Formentera czyli „promienna wyspa” jest doskonałym miejscem na wakacje z Niemiec dla naturystów. Wyspa oferuje lecznicze kąpiele błotne i atrakcje przyrodnicze w słonych jeziorach z posidonią – najstarszym żywym organizmem na Ziemi.
Informacje o regionie Formentera
Formentera to najmniejsza zamieszkała wyspa w archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia całkowita wynosi zaledwie 82 km2 i 19 km długości. Na wyspie nie ma międzynarodowego lotniska, dlatego wybierając się tu na letnie wakacje, trzeba wylądować na sąsiedniej Ibizie. Wyspa oddalona jest od Formentery wąskim przesmykiem o długości 11 km. W jej południowej części znajduje się port, z którego kursują statki na tytułową wyspę.
Najwyższa skała na wyspie o nazwie Sa Talaia ma zaledwie 192 m wysokości, dlatego można powiedzieć, że Formentera należy do płaskich obszarów. Na wyspie znajduję się wiele dobrze przygotowanych tras rowerowych, podczas których można odwiedzać najciekawsze zakątki ukryte na wyspie Balearów.
W języku łacińskim nazwa wyspy Formentera oznacza spichlerz. Niegdyś była ona spichlerzem dla części kontynentalnej ze względu na bardzo żyzną glebę. Jaszczurka sargantana zamieszkuję wyspę i jednocześnie jest jej symbolem, bo w żadnym, innym miejscu na świecie jej nie zobaczymy.
Otoczenie wyspy Formentera składa się przede wszystkim z lasów piniowych oraz gajów migdałowych i figowych. Zdecydowanie największym atutem wyspy są jej niezwykłe plaże rozlokowane nad krystalicznie czystym, lazurowym morzem. Plaże posiadają oznaczenie C.O. czyli clothing optional (ubrania opcjonalnie). Zarówno nudyści jak i turyści wypoczywający na wczasach all inclusive w kostiumach kąpielowych, są mile widziani na plaży. Warto wcześniej zapoznać się z tą informacją, żeby na miejscu nie spotkała nas niemiła niespodzianka.
W części północnej wyspy znajdują się dwa słone jeziora. Kiedyś były one tzw. salinami, z których wydobywano sól. W porównaniu do Morza Śródziemnego ich zasolenie jest trzy razy większe, za to w dalszym ciągu są bogatym środowiskiem przyrody. Trawa morska posidonia, która rośnie na dnie, posiada rodowód na 100 000 lat i zaliczana jest do najstarszych organizmów na Ziemi. Posidonia występuje w nielicznych miejscach.
Sąsiednia, bezludna wysepka Espalmador charakteryzuje się niezwykłą atrakcją, którą jest kąpiel błotna o właściwościach leczniczych. Błoto należy do wyjątkowych ze względu na to, że po zastygnięciu na ciele człowieka, zmienia kolor na niebieski. Z Formentery na Espalmador można dostać się przepływając wpław albo nawet dojść pieszo w czasie odpływu.