Lanzarote wchodzi w skład czterech głównych wysp archipelagu kanaryjskiego, leżącego na Oceanie Atlantyckim i jest najdalej wysunięta na północny wschód. Sąsiaduje z wyspą Fuerteventurą, którą można odwiedzić na wycieczce statkiem.
Lanzarote nazywana jest „wyspą wulkanów”, bo na tej niewielkiej wyspie o powierzchni 846 km² jest ponad 300 stożków wulkanicznych, które ukształtowały się niemal 300 lat temu. Ogromna erupcja rozpoczęła się w 1730 r. i trwała przez 6 lat. W tym czasie wypłynęło łącznie ponad 48 mln m3 lawy, wyspa pokryła się popiołem, nieodwracalnie zmieniając swój krajobraz.
Wulkaniczny charakter wyspy najbardziej jest widoczny w Parku Narodowym Timanfaya, gdzie cały obszar jest nadal aktywny i gorący. Z tego powodu obszar ten zwany jest również Górami Ognia. Gorące wnętrze Lanzarote widoczne jest szczególnie w czasie pokazów geotermalnych, prowadzonych przez pracowników parku. To największa atrakcja wyspy. W 1993 r. UNESCO uznało wyspę za Rezerwat Biosfery.
Wyspa jest szczególna także ze względu na swoją odmienną architekturę. Nie ma tu wysokich hoteli, a niska zabudowa jest wkomponowana w naturalne środowisko. Białe domy z niebieskimi lub zielonymi drzwiami i okiennicami są w stylu określonym przez miejscowego architekta Césara Manrique. To dzięki niemu wyspa zachowała swój dziewiczy charakter i bark na niej typowej masowości i komercji.
Wyspa wulkanów jest najmniej zielona w całym archipelagu, ma surowy i dziki krajobraz, a wybrzeże pokryte jest najczęściej ciemnymi plażami. Plaże są jednak malownicze, dosłownie zapierające dech w piersiach. Można na nich doskonale wypocząć, zarówno na romantycznych wakacjach all inclusive we dwoje, jak i na wczasach z rodziną.
Lanzarote to wymarzone miejsce na wakacje dla osób aktywnych. Ze względu na duże fale i silne wiatry, wyspa ma także doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu. Na plażach Lanzarote miejsce dla swojej pasji znajdą też paralotniarze, bo w zatoczkach otoczonych klifami mogą skakać ze skał. Przybrzeżne wody Atlantyku oferują wiele atrakcyjnych miejsc do nurkowania i snorkelingu. Miłośników tych sportów na pewno zachwycą niesamowite, podwodne formacje skalne, ukształtowane przez erupcje wulkaniczne.
Pomimo dziewiczego i surowego krajobrazu na wyspie jest co zwiedzać, bo cuda natury są tu niesamowite. Podczas wakacji na Lanzarote nie można przegapić utworzonego w kraterze wulkanicznym jeziora o niesamowitej, jaskrawozielonej barwie, polawowych konstrukcji skalnych nazywanych Wrzącym Wybrzeżem, czy najstarszego masywu wulkanicznego.
Wulkany utworzyły na wyspie fantastyczne jaskinie. Dwie najpopularniejsze to jaskinia Jameos del Agua i Cueva de los Verdes, które utworzyła zastygająca lawa podczas wybuchu wulkanu La Corona ok. 3000-5000 r. p.n.e. W słonym jeziorku znajdującym się wewnątrz jaskini Jameos del Agua żyją niewielkie, bo zaledwie 1-centymetrowe ślepe kraby albinosy, które zostały symbolem jaskini.
Warto odwiedzić też podwodne muzeum z rzeźbami obrastającymi glonami oraz ogród kaktusów, w którym rośnie ich ponad 1400 gatunków i to w różnych rozmiarach. Po zwiedzeniu ogrodu w miejscowej restauracji serwującej dania i trunki z kaktusów koniecznie trzeba spróbować kaktusowego burgera.