Kolorowa, roztańczona Jamajka rozbrzmiewająca muzyką reggae zachwyca egzotyczną kulturą, egzotyczną przyrodą i malowniczymi krajobrazami. To ojczyzna króla muzyki reggae — Boba Marleya, którego podobizna jest niemal na wszystkich turystycznych pamiątkach z tego kraju.
O Jamajce słów kilka…
Jamajka to państwo i wyspa należąca do archipelagu Wielkich Antyli znajdująca się na Morzu Karaibskim. Jamajka — trzecia co do wielkości wyspa Karaibów położona jest ok. 150 km na południe od Kuby. Rozciąga się na długości 235 km, a w najszerszym miejscu ma 82 km. Do Jamajki należą też mniejsze wysepki — Pedro Cays i Morant Cays leżące przy południowym wybrzeżu wyspy głównej.
Wyspa ma bardzo zróżnicowany krajobraz. Niziny występują jedynie w rejonach nadbrzeżnych, natomiast większa część kraju położona jest na wysokości ponad 300 m n.p.m.
Zalesiony krajobraz Jamajki — foto: Pixabay
Wewnętrzny obszar wyspy to przede wszystkim góry. Jej najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak, wznoszący się na wysokość 2256 m n.p.m. w wulkanicznych Górach Błękitnych. Są tu również wapienne płaskowyże z wyrzeźbionymi przez wody podziemne jaskiniami i głębokimi wąwozami. Urzekający krajobraz wyspy tworzą też liczne, krótkie i dość rwące rzeki oraz malownicze wodospady. Występują tu również gorące źródła.
Wodospady na Jamajce — foto: Pixabay
Historia i obecny status wyspy
W czasach prekolumbijskich wyspę zamieszkiwali Arawakowie — Indianie Ameryki Południowej. W ich języku nazwa Xaymaca oznaczała kraj drzew i wody.
Jamajka została odkryta w 1494 r. przez żeglarzy pod dowództwem Krzysztofa Kolumba, a na początku XVI w. skolonizowali ją Hiszpanie. Po wymarciu ludności tubylczej władze kolonialne sprowadzały na wyspę niewolników z Afryki. Od 1655 r. była świetnie prosperującą kolonią angielską, w której kwitł handel cukrem i… niewolnikami. Była też siedzibą piratów, a zajmowany przez nich Port Royal był w tym czasie bardzo znanym, najbogatszym miastem Nowego Świata. Po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1692 r., część miasta i portu ze statkami zatonęła.
Jamajka była pierwszą brytyjską kolonią w tym regionie, która w 1959 r. otrzymała pełną wewnętrzną autonomię, a w 1962 jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów proklamowała niepodległość. Obecnie kraj ten jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król Karol III reprezentowany przez gubernatora.
Na Jamajce uprawia się trzcinę cukrową, kakao, tytoń oraz owoce — banany, cytrusy, palmy kokosowe i awokado. Na stokach Gór Błękitnych rosną krzewy jednej z najlepszych kaw na świecie — Jamaica Blue Mountain Coffe. Wszystkie te uprawy zapoczątkowali na wyspie kolonizatorzy z Europy.
Kingston — stolica Jamajki
Stolicą i największym miastem Jamajki jest położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Kingston, w którym mieszka aż 1/3 ludności kraju. To prawie 700-tysięczne miasto z przepiękną architekturą kolonialną jest ważnym portem morskim Karaibów i międzynarodowym portem lotniczym. Założyli je w 1693 r. Anglicy nieopodal zniszczonego rok wcześniej przez trzęsienie ziemi Port Royal.
Kingston, stolica Jamajki — foto: Jamaica Pegasus
Od północy Kingston otaczają malownicze Góry Błękitne.
Kingston określane jest mianem Kreatywnego Miasta Muzyki i jako stolica królestwa reggae całkowicie zasługuje na to miano. Tu znajduje się Muzeum Boba Marleya — jamajskiego króla muzyki reggae i autora nieoficjalnego hymnu Jamajki „One Love”. To tak popularna postać na Jamajce, ze niemal wszystkie gadżety turystyczne z tego kraju mają jego wizerunek.
Jamajka, wizerunek Boba Marleya — foto: Pixabay
Doskonały wypoczynek w mieście zapewni pełen egzotycznych roślin i kwiatów 18-hektarowy Hope Botanical Gardens, który jest największym ogrodem botanicznym Karaibów.
Jamajczycy i ich styl życia
Jamajczycy są bardzo przyjaznymi, życzliwymi i pogodnymi ludźmi, chociaż przejawiają też cechy lekkoduchów. Cenią sobie spokój i preferują powolne tempo życia oraz uważają, że trzeba żyć „tu i teraz”, bez narzekania i przejmowania się sprawami dnia codziennego. Okazane zniecierpliwienie mogą odebrać jako obraźliwe, bo są przy tym bardzo dumnym narodem. Specyficzny klimat i popularność wyspy tworzy wyjątkowy styl życia jej mieszkańców, określany jako jamajski 3 x R, czyli relaks, reggae, rasta (utożsamianie się z ruchem Rastafari).
Muzykujący Jamajczycy — foto: Pixabay
Na Jamajce, trzecim pod względem liczby ludności anglojęzycznym kraju mieszkańcy oficjalnie komunikują się w języku angielskim, ale mają też swój własny dialekt — jamajską, potoczną odmianę angielskiego nazywaną patois.
Potomkowie czarnoskórych niewolników stanowią ponad 92% mieszkańców. Większość z nich utrzymuje się z turystyki i rolnictwa.
Jamajskie dzieci — foto: Pixabay
Jamajczycy to niezwykle tolerancyjni ludzie. Na wyspach żyją w zgodzie wyznawcy wielu religii. Największa część społeczeństwa — ok. 50% wyznaje religię protestancką, 20% ludności to zielonoświątkowcy. Katolicy stanowią tu zaledwie 2% społeczeństwa.
Bardzo popularną, niemal narodową rozrywką na wyspie jest gra w domino. Grających można zobaczyć w wielu barach.
Waluta Jamajki
Obowiązująca waluta na wyspie to dolar jamajski (JMD) = 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1, 10, 25 centów i 1, 5, 10, 20 dolarów oraz banknoty o nominałach: 50, 100, 500, 1000 i 5000 dolarów. Kurs waluty JMD jest zmienny w zależności od kursu dolara amerykańskiego. Trzeba jednak pamiętać, że wartość jamajskich dolarów jest znacznie niższa niż ich siostrzanej waluty USD.
Banknot 100$ Jamajki — foto: Pixabay
Wybierając się na wakacje na Jamajkę, warto zabrać ze sobą USD. Z wymianą innych walut również nie będzie problemu. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach, a także w hotelach. Trzeba jednak koniecznie zachować pokwitowanie takiej wymiany. Tylko posiadacze pokwitowania mogą bez problemu wymienić niewydane JDM na USD.
Na Jamajce akceptowane są wszystkie karty kredytowe, którymi można płacić zarówno w dużych miastach jak i w kurortach turystycznych. Bankomaty są praktycznie w każdym większym mieście i nie ma problemu z wypłatą gotówki. W razie potrzeby można także pobrać pieniądze w lokalnych oddziałach banków.