Bali to indonezyjska wyspa pełna kwiatów, tropikalnej zieleni, zapachu kadzideł i uśmiechniętych Balijczyków. Oczarowuje niesamowitą przyrodą i przepiękną architekturą. Na wyspie znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc stworzonych przez naturę. Jest tu też ponad 20 tys. mistycznych świątyń, dlatego nazywana jest "Wyspą Tysiąca Świątyń". Czym zachwyca Bali i co warto tam zwiedzić?
Jaka jest wyspa Bali?
Bali to należąca do Indonezji mała, wulkaniczna wyspa leżąca w archipelagu Małych Wysp Sundajskich na Oceanie Indyjskim, wciśnięta między dwie wyspy — Jawę na zachodzie i Lombok na wschodzie.
Wyspę o powierzchni 5,6 tys. km² w znacznej części porastają tropikalne lasy, wśród których wznoszą się majestatyczne szczyty wulkanów.
Krajobraz na Bali — foto: Pixabay
W północnej części wyspy ciągnie się wulkaniczne pasmo górskie, którego najwyższy szczyt, wulkan Agung ma wysokość 3142 m n.p.m. Wulkan jest ciągle aktywny i ostatnio dał znać o sobie 13 czerwca 2019 r. Wulkan Agung to dla tubylców święta góra i wszystkie święte miejsca, a także figury bóstw zawsze odwrócone są w jego stronę.
Stolicą Bali jest Denpasar, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, a turyści mają do dyspozycji wiele luksusowych hoteli i resortów. Oprócz stolicy największymi miastami są: Kuta, Singaraja, Klungkung i Ubud.
Balijczycy i religia na Bali
Wyspę zamieszkuje 3,5 mln osób, z których większość to Balijczycy. Pomimo że Indonezja jest największym muzułmańskim krajem świata, religią dominującą na Bali jest hinduizm. Balijczycy zachowali swoją bogatą kulturę i duchowość, uczestnicząc w niezliczonych ceremoniach religijnych i odbywających się tam niezwykle kolorowych festiwalach. Religijne ceremonie wyznaczają rytm życia na wyspie. Bali nazywana jest Wyspą Świątyń, bo jest ich tu ponad 20 tys. Można je spotkać na każdym kroku — ogromne i majestatyczne, zajmujące duży obszar i niewielkie, przydomowe kapliczki, publiczne lub przypisane określonej rodzinie. Podobno na wyspie na km2 przypadają średnio 4 świątynie. I chociaż jest ich tak wiele, wszystkie są zadbane i we wszystkich systematycznie składane są dary.
Wchodząc do większości świątyń, należy okazać szacunek bogom i założyć sarong, czyli specjalną chustę zakrywającą kolana. Ten zwyczaj dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Ceremonia religijna — foto: Pixabay
Największe atrakcje turystyczne wyspy Bali
Jakie popularne atrakcje odwiedzane są najczęściej przez turystów przebywających na wakacjach na Bali?
Wodospad Sekumpul
Na Bali jest wiele wodospadów, a wyspa jest z nich znana. Sekumpul znajdujący się wśród egzotycznej roślinności porastającej góry to mający wysokość 80 m, największy na wyspie naturalny wodospad. Uznawany jest przez mieszkańców za najpiękniejszy na Bali i nawet określany jest jako ósmy cud świata. Znajduje się w głębi lądu na północy wyspy i łącznie tworzy go siedem niezależnych kaskad. Samo położenie wodospadu Sekumpul robi ogromne wrażenie, ponieważ znajduje się on na wzgórzach pokrytych polami ryżowymi. Turyści mogą go odwiedzać dopiero od niedawna. Dojście do wodospadu wymaga dobrej kondycji, bo należy pokonać sporo schodów prowadzących w dół doliny, ale na pewno warto, bo już same widoki ze schodów na wodospad są urzekające. Woda pod wodospadem jest lodowata (w końcu to przecież góry).
Wodospad Sekumpul — foto: Unsplash
Tarasy ryżowe Jatiluwih
Na Bali ryż to podstawa każdego posiłku i uprawiany jest w ok. 100 odmianach. Pola ryżowe można spotkać tu praktycznie wszędzie, gdzie nie ma tropikalnych lasów. Przepiękne tarasy ryżowe pokrywające kaskadowo strome zbocza gór są wizytówką Bali, a ich intensywna zieleń robi wrażenie. Najbardziej znane i najpopularniejsze wśród turystów to tarasy ryżowe Tegallalang i Jatiluwih.
