Sharjah oznacza po arabsku „wschód”, i tak niegdyś nazwali ten emirat mieszkańcy Abu Dhabi i Dubaju. Obszar emiratu obejmuje pasmo gór Al-Hajar (Al-Hadżar), pustynne wydmy i kamienistą równinę, która po opadach deszczu zamienia się w rozlewisko.
Prawo szariatu w emiracie Sharjah jest bardzo restrykcyjne i zakazuje na swoim terenie spożywania i sprzedaży, a nawet posiadania alkoholu oraz nakazuje przestrzegania zasad ubioru. Imprezy i życie nocne ograniczają się jedynie do hotelu. Sąsiedztwo Dubaju i Ras Al-Khaimah jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność tego emiratu, bo blisko stąd do miejsc gwarnych i typowo rozrywkowych, a odpoczynek od tłumów po powrocie jest gwarantowany.
Kurort Sharjah, położony nad Zatoką Perską oferuje szerokie, kilkukilometrowe wybrzeże z drobnym, jasnym piaskiem. Uznane za najpiękniejsze na całym Półwyspie Arabskim, dobrze zagospodarowane i ocienione palmami plaże, będą znakomitym wytchnieniem w upalne dni na wakacjach all inclusive w tym emiracie. A słońca i upalnych dni tu nie brakuje. To właśnie w Sharjah, w 2008 r. padł rekord gorąca Emiratów Arabskich, kiedy to termometry pokazały 48,5°C. Świetnie wypoczną tu również miłośnicy sportów wodnych, a olbrzymia sztucznie utworzona laguna to doskonałe miejsce do kąpieli.
Stolica emiratu, miasto Sharjah w 1998 r. została uznana przez UNESCO za kulturalną stolicę świata arabskiego.
Sharjah ma wiele zabytków, a Stare Miasto jest prawdziwą perłą arabskiej architektury. Znajduje się tu największy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich meczet King Faisal i ponad 20 muzeów zorganizowanych w odrestaurowanych pałacach. W jednym z nich — Sharjah Archeology Museum gromadzone są eksponaty z różnych epok, które znaleziono na tych terenach w wykopaliskach archeologicznych. Na miejscowym, arabskim rynku zadaszonym palmowymi liśćmi, należącym do najstarszych tego typu w ZEA, można zrobić zakupy, a na pewno zobaczyć, czym handlują Arabowie.
Symbolem miasta jest 60-metrowy diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta i widoczny jest nawet Dubaj. W mieście powstało też największe na Bliskim Wschodzie planetarium, którego zadaniem jest rozwijanie i promowanie astronomii w ZEA. Przed planetarium zorganizowano kosmiczny park, w którym umieszczono duże modele planet i teleskopy.
W tym emiracie wydzielono kilka rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest rezerwat wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się na wyspie Sir Bu Nuair, oddalonej od wybrzeża o 65 km. Wyspa od ponad 2000 lat stanowi naturalne schronienie dla żółwi i jest unikalnym środowiskiem życia morskiego z ok. dwudziestoma różnymi rodzajami raf koralowych.