Meksyk od lat zadziwia i fascynuje swoją wielowiekową historią. Trudno przejść obojętnie obok wyjątkowych zabytków czasu prekolumbijskiego – wspaniałej kultury Majów i czasów kolonialnych, dlatego na wakacjach w Meksyku, warto zaplanować wycieczki szlakiem prastarej kultury Majów.
Poznaj pomniki świetności cywilizacji Majów
Meksyk to raj dla pasjonatów historii i zwiedzania. Turystów z całego świata oszałamiają monumentalne budowle, które od wielu wieków świadczą o wielkości, kulturze i kunszcie budowlanym prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Jakie najważniejsze atrakcje turystyczne warto zobaczyć, będąc na wczasach w Meksyku?
Chichen Itza
Ponad 1500-letnie prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów ok. 450 r., leży na półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun. Jego zabytki znajdujące się w części południowej i zachodniej to pozostałości kultury Majów, natomiast te zlokalizowane w części północnej wywodzą się z późniejszego okresu kultury Tolteków. Pod koniec XIX w. miasto odkrył Edward Herbert Thompson. W 1988 r., starożytne miasto Chichen Itza zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. W Chichen Itza jest około 30 świątyń i różnych budowli, wybudowanych z kamienia. Od lipca 2007 r. kompleks uznawany jest za jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata.
Koniecznie trzeba je zobaczyć, bo znajdująca się tu złożona z dziewięciu tarasów piramida schodkowa Kukulkana jest arcydziełem konstrukcyjnym. Piramida ma ścięty wierzchołek, a jej konstrukcja nawiązuje do kalendarza Majów, którzy utworzyli tę budowlę głównie w celach astronomicznych. Na bokach piramidy jest 365 schodów, symbolizujących dni w roku. W jej wnętrzu archeolodzy odkryli drugą piramidę. Podczas równonocy wiosennej przypadającej z 20 na 21 marca i jesiennej z 22 na 23 września, na zboczu tej piramidy można zobaczyć niesamowity pokaz, który trwa ponad 3 godziny. Od godziny 16:00 słońce chylące się ku zachodowi rzuca cień na północną ścianę piramidy. W tym czasie na jej schodach widoczny jest spełzający, świetlisty wąż, który łączy się u podstawy schodów z wyrzeźbioną, kamienną głową.
W północnej części kompleksu znajduje się Święta Studnia, czyli cenota, w której składano ofiary z ludzi przeznaczone dla boga deszczu. Od tej cenoty, będącej religijnym sercem miasta pochodzi jego nazwa — Chichén Itza.
Chichen Itza — foto: Pixabay
Uxmal
Jest jednym z głównych i najlepiej zachowanych miast-państw Majów, założonym prawdopodobnie między I a II w. n.e. W języku Majów Uxmal oznacza budowany 3 razy, ale tak naprawdę odkryto 5 okresów powstawania tego miasta. Jedną z atrakcji, jakie można tu zobaczyć, jest budowana przez kilka stuleci Piramida Wróżbity, górująca nad miastem. Ma ona 38 m wysokości, a na każdym z 5 poziomów znajduje się świątynia. Piramidę budowano aż 400 lat, przy czym kolejne poziomy powstawały w innym czasie. Niegdyś fasady świątyń były kolorowe, ale przez lata uległy erozji i obecnie mają barwę zwykłego wapienia. W kompleksie zabudowań w Uxmal, fasady budynków są przepięknie zdobione, mnóstwem detali i dekoracji. Zachwyca też Pałac Gubernatora, który prawdopodobnie pełnił funkcję pałacu królewskiego. Wzniesiony na 15-metrowej platformie, uznany został za arcydzieło kultury Majów. Główny plac miasta był najprawdopodobniej miejscem, gdzie oczekiwali ludzie wybrani na ofiarę. Dziś można tu spotkać wygrzewające się legwany.
Uxmal — foto: Pixabay
Palenque
Ten wspaniały zespół świątyń i miasto Majów, już od XIX w. rozbudza wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy przygód. Budowle położone są w bujnym lesie deszczowym, w stanie Chiapas, około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest to dolina archeologicznego parku narodowego, utworzonego w 1981 r. dla ochrony tych ruin, a w 1987 r. wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Palenque było stolicą potężnej dynastii, która rządziła ogromnym obszarem obecnych, stanów Meksyku — Chiapas i Tabasco. Niegdyś miasto nosiło nazwę „Lakamha”, oznaczające miejsce wspaniałych wód. Duża część miasta nie została jeszcze odkryta. Archeologowie „wydarli” dżungli 26 zabytkowych budowli z 5 dużymi piramidami schodkowymi, na których szczycie usytuowane zostały świątynie. W centrum pozostały ruiny pałacu władcy z wysoką, czteropiętrową wieżą, która prawdopodobnie służyła do obserwacji astronomicznych. W kompleksie odkrytych ruin ogromnym zainteresowaniem cieszy się najwyższa i największa w Palenque Świątynia Inskrypcji, zbudowana na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m. Jej nazwa pochodzi od 620 hieroglifów wykutych po obu stronach wejścia. Wśród wielu atrakcji, które skrywa świątynia, znajduje się tam również grobowiec Pakala Wielkiego, miejscowego władcy, który panował tu przez 68 lat — od 615 r. do 683 r. Odkrycie tego grobowca w 1952 r. stało się sensacją archeologiczną XX w.