Pola ryżowe Jatiluwih o powierzchni 600 ha znajdują się w południowej części Bali w miejscowości o tej samej nazwie. Utworzone zostały na wysokości ok. 700 m n.p.m. na zboczu pasma górskiego Batukaru. Turyści mogą wędrować po tym terenie wyznaczonymi szlakami. Piękno tarasów ryżowych, dzieło ludzkich rąk, zostało docenione i w 2012 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pola ryżowe — foto: Pixabay
Pałac na wodzie Pura Tirta Gangga
Ten imponujący pałac wybudowany w 1948 r. łączy ze sobą elementy architektury chińskiej oraz balijskiej z żywymi kolorami egzotycznego ogrodu. Samo położenie Pałacu na wodzie i otaczający go krajobraz są niezwykłe – usytuowany jest wśród wzgórz i tarasów ryżowych. Cały kompleks pałacowy Titra Gangga zajmujący ok. 1 ha, zbudowany jest na trzech tarasach, które kolejno przypisane są bogom, ludziom i demonom. Na najwyższym poziomie znajduje się źródło wody, zasilające pobliskie baseny i oczka wodne. Pośrodku ogrodu znajduje się fontanna w formie wysokiej wieży otoczonej przez 8 bóstw. Kiedyś tereny Pałacu na wodzie należały do króla, teraz udostępniono je do zwiedzania turystom. Podczas zwiedzania można także zażyć orzeźwiającej kąpieli w pałacowych basenach.
Titra Gangga — foto: Pixabay
Taman Ujung — królewski pałac na wodzie
Około 90 km od stolicy Bali znajduje się Taman Ujung — drugi wart obejrzenia pałac królewski na Bali. Położony jest nieopodal Titra Gangga i też zbudowany został na wodzie. O jego lokalizacji zdecydowała królewska wola posiadania pałacu wśród wszystkich najpiękniejszych krajobrazów Bali. Miał przede wszystkim służyć królowi i jego gościom jako miejsce odpoczynku i dostarczać rozrywki. W 1909 r. przystąpiono do budowy, a projektem zajęli się dwaj architekci z Holandii i Chin. W ponad 100-letnim istnieniu, pałacu nie oszczędziła natura i został zniszczony najpierw przez erupcję wulkanu (w 1963 r.), a później przez trzęsienie ziemi (w 1979 r.). Odbudowano go jednak i nadal cieszy oczy — obecnie odwiedzających go turystów.
Kompleks pałacowy ma trzy baseny, a na największym z nich znajduje się budynek główny, do którego z każdej strony prowadzą mostki. Pałac otoczony jest ogromnym ogrodem z bujną, egzotyczną roślinnością.
Taman Ujung — foto: Pixabay
Świątynia Pura Besakih
To Świątynia Matka wśród balijskich świątyń, uznawana za najważniejsze i najświętsze sanktuarium na wyspie. Świątynia Pura Besakih powstała w VIII w. Zlokalizowana jest na wysokości 1000 m n.p.m. na zboczu świętej góry — wulkanie Agung. Na jej obszarze znajdują się 23 mniejsze świątynie oraz wiele sanktuariów połączonych ze sobą schodami i tarasami. Do najważniejszego miejsca świątyni dostępnego dla wszystkich Balijczyków można dotrzeć po pokonaniu wysokich schodów i przejściu przez rozszczepioną bramę. Pozostałe świątynie zarezerwowane są dla balijskich rodzin i klanów. Od 1995 r. cały kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Świątynia Pura Besakih — foto: Unsplash
Świątynia na wodzie Pura Ulun Danu Bratan
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych świątyń na wyspie Bali. Scenerię tego miejsca można podziwiać na większości pocztówek, a także na banknocie o nominale 50000 indonezyjskich rupii (IDR). Hinduistyczna świątynia Pura Ulun Danu Bratan została wybudowana w XVII w. na jeziorze, które powstało na wysokości 1200 m n.p.m. na terenie wygasłego krateru wulkanu w całości zalanego wodą. Wokół świątyni jest bardzo zadbany zielony ogród — idealne miejsce na relaks. Świątynię najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem, bo wtedy można podziwiać tu niesamowity wschód słońca, które wstaje nad taflą jeziora.
Pura Ulun Danu Bratan — foto: Unsplash
Pura Luhur Uluwatu
Świątynia Uluwatu jest jedną z najbardziej znanych świątyń na wyspie. O jej popularności decyduje niesamowicie malownicze położenie na klifie znajdującym się nieopodal kurortu Kuta. Balijczycy uważają, że świątynia ta chroni wyspę przed złymi duchami morskimi. Wzdłuż malowniczo położonej ścieżki prowadzącej do świątyni rozlokowane są punkty widokowe, z których roztaczają się przepiękne krajobrazy. Niestety do samej świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. W pobliżu wejścia do świątyni jest las, który zamieszkują małpy. Trzeba na nie uważać, bo chętnie sięgają po własność odwiedzających to miejsce turystów. W przekonaniu mieszkańców pełnią tu jednak bardzo ważną rolę — strzegą świątyni przed złem.
Świątynia Uluwatu — foto: Pixabay
Mount Batur
Góra Batur to szczyt na Bali o wysokości 1717 m n.p.m., który jest aktywnym wulkanem, zaliczanym do stratowulkanów (ostatnia erupcja miała miejsce w 2000 r.). Na szczyt prowadzą niezbyt trudne i dobrze oznakowane szlaki, których przejście zajmuje ok. 2-3 h. Turyści odwiedzają górę Batur, aby podczas wędrówki podziwiać malownicze widoki na kalderę, całe pasmo górskie i jezioro Batur. Ze szczytu można też obejrzeć niesamowity wschód słońca.
Góra Batur — foto: Unsplash