest symbolem miasta. Niestety, młyn można oglądać jedynie na zewnątrz, bo wejście do środka jest niemożliwe.

 

Nessebar, zabytkowy młyn

Nessebar, zabytkowy młyn — foto: Pixabay

 

W nowej części Nessebaru znajdują się okazałe hotele i piękne piaszczyste plaże. 

 

Nessebar — najstarsze miasto Bułgarii

Miasto Nessebar zwane też Nesebyr jest wspaniałą atrakcją turystyczną Bułgarii i skrywa wiele tajemnic. Zostało założone przez Traków 3000 lat p.n.e. i nazwane wówczas Mesambria. Nazwa Nessebar wprowadzona została dopiero w XI w. n.e. Po Trakach miasto było pod panowaniem Greków, Rzymian i Bizantyńczyków. Później nastała era chrześcijan, po których w miasteczku pozostały wielowiekowe świątynie. 

 

Ruiny cerkwi św. Zofii

Ruiny cerkwi św. Zofii — foto: Pixabay

 

Niegdyś półwysep, na którym znajduje się Nessebar był znacznie szerszy, ale jego północny kraniec zapadł się i został zalany przez wodę. Teraz jest to wyśmienite miejsce dla nurków do odkrywania pozostałości tego starożytnego osiedla. 

 

Z miasteczka widać wielkie kompleksy hotelowe wybudowane w Słonecznym Brzegu, ale Nessebar to niemal w całości pełna uroku stara zabudowa. Obecnie Starówka ma 850 m długości i 350 m szerokości. Od 1956 r. stare miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 r. w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według nieoficjalnych źródeł, o mały włos mogło być z tej listy skreślone, bo... nocą słychać tu muzykę ze Słonecznego Brzegu. Na szczęście do tego nie doszło i miasteczko nadal pozostaje na liście. 

 

Nessebar, Stare Miasto

Nessebar, Stare Miasto — foto: Unsplash

 

W miasteczku można cofnąć się w czasie do początków chrześcijaństwa za sprawą pozostałości świątyń z tego okresu. Uroku i klimatu temu miejscu dodają wąskie uliczki i kamienno-drewniane domki. To piętrowe domy bogatych kupców z przełomu XVIII i XIX w. Kamienny parter i drewniane piętro to styl charakterystyczny dla drugiego odrodzenia bułgarskiego. Obecnie w wielu z nich znajdują się świetne restauracje serwujące potrawy tradycyjnej kuchni bułgarskiej. W tych zabytkowych budynkach wciąż mieszkają też lokalsi.

 

Kamienno-drewniane domy w Nessebarze

Kamienno-drewniane domy w Nessebarze — foto: Unsplash

 

Nessebar — miasteczko kościołów 

W tym klimatycznym, pełnym uroku miasteczku było niegdyś aż 41 kościołów. Ich liczba nie była związana z wyjątkową religijnością mieszkańców, bo wcale nie było tu tylu wiernych. Majętni mieszczanie budowali je dla prestiżu, bo... kto bogatemu zabroni. Do dziś w całości zachowało się 5, z czego najstarszy jest z V wieku, a najmłodszy – Cerkiew Chrystusa Pantokratora to budowla XIII-wieczna, która jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń w Nessebarze i jednym z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Wygląda przepięknie, ponieważ zbudowana została z kamieni przeplatanych cegłami oraz ozdobiona ceramiką i dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.

 

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Cerkiew Chrystusa Pantokratora — foto: Pixabay

 

Cerkiew św. Jana Chrzciciela

Cerkiew św. Jana Chrzciciela — foto: Unsplash

 

Wakacje ze zwiedzaniem Nessebaru

Nessebar jest wspaniałym miejscem na wakacje w Bułgarii połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Nessebaru także ze względu na piaszczyste plaże, które są tu urzekające. Poza tym miasteczko leży na tyle blisko Słonecznego Brzegu, że można się tu dostać pieszo. Ze Słonecznego Brzegu można też dotrzeć tu taksówką wodną lub mini tramwajem turystycznym. Bardzo popularne są też wycieczki wodolotem, w których jeszcze bardziej podkreślone zostają uroki starej zabudowy Nessebaru. 

 

W miasteczku oprócz zabytkowych budowli, przy grobli znajduje się Muzeum Archeologiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić. Tu można dowiedzieć się, dlaczego Nessebar jest tak niezwykłe, że jego starożytna część w całości została wpisana na listę UNESCO. W miejscowym muzeum obok starożytnej ceramiki i ikon z XVI-XIX w., na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu starożytne kotwice. To kamienne płyty z 3 otworami, w 2 z nich wbijano belki do zahaczenia o dno, a przez trzeci przeciągano linę.

 

Ze względu na swoje niezwykłe położenie i wielowiekową zabudowę Nessebar jest perełką bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w Bułgarii

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Ferie zimowe 2024 w Egipcie

Ferie zimowe 2024 all inclusive w popularnych regionach Egiptu nad Morzem Czerwonym — Hurghada i Marsa Alam

Wakacje 2024 w Tajlandii

Egzotyczne wakacje 2024 w Tajlandii — w regionie Krabi, na wyspach Phuket, Koh Samui i Koh Chang oraz w Bangkoku

Słoneczne wakacje w grudniu 2023

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2023? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Egzotyczne kierunki od jesieni do wiosny

Na chłodne dni — egzotyczne wakacje w najdalszych i najpiękniejszych zakątkach świata

Zimowe wakacje 2024 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2024 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.