Palenque — foto: Pixabay
Coba
Ruiny w Cobie rozrzucone są na dużym terenie, ukrytym w gęstej dżungli. Do chwili obecnej archeolodzy odkryli tu jedynie kilkadziesiąt budowli, ale przypuszczają, że w dżungli może kryć się jeszcze wiele takich obiektów. Turyści przyjeżdżają do Coby przede wszystkim po to, aby wspiąć się po 120 schodach na 42-metrową, najwyższą piramidę na Jukatanie — Nohoch Mul, zwaną też Wielki Kopiec lub Wielka Piramida. Na szczycie piramidy znajduje się świątynia, a roztaczający się z tego miejsca widok to gęsta dżungla ciągnąca się aż po horyzont. Zejście z tej piramidy już nie jest takie proste i przydaje się do tego lina umieszczona na środku schodów.
Ruiny w Cobie — foto: Pixabay
A może mniej znane, ale równie fascynujące miejsca?
Na terenie Meksyku, a szczególnie w regionie Półwyspu Jukatan, znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc. Które z nich również warto odwiedzić?
Yaxchilan
To starożytne miasto Majów, zwane też miastem zielonych kamieni, rzeczywiście odzwierciedla takie określenie, bo wszystko wygląda tu jakby pokryte zielonym mchem. Położone jest w naturalnym zakolu rzeki Usumachinta, wzdłuż której przebiega granica z Gwatemalą. Okolice zamieszkują rdzenni Majowie, którzy nie utożsamiają się z Meksykiem jako swoim krajem, podkreślając swoją odrębność kulturową. Miasto Yaxchilan odkryto w XIX wieku, ale bardzo długo nie było ono dostępne dla zwiedzających, ze względu na swoje położenie i utrudniony dojazd. Do ruin nie docierają żadne drogi, dlatego na tę wycieczkę można wybrać się jedynie wynajętą łódką. Ale warto! Po przejściu kamiennym labiryntem i tu podziwu godne jest mistrzostwo architektoniczne Majów, a szczególnie położony na wzgórzu Akropol, do którego prowadzą niebotyczne schody.
Miasto Yaxchilan — foto: Unsplash
Bonampack
Indianie Lakandoni zamieszkujący te tereny znali to miejsce, ale pilnie strzegli tajemnicy jego położenia. Osada ta została odkryta przez dwóch Amerykanów dopiero w 1946 r. Jej lokalizację Indianie wskazali, gdy Amerykanie namówili ich do pokazania miejsca swoich obrzędów religijnych. Turystów przyciągają tutaj wspaniałe, kolorowe malowidła, które w bardzo dobrym stanie zachowały się do dziś. Można obejrzeć je na ścianach i suficie świątyni znajdującej się obok Akropolu. Przedstawiają sceny z życia, uroczystości i bitwy Majów. Takich malowideł nie ma w żadnych innych ruinach na terenie Meksyku.
Wypoczynek i zwiedzanie — ruiny w Tulum
Takie połączenie na wakacjach all inclusive w Meksyku można znaleźć w Tulum — historycznym kurorcie Riwiery Maya na południowym wybrzeżu Jukatanu. Jest tu przepiękna, a jednocześnie cicha i spokojna rajska plaża, oblewana ciepłymi, lazurowymi wodami Morza Karaibskiego i gdzie znajdują się także średniowieczne ruiny miasta Majów. Tulum wyróżnia się architekturą kolumnową budynków, czego nie ma w innych ruinach. Położone na wybrzeżu, a w zasadzie na klifie, dostarczają turystom wspaniałych, urzekających widoków. Niegdyś miasto było majańskim, morskim ośrodkiem, gdzie prowadzono wymianę handlową z sąsiadami i z dalszymi krajami. Od strony morza było zabezpieczone klifem, natomiast na lądzie, z trzech stron otaczały je wapienne mury.
Ruiny w Tulum — foto: Pixabay
Kiedy i jak zaplanować wakacje w Meksyku?
Planując wycieczkę do Meksyku i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc najlepiej wybrać się tam w porze zimowej suchej i wiosną, czyli od listopada do maja. W tym czasie jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność utrudniająca zwiedzanie.
Turystom, którym zależy na odpowiednim standardzie pobytu i niższych kosztach, polecamy tanie wczasy w Meksyku organizowane przez niemieckich touroperatorów i oczywiście najkorzystniej z wylotem z Niemiec. Ze względu na inflację, coraz droższe przeloty samolotem i związany z tym galopujący wzrost kosztów wakacyjnego wypoczynku za granicą, w tym także i w Meksyku, polecamy wcześniejszą rezerwację wakacyjnego wypoczynku w opcji first minute. To dobre rozwiązanie dla oszczędnych, bo niemieckie biura podróży gwarantują niezmienność ceny wczasów po dokonaniu właściwej rezerwacji. Dla osób niemogących planować wypoczynku z większym wyprzedzeniem jest też opcja wakacji last minute w Meksyku. W tym egzotycznym kraju warto wypoczywać w formule all inclusive, bo w ostatecznym rozrachunku kosztów wakacji takie rozwiązanie wyjdzie znacznie taniej. Wszystkie opcje wakacji w Meksyku można indywidualnie dopasować i zarezerwować w Biurze Podróży Amigos B.B. — osobiście, telefonicznie, przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio wyszukując i rezerwując ofertę na naszej stronie internetowej.