Planujesz wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka? Co warto wiedzieć? Jak przygotować się do wyjazdu? Przekazujemy kilka praktycznych wskazówek i porad, które ułatwią wakacyjny wyjazd i pobyt na wyspach archipelagu Cabo Verde oraz pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.
Wjazd na wyspy i wymagane dokumenty
Od 2019 roku turyści z Unii Europejskiej, którzy chcą spędzić wakacje na Cabo Verde nie muszą posiadać wizy jeżeli ich pobyt na wyspach nie przekracza 30 dni. Teraz wystarczy paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
Turyści udający się na Wyspy Zielonego Przylądka powinni zarejestrować się na specjalnej platformie www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży. Przy rejestracji należy podać określone dane z paszportu, planowany czas i miejsce pobytu oraz nr lotu. Swoje wakacje na wyspach warto też zgłosić w systemie Odyseusz.
Na wyspach obowiązuje podatek lotniskowy (Airport Security Tax), który wynosi 3400 escudos/osobę (ok.31 euro). Można go opłacić online na 5 dni przed lotem, za pośrednictwem biura podróży lub po przylocie na lotnisku (można płacić kartą lub gotówką w euro).
Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu na wyspach Cabo Verde publikowane są na stronie MSZ
Zalecane szczepienia
Wyspy Zielonego Przylądka to kraj tropikalny, dlatego wymaga szczególnej ostrożności i profilaktyki zdrowotnej oraz ochrony przed egzotycznymi chorobami. W Republice Zielonego Przylądka żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących bezpośrednio z Polski. Wyjątek stanowi co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Warto jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe najczęściej pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy chory był przed wyjazdem zaszczepiony na daną chorobę.
Strefa czasowa
Polska i Wyspy Zielonego Przylądka są w różnych strefach czasowych. Wiąże się z tym przesunięcie zegarka po przylocie. Gdy u nas jest czas zimowy, należy cofnąć zegarek o 2 godziny, natomiast latem trzeba go cofnąć o 3 godziny.
Język na wyspach
Językiem urzędowym na Wyspach Zielonego Przylądka jest język portugalski, ale większość społeczeństwa posługuje się językiem kreolskim, będącym mieszaniną portugalskiego i zależnie od wyspy francuskiego, włoskiego lub angielskiego. W hotelach i popularnych miejscach turystycznych można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Nie ma też większego problemu posługiwanie się językiem hiszpańskim lub francuskim.
Waluta obowiązująca na wyspach
Od 1914 r. na archipelagu Cabo Verde obowiązującą walutą jest escudo Zielonego Przylądka (CVE) — 1 escudo dzieli się na 100 centavos. Na wyspach w obiegu są banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000, 2500, 5000 escudos i monety 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudos.
W tabeli na stronie NBP systematycznie publikowany jest aktualny średni kurs escudo (CVE)
To waluta niewymienialna w Polsce, dlatego jadąc na wakacje all inclusive na Wyspy Zielonego Przylądka, warto zabrać ze sobą euro. Pieniądze można wymienić w banku lub po wylądowaniu na lotnisku. Ze względu na turystyczny charakter tego regionu bez problemu można dokonywać płatności w euro. W większych miastach możliwa jest płatność kartami kredytowymi VISA. Na wyspie Sal jest bank i kilka bankomatów, w których można wypłacić gotówkę, ale tylko w escudo.
Przy transakcjach zakupowych rozliczanych w EURO zwyczajowo stosowanym przelicznikiem jest 1 Euro = 100 CVE (faktycznie to ok. 9 EUR za 1000 CVE).
Dolary na Cabo Verde zwykle nie są akceptowane.
Wywożenie waluty escudo poza granice Wysp Zielonego Przylądka jest zabronione. Ponieważ jest tu problem z wymianą eskudo na euro, nie warto posiadać zbyt dużo lokalnej waluty, tym bardziej że wszędzie można dokonywać płatności w euro zgodnie ze stałym przelicznikiem. Poza tym większość hoteli, restauracji i sklepów znajdujących się w centrum ma terminale płatnicze i można korzystać z kart płatniczych.
Ceny na Cabo Verde są zróżnicowane w zależności od wyspy i jej popularności wśród turystów — niestety, im bardziej wyspa jest popularna, tym ceny są wyższe.
Podróżowanie na wyspach
Pomiędzy Wyspami Zielonego Przylądka można podróżować samolotem lub statkiem. Pierwszy środek lokomocji jest oczywiście szybki, ale i dość drogi. Międzynarodowe lotniska są w na wyspach: Santiago, Sal i Sao Vincente. Otwarto też nowe lotnisko na wyspie Boa Vista.
Podróż statkiem natomiast jest tańsza, ale bardzo długa, bo niekiedy trwa nawet kilkanaście godzin. Dzieje się tak dlatego, że statki po drodze zawijają na kolejne wyspy. Porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal.
Do zwiedzania konkretnej wyspy, na której realizowane są wczasy, warto wynająć samochód. Wypożyczalnie samochodów można znaleźć praktycznie na każdej turystycznej wyspie archipelagu. Nie ma znaczenia miejsce wypożyczenia samochodu, bo ceny w wypożyczalniach i hotelach są takie same. Wypożyczalnie na wyspach są jednak dość skromne, dlatego o wypożyczeniu samochodu warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Przy krótszych wycieczkach doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie roweru, dodatkowo jeszcze wyposażonego w silniczek. Bardzo dobrze rozwinięta jest również sieć komunikacji miejskiej.
Rozmowy telefoniczne i korzystanie z internetu
Na Wyspach Zielonego Przylądka rozmowy telefoniczne i połączenia z internetem są dla turystów z Polski dość drogie. Niestety za połączenia telefoniczne trzeba uiścić opłaty zgodnie z cennikiem, ale koszty korzystania z internetu można obniżyć. Na każdej wyspie są miejsca z darmowym WiFi — taki dostęp do internetu oferują niektóre hotele, restauracje czy bary. Turyści z większymi zapotrzebowanie na dostęp do sieci, mogą na lotnisku zakupić kartę SIM.
Pozostałe informacje praktyczne
Na wyspach Cabo Verde są standardowe gniazdka elektryczne na 220 V, dlatego nie ma potrzeby zabierać na wakacje adaptera.